Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 16 proc., o 2010 metais ekonomikos kritimas sulėtės iki 3 proc., teigiama liepos mėnesį atnaujintoje „Swedbank" apžvalgoje „Baltic Outlook".
Balandžio pabaigoje „Swedbank" finansų grupės analitikai tikėjosi mažesnio Lietuvos BVP smukimo - tuomet prognozuota, kad šalies ekonomika šiemet sumažės 13 procentų. 2010 metų Lietuvos BVP smukimo prognozė nepakeista.
Banko analitikų teigimu, nors Baltijos šalių verslas prie pasikeitusių ekonomikos sąlygų prisitaiko daug greičiau ir geriau nei tikėtasi, Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių ūkių atsigavimo procesas bus lėtas, o augimo galima tikėtis 2010 metų antroje pusėje.
„Nors Baltijos valstybės yra vienos tų šalių, kurios skaudžiausiai pasaulyje pajuto krizės poveikį, jos gali atsigauti būdamos stipresnės ir turėdamos geresnes augimo perspektyvas. Tačiau tam reikia bendrų valstybės ir privataus sektorių pastangų", - teigiama apžvalgoje.
Anot analitikų, Baltijos šalių vyriausybės dėl politinių priežasčių neretai delsia priimti reikalingus sprendimus, o biudžeto subalansavimo klausimas nustelbia ilgalaikio ekonomikos plėtojimo strategiją.
„Swedbank" analitikų vertinimu, Latvijos ekonomikos smukimas šiemet sieks 17 proc., o Estijos ekonomika susitrauks 13,5 procento. Kitąmet Latvijai ir Estijai prognozuojamas atitinkamai 3 proc. ir 2 proc. BVP smukimas.
Teigiama, kad Lietuvoje giliausias ekonomikos kritimas bus fiksuojamas antrąjį ir trečiąjį šių metų ketvirtį, nes vartojimas ir investicijos mažėja greičiau nei buvo prognozuota anksčiau. Metų pabaigoje ir kitais metais ekonomikos kritimo tempai turėtų kiek sušvelnėti.
"Vartojimas šiemet, manome, kris apie 18 proc., o 2010 metais - dar 5 procentais. Nors šiuo metu pastebimas tam tikras optimizmas - vartotojų pasitikėjimo indeksas kilo 3 mėnesius iš eilės, bijau, kad rudenį jis sumažės", - pranešime spaudai sakė „Swedbank Markets" vadovas Lietuvoje Tomas Andrejauskas.
Anot jo, tam įtakos turės planuojami Vyriausybės sprendimai - biudžetininkų atlyginimų, pensijų, motinystės pašalpų, kitų socialinių išmokų mažinimas - kurie palies ir tas visuomenės grupes, kurios iki šiol taip skaudžiai pasekmių nepajuto.
„Swedbank" ekspertai prognozuoja, kad staigus Lietuvos ekonomikos kritimas žemyn baigsis šių metų pabaigoje, stabilizavimas bus pasiektas 2010-ųjų antroje pusėje, o nedidelis augimas - 2011 metais.
„Toks scenarijus leistų priartėti prie strateginio šalies tikslo, kurį deklaruoja Vyriausybė, - euro įvedimo 2012 metais. Tiesa, tam, kad jis būtų pasiektas, Lietuva turi labai gerai valdyti šalies deficitą", - tvirtino T.Andrejauskas.
Pasak jo, Vyriausybės numatomas 6-7 proc. BVP deficitas šiais ir kitais metais yra pasiekiamas rezultatas, tačiau tai reikalauja daug ir didelių pastangų bei aiškių struktūrinių ekonomikos pokyčių.
„Įsitikinome, kad ekonomikos priklausomybė nuo vidaus vartojimo yra trumpalaikė ir netvari strategija. Svarbiau skatinti eksportą bei taupymą, dėl kurio tapsime mažiau priklausomi nuo užsienio finansavimo, kuris, kaip akivaizdžiai matome, yra visiškai neprognozuojamas", - sakė T.Andrejauskas.
Banko analitikai prognozuoja, kad vidutinė metinė infliacija Lietuvoje šiemet sieks 5 proc., o 2010 metais - 2 procentus. Šios prognozės, palyginti su balandžio pabaiga, išliko nepakeistos.
Latvijoje šiemet turėtų būti užfiksuota 3 proc. infliacija, o 2010 metais - 4 proc. defliacija. Estijai šiemet prognozuojama 0,5 proc., o 2010-aisiais - 0,3 proc. defliacija.
„Swedbank" analitikų vertinimu, pramonės pardavimai Lietuvoje šiemet sumenks 20 proc., o 2010 metais - 4 procentais. Gamintojų kainos šiemet turėtų sumažėti 13 proc., tačiau kitąmet išaugti 3 procentais.
Prognozuojama, kad nedarbo lygis Lietuvoje šiemet išaugs iki 14,5 proc., o 2010 metais pasieks 16 procentų. Realus darbo užmokestis šiemet turėtų sumažėti 10 proc., o kitąmet - dar 5 procentais.
Lietuvos eksportas šiemet turėtų sumenkti 27 proc., o 2010 metais - 2 procentais. Importui prognozuojamas atitinkamai 37,6 proc. ir 1,3 proc. smukimas. Lietuvos einamoji sąskaita šiemet turėtų būti subalansuota, o kitąmet laukiama 0,5 proc. einamosios sąskaitos deficito.
Naujausi komentarai