Žiema – peršalimo ligų sezonas. Jų galima išvengti ne tik pasiskiepijus nuo gripo, bet ir dažnai vėdinant patalpas, tinkamai plaunant rankas, stiprinant imunitetą.
Gripas puola staiga
Gripas – ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti oru.
"Skirtingai nuo kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų, gripas pasireiškia ūmiai ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų", – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė profesorė Auksė Mickienė perspėja, kodėl nevalia ignoruoti pirmųjų ligos požymių.
Profesorė patvirtina, kad kartais labai sunku atskirti gripą nuo peršalimo. Aišku viena, kad užsikrėtus gripo virusu, susergama per 24–72 valandas.
"Gripui būdinga staigi ligos pradžia, aukštesnė nei 38 laipsniai temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas", – simptomus vardija profesorė A.Mickienė ir priduria, kad peršalus liga dažniausiai taip sparčiai nesivysto, temperatūra nebūna labai aukšta, nuo pat pirmųjų dienų kamuoja sloga.
Gresia komplikacijos
Kitaip, nei peršalimas, gripas gali sukelti komplikacijų, netgi pavojingų gyvybei.
Komplikacijos dažniau vystosi vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis. Pačios dažniausios iš jų – bronchitas ir plaučių uždegimas.
Kitos pavojingos komplikacijos – galvos smegenų uždegimas, kitaip vadinamas encefalitu, galvos smegenų dangalų uždegimas – vadinamasis meningitas, širdies raumens uždegimas, sinusitas, virusinis akių uždegimas. Lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms gripas itin pavojingas, nes šias ligas suaktyvina.
Nepamirškite plauti rankų
Esant dideliam sergamumui gripu, patariama kuo mažiau lankytis žmonių susibūrimo vietose, dažnai vėdinti ir drėgnai valyti patalpas.
"Reikėtų nepamiršti ir kitų gripo profilaktikos priemonių: susirgus neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, dažnai ir ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių plauti rankas tekančiu šiltu vandeniu, kosint ir čiaudint prisidengti nosį ir burną, panaudotas vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas", – primena gydytoja infektologė A.Mickienė.
Ji primena ir tai, kad nuo gripo ir ypač jo komplikacijų saugo skiepai, o skiepytis nevėlu ir dabar. Nemokamai skiepijami sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų bei lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, taip pat kūdikio besilaukiančios moterys, 65 metų ir vyresni asmenys, medikai, socialinės globos įstaigose gyvenantys žmonės.
Naujausi komentarai