Tragiški įvykiai, kai miršta neaiškiomis medžiagomis apsinuodiję paaugliai, politikus paskatino stoti į kovą su elektroninėmis cigaretėmis.
Parlamentaras Saulius Čaplinskas Seime jau parengė pataisas, kuriomis siūlo uždrausti vienkartines elektronines cigaretes, nes jos vaikams atrodo pigios ir skanios.
„Veipinančių jaunuolių Lietuvoje turime daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis – daugiau nei kas antras paauglys turi šį įprotį“, – teigė Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas S. Čaplinskas.
Tuo tarpu vidaus reikalų ministras siektų uždrausti visokias.
„Jeigu kalbėsime, tai kalbėsime apie visas – ir vienkartines, ir ne vienkartines, kur galima pakrauti papildomai“, – kalbėjo vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič.
Būtent į daugkartines elektronines cigaretes paaugliai pila narkotinių medžiagų ir apsinuodija. Kuo – dažniausiai pasakyti negali ir gydytojai. Vaikų organizmuose aptinkama per tūkstantį neatpažintų narkotikų.
„Dabar vienu metu būna kelios ir nebūtinai sąmoningai, nes ir patys gamintojai nežino, ką pagamino. Gamina ne profesoriai, o kai nėra patirties, kai sukurtas prieš dvi savaites, paleistas praeitą savaitę, ką ten žinai, kas yra“, – akcentavo gydytojas toksikologas Robertas Badaras.
Nauji narkotikai vaikus nuveda iki komos ir psichozės.
„Agresyvumas, kai jis nebūtinai agresyvus gali būti žmonėms, o gali įlįsti į diskusijas su stulpu, su automobiliu, puldinėja automobilius“, – pasakojo R. Badaras.
Toksikologai skaičiuoja dienas, kada elektroninių cigarečių prekyboje neliks.
„40 pasaulio šalių jau tai padarė. Kiek pas mus bus pasirinkti prioritetai – ar verslo interesai, ar sveikatos interesai“, – svarstė gydytojas.
Vienkartinių elektroninių cigarečių jau nebėra Prancūzijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir Škotijoje. Vidaus reikalų ministras įsitikinęs, kad galėtų nelikti ir Lietuvoje.
„Klausimas, manyčiau, turėtų būti keliamas bendrai visoje Europos Sąjungoje, bet suprantame, kad tokio lygio klausimai sprendžiami pakankamai sudėtingai“, – tikino V. Kondratovič.
Teisininkai svarsto, kad Lietuva galėtų uždrausti prekybą šalyje, tačiau sistemą būtų galima apeiti.
„Toks draudimas, jeigu būtų priimtas Lietuvoje ir tarkime yra rūkantis asmuo ar tas pats jaunuolis, kurio interesus norintieji uždrausti bando apsaugoti, jis gali elektroninėje parduotuvėje nusipirkti, kuri veikia teisėtai ES ribose, ir atsisiųsti per paštomatą“, – aiškino advokatas Vincentas Zabulis.
Nes teisiškai neleisti rūkyti suaugusiems – negalima, todėl elektroninės prekybos iš užsienio niekas nepažabotų.
„Draudimas yra nutaikytas į pardavimus, jis nėra nutaikymas į draudimą rūkyti, nes tai jau kertasi su žmogaus teisėmis“, – pabrėžė V. Zabulis.
Mokyklų vadovai suka galvas, kaip išgelbėti vaikus. Kol kas įtarus, kad vaikas svaiginasi, tikrinti daiktų be tėvų sutikimo negalima. Tad galbūt prekybos draudimas būtų išeitis.
„Jeigu visai nieko nedrausime, rinksimės olandų variantą, nežinau, kiek kultūriškai pas mus tai būtų, todėl, manau, kad reikia stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą“, – šnekėjo Mokyklų vadovų asociacijos vadovas Dainius Žvirdauskas.
„Vis daugiau pranešimų gauname iš pačių mokyklų, kad vaikai yra apsvaigę ir tikrai į kiekvieną iškvietimą reaguojame. Pernai metais esame gavę apie 150 pranešimų iš Lietuvos mokyklų“, – duomenimis dalinosi policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Šiemet apsinuodiję neaiškiais narkotikais jau mirė du paaugliai. Vilniuje per mėnesį į ligoninę atvežama apie 10 apsinuodijusių nepilnamečių. Dalis jų būna perdozavę narkotikų, dalis alkoholio, o kai kas ir abiejų vienu metu. Taip pat daugėja apsinuodijimų kanapėmis.
„Tai yra tie, kuriems pasidaro labai blogai ir jie patenka į medicinos įstaigą. Manau, kad vartojančių įvairias medžiagas yra žymiai daugiau, bet mes jų nepamatome, jie nueina miegoti grįžę namo, jų nepamato tėvai“, – teigė vaikų skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Violeta Radžiūnienė.
Priklausomybių Prevencijos komisijos pirmininkas S. Čaplinskas siūlo uždrausti parduoti vienkartines elektronines cigaretes jau nuo lapkričio. Vidaus reikalų ministras tikisi, kad tai svarstydamas Seimas atsižvelgs ir jo siūlymą.
(be temos)
(be temos)