J. Milei prisiekė Argentinos prezidentu | KaunoDiena.lt

J. MILEI PRISIEKĖ ARGENTINOS PREZIDENTU

  • 1

Libertaras ekonomistas Javieras Milei (Chavjeras Milėjus) sekmadienį buvo prisaikdintas Argentinos prezidentu, po skambios pergalės per rinkimus, kuriuos pakaitino pyktis dėl šalies ekonominės krizės.

„Aš prisiekiu Dievui ir šaliai ištikimai ir su patriotizmu eiti Argentinos tautos prezidento pareigas“, – jis sakė prisiekdamas šioms pareigoms, prieš kadenciją baigusiam šalies vadovui Alberto Fernandezui (Alberui Fernandesui) jį per pečius apjuosiant prezidentine juosta.

53-ejų libertaras žadėjo, kad nebus „pusinių priemonių“ jam tvarkantis su dešimtmečiais išlaidavimo, skolų ir painios valiutos kontrolės šioje trečioje pagal dydį Lotynų Amerikos ekonomikoje.

Sekmadienį J. Milei pažadėjo šaliai naują erą, tačiau perspėjo dėl skausmingo taupymo ir ekonomikos krizės, kuri, jo teigimu, prieš atslūgdama dar pagilės.

„Šiandien Argentinoje prasideda nauja era“, – sakė jis po priesaikos, pabrėždamas, kad „nė viena vyriausybė nėra gavusi blogesnio palikimo už tą, kurį gauname mes“.

„Esmė ta, kad nėra alternatyvos taupymui ir nėra alternatyvos šoko gydymui, – teigė J. Milei. – Mes žinome, kad trumpuoju laikotarpiu padėtis pablogės. Tačiau tada pamatysime savo pastangų vaisius.“

„Naujos eros pradžia“

Tūkstančiai šalininkų užpildė gatves aplink kongresą, mojuodami šalies baltai mėlynomis vėliavomis ir skanduodami J. Milei kampanijos šūkį „Laisvė!“.

„Tikriausiai prireiks daugelio metų, kad atstatytume šalį, bet galbūt mums tai naujos eros pradžia“, – sakė 41-erių parduotuvės savininkas Javieras Lobosas (Chavjeras Lobosas).

„Mes galėsime dirbti ir klestėti, kad išpildytume savo svajones, neslegiami mokesčių, infliacijos ir suvaržytos valiutos sistemos, kurios luošina mūsų tautą“, – sakė jis.

Renginys į vieną vietą sutraukė labai skirtingus pasaulio lyderius, tarp jų – Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir Vengrijos nacionalistą premjerą Viktorą Orbaną, vienintelį iš Europos Sąjungos lyderių, išlaikiusių artimus ryšius su Rusija.

„Dešinė kyla ne tik Europoje, bet ir pasaulyje“, – socialiniuose tinkluose paskelbė V. Orbanas, pasidalindamas nuotrauka iš susitikimo su jo, kaip įvardyta, geru draugu, buvusiu Brazilijos prezidentu, kraštutinių dešiniųjų atstovu Jairu Bolsonaro (Žairu Bolsonaru), kuris irgi atvyko į ceremoniją.

Iškilmėse taip pat dalyvauja Čilės kairiųjų lyderis Gabrielis Boricas (Gabrielis Borikas) ir Ispanijos karalius Felipe VI (Felipė VI).

Vėliau J. Milei prisieks devynių ministrų kabinete – tai didžiulis sumažinimas nuo dabartinių 18-kos.

Jis teigė, kas pirmas priemonių paketas Kongresui bus pristatytas šiomis dienomis.

J. Milei inauguracija vainikuoja buvusio televizijos vedėjo, kuris tik prieš dvejus metus pasuko į politiką, staigų iškilimą.

J. Milei pasisakymai prieš „vagiančią valdžią“ pakurstė rinkėjus ir jis buvo lyginamas su tokiais lyderiais kaip J. Bolsonaro bei buvusiu Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu).

Kampanijos renginiuose pasirodydavęs su specialiai suveltų plaukų šluota ir demonstruodamas roko žvaigždės aurą, J. Milei mojuodavo užvestu benzininiu pjūklu, žadėdamas mažinti viešąsias išlaidas ir išsipūtusį kabinetą.

J. Milei skelbė planus „išsprogdinti“ centrinį banką ir smukusį pesą pakeisti JAV doleriu.

Visos lemputės mirksi raudonai

Argentinoje metai iš metų augant infliacijai, ji pasiekė 140 proc., ir 40 proc. žmonių gyvena skurde.

„Kaip ir daugelis jo pirmtakų, J. Milei kabinetą perims visoms lemputėms mirksint raudonai“, – sako Vašingtone įsikūrusio Vilsono centro Argentinos projekto vadovas Benjaminas Gedanas (Bendžaminas Gedanas).

Tačiau argentiniečių ateitis apgaubta nežinomybės, nesant aiškumo, ką planuoja jų naujasis prezidentas.

Kongrese turėdamas nedaug savo partijos atstovų ir susidūręs su politine realybe, J. Milei sušvelnino daugelį savo pozicijų ir sudarė sąjungas su politikais, kuriuos anksčiau įžeidinėjo, kai kuriuos iš jų net pasikviesdamas į savo komandą.

Kalbos apie centrinio banko uždarymą, „dolerizaciją“ ir viešųjų išlaidų karpymą išsisklaidė.

„Milei 2.0 vis dar teks įkopti į kalną, bet panašu, kad jis ėmėsi pragmatiškesnės darbotvarkės ir kreipėsi patarimo į labiau patyrusius politikus, – sakė B. Gedanas. – Visgi, centrinio banko rezervams išsekus ir nesant kredito linijos, J. Milei virtuvėje rado tuščias spinteles.“

„Jo išsigelbėjimo strategija, taip pat ir staigus vyriausybės sumažinimas, bus sprangus ilgai kenčiančiai populiacijai. Bet kokiu atveju, per artimiausius kelis mėnesius neabejotinai kils socialinė ir politinė sumaištis“, – pridūrė analitikas.

Argentiniečiams galvoje artimiausiomis dienomis suksis klausimas, ar J. Milei devalvuos griežtai kontroliuojamą pesą ir liberalizuos valiutos kontrolę, tokiems pažadams jau paskatinus daugybės dolerių keityklų gimimą.

Belgrano universiteto ekonomistas Victoras Bekeris (Viktoras Bekeris) sakė, kad pirmas J. Milei politikos „lakmuso popierėlis“ bus, ar jis išties sustabdys centrinio banko pinigų spausdinimą, kurį taip smerkė ir kuris finansuoja daugumą vyriausybės išlaidų.

J. Milei perspėjo, kad suvaldyti infliaciją šalyje gali užtrukti nuo 18 iki 24 mėnesių, ir stos „stagfliacija“ – kainų augimas, lydimas ekonominės stagnacijos.

Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad 2023 metais Argentinos bendrasis vidaus produktas susitrauks 2,5 procento.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Na koks jis libertaras?

Pirma jis tik visiškai kvailas populistas, kaip argentinietiškas Šustauskas. O antra, kokia kvailystė dešiniąsias pažiūras skelbiantį kvailį vadinti „libertaru“ - tai kairiųjų, apsimetannčių liberalais vardas.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS