Spartesnė vaiko raida – mamos rankose | KaunoDiena.lt

SPARTESNĖ VAIKO RAIDA – MAMOS RANKOSE

Mokslininkai nustatė, kad mažylio kalba pradeda formuotis jam dar esant motinos įsčiose. Be to, paprastomis priemonėmis galima pagreitinti vaiko protinę raidą.

Pakanka kasdien pasivaikščioti

Vaikų protinė raida daug spartesnė, jeigu mamos jiems padeda skaityti ir atlikti namų užduotis. Apie tai paskelbė Londono universiteto koledžo ir Esekso universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai.

Norėdama pasiekti gerų rezultatų mama su 3–7 metų amžiaus atžala turi dirbti kasdien. Beje, vaiko kognityvinių sugebėjimų spartesniam ugdymui neturi įtakos mokymosi dalykas – tam tinka kasdieniai mamos ir vaiko pasivaikščiojimai, vaikiškos literatūros skaitymas, piešimas.

Kasdienis motinos ir atžalos bendravimas sustiprina ir psichiką. Tokie vaikai auga mažiau agresyvūs, lengvai įsilieja į mokyklos kolektyvą. Jie geriau mokosi, daug ilgiau atsimena gautas žinias.

Taip pat nustatyta, kad kasdienis motinos ir atžalos bendravimas sustiprina ir psichiką. Tokie vaikai auga mažiau agresyvūs, lengvai įsilieja į mokyklos kolektyvą. Jie geriau mokosi, daug ilgiau atsimena gautas žinias.

Britų mokslininkai pabrėžia, kad susiformavę socialiniai įgūdžiai užaugus padeda lengviau tvarkyti asmeninį gyvenimą, gauti tinkamą išsilavinimą ir gerai atlyginamą darbą.

Mokslininkai tokią išvadą padarė išanalizavę per 8 tūkst. vaikų ir jų tėvų tyrimo duomenis. Plačiau apie paskelbta „The Daily Mail“ portale.

Knygas skaitykite garsiai

O Toronto universiteto (Kanada) mokslininkai rekomendavo tėvams garsiai skaityti knygas atžaloms, jei norima pagausinti mažylių žodžių atsargas. Specialistai tokius duomenis gavo tyrinėdami keturmečius vaikus. 

Mokslininkai vaikus suskirstė į dvi grupes: pirmojoje atsidūrė turintieji gausų žodyną, o kitoje – vartojantys mažiau žodžių mažyliai. Parinktose knygose buvo pasakojama apie gyvūnų savybes. Tyrimo metu tekstus garsiai skaitė suaugusieji, o taip pat buvo naudojamos kompiuteryje įrašytos knygos.

Paaiškėjo, kad turintys menką ar vidutinį žodyną keturmečiai daug blogiau suvokė informaciją, kai ją skaitė savarankiškai. Tačiau vaikų žodžių atsargos akivaizdžiai pasipildė, kai knygas garsiai skaitė suaugusieji. Turintieji gausų žodyną keturmečiai jį sėkmingai pildė ir savarankiškai skaitydami, ir klausydamiesi suaugusiųjų. Plačiau apie tyrimą paskelbta žurnale „Early Education and Development“.


Kada atskiria garsus?

JAV mokslininkai nustatė, kad kūdikio kalba pradeda formuotis dar jam esant motinos gimdoje. Pasak Vašingtono universiteto mokslininkų, motinos ištariamus garsus dar tik besiruošiantys išvysti pasaulį mažyliai gali atskirti nuo dvidešimtos nėštumo savaitės. Tuo metu aktyvizuojasi vaisiaus klausos nervas.

Ypač atskiriamos motinos tariamos balsės, atskiriamos sakinių tarimo intonacijos. Jei besilaukiančioji pakelia balsą, nerimą jaučia ir vaisius.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS