Kaip uraganai ir vėtros gauna vardus Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip uraganai ir vėtros gauna vardus

2004-10-02 09:00 kauno.diena.lt inf.

Kaip uraganai ir vėtros gauna vardus

Orų pranešėjai visiems uraganams ir tropiniams ciklonams duoda vardus. Taip daroma todėl, kad būtų galima atskirti kelias vienu metu siautėjančias gamtos stchijas. Būtų visai įdomu, jei meteorologai uraganus vadintų savo žmonų, kaimynų ar draugų vardais, tačiau visa sistema yra žymiai formalesnė. Meteorologai vardus suteikia tik tropiniams ciklonams.

Šiaurės Amerikoje uraganais vadinami Atlanto baseino tropikų ir rytinės Ramiojo vandenyno dalies ciklonai. Taifūnais vadinami tropikų ciklonai, atėję iš šiaurinės Ramiojo vandenyno dalies. Tropikų ciklonai, atėję iš pietinės Ramiojo vandenyno dalies ir iš Indijos vandenyno, vadinami tiesiog ciklonais.

Vėtrai suteikiamas vardas, kai jos vėjo greitis pasiekia 210 metrų per sekundę, o kai greitis pasiekia 400 metrų per sekundę, vėtra tampa uraganu arba taifūnu. Tornadams vardai nėra suteikiami, nes jie yra sąlyginai dažni ir trumpalaikiai.

Nusakydavo pagal geografinę padėtį

Kai dar nebuvo vieningos vėtrų pavadinimo sistemos, meteorologai juos apibūdindavo pagal geografinę padėtį, jų artumą iki tam tikrų geografinių centrų. Vis dėlto šis būdas nebuvo labai tinkamas, nes didžiuliu greičiu judantys ciklonai keisdavo savo geografinę padėtį ir, esant dviem vėtroms vienu metu, sunku buvo suprasti, apie kurią yra kalbama.

Dar iki oficialiųjų vardų suteikimo ciklonams meteorologai neformaliai duodavo jiems vardus, tačiau viešai jų neskelbdavo. Taip orų stebėtojams buvo lengviau sekti tropikų ciklonus, tačiau paprasti žmonės sunkiai galėjo susigaudyti tarp tų ciklonų.

Oficialus vardų suteikimas

Formaliai meteorologai Atlanto baseino ciklonus pradėjo vadinti vardais nuo 1950 metų. Vardai būdavo parenkami iš tarptautinio fonetinio alfabeto, pavyzdžiui: Ablas, Beikeris, Čarlis ir t.t. 1953 metais buvo pradėti naudoti ir moteriški angliški vardai. 1979 metais vyriški ir moteriški vardai buvo naudojami paeiliui. Mūsų dienomis pradėti naudoti ir ispanų bei prancūzų vardai. Ilgainiui vardai kartojosi, bet uraganų, padariusių didžiausią žalą, vardai „buvo išimti iš apyvartos“. Vardai buvo panaikinami lyg bijant, kad pasikartos anksčiau buvusio vardo turėtojo padaryti nuostoliai. Įdomus faktas, kad pirmieji trys vyriški vardai - Bobas, Deividas ir Frederikas, suteikti tropiniams ciklonams, buvo vėliau uždrausti. Frederikas ir Deividas buvo uždrausti po didžiulių „išpuolių“ 1979 metais. Bobas panaikintas, kai 1991 metais praūžė Naujojoje Anglijoje.

Baisiųjų uraganų vardai nenaudojami

Šiandien Pasaulinė meteorologijos organizacija (WMO) parenka vardus visiems Atlanto ir Ramiojo vandenynų baseinų tropiniams ciklonams. Iš viso sudaromi šeši sąrašai su skirtingais vardais. Kiekvienas sąrašas yra panaudojamas kas šešerius metus, tik kai kurie „išimti iš apyvartos“ vardai yra pakeičiami naujais. Kiekvienais metais pirmoji vėtra gauna vardą iš A raidės, nesvarbu, kiek vardų buvo panaudota praėjusiais metais.

Centrinės Ramiojo vandenyno dalies ciklonams yra suteikiami havajiečių vardai. Čia naudojamas keturių dalių sąrašas. Kiekvienas tropikų ciklonas čia gauna kitą vardą po prieš tai buvusio nepriklausomai nuo metų.

Panašūs WMO padaliniai skirsto vardus ir kitose pasaulio vietose, kur vėtros ir uraganai nėra tokie dažni. Vakarinės Ramiojo vandenyno pakrantės gyventojai pradėjo naudoti naują vardijimo sistemą 2000 metais. Kiekviena iš 14 valstybių, kurias aplanko uraganiniai ciklonai, pasiūlė savo vardų sąrašus ir iš viso surašė 141 vardą. Vėtros ten bus vadinamos gyvūnų, gėlių, astrologinių ženklų ir žmonių vardais.

Dar niekuomet tropiniams ciklonams nebuvo suteikti vardai, prasidedantys Q ir U raidėmis. Tiesiog tokie vardai yra labai reti.

Ateinančių metų vardai

2005 metais Atlanto vandenyno vėtroms ir uraganams bus suteikiami šie vardai: Arlena, Bretas, Sindi, Denisas, Emilija, Franklinas, Gerta, Harvis, Irena, Džošas, Katrina, Li, Marija, Neitas, Ofelija, Filipas, Rita, Stenas, Tamis, Vincas ir Vilma.

2005 metais Ramiojo vandenyno uraganai ir vėtros bus pavadinti šiais vardais: Adrianas, Beatričė, Kalvinas, Dora, Eugenija, Fernanda, Gregas, Hilari, Irvinas, Jova, Kenetas, Lidija, Maksas, Norma, Otis, Pilarė, Reimonas, Selma, Todas, Veronika, Vilis, Ksina, Jorkas ir Zelda.

Parengė Žygimantas Pauliukevičius

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų