Moldovos oligarchas už akių nuteistas 15 metų kalėti už vaidmenį vagystėje | KaunoDiena.lt

MOLDOVOS OLIGARCHAS UŽ AKIŲ NUTEISTAS 15 METŲ KALĖTI UŽ VAIDMENĮ VAGYSTĖJE

Bėglys Moldovos oligarchas ir opozicinės partijos lyderis ketvirtadienį už akių buvo nuteistas 15 metų kalėjimo už vaidmenį milijardinės vertės bankų vagystės byloje.

Ilanas Shoras (Ilanas Šoras), vadovaujantis populistinei Rusijai palankiai partijai „Shor“, buvo nuteistas už sukčiavimą ir pinigų plovimą, 2014 metais iš Moldovos bankų dingus 1 mlrd. dolerių (904,77 mln. eurų).

Sostinės Kišiniovo apeliacinis teismas taip pat nurodė konfiskuoti 290 mln. dolerių (262,45 mln. eurų) vertės jo turto.

Verslininkas I. Shoras 2019 metais pabėgo iš Moldovos, kad išvengtų kaltinimų korupcija, ir nuo to laiko gyvena tremtyje Izraelyje, kur ir gimė. Iš pradžių 2015 metais jis buvo nuteistas kalėti septynerius su puse metų, tačiau jo apeliacija užsitęsė kelerius metus.

Pastaraisiais mėnesiais partija „Shor“, turinti šešias vietas 101 vietos Moldovos įstatymų leidžiamojoje institucijoje, Kišiniove organizavo didelius protestus prieš provakarietišką vyriausybę dėl aukštų energijos kainų ir pragyvenimo lygio krizės.

Moldovos nacionalinio banko duomenimis, kovo mėnesį metinė infliacija Moldovoje siekė 21,98 procento.

Moldovos prezidentė Maia Sandu (Maja Sandu) teigė, kad Apeliacinio teismo nuosprendžio reikalavo piliečiai ir kad tai yra „vienintelis būdas įteisinti teisingumą – teisiniais sprendimais nubausti vagis“.

36 metų I. Shoras sakė, kad nuosprendis buvo politiškai motyvuotas „kerštas už protesto judėjimą“ ir kad juo buvo „pažeistos visos teisinės nuostatos“.

„Neketinu jo laikytis ir užtikrinu, kad jis bus panaikintas kitą dieną po to, kai pasikeis dabartinis režimas, – sakoma ketvirtadienį socialiniuose tinkluose paskelbtame pareiškime. – Nei šis, nei joks kitas sprendimas nesutrukdys man judėti į priekį ir kovoti iki galo, kol pašalinsime banditus iš valdžios.“

Neaišku, ar Moldovos pareigūnai paprašė išduoti I. Shorą ir ar Izraelio valdžia patenkintų tokį prašymą.

2014 metais, kai iš Moldovos bankų dingo 1 mlrd. dolerių, ši suma prilygo maždaug aštuntadaliui vienos skurdžiausių Europos šalių bendrojo vidaus produkto.

2022 metų gruodį Jungtinės Valstijos pritaikė sankcijas I. Shorui ir teigė, kad jis bendradarbiavo su „korumpuotais oligarchais ir Maskvoje įsikūrusiais subjektais, siekdamas sukelti politinius neramumus Moldovoje“ ir pakenkti šalies siekiui įstoti į Europos Sąjungą.

Gruodžio mėnesį Jungtinė Karalystė taip pat įtraukė I. Shorą į sankcijų sąrašą.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS