Įkyriems ir nesąžiningiems maisto papildų platintojams – 18 tūkst. litų bauda. Ar tai sutramdys pelno besivaikančius verslininkus, varginančius patiklius žmones?
Skola už nieką
Kaunietė Ona Seniūnienė, visą gyvenimą dirbusi medicinos slaugytoja, rūpinasi savo sveikata. Kartą, kai suskambo jos telefonas ir balsas ragelyje pasiūlė labai efektyvių vitaminų sveikatai stiprinti, moteris sukluso.
Ją suviliojo tai, kad vitaminų siūlė nemokamai.
"Ateis agentas, atneš pirmąją pakuotę nemokamai, tik už pristatymą reikės sumokėti 9 litus 99 centus. Vėliau, jei norėsite vitaminų vartojimą tęsti, jų užsisakysite, ir tai kainuos 80 litų. Nenorėsite – neužsisakysite", – perpasakojo pasiūlymą O.Seniūnienė.
Moteris sutiko su pasiūlymu vitaminų pabandyti ir, pasidėjusi 10 litų, laukė, kada jų atneš.
"Niekas nieko neatnešė. Praėjus mėnesiui gavau pranešimą į pašto dėžutę, kad UAB "Natural Pharmaceuticals" esu skolinga 89 litus", – stebėjosi O.Seniūnienė.
Ji atidžiai išstudijavo pranešimą. Sužinojo, kad yra skolinga už "OmegaMarine Forte" maisto papildus – vieną jų pakuotę. Pranešime rado bendrovės adresą ir telefoną. Paskambino ir paaiškino, kad negavo jokios siuntos ir nėra niekam už nieką skolinga.
"Manęs ėmė klausinėti, gal aš pamiršau gavusi tuos papildus, gal mano šeimos nariai juos priėmė ir man nieko nesakė. Kai paneigiau tokius absurdiškus kaltinimus, svarstė, kad pakuotė galėjo būti įdėta į pašto dėžutę ir iš jos kas nors kažkaip išėmė. Argi vitaminų pakuotė gali tilpti pro siaurą laikraščiams skirtą plyšelį? Sakė, išsiaiškins, kaip kas buvo", – pasakojo O.Seniūnienė, kuriai bendrovės atstovė pažadėjo atsiųsti raštą pasirašyti, kad atsisako pasiūlymo.
Šantažas su grasinimais
Taip buvo šių metų pradžioje. Netrukus O.Seniūnienė iš UAB "Natural Pharmaceuticals" iš tiesų gavo raštą, bet jame buvo ne atsisakymui telefonu priimto pasiūlymo pasirašyti skirtas dokumentas, o jau grasinimas, kad, bendrovei nesumokėjus 89 litų, ši suma bus išieškota.
Moteris vėl paskambino į UAB "Natural Pharmaceuticals." Paaiškino, kad jokių papildų negavo, niekam nebuvo įsipareigojusi jų pirkti už 89 litus ir nesirengia to daryti. Telefonu atsiliepusi mergina pažadėjo viską išsiaiškinti.
Po kiek laiko O.Seniūnienė vėl gavo raginimą sumokėti 89 litus 95 centus.
"Primename, kad sąskaitos apmokėjimo terminas – iki 14 dienų. Siekdami, kad kita suma būtų pristatyta laiku ir galėtumėte nepertraukiamai naudoti produktą, prašome kuo greičiau apmokėti sąskaitą. Kilus klausimams prašome skambinti į mūsų klientų aptarnavimo skyrių telefonu 211 994", – O.Seniūnienė perskaitė pranešimą, kurį pasirašęs bendrovės darbuotojas Andrius Butkevičius.
Prilygo telefoniniams sukčiams
O.Seniūnienė vėl paskambino į bendrovę nurodytu telefonu, viską paaiškino. Jai buvo patarta nekreipti į tuos raštus dėmesio, juos sunaikinti.
Tačiau balandžio viduryje moteris gavo jau ketvirtą raginimą sumokėti 89 litus su grasinimu: "Sąskaitos neapmokėjus per 7 dienas jūsų duomenys bus perduoti skolų išieškojimo įmonei ir jūs galite patirti papildomų išlaidų. Tai gali paveikti jūsų kreditingumą ir ateityje užkirsti kelią kredito arba paskolų gavimui."
"Atsibodo man tie raštai. Man 70 metų, aš nieko bendro neturiu su ta bendrove, o ji mane kankina", – pasiguodė O.Seniūnienė.
Ji gyvena Taikos pr. UAB "Natural Pharmaceuticals" įsikūrusi Kauno centre, K.Donelaičio g. Moteris ryžosi ten nuvažiuoti ir išsiaiškinti, kodėl ji priversta gaišti laiką, eikvoti pensijos lėšas pokalbiams telefonu ir nepageidaujamai kelionei.
"Nuvažiavusi sužinojau, kad turėjau jiems atsiųsti atsisakymą paštu. Bet kodėl aš turėčiau eiti į paštą, pirkti voką, pašto ženklą, pagaliau atsisakyti to, ko net negavau ir nebenoriu gauti", – piktinosi O.Seniūnienė, prilygindama šią kompaniją telefoniniams sukčiams.
Prekiauja žuvų taukais
Paskambinus O.Seniūnienės nurodytu ir internete skelbiamu UAB "Natural Pharmaceuticals" telefono numeriu, susisiekti su A.Butkevičiumi nepavyko.
Malonus vyriškas balsas primygtinai pasiūlė savo paslaugas. Vyras prisistatė esąs Renaldas Bartulis, pardavimo skyriaus vadybininkas, ir patvirtino, kad UAB "Natural Pharmaceuticals" vykdo prekybą žuvų taukais – OmegaMarine maisto papildais. Juos platina Lietuvos paštu.
"Pakuotėje yra sąskaita, siuntą gavęs asmuo pagal ją sumoka nurodytą sumą. Jei pakuotės negauna, kreipiasi į mus ir visuomet surandamas sprendimas, tenkinantis abi puses", – pradėjo aiškinti paslaugusis darbuotojas.
Į klausimą, kas daroma, jei gavėjas už siuntą nesumoka, atsakė, kad jis gauna raginimą tai padaryti.
"O jei negauna prekės, tik raginimą?" – paklausėme UAB "Natural Pharmaceuticals" pardavimų vadybininko, ir jis atsakė, kad raginime yra visi kontaktiniai duomenys, kuriais galima kreiptis, ir tikrai surandamas sprendimas, tenkinantis abi puses.
Telefonu – tik užsisakyti
R.Bartulis pabrėžė, kad tokiu atveju pakanka ir telefoninio pokalbio.
"Pasiskambinus viską galima sutvarkyti", – tikino.
Paaiškinus, kad O.Seniūnienė skambino keturis kartus, kaskart gavusi raginimą sumokėti už negautus papildus, bendrovės darbuotojas negalėjo patikėti.
"Ar ji skambino? Keturis kartus? Keturis raštus gavo? Keturi priminimai nėra siunčiami, negalėjo taip būti. Nebent dėl skirtingų produktų", – nesutiko UAB "Natural Pharmaceuticals" darbuotojas.
Jis tvirtino, kad pirmoji siunta vartotojui yra dovanojama, tereikia padengti pakavimo ir pašto išlaidas. Kaip ši suma – 9 litai 99 centai išaugo iki 89 litų, R.Bartulis dievagojosi, kad taip negalėjo būti. Tačiau O.Seniūnienė sakė išsiaiškinusi, kad 89 litų buvo reikalaujama jau neva už antrąją pakuotę, nors moteris negavo nė vienos.
Viena debatų išvada sutapo: reikia pasirašyti ant atsiųsto dokumento. O.Seniūnienė, nuvykusi į bendrovės būstinę ir pasirašiusi, kad jokių papildų negavo ir nenori gauti, lyg ir gavo ramybę – daugiau raštų, gąsdinančių padarius nusikaltimą, nebegavo.
Tačiau kodėl pirminis pokalbis – telefonu, kai prekė siūloma, galioja, o jos atsisakyti telefonu nebegalima? Pardavimo vadybininkas R.Bartulis pasiūlė atsiųsti klausimus raštu.
"Apie trečią asmenį telefonu nekalbame", – atsakė.
Jaukas kaimo žmonėms
Vienas Jonavos rajono garbaus amžiaus gyventojas neseniai pasidžiaugė laukiąs dovanų – žuvų taukų. Pensininkas pasakojo telefonu sulaukęs malonaus pasiūlymo ir jį priėmęs.
"Juk vietoj beveik šimto litų teks mokėti tik dešimt. Tai man, pensininkui, – didžiulė dovana", – pasakojo kaime gyvenantis vyras ir stebėjosi, kodėl jo nesveikinu, nes tai prilygsta laimėjimui loterijoje.
Beje, UAB "Natural Pharmaceuticals" pardavimo vadybininkas R.Bartulis tikino, kad vyresnio amžiaus žmonių klausiama, ar jie sugebės ateiti į paštą atsiimti siuntos.
"Jei sako, kad sunku vaikščioti, atnešama į namus, įmetama į pašto dėžutę. Pakuotė pritaikyta, kad į ją tilptų. Tik tokiu atveju, jei pašto dėžutė nėra saugi, reikia ateiti į paštą. Paštininkas į nesaugią dėžutę neturi teisės įdėti net reklamos lankstinuko", – išdidžiai aiškino R.Bartulis.
Įdomu, kaip seksis Jonavos rajono gyventojui. Kokia jo pašto dėžutė, niekas neklausė.
Gauna daug skundų
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba yra gavusi ne vieną skundą dėl maisto papildus primygtinai platinančių bendrovių veiklos.
Dažniausiai dėl to, kad, gavus pirmąją siuntą, neįmanoma atsisakyti kitų. Jos siunčiamos, norint grąžinti tenka eiti į paštą, gaišti laiką ir patirti finansinių išlaidų.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba yra gavusi vartotojų nusiskundimų ir dėl bendrovės "Natural Pharmaceuticals" veiklos. Vartotojams, raštu atsisakiusiems siuntų, bet jas bei sąskaitas vis tiek gaunantiems, siūloma kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, prie prašymo pridedant turimus įrodymus: sąskaitų kopijas, atsisakymo rašto kopiją, pašto kvitus.
Konkurencijos taryba dar vasario mėnesį pranešė pradėjusi tyrimą dėl maisto papildo "OmegaMarine Forte+" reklamos tinkamumo, kai vartotojas už siuntimo išlaidas užsisako bandomąją maisto papildo pakuotę ir kartu įsipareigoja periodiškai kas mėnesį gauti bei apmokėti naujas jo siuntas. Tarybos Komunikacijos skyriaus vedėjos Viktorijos Urbonavičiūtės teigimu tyrimas dar nebaigtas.
Reklamuoja, ko nėra
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba praėjusią savaitę išnagrinėjo bylą pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pateiktą Reklamos įstatymo pažeidimo protokolą dėl UAB "Natural Pharmaceuticals" reklamos naudojimo reikalavimų nesilaikymo.
Protokolas buvo surašytas atlikus tyrimą pagal Maisto papildų gamintojų asociacijos prašymą įvertinti, ar reklamuodama maisto papildą "Omega Marine forte" bendrovė nepažeidė Reklamos įstatymo nuostatų.
"UAB "Natural Pharmaceuticals" reklamos lankstinuke, reklamuodama maisto papildą "Omega Marine forte", vartojo teiginius apie gydomąsias ir profilaktines šio produkto savybes ir tuo pažeidė Reklamos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatą. Ja draudžiama reklamoje nurodyti ar užsiminti apie tas maisto savybes, kurių jis neturi, taip pat apie žmogaus ligų gydymo ir profilaktines savybes, jeigu tokios informacijos pateikimas neatitinka teisės aktuose nustatytų reikalavimų", – aiškino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Vitas Ūsas.
Vartotojas, perskaitęs maisto papildo "Omega Marine forte" reklamos lankstinuką, galėjo nepagrįstai susidaryti įspūdį, kad šis maisto papildas pasižymi gydomosiomis ir profilaktinėmis savybėmis.
"Pateikta informacija galėjo daryti poveikį vartotojų ekonominiam elgesiui ir paskatinti juos įsigyti UAB "Natural Pharmaceuticals" reklamuojamus maisto papildus", – pabrėžė V.Ūsas.
Pažeidė antrą kartą
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba bylos nagrinėjimo metu konstatavo, kad bendrovė reklamos lankstinuke skleisdama "Omega Marine forte" maisto papildo reklamą, nepateikė nuorodos "Maisto papildas" ir tuo pažeidė Reklamos įstatymo 14 straipsnio 4 dalies nuostatą, pagal kurią maisto papildų reklamoje tokią nuorodą pateikti privaloma.
Išnagrinėjusi bylą Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba už pakartotinį Reklamos įstatymo pažeidimą (per vienus metus Reklamos įstatymą bendrovė pažeidė antrą kartą) skyrė UAB "Natural Pharmaceuticals" 18 000 litų baudą.
"Jei maisto papildų gydomasis poveikis sveikatai būtų įrodytas, jie būtų priskiriami vaistų grupei. Papildai nėra žalingi, bet jų veikimas labai silpnas, tai įrodyti stebėjimais ir kitomis priemonėmis yra nelengva. Kol kas kalbant apie jų naudą remiamasi tik prielaida", – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gastroenterologijos klnikos vadovas profesorius Limas Kupčinskas.
Naujausi komentarai