Kasdien su nusikaltėliais susiduriantys apylinkių ir apygardų teismų teisėjai lieka be policijos apsaugos – Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis teisminę valdžią informavo, kad nuo sausio 2 d. teismuose naikinami įrengti policijos postai, rašo portalas DELFI.lt.
„Apie mus užpuolusius asmenis galėsime policijai pranešti tik telefonu“, – sakė Kauno apygardos teismo teisėjas Algirdas Jaliniauskas.
„Manome, kad policijos generalinis komisaras turėtų užtikrinti apsaugą, kad ne tik teisėjai, bet ir teismų darbuotojai bei į teismus atėję piliečiai jaustųsi saugiai – jeigu neliks apsaugos, susidursime su didžiule problema“, – įsitikinusi Lietuvos Respublikos Teisėjų asociacijos (LRTA) pirmininko pavaduotoja Rūta Miliuvienė.
Naikinti policijos postus apylinkių ir apygardų teismuose nutarė policijos generalinis komisaras. Jo pasirašytame įsakyme „Dėl rimties ir tvarkos palaikymo teismuose“ nurodoma, kad bus peržiūrėti policijos patruliavimo maršrutai, dalis jų bus priartinti prie teismų buveinių.
Kadangi žemiausios instancijos teismuose bus naikinama apsauga, teismų vadovai galės policijai pranešti apie rezonansines bylas, kurių metu bus užtikrinta fizinė teismų apsauga jų nagrinėjimo metu.
Fizinę apsaugą policija nuo sausio 2 d. užtikrins tik Konstituciniame (dirbs 5 pareigūnai), Aukščiausiajame (5), Vyriausiajame administraciniame (2) ir Apeliaciniame (2) teismuose.
Tokios permainos pribloškė teisėjus – LRTA kreipėsi į Teisėjų tarybą, ragindama kuo greičiau spręsti iškilusią problemą.
LRTA valdybos narių nuomone, tvarkos ir rimties palaikymas ypač aktualus apylinkės bei apygardos teismuose, kuriuose fizinis asmenų dalyvavimas teismo posėdžiuose neretai yra privalomas, teisėjai ir teismų darbuotojai tiesiogiai susiduria su teisės aktus pažeidusiais, kartais ir agresyviai nusiteikusiais bylininkais.
Pasak LRTA pirmininko pavaduotojos R. Miliuvienės, sprendimas naikinti apsaugą teismuose yra susijęs su lėšų stygiumi.
„Jeigu neliks apsaugos, susidursime su didžiule problema – niekam ne paslaptis, į teismus ateina įvairūs piliečiai, net su ginklais – nemalonu, kai matai priešais save sėdintį žmogų, ant kurio kabo dėklas su pistoletu“, – sakė ji.
Teisėja pažymėjo, kad dėl naikinamos teismų apsaugos jau sudaryta darbo grupė, kuri sieks, jog policija užtikrintų saugumą teismų buveinėse. „Tikimės, kad bus susirūpinta saugumu, juo labiau, jog paskutiniu metu tik ir girdime apie grasinimus teisėjams“, – sakė R. Miliuvienė.
Ne kartą grasinimų sulaukęs Kauno apygardos teismo teisėjas A. Jaliniauskas taip pat sunerimęs dėl teismuose naikinamos apsaugos. „Mūsų teisme buvo atvejis, kai civilinėje byloje vienas asmuo net buvo pistoletą išsitraukęs – laimei, viskas gerai baigėsi, žmogus aprimo“, – sakė teisėjas.
Jo teigimu, iki šiol teismuose niekas netikrina įeinančių ar išeinančių žmonių – metalo detektoriai įrengti tik Seime, Vyriausybėje, Prezidentūroje.
Pasak A. Jaliniausko, policijos postų naikinimas teismuose – savotiškas spaudimas.
Naujausi komentarai