Seimas spręs, ar mažinti PVM žemės ūkio kooperatyvams | KaunoDiena.lt

SEIMAS SPRĘS, AR MAŽINTI PVM ŽEMĖS ŪKIO KOOPERATYVAMS

  • 1

Nuo 2017 metų sausio siūloma lengvatiniu 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifu apmokestinti paslaugas tais atvejais, kai sandoriai vyksta tarp žemės ūkio kooperatyvo narių.

Seimas šią savaitę po pateikimo priėmė svarstyti atitinkamas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, kurios, jeigu jas Seimas priimtų, neleistų tokios lengvatos taikyti kitų kooperatyvų nariams. 

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys liberalas Eugenijus Gentvilas prognozuoja, kad lengvata bus pagalba ne tik egzistuojantiems kooperatyvams, bet ir stimulas kurtis naujiems.

„Dabar žemės ūkio kooperatyvai, teikdami paslaugas savo nariams, pajininkams, iš narių turi imti 21 proc. PVM mokestį. Visi reglamentai, Europos teisė leidžia mažinti iki 5 proc.“, – pristatydama pataisą sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Pasak jos, daug kooperatyvų pajininkų yra smulkieji ūkininkai ir jiems ši lengvata būtų naudinga. Ministrės teigimu, tie, kurie yra stambūs, susigrąžina PVM.

„Jeigu yra kai kurių kooperatyvų, čia galima kalbėti apie grūdų kooperatyvus, tai jie yra PVM mokėtojai, jie susigrąžina PVM. O tie, kurie turi smulkius ūkius ir nėra PVM mokėtojai, neturi, iš kur susigrąžinti, jie turi mokėti 21 proc. PVM“, – Seimo nariams aiškino V.Baltraitienė.

Ji atmetė nuogąstavimus, kad sumažinus PVM, tuo būtų piktnaudžiaujama ir plačiai tuo naudojamasi. Be to, ministrė pripažino, kad Lietuvoje veikia nedaug smulkių kooperatyvų.

„Iš tikrųjų yra tik keli tūkstančiai, kuriuos mes skaičiuojame. Taip žiūrint – mes daugiau pieno skaičiuojame, nes kituose kooperatyvuose yra daugiau stambiųjų. Jiems negalioja, nes jie ir taip yra PVM mokėtojai. Tų mažesnių yra labai nedaug, tai mes dabar skaičiuojame netektį, kad biudžete susidarytų tik keli šimtai tūkstančių eurų“, – sakė V.Baltraitienė.

Ji prognozuoja, kad lengvatinis tarifas paskatintų kooperatyvų plėtrą ir sumažins „šešėlį“:

„Žmogus ateis į kooperatyvą, jeigu pajus iš to naudą. Nes dabar paprasčiausiai jis net nerodo, net nesumoka oficialiai tų pinigų. Patys žinome, kas tada būna kaimuose. Kad nereikėtų brangiau mokėti – 21 proc. PVM, kurio nesusigrąžina, eina kaimyno, kito ūkininko paprašyti. Nelegaliai padaro. Sumoka pinigais ar natūra atsiskaito“, – tvirtino V.Baltraitienė.

Ji sakė nemananti, kad dėl lengvatos bus iškraipyta konkurencinė aplinka.

Tačiau Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Starkevičius suabejojo, ar lengvata nesusivilios su kooperatyvais susiję asmenys.

„Ne paslaptis, kad kooperatyvai ir kuriasi tam, kad gautų paramą. O kai pasižiūri, kas tame kooperatyve, matai labai daug susijusių asmenų, matai to kooperatyvo tikslą, kuris turėtų būti tik siauros grupės“, – įspėjo parlamentaras.

Biudžeto ir finansų komiteto nariai socialdemokratai Bronius Bradauskas ir Andrius Palionis įtarė, kad tokios lengvatos administravimas būtų brangus. A.Palionis taip pat suabejojo tokios lengvatos taikymo kontrole.

„Nacionalinė mokėjimų agentūra tikrina europinę paramą, bet dėl PVM tikrai nieko netikrina. Klausimas: ar Valstybinė mokesčių inspekcija turės papildomai skirti savo darbuotojų, kitų lėšų, kad patikrintų, ar paslaugos buvo suteiktos savo kooperatyvo nariams ar ne kooperatyvo nariams?“, – klausė A.Palionis.

B. Bradauskas apgailestavo, kad lengvatos teikimu susirūpinta prieš rinkimus, tačiau, pasak V. Baltraitienės, anksčiau lengvata nesiūlyta specialiai, nes buvo laukiama, kol Seimas priims naują Kooperacijos įstatymą.

„Tik priėmus naują Kooperacijos įstatymą, kuris užtikrina, kad žemės ūkyje gali veikti ir būti pripažinti tik tikrieji kooperatyvai, galime teikti tokias lengvatas, nes tada ir būtų naudojęsi visi. Matome, kiek yra prikurtų kooperatyvų, kurie net ir parama pasinaudojo praeitu laikotarpiu, ir iš tikrųjų labai abejotinų tų kooperatyvų yra, – ir ne vienas. Priėmus Kooperacijos įstatymą, kuris įsigalioja nuo lapkričio mėnesio, mes dabar ir siūlome PVM lengvatą, kad ja naudotųsi tikri kooperatyvai ir tikri kooperatyvų nariai“, – aiškino ministrė.

Seimas sutiko pataisas toliau svarstyti rudenį. Taip pat paprašyta Vyriausybės išvados.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

o ... bliamba cia Masiolo

brolis dvynys ??

SUSIJUSIOS NAUJIENOS