Rusijoje prasidėjo Kremliaus kritiko V. Kara-Murzos teismas | KaunoDiena.lt

RUSIJOJE PRASIDĖJO KREMLIAUS KRITIKO V. KARA-MURZOS TEISMAS

Rusijoje pirmadienį už uždarų durų prasidėjo opozicijos aktyvisto Vladimiro Kara-Murzos, kuriam gresia iki 20 metų kalėjimo dėl kaltinimų valstybės išdavyste už Rusijos valdžią kritikuojančius komentarus, teismas.

Apie tai iš Maskvos teismo pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Tai naujausia iš virtinės bylų, iškeltų opozicijos atstovams Rusijoje. Susidorojimas su kitaminčiais dar labiau suintensyvėjo po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas praėjusiais metais pasiuntė karius į Ukrainą.

41-erių V. Kara-Murza buvo apkaltintas dėl Maskvą kritikuojančių pasisakymų trijuose viešuose renginiuose užsienyje, sakė jo advokatas, pabrėždamas, kad tie komentarai „nekėlė jokios grėsmės šaliai“.

Už kaltinimus gresia maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė.

„Tikras Rusijos patriotas kaltinamas valstybės išdavyste už nenuilstamą kovą už Rusiją be Putino“, – socialiniuose tinkluose rašė jo žmona Jevgenija Kara-Murza.

Didžiausia dovana, kurią tie iš mūsų, kurie priešinasi Vladimirui Putinui, galėtų įteikti Kremliui, būtų pasiduoti ir pabėgti.

V. Kara-Murza buvo sulaikytas praėjusių metų balandį dėl kaltinimų skleidus, valdžios institucijų nuomone, „netikras naujienas“ apie Rusijos kariuomenę.

Ta byla buvo pradėta dėl jo kalbos apie Rusijos puolimą Ukrainoje, pasakytos Arizonos įstatymų leidėjams praėjusių metų kovą.

2022 metų rugpjūtį V. Kara-Murza buvo apkaltintas priklausymu „nepageidaujamai organizacijai“ už dalyvavimą konferencijoje politiniams kaliniams remti.

Jis taip pat buvo įtrauktas į Rusijos „užsienio agentų“ sąrašą. Ši etiketė primena „liaudies priešo“ žymę, kuri buvo naudojama sovietmečiu siekiant izoliuoti disidentus.

Neketino visam laikui palikti Rusijos

Gimęs kaip Rusijos pilietis, V. Kara-Murza gavo Britanijos pilietybę, kai būdamas 15 metų su motina persikėlė gyventi į Jungtinę Karalystę.

Vakarietišką išsilavinimą įgijęs aktyvistas ir žurnalistas buvo artimas opozicijos lyderio Boriso Nemcovo, kuris 2015 metais buvo nušautas netoli Kremliaus, ir Michailo Chodorkovskio, buvusio oligarcho, tapusio V. Putino kritiku, bendražygis.

V. Kara-Murza teigia, kad dėl savo politinės veiklos buvo du kartus – 2015 ir 2017 metais – apnuodytas, tačiau ir toliau ilgą laiką praleisdavo Rusijoje.

2021 metų birželį duodamas interviu AFP V. Kara-Murza sakė neketinantis visam laikui išvykti iš Rusijos.

„Nebuvo scenarijaus, pagal kurį negrįžčiau. Mes esame Rusijos politikai. Mūsų vieta yra čia, namuose, Rusijoje“, – sakė jis.

„Didžiausia dovana, kurią tie iš mūsų, kurie priešinasi Vladimirui Putinui, galėtų įteikti Kremliui, būtų pasiduoti ir pabėgti“, – pridūrė V. Kara-Murza.

2022 metų spalį Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja V. Kara-Murzą apdovanojo Vaclavo Havelo žmogaus teisių premija.

Per metus nuo to laiko, kai V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainą, Maskva suintensyvino pastangas susidoroti su kitaminčiais.

Beveik visi žinomiausi V. Putino politiniai oponentai pabėgo iš šalies arba yra kalėjime.

Garsiausias V. Putino kritikas namuose Aleksejus Navalnas šiuo metu atlieka devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų turto pasisavinimu, kurie laikomi politiniais.

2020 metais A. Navalnas išgyveno apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga ir dėl išpuolio apkaltino Kremlių. Pastarasis tai neigia.

Jis buvo suimtas 2021 metų sausį grįžęs į Maskvą po gydymo Vokietijoje.

Filmas „Navalnas“, kuriame nagrinėjamas įkalinto disidento apnuodijimas, sekmadienį Holivude vykusioje „Oskarų“ apdovanojimų ceremonijoje pripažintas geriausiu dokumentiniu filmu.

Kitas žymus opozicijos politikas Ilja Jašinas praėjusių metų gruodį buvo nuteistas aštuonerius metus ir šešis mėnesius kalėti pataisos kolonijoje už savo pasisakymus apie Ukrainą.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Anonimas

Tokie labai greitai parsiduoda už saują dolerių. Navalnas, Murza, Tichanovskaja ir kiti į juos panašūs suskiai....

Trockis

Jo senelis buvo raudonasis Baku komisaras. Tėvas - aukštas partinis bosas Sovietų Sąjungos laikais.

Nuomonė

Galės ir šitas veikėjas dabar pasėdėti. Ilgai , ko gero, teks jam pasėdeti. Kol visas kvailumas ir gaidiška arogancija iš galvos išgaruos....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS