Estams kilo įtarimų
Estijos karinių jūrų pajėgų vadas komandoras Ivo Varkas paaiškino, kad laivas buvo sustabdytas, siekiant patikrinti jo dokumentus ir teisinį statusą.
„Atliekant įprastinį patikrinimą kilo įtarimų, kad laivas neturi valstybės vėliavos ir galiojančio draudimo. Laivui taip pat taikomos Europos Sąjungos (ES), Jungtinės Karalystės, Kanados ir Šveicarijos sankcijos“, – teigė I. Varkas.
Policijos ir sienos apsaugos valdybos atstovas Veiko Kommussaaras teigė, kad sulaikant tanklaivį buvo patvirtinta, jog jis neturi galiojančios valstybės vėliavos, todėl jam draudžiama plaukioti.
„Estija pasinaudojo savo teise sulaikyti laivą“, – teigė V. Kommussaaras ir pridūrė, kad operacijoje dalyvavo Policijos ir sienos apsaugos valdybos sraigtasparnis.
Laive yra 24 trečiųjų šalių piliečiai.
Kapitonas – Kinijos pilietis, o kiti įgulos nariai, kaip manoma, yra Mauritanijos piliečiai.
Nors laivas pateikė Džibučio vėliavos sertifikatą, Džibučio atstovai patvirtino, kad laivas ten neregistruotas, o laivo savininkas šiuo metu nežinomas.
Transporto administracija tikrina laivo techninę būklę, įskaitant jo konstrukciją, dokumentus ir tinkamumą plaukioti.
Jei laivas pripažįstamas nesaugiu laivybai, jis išliks sulaikytas, kol bus pašalinti trūkumai.
Sulaikymas: Suomijos įlankoje praeitą penktadienį Estijos karinės jūrų pajėgos sulaikė naftos tanklaivį „Kiwala“, plaukusį į Ust Lugos uostą Rusijoje. / „Scanpix“ nuotr.
„Vardan mūsų saugumo“
Estijos užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna pareiškė, kad šio tanklaivio sulaikymas įrodo, jog koordinuoti Baltijos ir Šiaurės jūrų šalių veiksmai prieš Rusijos šešėlinį laivyną duoda rezultatų ir padeda apsaugoti aplinką bei užtikrinti jūrų saugumą.
M. Tsahkna teigė, kad tai pirmasis Estijos sulaikytas šešėlinio laivyno laivas, ir pagyrė Estijos gynybos pajėgas.
„Veikiame koordinuotai ir tikslingai vardan mūsų saugumo ir aplinkosaugos ir pasinaudosime savo teise tikrinti Estijos išskirtinę ekonominę zoną kertančius laivus, kai tik kils įtarimų“, – pridūrė jis.
Estų pareigūnams patikrinus sulaikytą į Rusiją plaukusį tanklaivį „Kiwala“, nustatyta 40 trūkumų, todėl laivui draudžiama plaukioti, kol nebus pašalinti trūkumai.
„Transporto departamento inspektoriai vakar visą dieną tikrino laivą ir nustatė nemažai reikšmingų trūkumų, todėl negalime leisti laivui tęsti savo reiso, nes nėra užtikrintas jūrinis ir aplinkos saugumas“, – teigė Transporto departamento jūrų paslaugų direktorius Kristjanas Truu.
Iš 40 trūkumų 29 buvo reikšmingi ir dėl jų laivas buvo sulaikytas.
Dauguma jų – 23 – susiję su dokumentais, o kiti – su saugos valdymo sistemos įgyvendinimu, įgulos mokymu įvairiems incidentams laive ir techniniais trūkumais.
„Viena pagrindinių problemų, žinoma, yra įtarimas, kad laivas neturi vėliavos, o tai reiškia, kad jam netaikomi jokios šalies įstatymai. Estija pasinaudojo savo teisėmis ir tarptautiniais įsipareigojimais tikrinti laivą be vėliavos“, – paaiškino K. Truu.
Gresia griežtesnės priemonės
Laivas yra inkaruotas Mūgos įlankoje ir yra stebimas karinio jūrų laivyno.
Pašalinus trūkumus, Transporto departamentas atliks pakartotinę apžiūrą ir galbūt leis laivui tęsti kelionę.
Balandžio 10 dieną naftos tanklaivis „Kiwala“ įplaukė į Suomijos įlanką be galiojančio vėliavos valstybės pažymėjimo.
Laivas pristatė Džibutį kaip savo vėliavos valstybę, tačiau, pasirodo, ši valstybė atėmė iš jo vėliavą dėl neteisėtos veiklos.
Estija pasinaudojo savo teisėmis ir tarptautiniais įsipareigojimais tikrinti laivą be vėliavos.
Be to, tanklaivis nebuvo apdraustas ir jam buvo paskelbta ES, Jungtinės Karalystės, Kanados ir Šveicarijos sankcijų už neteisėtą veiklą.
Laivui įplaukus į Estijos ekonominius vandenis, buvo susisiekta su įgula ir tanklaivis buvo nukreiptas patikrinti į Estijos teritorinius vandenis.
Estija pasinaudojo teise įsilaipinti į laivą ir patikrinti dokumentus.
Estijos valdžios institucijos teigė, kad naftos tanklaivis, kaip manoma, priklausantis Rusijos šešėliniam laivynui, pratęsti kelionę galės, tik kai bus išspręstos įvairios teisinės ir saugumo problemos.
Pasak Estijos pareigūnų, tanklaivis plaukė į Rusijos uostą Ust Lugą.
Saugumo analitikai teigia, kad Rusija turi „šešėlinį laivyną“, kurį sudaro šimtai laivų, ir jį naudoja išvengti naftos eksportui taikomų sankcijų.
Vadinamajam Rusijos šešėliniam laivynui, kuriuo Rusija tiekia naftą, kad apeitų Vakarų sankcijas, gresia griežtesnės priemonės.
JAV ruošiasi smūgiuoti
Rusijos šešėliniam laivynui rengiamas smūgis ir Jungtinėse Valstijose.
Kaip praneša „Reuters“, JAV senatoriai Kongrese pateikė įstatymo projektą, kuriuo siūloma leisti konfiskuoti naftą iš Rusijos tanklaivių, įtrauktų į JAV iždo departamento sankcijų sąrašą.
Jei įstatymo projektui bus pritarta, konfiskuota nafta bus parduota, o gautos lėšos bus panaudotos JAV valstybės skolai grąžinti.
Siekiant pagerinti apribojimų laikymosi kontrolę, siūloma sukurti specialų fondą prie Finansų ministerijos, kurio biudžetas siektų 150 mln. dolerių.
Dokumente taip pat išplečiamas dalijimasis žvalgybos informacija ir teisėsaugos institucijoms suteikiama papildomų priemonių kovai su neteisėtos prekybos nafta tinklais.
Tai patvirtino vienas įstatymo projekto autorių Jonis Ernstas iš Respublikonų partijos.
Senatoriaus teigimu, šis įstatymo projektas ne tik padės atremti Maskvos bandymus apeiti JAV sankcijas, bet ir suteiks JAV galimybę pasinaudoti konfiskuotu turtu.
JAV sankcijų sąraše yra du šimtai laivų, gabenančių rusišką naftą.
Apčiuopiamiausias smūgis Rusijos šešėliniam laivynui buvo suduotas sausio mėnesį, kai ankstesnio Baltųjų rūmų šeimininko Joe Bideno administracija įvedė sankcijas 180 tanklaivių.
Naujausi komentarai