Kūdikis tampa vis didesne prabanga. Ne viena klaipėdietė įsitikina, kad papildomų išlaidų prireikia vos užsimezgus gyvybei – tyrimai ir nėštumą prižiūrinčio ginekologo konsultacijos yra mokamos.
Specialistė pagal kainą
Klaipėdietei Ingridai pirmagimio atėjimas į šį pasaulį nemažai kainavo. Jauna moteris suskaičiavo, kad už nėštumo stebėjimą gydymo įstaigai ji atseikėjo apie 500 litų.
26 metų Ingrida prisiminė, kad jos gydymo įstaigoje ginekologę pasiūlė pasirinkti pagal kainą. Kadangi laukėsi pirmagimio, jis nusprendė pasirinkti brangiau kainuojančios specialistės konsultacijas.
Kaskart už apsilankymą pas ginekologę moteriai reikėjo mokėti po 30 litų. Dar papildomai kainuodavo tyrimai. Ingridai nemokami buvo tik šlapimo ir kraujo tyrimai.
Pavargusi nuolat mokėti pinigus, vėliau moteris pradėjo gudrauti ir šeimos gydytojo prašydavo siuntimo. Tada važiuodavo pas Gimdymo namuose dirbančią akušerę-ginekologę. Tik bėda, kad šeimos gydytoja ne visada noriai duodavo siuntimą.
„Jeigu nėštumas sklandus, turi lankytis savo gydymo įstaigoje. Nėščiųjų gimdymo namuose neprižiūri, nebent grėstų persileidimas. Tada šios paslaugos būtų nemokamos“, – pasidomėjusi dėl mokamų paslaugų sužinojo ji.
Išlaidos sumažėjo
Dabar, laukdamasi antrojo vaikelio, Ingrida tapo gudresnė – pasirinko pigesnę specialistę. Jos konsultacijos kainuoja perpus mažiau, nes echoskopijos tyrimą ji siunčia daryti pas kolegę. Su siuntimu šis tyrimas būna nemokamas.
Ingrida suskaičiavo, kad antrojo vaikelio laukimas atsieina perpus pigiau. Nors ji pastebi, kad mėnesio pradžioje tyrimai būna nemokami, o antroje pusėje už juos jau tenka mokėti.
Pastaruoju metu už echoskopinį tyrimą ji nemokėjo, nors su pirmagimiu kaskart reikėjo mokėti.
Pakalbėjusi su draugėmis moteris įsitikino, kad visos moka už nėštumo priežiūrą, skiriasi tik mokamos sumos, kurios priklauso nuo gydymo įstaigos.
Dvynukų besilaukianti klaipėdietė pasakojo, jog ginekologo konsultacija jai nieko nekainuoja. Mokėti reikėjo tik už echoskopinį tyrimą. Nedidelėje privačioje klinikoje registruota kita moteris, laukdamasi antrojo vaikelio, akušeriui-ginekologui už kiekvieną apsilankymą mokėdavo po 20 litų.
Priklauso nuo pasirinkimo
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Jankus paaiškino, kad dėl priemokų nėštumo metu ne visada reikėtų kaltinti gydymo įstaigą.
Kartais pačios moterys, nežinodamos apie egzistuojančią tvarką, neteisingai pasirenka.
Pasak G.Jankaus, jei nėštumas nėra patologinis, jo eigą gali prižiūrėti šeimos gydytojas. Jis laikosi nėštumo priežiūros reikalavimų ir tam tikru laiku daro reikiamus tyrimus arba siunčia pas konsultantus. Šios paslaugos yra nemokamos.
„Viskas labai aiškiai reglamentuota. 2006 metais išleistame įsakyme nurodyta, kada ir kokie tyrimai turi būti atlikti“, – aiškino specialistas.
Priklauso nuo galimybių
Jei moteris nėštumo eigą nusprendžia patikėti ne šeimos gydytojui, o akušeriui-ginekologui, jai teks mokėti už konsultacijas ir tyrimus.
„Ligonių kasa du kartus už tą patį nemoka, tad prieš pasirinkdama antrinio lygio specialistą – ginekologą, moteris turėtų atsižvelgti į savo finansines galimybes ir apsispręsti, kam patikėti nėštumo priežiūrą“, – tęsė G.Jankus.
Specialistas taip pat patarė visus niuansus aptarti su savo šeimos gydytoju ir tada priimti sprendimą.
„Pacientų norai tenkinami pacientų lėšomis“, – pridūrė jis.
Pasak G.Jankaus, jei nėštumas yra rizikingas, tokią pacientę nemokamai prižiūri akušeris-ginekologas.
Naujausi komentarai