M. Saakašvilis: neišvengiama Ukrainos pergalė pakeis regioną | KaunoDiena.lt

M. SAAKAŠVILIS: NEIŠVENGIAMA UKRAINOS PERGALĖ PAKEIS REGIONĄ

Įkalintas buvęs Sakartvelo prezidentas Michailas Saakašvilis antradienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad Ukrainos pergalė Rusijos pradėtame kare yra neabejotina ir visiems laikams pakeis regioną, kuriame ilgą laiką dominavo Maskva.

Kadaise buvęs ryškus provakarietiškas reformatorius kalėjime sėdi nuo 2021 metų, kai grįžo iš Ukrainos. Gydytojai teigė, kad dabar jam gresia mirtis dėl daugybės sunkių susirgimų, kurie išsivystė jam būnant nelaisvėje.

55 metų M. Saakašvilis užėmė aukščiausius vyriausybinius postus Ukrainoje, kur gyveno tremtyje po to, kai 2013 metais baigėsi jo antroji Sakartvelo prezidento kadencija.

Iš jo buvo atimtas Sakartvelo pasas ir jis įgijo Ukrainos pilietybę.

„Neišvengiama Ukrainos pergalė visiškai pakeis situaciją Sakartvele ir regione“, – teigė jis per savo advokatą iš Tbilisio ligoninės, kurioje liko po 50 dienų trukusio bado streiko.

„Ukraina visam laikui tapo regiono supergalia. Kartu su Lenkija ji lemia viską regione, įskaitant tai, kas vyksta Sakartvele“, – sakoma ranka rašytuose komentaruose.

Kalbėdamas apie neseniai Tbilisyje vykusius masinius antivyriausybinius protestus, jis teigė: „Sakartvele situacija iš esmės pasikeis dar iki galutinės Ukrainos pergalės.“

Kovo pradžioje Sakartvele vykę protestai buvo augančio visuomenės pykčio dėl valdžios atitolimo nuo demokratijos ir įtariamo flirto su Kremliumi kulminacija.

„Europietiška tauta su rusiška vyriausybe“

„Sakartvele viskas visiškai aišku: žmonės yra vieningi. Esame europietiška tauta su rusiška vyriausybe“, – sakė M. Saakašvilis.

„Joks autokratas niekada nesugebės sutramdyti kartos, užaugusios laisvame Sakartvele“, – teigė jis, turėdamas omenyje Sakartvelo valdančiosios partijos įkūrėją milijardierių Bidziną Ivanišvilį, kuris savo turtus susikrovė Rusijoje.

B. Ivanišvilis plačiai laikomas vadovaujančiuoju Sakartvelui, nors oficialiai jokių politinių pareigų neužima.

Europos Parlamentas yra paraginęs taikyti asmenines sankcijas B. Ivanišviliui dėl jo įtariamo destruktyvaus vaidmens Sakartvelo politiniame gyvenime.

M. Saakašvilis sakė, kad B. Ivanišvilio kontroliuojama kartvelų vyriausybė, „Maskvos nurodymu, atsisako mane išleisti gydytis į užsienį“.

Gruodžio mėnesį, kai M. Saakašvilis vaizdo ryšiu dalyvavo teismo posėdyje, jis atrodė išblyškęs, suglebęs, jo rankos drebėjo.

Kadaise buvęs linksmas ir apkūnus politikas, svėręs 115 kg, nuo 2021 metų įkalinimo numetė daugiau kaip 50 kg ir dabar yra tapęs buvusio savęs šešėliu.

„Mano svoris nukrito iki tokio lygio, kad, gydytojų teigimu, bet kuriuo metu gali išsivystyti daugybinis organų nepakankamumas“, – sakė M. Saakašvilis.

Jungtinėse Valstijose dirbantys gydytojai teigė, kad M. Saakašviliui gresia neišvengiama mirtis dėl neurologinių ir virškinimo trakto ligų, jei jis nebus išvežtas gydytis į užsienį.

Jie nurodė, kad jo sveikata pablogėjo dėl kankinimų areštinėje.

„Rusija žlugs“

JAV toksikologas Davidas Smithas (Deividas Smitas) 2022 metais teigė, kad atlikus tyrimus paaiškėjo, jog M. Saakašvilis, būdamas suimtas, apsinuodijo sunkiaisiais metalais.

Sakartvelo žmogaus teisių ombudsmeno sudaryta gydytojų taryba pareiškė, kad šalies medicinos sistema „išnaudojo visas turimas priemones“ M. Saakašviliui gydyti.

Neseniai paskelbtoje ataskaitoje apie žmogaus teisių padėtį Sakartvele JAV valstybės departamentas įvardijo įtariamą netinkamą elgesį su M. Saakašviliu kalėjime kaip vieną iš ypatingą susirūpinimą keliančių dalykų.

2004–2013 metais prie Sakartvelo vairo stovėjęs M. Saakašvilis už akių buvo nuteistas šešerius metus kalėti už piktnaudžiavimą valdžia – kaltinimus jis atmetė kaip išgalvotus ir politiškai motyvuotus.

Kovo 2 dieną organizacijos „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ apkaltino Sakartvelo vyriausybę, kad ji nesuteikė M. Saakašviliui „tinkamos medicininės priežiūros, todėl jam gresia rimta mirties, nuolatinio neįgalumo ar kitokio negrįžtamo sveikatos pakenkimo rizika“.

Europos Taryba – pagrindinė žemyno žmogaus teisių priežiūros institucija – taip pat paragino jį paleisti, apibūdindama jį kaip „politinį kalinį, prieštaraujantį (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui“.

M. Saakašvilį į valdžią atvedė taikios Rožių revoliucijos, kuriai jis vadovavo 2003 metais, banga. Per devynerius valdymo metus jis vykdė plataus masto reformas ir užmezgė glaudžius ryšius su Vakarais.

Kai 2008 metų rugpjūtį Rusija įsiveržė į Sakartvelą, išaugus įtampai dėl M. Saakašvilio provakarietiško kurso, M. Saakašvilis įspėjo Vakarus, kad kitas Kremliaus taikinys bus Ukraina.

Antradienį, M. Saakašvilis AFP sakė, kad „Vakarai pabudo ir susivienijo“ prieš V. Putino karą Ukrainoje.

„Vakarai turi susitaikyti su tuo, kad Rusijos Federacija žlugs, ir tam pasiruošti“, – teigė jis.

 

Gairės: karas Ukrainoje, Ukrainos pergalė, buvęs Sakartvelo prezidentas, Michailas Saakašvilis
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS