Krizė sparnus pakirpo ir kadaise miestų spindesio simboliais tapusiems didiesiems prekybos ir laisvalaikio centrams. Nuomos mokesčio nebeįstengiantys sumokėti smulkieji prekybininkai maištauja ir grasina užverti savo parduotuvių duris.
Užburtas ratas
Padėtis mažmeninės prekybos rinkoje vis labiau komplikuojasi. Didžiųjų prekybos centrų savininkai, iki šiol mokantys nemažas paskolas bankams, netrykšta noru mažinti nuomos kainų. Tačiau vis daugiau prekybininkų nebeišgali mokėti tiek, kiek buvo sutarta ekonomikos pakilimo laikotarpiu.
"Šiuo metu mažmeninė prekyba, o ypač ne būtiniausių prekių sektorius, susiduria su didžiule krize. Logiška, kad ir nuomos kaina turi mažėti. Tačiau kiek? Mes manome, kad ta suma turėtų būti proporcinga mažėjančiai apyvartai. Arba bent jau siekti apie 40 proc., nes parduotuvių apyvarta dabar nukritusi apie 40–60 proc., o kai kurių gal ir daugiau. Tačiau patalpų savininkai nuomos kainą sutinka mažinti tik apie 10–20 proc. ir mano, kad tai jau nereali suma. Bet taip jie netrukus ir mus, ir save pasmaugs", – dienraščiui sakė "Aprangos" grupės generalinis direktorius Rimantas Perveneckas.
Neleidžia prekybininkams išeiti
Pašnekovo teigimu, dabar reiktų pasirašyti naujas sutartis, o nuomos kaina turėtų sudaryti ne daugiau kaip 15–20 proc. apyvartos. "Aprangos" grupės vadovas įsitikinęs, kad mažmeninės prekybos padėtis kitąmet dar blogės ir nė vienas prekybininkas neišgalės mokėti tiek, kiek nori patalpų savininkai. Dėl to esą konfliktai dar aštrės.
"Gerai, kad esame didelis rinkos dalyvis. Derybose turime svorio. Įsivaizduoju, kaip turi būti sunku mažoms parduotuvėms. Jeigu būtų galima taip paprastai nutraukti sutartį su patalpų savininkais ir išeiti į kitą prekybos centrą, būtų lengviau. Nauji prekybos centrai nuolat žarsto viliojamus pasiūlymus, laukia mūsų išskėstomis rankomis. Bet nėra taip lengva išeiti. Pirma, niekas negrąžins ten jau įdėtų investicijų, o antra, prekybos centrų valdytojai nenori nutraukti sutarčių. Tenka bylinėtis, bet gali nutikti ir taip, kad teismas lieps mokėti nuomą už nieką", – tęsė R.Perveneckas.
Lengviausia esą su partneriais susitarti Vilniuje. Antroje vietoje minima Klaipėda ir tik trečioje – Kaunas.
Prekybininkai streikuoja
Taigi prekybos centrų valdytojų ir nuomininkų deryboms įstrigus mirties taške, mažesni prekybininkai ėmė skelbti streikus. Praeitą savaitę Vilniaus Europos aikštėje įsikūrusiame prekybos centre "Europa" neveikė beveik visos batų ir kelios drabužių parduotuvės.
Prekybininkai tikino, kad imtis kraštutinių priemonių juos verčia patalpų savininkų nenoras tartis, tačiau oficialiai komentuoti šių įvykių nedrįso.
"Europą" valdančios bendrovės "Baltic Property Trust" atstovai padėtį komentuoti taip pat atsisakė.
"Čia tik buitinės smulkmenos. Su nuomininkais visus klausimus išspręsime patys. Parduotuvės jau dirba. Tad nemanau, kad reikėtų tai eskaluoti spaudoje", – nuo atsakymo, kaip bus sprendžiamas ginčas su nuomininkais, išsisuko prekybos centro "Europa" vadovas Darius Urbonas.
Netyla kalbos ir apie sostinės prekybos centro BIG problemas. Nuo metų pradžios bendrovės "Resolution Property Management" valdomo didcentrio patalpas apleido maždaug 16 parduotuvių.
Prestižinis sostinės prekybos centras "Gedimino 9" nuomininkų gausa pasigirti irgi negali. Prabanga tviskėjusiam kompleksui tenka nuleisti kartelę ir po savo stogu priimti užkandines ar maisto prekių parduotuves. Šiuo metu laisvas plotas užima apie penktadalį visos "Gedimino 9" prekybos erdvės – 2400 kv. m.
Senbuviai atsilaikė
Pats pirmasis Lietuvos didcentris nuomininkų stygiumi nesiskundžia. Vilniaus "Akropolyje" nerasi nė vieno laisvo kvadratinio metro. O Vilniaus, Klaipėdos bei Šiaulių prekybos ir pramogų centrus valdančios bendrovės "Akropolis LT" Nuomos skyriaus vadovės Renatos Jakubčionienės teigimu, panaši padėtis ir kituose miestuose.
"Sunki šalies ekonominė padėtis ir sumažėjusi gyventojų perkamoji galia sudavė stiprų smūgį visai mažmeninės prekybos rinkai. Sunkmetį jaučiame ir mes, ir mūsų nuomininkai, kurie susiduria su sunkumais vykdydami įsipareigojimus. Tačiau iki šiol nė vienas nuomininkas nepasitraukė iš Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių "Akropolių" dėl nuomos sąlygų", – kalbėjo "Akropolių" atstovė.
Kol kas prekybininkams sunkiausiai sekasi tartis su Kauno "Akropolio", priklausančio Vokietijos bendrovei, valdytojais. Smulkesni nuomininkai žada ir ateityje uždaryti parduotuves, jeigu nebus tariamasi dėl mažesnių nuomos kainų.
Mindaugas Kulbokas, "Colliers International Advisors" direktorius Palyginti su praėjusiais metais, nuomos įkainiai šiek tiek sumažėjo – vidutiniškai apie 20–35 proc., tačiau to, matyt, nepakanka. Padėtis išties labai komplikuota, nes abi šalys iš dalies teisios: savininkai teisūs, nes su nuomininkais yra sudarę sutartis, pagal kurias greičiausiai turi ir įsipareigojimų finansų institucijoms, akcininkams ar pan. Kita vertus, reikia suprasti ir nuomininkus. Jie atėjo pakilimo laikotarpiu, o pastaruoju metu visų apyvarta labai smuko. Vienintelė išeitis – kalbėtis ir derėtis. Galima perrašyti nuomos sutartis, nustatyti nuomos mokestį, priklausantį nuo apyvartos ar pan. Kai kiltų apyvarta, daugiau pajamų gautų ir pastatų valdytojai. Tada prekybininkai ir pastatų savininkai taptų partneriais ir siektų vieno tikslo. |
---|
Naujausi komentarai