Ministerija siūlo pratęsti PVM lengvatą restoranams ir renginiams | KaunoDiena.lt

MINISTERIJA SIŪLO PRATĘSTI PVM LENGVATĄ RESTORANAMS IR RENGINIAMS

Penktadienį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovybei susitikus su maitinimo įstaigų, sporto klubų, kino teatrų ir renginių atstovais, viceministras Vincas Jurgutis sako, kad bus siūloma ir kitiems metams pratęsti 9 proc. lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą šiems sektoriams. Apgyvendinimo paslaugų sektoriui ministerija 9 proc. PVM tarifą siūlo palikti nuolatos.

„Siūlysime maitinimui, renginiams, kultūros renginiams pratęsti šiuo metu galiojančią PVM lengvatą vieneriems metams, o viešbučiams, įvertinant tai, kad dalis viešbučių klientų yra užsieniečiai, tai yra vertinama, kaip eksportas, išlaikyti 9 proc. lengvatą mes siūlysime kaip nuolatinę“, – po susitikimo žurnalistams sakė V. Jurgutis.

Viceministras pažymi, kad šie verslai vis dar iki galo neatsigavo nuo neigiamų pandemijos padarinių, todėl per šį laikotarpį taikytus lengvatinius tarifus būtina išlaikyti ir toliau.

„Ministerijos specialistų parengtos analizės rodo, kad nors pardavimų skaičiai grįžta į priešpandeminį lygmenį, išlaidų struktūra, kaštai, nuo darbuotojų darbo užmokesčio iki komunalinių kaštų yra ženkliai išaugę. Todėl verslo situacija dar nėra tokia, kad jiems būtų lengva. Norime, kad jie galėtų visiškai atsistatyti“, – aiškino jis.

Tuo metu viešbučiai, pasak viceministro, apskritai gali būti traktuojami kaip iš dalies eksporto paslaugą teikiantis verslas.

„Eksportui PVM nėra taikomas. Kadangi apie pusė apgyvendinimo įstaigų klientų yra užsienio gyventojai ir tikimės, kad atsigaunant po pandemijos tų užsienio turistų srautai grįš, todėl logiška, kad lengvatinis PVM nėra tiek lengvatinis, kiek vidurkinis PVM tarp užsienio svečių ir Lietuvos svečių“, – tikino V. Jurgutis.

Prasidėjus pandemijai 2020 m. maitinimo įstaigų apyvarta Lietuvoje krito 22 proc. Palyginimui – vidutinė visų verslų apyvarta krito tik 1 proc., pažymi ministerija. Lengvatinis PVM tarifas buvo įvestas antrą 2021 m. pusmetį. Bendra įmonių finansinė situacija 2021 m. pabaigoje buvo blogesnė nei prieš pandemiją, nes pajamos tik buvo atsistačiusios, tačiau išlaidos buvo 8,2 proc. didesnės.

Lengvatos panaikinimas kitais metais dar labiau padidintų paslaugų kainas. 20 iš 27 ES šalių taiko lengvatinį PVM tarifą maitinimo paslaugoms, atkreipia dėmesį Ekonomikos ministerija.

Švelnėjant pandemijos ribojimams, 2021 m. apgyvendinimo įstaigų apyvarta augo 14 proc., tačiau tesiekė tik 63 proc. 2019 m. lygio.

Dėl lengvatos viešbučiams, EIM skaičiavimu, valstybės biudžetas per metus netenka apie 15 mln. eurų.

E. Šiškauskienė: nepratęsus PVM lengvatos restoranams, kainos šiemet augtų maždaug penktadaliu

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė tvirtina, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūloma pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šiam sektoriui yra itin svarbi.

Ji pažymi, kad maitinimo sektorius po pandemijos iki galo dar neatsigavo, kadangi didžioji augančių pajamų dalis skiriama didėjančiam darbo užmokesčiui, kylančioms žaliavų ar patalpų nuomos kainoms padengti.

„Atrodo, kad baigėsi pandemija ir šviesa tunelio gale matėsi. Tačiau karas savo įtaką padarė. Nėra užsienio turistų ir, be abejo, labai kilo sąnaudos. Visi mato, kad apyvartos gerėja, restoranai atsigauna, bet niekas nežiūri į sąnaudų eilutę“, – penktadienį po susitikimo su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais žurnalistams teigė E. Šiškauskienė.

Pasak restoranų verslo atstovės, šis sektorius vis dar susiduria su sunkumais, kadangi iš užsienio atvykstančių klientų skaičius taip ir negrįžo į priešpandeminį lygį.

„Didžioji masė užsienio turistų taip ir nebeatvyko. Užsienio turistų skaičiaus kritimą matome apie 70 proc. Vakariečiai įsivaizduoja, kad pas mus vyksta karas“, – aiškino ji.

Pasak E. Šiškauskienės, maitinimo paslaugų kainos šiemet veikiausiai ir taip augs bent 10 proc., o nepratęsus PVM lengvatos ir grąžinus 21 proc. tarifą, kainos per šiuos metus augtų net penktadaliu.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

pensininkė

visam verslui turi būti vienodos sąlygos ko vieni geresni nuo kitų

zinoma

elektrai 21 procentas, kurui 21 procentas, bet va pramogoms, pavalgyti ir spa kur nors paguleti ponams, palikime 9 proc...niekaip nesuprantu, kaip dar sioje salyje veikia ekonomika, lengvatu ant kiekvieno kampo, kaip sake vienas seimo narys LT lengvatu priskaiciuoja apie 40 tukstanciu,,,kas cia dabar...ar negalime gyventi tokioje salyje kur biurokratu per puse maziau, visiems vienodi mokesciai ar tu ind. dirbantis ar pas koki darbdavi visi mokam viena procenta, visi mokam viendodai, vienodus pelno mokescius, viska vienodai, man toks ispudis susidaro kad tycia daromos tos lengvatos politiskai...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS