„Myliu Europą... Myliu europiečius“, – pirmadienį duodamas interviu naujienų portalui „UnHerd“ kalbėjo J. D. Vance‘as, Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos atžvilgiu pažerdamas neįprastai palankių komentarų.
„Europai nėra gerai saugumo srityje nuolat būti Jungtinių Valstijų vasalu“, – teigė J. D. Vance‘as, pakartodamas savo pirmiau išsakytą kritiką, neva ES valstybės yra saugumo ir ekonomikos atžvilgiu priklausomos nuo Jungtinių Valstijų.
„Nenoriu, kad europiečiai tiesiog darytų tai, ką jiems sako amerikiečiai. Nemanau, kad tai yra jų ar mūsų pačių interesais.“
Pastarosiomis savaitėmis JAV prezidentas Donaldas Trumpas aukštyn kojomis apvertė pasaulio ekonomikos tvarką, įvesdamas visuotinius muito mokesčius, o po to dalį jų atšaukdamas.
D. Trumpo politikos nuostatos, pradedant karu Ukrainoje ir pretenzijomis į Grenlandiją, yra tikras santykių su ilgamečiais Amerikos sąjungininkais išbandymas.
Praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai tapo viceprezidentu, J. D. Vance‘as išgarsėjo tuo, kad Miuncheno saugumo konferencijos metu kandžiai užsipuolė Europą dėl kultūrinių karų.
Anot J. D. Vance‘o, „Jungtinėms Valstijoms būtų geriau“, jei Europa būtų labiau „savarankiška“ ir leistų šalims „pasipriešinti“ JAV sprendimams dėl užsienio politikos.
„Manau, daugelis Europos tautų buvo teisios mūsų invazijos Irake atžvilgiu“, – sakė viceprezidentas.
„Jei europiečiai būtų buvę kiek labiau savarankiški ir labiau linkę pasipriešinti, tuomet galbūt mums būtų pavykę išgelbėti visą pasaulį nuo tos strateginės katastrofos, kuria buvo Amerikos vedama Irako invazija.“
Siekdamas išsklaidyti nerimą dėl tolesnio prekybos karo ir ekonomikos nesaugumo, J. D. Vance‘s pareiškė, kad D. Trumpo politika „padės sukurti daugybę pozityvių prekybos santykių su Europa“.
Tačiau jis pasakė, kad kai kurioms šalims, pavyzdžiui, Vokietijai, tai pasiekti bus sunkiau, mat, jo teigimu, jos yra „labai priklausomos nuo Jungtinių Valstijų“.
Kita vertus, viceprezidentas negailėjo liaupsių JK, sakydamas, kad „yra nemaža tikimybė, kad... mes sudarysime puikią sutartį, kuri bus abejų šalių interesais“.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris siekia įsiteikti naujajai administracijai ir sudaryti palankią prekybos sutartį, o Karalius Karolis III netgi pakvietė D. Trumpą antro valstybinio vizito, o tai nutinka itin retai.
„Prezidentui tikrai patinka Jungtinė Karalystė. Jam labai patiko karalienė, – kalbėjo J. D. Vance‘as. – Jis žavisi ir mėgsta karalių. Santykiai su juo yra labai reikšmingi.“
(be temos)
(be temos)
(be temos)