JAV ekspertas: spaudimas mūšio lauke veikia geriau nei sankcijos Pereiti į pagrindinį turinį

JAV ekspertas: spaudimas mūšio lauke veikia geriau nei sankcijos

2025-05-14 13:33
Jūras Barauskas (ELTA)

Tarptautinės sankcijos Rusijos Federacijai yra veiksminga priemonė vidutinėje perspektyvoje pažaboti rusų karo mašiną, tačiau šiuo metu būtina skubiai didinti spaudimą mūšio lauke.

JAV ekspertas: spaudimas mūšio lauke veikia geriau nei sankcijos
JAV ekspertas: spaudimas mūšio lauke veikia geriau nei sankcijos / Ukrainos kariuomenės nuotr.

Tai pokalbio su naujienų agentūra „Ukrinform“ metu komentuodamas naujausią keturių Ukrainoje apsilankiusių Europos šalių lyderių padarytą pareiškimą pabrėžė vyresnysis Karnegio tarptautinės taikos fondo Rusijos ir Eurazijos programos mokslinis bendradarbis Ericas Ciaramella.

„Nemanau, kad sankcijos yra ta priemonė, kurios dabar reikia. Jos tikrai yra svarbi priemonė, siekiant, kad Rusijai būtų brangiau kariauti ir manau, kad tikrai turėtume jas griežtinti. Bet nereikėtų turėti iliuzijų, kad sankcijos kažkaip ims ir privers Putiną pakeisti savo skaičiavimus, nes jis parodė, kad yra pasirengęs patirti didžiulius nuostolius visuose sektoriuose, įskaitant karinį personalą, techniką, taip pat ekonominius neramumus, kad pasiektų savo tikslus Ukrainos atžvilgiu“, – teigė ekspertas.

Jo manymu, vidutinėje perspektyvoje sankcijos yra būtinos, siekiant apriboti Rusijos karinius pajėgumus, „tačiau jų neįsivaizduoju kaip patikimos taktikos daryti spaudimą artimiausioje perspektyvoje“, – pridūrė jis.

„Patikimą spaudimą reikėtų daryti mūšio lauke. Tol, kol rusų armija sugeba daryti pažangą, net jei ta pažanga yra daroma lėtai ir atsieina labai brangiai, Putinas turi labai mažai paskatų sustoti. Tai pakeisti galima ne sankcijomis, o tarptautine pagalba mūšio lauke, todėl norėčiau, kad Europa parengtų deklaraciją, kuri nebūtų ultimatumu sankcijų tema, bet pareiškimu, kad Ukraina bus aprūpinti ginklais, būtinais Rusijos puolimui atremti ir galbūt atsiimti tai, ką rusai yra užgrobę“, – tvirtino E. Ciaramella.

Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės vadovai gegužės 10 d. lankėsi Kyjive, o po susitikimo išplatino bendrą deklaraciją.

Vadovai sutarė, kad paliaubų negali riboti kokios nors sąlygos. Rusijai nustačius tokių sąlygų, jos būtų vertinamos tik kaip mėginimas pratęsti karą ir pakišti koją diplomatinėms pastangoms. Keturių šalių lyderiai taip pat sutarė, kad, jei Rusija atsisakys paskelbti visapusiškas ir besąlygiškas paliaubas, bus įvesta griežtesnių sankcijų, galiosiančių jos bankų ir energetikos sektoriams, iškastiniam kurui, naftai ir vadinamajam šešėliniam laivynui.