Ekonomistas įvertino BVP augimą: jis tik vienas iš visuomenės gerovės rodiklių | KaunoDiena.lt

EKONOMISTAS ĮVERTINO BVP AUGIMĄ: JIS TIK VIENAS IŠ VISUOMENĖS GEROVĖS RODIKLIŲ

Ekonomistas Romas Lazutka teigia, kad nors praeitų metų bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas buvo spartesnis nei prognozuota, jis yra tik vienas iš visuomenės gerovės rodiklių, kuris daug ko neatskleidžia.

„Žinoma, kad labai geri duomenys, kad BVP augo ir santykinai gana sparčiai, ir daug sparčiau nei prognozuota (…). Kitas dalykas – BVP daug ko neatskleidžia (…), jis yra vienas iš visuomenės gerovės rodiklių, bet nepakankamas, tikrai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė profesorius.

„Matėme, kad daugiausia skaičiuojama gamybos metodu (…), bet visuomenei reikšmingiau žinoti pajamų metodu – atlyginimų augimas įspūdingas, pelnų augimas įspūdingas“, – vardijo jis.

Kaip ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas, 2019 metų realus BVP pokytis sudarė 3,9 proc. Profesorius atkreipė dėmesį į tai, kad 2019 metų BVP rodiklis žymiai pralenkė visas prognozes. Anot jo, tai rodo, kad visgi ekonomistai nėra pajėgūs visada tiksliai nuspėti statistinius rodiklius.

„Tikrovė ekonominė yra sudėtinga, ryšiai yra labai komplikuoti ir modeliai, kurie naudojami prognozėms, jie nėra pajėgūs (tiksliai nuspėti – ELTA)“, – sakė jis.

R. Lazutkos teigimu, vienas iš maloniausių pateiktų praeitų metų statistinių rodiklių – demografinis augimas.

„Dėl demografijos vėlgi yra malonus konstatavimas, galiausiai atvažiavo daugiau žmonių nei išvažiavo“, – sakė profesorius.

Visgi, R. Lazutkos teigimu, didėjantis nedarbas Lietuvoje yra paradoksalus, ypač turint omenyje augančią ekonomiką. Remiantis naujausiai Statistikos departamento duomenimis, 2019 metais nedarbo lygis siekė 6,3 proc., arba 0,2 proc. punkto didesnis nei 2018 metais.

„Dar vienas įdomus dalykas – irgi buvo prognozuojama, kad nedarbas mažės. (…) Turime paradoksą – turime augančią ekonomiką ir augantį nedarbą“, – teigė ekonomistas.

Profesorius atkreipė dėmesį į tai, kad nors pagrindinė mūsų šalies eksporto partnerės – Vokietijos – ekonomika auga lėčiau, tai nebūtinai turi neigiamai veikti ir mūsų šalies ekonomiką.

„Jei Vokietijos ekonomika auga lėčiau, Rusijos (...), o mūsų eksporto partnerės yra būtent tos šalys, tai mūsų ekonomika nebūtinai turi lėtėti“, – tikino jis.

Kaip ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas, praeitų metų šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis siekė 48,3 mlrd. eurų, praneša Statistikos departamentas.

Palyginti su 2018 m., realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 3,9 proc.

Šių metų sausio 1 dieną Lietuvoje gyveno 2 mln. 794,3 tūkst. nuolatinių gyventojų – 145 daugiau negu prieš metus, remdamasis išankstiniais duomenimis pranešė Statistikos departamentas.

Pirmą kartą po 28 metų Lietuvos gyventojų skaičius padidėjo. Paskutinis nuolatinių gyventojų skaičiaus augimas buvo fiksuotas 1991 metais.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

silpnaprotis ekonomistas......

tavo BVP surenkamas tik is akcizu ir PVM [priverstinio valstybinio mokescio] deka, gamyba--sudaro 18% BVP --jos praktiskai nera , dirbantieji uzsidirba sau ir savo sarages Bosuj atlyginima ir viskas .Privaziavus xoxolu banderoms ir atemus darba is vietiniu BVP sumazes del tautos nemokumo [maziau pirks -maziau mokes PVM] mazes ir BVP ... siais metais ES sumazina 6 milijardais euru ymokas , ir jos bus mazinam=os maziausiai dar tris metus....nes lietuvos valdziagyviai surinkdami is Mokesciu moketoju kisenes PVM-o ir akcizu deka BVP ir dar gaudami milziniskas milijardines yplaukas is ES --pradejo labdaros pagrindu selpt afrikos, arabu, ir kitas salis,ko negali leist sau daryt net daugelis ES saliu...todel ir nutare ES kad butina mazint ES yplaukas y lietuva ,o reikia padet ,latviams estams ,lenkams kurie to nedaro , ir kurie mazina PVM ir akciza todel nesurenka reikalingos sumos BVP y valstybes biudzeta

ALGIS

REIKIA VISO BIUDŽETO PASKIRSTYMĄ ''PRIRIŠTI'' PRIE BVP , NE TIK KARINES IŠLAIDAS , TADA BUS DAUGIAU TEISYBĖS .

SUSIJUSIOS NAUJIENOS