-
Informacinis katalogas gyventojams padės apsispręsti dėl atsinaujinančiosios energijos šaltinių
Vykdydamos daugiabučių renovacijos programą, valstybės institucijos nusprendė skirti paramą tiems projektams, kurie ne tik pasiekia A energinio efektyvumo klasę, bet ir pritaiko AEI priemones – saulės, vėjo elektrines ar kitas priemones. Todėl buvo nuspręsta sukurti priemonę, kuri leistų gyventojams ir daugiabučių administratoriams lengviau ir paprasčiau susipažinti su AEI, jų taikymu ir kita technine informacija.
„Kataloge pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose. Iki šiol trūko leidinio, kuris būtų skirtas ne tik mokslininkams, projektuotojams, bet ir gyventojams, – skaitydami šį leidinį, jie susipažins su galimomis technologijomis, kurios gali būti įdiegtos daugiabučiuose pastatuose“, – sakė Saulius Skrodenis, Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose ar atnaujinamuose daugiabučiuose namuose priemonių ir techninių sprendinių katalogo rengėjas.
Daugiabučiai sunaudoja daugiausia šilumos energijos
„Daugiabučiai gyvenamieji pastatai Lietuvoje, kurie sudaro 60 proc. visų Lietuvos pastatų fondo pagal plotą, sunaudoja daugiausia, t. y. 54 proc., galutinės suvartojamos šilumos energijos. Būtent šioje srityje yra didžiausias šilumos energijos kiekio taupymo potencialas, todėl AEI priemonės, jų diegimas atnaujinamuose ar atnaujintuose daugiabučiuose šiandien ir perspektyvoje itin svarbūs. APVA iniciatyva buvo parengtas šis katalogas, siekiant gyventojus ir daugiabučių namų administratorius paskatinti taikyti AEI priemones“, – teigia Edvardas Petrauskas, Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.
Leidinys pasiekiamas APVA puslapyje, jame pateikiama naujausia 2023 m. informacija. Valstybės institucijų manymu, alternatyvi, atsinaujinančioji energija šiuo metu yra perspektyvi energijos gavybos sritis, kuri naudojama atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose. Katalogas yra recenzuotas doc. dr. Juozo Bielskaus iš Vilnius TECH. Daugiausia remtasi lietuviškais šaltiniais, taip pat užsienio šaltinių informacija. Sukurti katalogą, surinkti ir susisteminti informaciją užtruko apie devynis mėnesius.
Skirtas gyventojams paskatinti
„Leidinyje perteikiamos naujovės mokslo srityje gali būti vertinamos kaip klasikinės, kurios pasaulyje diegiamos daugelį dešimtmečių, bet pateiktos technologijos daugeliui gyventojų gali būti naujiena ir naujovė, todėl leidinys skirtas šiai visuomenės daliai. Leidinyje technologijos pateikiamos nuo šilumos transformatorių (saulės kolektorių, šilumos siurblių) iki elektros (saulės, vėjo elektrinių). Leidinyje paminėtos technologijos nenaujos, bet iki šiol sulaukia mokslininkų dėmesio. Šios technologijos nuolatos tobulinamos, plečiamos pritaikymo sritys. Galima teigti, kad pagrindinis leidinio originalumas – jis koncentruotas į daugiabučius pastatus ir skirtas gyventojams“, – sako katalogo rengėjas S. Skrodenis.
Anot leidinio sudarytojų, AEI plėtra daugiabučiuose pastatuose kol kas nesparti, bet tai gali greitai pasikeisti, nes daugiabučių finansavimo lygis priklausys ir nuo įrengtų atsinaujinančiosios energijos technologijų. Naujausiame kvietime valstybės paramai gauti jau taikomi šie reikalavimai, valstybė ateityje paramos lėšas daugiabučių modernizavimo programose skirs tik tiems projektams, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą ir naudos AEI. Todėl tikimasi, kad kataloge pateikiama informacija gyventojams padės apsispręsti.
Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/.
-
APVA inicijavo skaičiuoklę – sieks paskatinti rinktis atsinaujinančios energijos išteklius 3
APVA inicijavo skaičiuoklę, siekdama paskatinti Lietuvos visuomenę aktyviau domėtis AEI sprendimais ir juos rinktis renovuojant savo būstą.
„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – pasakojo APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas Edvardas Petrauskas.
Pritaikyta naudoti visiems
Skaičiuoklė sukurta taip, kad ja naudotis būtų patogu visiems – tiek daugiabučių administratoriams, tiek patiems gyventojams. Duomenis, kuriuos prašoma įvesti skaičiuoklėje, galima žinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų arba pasitikslinti su namo administratoriumi.
„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokio įrankio rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – teigė Dainius Gudavičius, vienas iš skaičiuoklės kūrėjų.
Skaičiuoklė pravers ne tik daugiabučių gyventojams
APVA inicijuota skaičiuoklė pravers ne tik daugiabučių gyventojams, kurie planuoja būsto atnaujinimą, ji taip pat naudinga ir privačių namų savininkams ar verslo atstovams.
„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių namų ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – pasakojo D. Gudavičius.
Palankios sąlygos ir daugiabučių gyventojams
Vitas Mačiulis, Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas, teigė, kad iki šiol AEI aktyviai taikė verslas ir individualių namų gyventojai. Anot specialisto, palankias sąlygas pasinaudoti AEI dabar valstybė sudarė ir daugiabučių gyventojams.
„Varniuose yra 24 butų daugiabutis, kurio gyventojai ant stogo įsirengė saulės elektrinę, jos elektrą panaudoja geoterminės šilumos siurbliui, todėl būstą šio namo gyventojai šildosi beveik už dyką. Saulės elektrinė yra ilgaamžė, investicija nedidelė, bet tarnauja ketvirtį amžiaus ir ilgiau, priežiūra nesudėtinga, o nauda – akivaizdi“, – teigė V. Mačiulis.
Kviečia naudotis ir suteikti grįžtamąjį ryšį
Tinklalapyje https://modernizuok.apva.lt/, kairėje pusėje esančiame meniu „AEI panaudojimo daugiabučiuose skaičiuoklė“ galima rasti skaičiuoklę. Jos rengėjai kviečia visuomenę suteikti grįžtamąjį ryšį tam, kad galėtų skaičiuoklę tobulinti ir užtikrinti patogų jos naudojimą.
-
Atsinaujinančių energijos išteklių naudą namams įvertinti galima su APVA skaičiuokle 4
Siekdama paraginti Lietuvos gyventojus aktyviau domėtis ir rinktis AEI sprendimus atnaujinant savo būstą, APVA inicijavo šios patogios skaičiuoklės sukūrimą.
„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kiek galima sutaupyti ir kiek naudos pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir, kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės vertinti ir priimti sprendimą“, – pasakojo Edvardas Petrauskas, APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.
Gali naudotis tiek daugiabučių administratoriai, tiek gyventojai
Skaičiuoklė patogi vartotojui – ja gali lengvai naudotis tiek daugiabučių administratoriai, tiek patys gyventojai. Į skaičiuoklę reikia įvesti duomenis, kuriuos galima sužinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų, arba pasitikslinti su administratoriumi.
„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokios priemonės rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – pasakojo vienas iš skaičiuoklės kūrėjų Dainius Gudavičius.
Naudinga ir privačių namų gyventojams, ir verslui
Skaičiuoklė gali būti naudinga tiek daugiabučių gyventojams, kurie planuoja atnaujinti būstą, tiek privačių namų savininkams ar verslo atstovams.
„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių namų ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – sakė D. Gudavičius.
Palankios sąlygos įsirengti saulės elektrinę
Vitas Mačiulis, Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas teigia, kad AEI aktyviai iki šiol taikė individualių namų gyventojai ir verslas, tačiau pastaruoju metu, pasak specialisto, palankias sąlygas pasinaudoti AEI valstybė sudarė ir daugiabučių gyventojams.
„Varniuose yra 24 butų daugiabutis, kurio gyventojai ant stogo įsirengė saulės elektrinę, jos elektrą naudoja geoterminės šilumos siurbliui, todėl būstą šio namo gyventojai šildosi beveik už dyką. Saulės elektrinė yra ilgaamžė, investicija nedidelė, bet tarnauja ketvirtį amžiaus ir ilgiau, priežiūra nesudėtinga, o nauda – akivaizdi“, – sakė asociacijos prezidentas.
Grįžtamasis ryšys padės tobulinti
https://modernizuok.apva.lt/ svetainėje, kairėje pusėje esančiame meniu „AEI panaudojimo daugiabučiuose skaičiuoklė“, galima rasti APVA inicijuotą skaičiuoklę. Jos rengėjai ragina gyventojus ir kitus naudotojus suteikti grįžtamąjį ryšį, kad galėtų skaičiuoklę tobulinti ir užtikrinti patogumą.
-
Prasideda „Metų renovacijos projekto“ rinkimai: dalyvauja ir Kaune atnaujinti daugiabučiai 2
„Matome, kad konkretūs gyventojų pavyzdžiai įkvepia kitus, todėl konkursas „Metų renovacijos projektas“ yra puiki galimybė supažindinti visuomenę su geriausiais pavyzdžiais, pamatyti, kam visuomenė teikia prioritetą, kad ateityje priimdami sprendimus galėtume geriausiai atliepti žmonių poreikius“, – sakė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento vadovė Gintarė Burbienė.
Praėjusiais metais kilusi energetikos krizė labai ryškiai parodė, kaip svarbu yra taupyti energijos išteklius. Ne ką mažiau naudos teikia ir tai, kad mažiau energijos suvartojantys namų ūkiai sukuria mažiau taršos, prisideda prie klimato kaitos stabdymo. Be to, modernizavus būstą, pakyla jo vertė, išsprendžiamos kitos problemos.
Daugėjant tokių gerų pavyzdžių, gyventojai vis labiau susidomi renovacija ir valstybės teikiama parama. Svarbu nepamiršti, kad šiuo metu vis dar galioja du kvietimai teikti paraiškas daugiabučiui atnaujinti.
„Nors energijos kainos šią žiemą buvo žymiai didesnės, tačiau konkurse dalyvaujančių daugiabučių gyventojų istorijos rodo, kad jų suvartojimas ir sąskaitos už šildymą vis tiek lieka mažesnės nei iki renovacijos, kai šildymo kainos buvo daug mažesnės. Turime nemažai pavyzdžių, kai daugiabučiai jau buvo pasiekę ribą ir reikėjo kapitalinio remonto, kai kur avarinės tarnybos dėl trūkusių vamzdžių važiuodavo vos ne kas mėnesį. Todėl renovacija išsprendė daugybę problemų“, – sakė G. Burbienė.
Išskirtiniai pasakojimai
Susipažinti su rinkimuose dalyvaujančiais projektais visuomenė galės nuo balandžio 7 d. feisbuko paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ ir naujienų portale, kuriame balandžio 21–27 d. vyks ir atviras balsavimas.
„Kiekvienas iš rinkimuose dalyvaujančių daugiabučių savaip nusipelnė šios nominacijos. Stengiamės parodyti ir platų galimų atnaujinimo priemonių spektrą, kuris pritaikomas pagal kiekvieno daugiabučio gyventojų poreikius. Kiekviena istorija unikali ir įdomi, norime parodyti kuo platesnį vaizdą, ne tik didmiesčius, bet ir mažesnius miestus“, – teigė G. Burbienė.
Ko svarbu nepamiršti?
APVA Pastatų energinio taupumo departamentas skatina susipažinti su visomis istorijomis, įvertinti ne tik pastato estetiką, bet ir kokią naudą gavo renovuoto namo gyventojai.
„Modernizacija turi ne vieną pranašumą, tai ne tik estetinis fasadas ar mažiausios sąskaitos už šildymą. Skatiname įvertinti visus kriterijus, tokius kaip energinis efektyvumas, atsinaujinančiųjų energijos šaltinių diegimas, draugiškumas aplinkai, bendruomeniškumas ir bendras gatvės, rajono ar net miesto vaizdas. Šie kriterijai prisideda prie ilgalaikės gyventojų ir šalies gerovės, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo ir šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo“, – sakė G. Burbienė ir pridūrė, kad nors renovacija yra itin svarbi valstybės lygmeniu, tačiau jos pranašumus labiausiai pajaučia būtent gyventojai, todėl svarbu nepamiršti pasirūpinti ir savo gyvenamojo daugiabučio atnaujinimu.
Atviro balsavimo metu bus atrinkti trys daugiausia skaitytojų balsų surinkę projektai, kuriems bus įteikti APVA įsteigti apdovanojimai. Laimėtojai bus paskelbti balandžio 28 d.