Europos teisių komisarė perspėja apie prastėjančią laisvių padėtį Slovėnijoje | KaunoDiena.lt

EUROPOS TEISIŲ KOMISARĖ PERSPĖJA APIE PRASTĖJANČIĄ LAISVIŲ PADĖTĮ SLOVĖNIJOJE

Europos Tarybos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič (Dunia Mijatovič) penktadienį perspėjo, kad dešiniųjų pažiūrų ministro pirmininko Janezo Janšos vyriausybės vadovaujamoje Slovėnijoje „pastebimai prastėja“ žodžio ir žiniasklaidos laisvės padėtis.

D. Mijatovič memorandume pabrėžė, kad „kai kurie pastarųjų mėnesių Slovėnijos vyriausybės žingsniai gali pakenkti nepriklausomų balsų gebėjimui laisvai kalbėti“.

„Priešiškas viešasis diskursas, taip pat šmeižto kampanijos ir gąsdinimai, nukreipti į pilietinės visuomenės aktyvistus ir tuos, kas reiškia kritišką nuomonę, kenkia laisvai saviraiškai ir gali turėti neigiamų pasekmių žiniasklaidos laisvei“, – parašė D. Mijatovič, remiantis jos biuro išplatintu pranešimu.

Komisarė paragino vyriausybę imtis veiksmų siekiant pagerinti padėtį, taip pat pateikė rekomendacijų.

Slovėnijos valdžia užginčijo tokias išvadas komentaruose, atsiųstuose D. Mijatovič. Vyriausybės teigimu, žiniasklaidos laisvė Slovėnijoje neribojama jokiais teisės aktais.

„Bet kokia kritika, išsakoma dėl konkretaus politikų ir ministro pirmininko nušvietimo žiniasklaidoje, jokiu būdu negali būti laikoma ataka prieš žiniasklaidos laisvę ir žurnalistų darbo nepriklausomumą, – pabrėžė ministrų kabinetas. – Saviraiškos laisvė yra teisė, kuria gali naudotis visi, įskaitant vyriausybę ir jos atstovus; ji nesibaigia aukšta retorika, o apima ir kritišką išraišką.“

Populistas J. Janša sulaukia vis daugiau kritikos dėl savo vis labiau į autoritarizmą krypstančio požiūrio, kokio laikosi ir jo sąjungininkas, Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Į Slovėnijos gatves neseniai išėję tūkstančiai protestuotojų reikalavo vyriausybės atsistatydinimo ir pirmalaikių rinkimų, reikšdami nepasitenkinimą dėl, jų teigimu, ardomų demokratijos standartų 2 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

Slovėnijoje – tradiciškai nuosaikioje Alpių valstybėje – pastaruoju metu tvyro paaštrėjusi politinė įtampa, kurią kritikai aiškina vyriausybės esą pasitelkiama neapykantos kalba ir tolerancijos stoka.

D. Mijatovič paragino slovėnų valdžią pasistengti numalšinti šią įtampą ir „paskatinti abipusę pagarbą keičiantis nuomonėmis“.

„Vyriausybės nariai turi susilaikyti nuo stigmatizuojančių ir klaidinančių komentarų apie pilietinės visuomenės darbą ir turėtų viešai pasmerkti kitus, įsiveliančius į tokį diskursą“, – pažymėjo komisarė.

J. Janša atmeta bet kokią kritiką namuose ir iš užsienio kaip liberalių jėgų sąmokslą prieš jo konservatyviąją vyriausybę. Jis yra pagarsėjęs žurnalistų ir kritikų užsipuolimu socialiniuose tinkluose.

D. Mijatovič išvardijo „daugybę problemų“, susijusių su žiniasklaidos laisvės padėtimi, įskaitant „priekabiavimą, bauginimus ir baudžiamąsias bylas žurnalistams, galimybės naudotis viešąja informacija apribojimus bei vyriausybės veiksmus prieš visuomeninę žiniasklaidą“.

„Komisarė ypač apgailestauja dėl seksistinio priekabiavimo ir mizoginiškos kalbos, nukreiptos prieš žurnalistes“, – rašoma pranešime spaudai.

D. Mijatovič taip pat išreiškė apgailestavimą, kad „Slovėnijos vyriausybė, atrodo, pasinaudojo COVID19 pandemija, siekdama atgrasyti nuo saviraiškos laisvės ar politinės opozicijos“, pasitelkdama bet kokių protesto akcijų draudimus ir baudas pažeidėjams.

J. Janša yra veteranas politikas, anksčiau dar du kartus ėjęs premjero pareigas. Jis yra buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trumpo) šalininkas, per anksti pasveikinęs pastarąjį su pergale 2020 metų prezidento rinkimuose, kol balsai dar buvo skaičiuojami.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS