Senatui priėmus išlaidų įstatymą, Atstovų Rūmų demokratai svarsto, kaip jį užblokuoti Pereiti į pagrindinį turinį

Senatui priėmus išlaidų įstatymą, Atstovų Rūmų demokratai svarsto, kaip jį užblokuoti

2025-07-02 09:21
BNS inf.

JAV Senatui antradienį priėmus prezidento Donaldo Trumpo platų išlaidų ir mokesčių mažinimo įstatymą, Atstovų Rūmų demokratai svarsto, kaip jį užblokuoti.

Senatui priėmus išlaidų įstatymą, Atstovų Rūmų demokratai svarsto, kaip jį užblokuoti
Senatui priėmus išlaidų įstatymą, Atstovų Rūmų demokratai svarsto, kaip jį užblokuoti / Scanpix nuotr.

Senatas po 27 valandų debatų maratono minimaliu balsų skirtumu priėmė įstatymą, kuris buvo atmestas demokratų ir sulaukė kai kurių respublikonų pasipriešinimo.

Maždaug 887 puslapių teisės akte daug dėmesio skiriama mokesčių lengvatoms, išlaidų mažinimui ir kitiems respublikonų prioritetams, įskaitant naujas lėšas nacionalinei gynybai ir deportacijoms.

Teisės akte, D. Trumpo pramintame „dideliu, gražiu“ įstatymu, siūlomas puspenkto trilijono dolerių vertės mokesčių mažinimas, ginčytinai kompensuojamas 1,2 trln. JAV dolerių (1 trln. eurų) sutaupymu, daugiausia nukreiptu į sveikatos draudimo programą „Medicaid“, taip pat federalinę pagalbą maistu.

Dėl sveikatos priežiūros išlaidų mažinimo maždaug 12 mln. mažas pajamas gaunančių ir neįgalių amerikiečių gali netekti sveikatos draudimo.

Paketu taip pat atšaukiamos milijardų dolerių vertės mokesčių lengvatos žaliajai energijai, o pasienio apsaugai ir D. Trumpo masinio migrantų deportavimo programai numatoma 350 mlrd. dolerių (297 mlrd. eurų) injekcija, daugiau lėšų numatyta ir gynybai.

Nepopuliarus įstatymas

Apklausos rodo, kad įstatymo projektas yra vienas nepopuliariausių kada nors svarstytų, o demokratai tikisi pasinaudoti visuomenės pykčiu prieš 2026 metų kadencijos vidurio rinkimus, kai jie sieks perimti Atstovų Rūmų kontrolę.

Remdamiesi išsamia nepriklausoma analize, jie teigia, kad įstatymo projekte numatytas mokesčių mažinimas būtų neproporcingai naudingas turtingiesiems – skurdžiausiai gyvenančių amerikiečių socialinės apsaugos programų sąskaita.

100 senatorių balsams pasiskirsčius po lygiai, viceprezidentas J. D. Vance'as savo balsu lėmė, kad įstatymas būtų priimtas. Trys respublikonai, nepritarę įstatymo projektui, buvo Thomas Tillisas iš Šiaurės Karolinos, Susan Collins iš Meino ir Randas Paulas iš Kentukio.

Prieš balsavimą daug dėmesio buvo skiriama nuosaikiajai Aliaskos respublikonų senatorei Lisai Murkowski. Galiausiai ji balsavo už įstatymo projektą.

Antradienį ji žurnalistams sakė, kad tai „nėra tobulas įstatymo projektas“, tačiau teigė, kad pritaria tam, jog būtų tęsiamos mokesčių lengvatos, kurios pirmą kartą buvo priimtos 2017 metais, taip pat tam, kad nebūtų apmokestinami arbatpinigiai ir viršvalandžiai.

Tačiau ji teigė, kad dar reikia daug ką nuveikti, ir sakė, kad bandymas skubiai priimti įstatymo projektą Kongrese iki penktadienio būtų klaida.

Iš Senato įstatymas keliauja į Atstovų Rūmus, o balsavimas gali įvykti jau trečiadienį, tačiau net ir dalyvaujant visiems kongresmenams, Atstovų Rūmų respublikonai gali sau leisti prarasti tik tris balsus.

Atstovų Rūmų demokratų lyderiai po aukštųjų Kongreso rūmų balsavimo susitiko aptarti galimų būdų blokuoti galutinį įstatymą, o mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas (Hakimas Džefrisas) pažadėjo panaudoti „visas teisėkūros priemones ir galimybes“, kad užkirstų kelią jo priėmimui.

Kalbėdamas apie įstatymą jis ypač griežtai pareiškė, kad „ši siaubinga bjaurastis sukels potencialią ekonominę mirties spiralę“.

Norėdamas atidėti galutinį priėmimą po D. Trumpo nustatyto liepos 4 dienos termino, H. Jeffriesas neatmetė galimybės pasinaudoti „stebuklinga minute“ – retai naudojama priemone, suteikiančia neribotą kalbėjimo laiką lyderiams oficialiai pasibaigus debatams.

Priekaištai dėl termino

Atstovų Rūmų demokratai priekaištauja respublikonams, kad jie skuba iki penktadienio, kai bus minima JAV Nepriklausomybės diena, atnešti ant prezidento D. Trumpo stalo mokesčių ir išlaidų mažinimo įstatymą.

Atstovų Rūmų Taisyklių komiteto nariai nedelsdami ėmėsi darbo nustatydami diskusijų dėl įstatymo projekto sąlygas, praėjus vos valandai po to, kai jam pritarė Senatas.

Vyriausiasis komiteto narys demokratas Jimas McGovernas teigė, kad nėra jokio realaus termino, per kurį įstatymas turėtų būti priimtas, o liepos 4-oji yra savavališkas prezidento sugalvotas terminas.

„Mes skubame ne todėl, kad to reikalauja šalis, o todėl, kad jis nori surengti sau dar vieną vakarėlį, – sakė J. McGovernas. – Tai nėra politika. Tai ego valdymas.“

Komiteto pirmininkė respublikonė Virginia Foxx sakė, kad demokratai užsiima baimės kurstymu dėl įstatymo projekto, ir teigė, kad amerikiečiai tai supranta. Ji pavadino įstatymo projektą „Pirmiausia – Amerika“ darbotvarkės įsikūnijimu“.

Atstovų Rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas po Senato balsavimo pakartojo, kad respublikonai yra „pasirengę užbaigti darbą“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra