ES: Iranas pasirengęs artimiausiu metu atnaujinti branduolines derybas | KaunoDiena.lt

ES: IRANAS PASIRENGĘS ARTIMIAUSIU METU ATNAUJINTI BRANDUOLINES DERYBAS

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) trečiadienį pareiškė, kad naujasis Irano užsienio reikalų ministras per pirmąjį jųdviejų susitikimą patikino, kad Teheranas yra pasirengęs artimiausiu metu atnaujinti derybas dėl branduolinio susitarimo.

ES tarpininkaujamos derybos prasidėjo balandį Vienoje, siekiant atgaivinti 2015 metais Teherano ir pasaulio galingųjų valstybių sudarytą branduolinį susitarimą. Šis paktas pakibo ant plauko, kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donaldas Trampas) iš jo vienašališkai išvedė savo šalį ir grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Diskusijos, kurių dalyviai mėgina įtikinti Vašingtoną sugrįžti į susitarimą, o Iraną – prie savo branduolinių įsipareigojimų, stringa nuo birželio, kai Irano naujuoju prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatorius Ebrahimas Raisi (Ebrahimas Raisis).

ES išplatintame pareiškime nurodoma, kad per antradienį Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose vykusį susitikimą su iraniečių diplomatijos vadovu Hosseinu Amiru-Abdollahianu (Hoseinu Amiru-Abdolahianu) J. Borrellis „dar kartą pabrėžė, kad labai svarbu greitai atnaujinti derybas Vienoje“.

„Irano užsienio reikalų ministras patikino, kad yra pasirengęs kaip įmanoma greičiau atnaujinti derybas“, – sakoma pareiškime.

Antradienį debiutuodamas tarptautinėje arenoje, E. Raisi išreiškė palaikymą pastangoms atgaivinti branduolinį susitarimą, nors ir pažėrė kritikos Jungtinėms Valstijoms.

„Islamo Respublika laiko naudingomis derybas, kurių galutinis rezultatas būtų visų slegiančių sankcijų panaikinimas“, – iš anksto įrašytoje kalboje JT pabrėžė Irano prezidentas.

Tuo metu iraniečių užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh (Saidas Chatibzada) pareiškė besitikįs, kad derybos bus atnaujintos „artimiausiomis savaitėmis“, bet tikslios datos nenurodė.

2015 metais sudaryta branduoline sutartimi Iranui buvo siūlomas JT sankcijų švelninimas mainais į griežtus jo branduolinės programos ribojimus. Tačiau Teheranas, reaguodamas į D. Trumpo sprendimą pasitraukti iš susitarimo ir grąžinti sankcijas, palaipsniui atsisako vykdyti vis daugiau prisiimtų įsipareigojimų.

D. Trumpo įpėdinis Joe Bidenas (Džo Baidenas) leido suprasti esąs pasirengęs grįžti prie susitarimo, dėl kurio buvo deramasi, kai pastarasis dar ėjo viceprezidento pareigas JAV eksprezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijoje, o Iranui vadovavo nuosaikiųjų pažiūrų prezidentas Hassanas Rouhani (Hasanas Rouhanis).

Šį mėnesį Iranui su JT atominės energijos agentūra priėjus naują kompromisą dėl šalies branduolinių objektų stebėjimo, buvo atgaivintos viltys, kad bus prikelta ir branduolinė sutartis.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS