-
V. Zemlys-Balevičius: kyla pagrįstas klausimas, kodėl kai kur negalima atlaisvinti ribojimų 10
„Šiandien LRT radijo laidoje teko kalbėti kartu su Jurbarko meru, – rašo ekspertas. – Į laidą Jurbarko meras buvo pakviestas, nes Jurbarko rajono savivaldybės atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų yra mažiausias Lietuvoje ir yra 153. Jurbarko rajono sėkmės istorija yra paprasta – sklandus visų institucijų darbas ir jų glaudus bendradarbiavimas aktyviai valdant epidemiją. Panašių sėkmės istorijų galima rasti ir daugiau. Esu ne kartą minėjęs Alytų, kurie aktyviu testavimu realiai parodė tikrąjį epidemijos mastą. Šiaulių apskritis dabar daugiausiai testuoja ir jų teigiamų tyrimų dalis jau netoli 5 proc. Pasvalio rajone teigiamų tyrimų dalis jau mažesnė nei 4 proc. Kyla pagrįstas klausimas, kodėl tose savivaldybėse negalima atlaisvinti apribojimų greičiau nei kitose? Gero atsakymo nėra.“
Anot V. Zemlio-Balevičiaus, jeigu panašios tendencijos išliks ir kitą mėnesį, rodikliai nukris tiek, kad apribojimus bus galima atlaisvinti visoje Lietuvoje. Ribojimus atlaisvinti keliose savivaldybėse anksčiau tada nėra ypatingos prasmės, nes tai tik pasunkina koordinavimą ir planavimą bei sukelia papildomų problemų, susijusių su judėjimu tarp savivaldybių. „Pavyzdžiui, Jurbarko rajono savivaldybė ribojasi su Pagėgių savivaldybe, kurios atvejų skaičius yra tris kartus didesnis, o teigiamų tyrimų dalis – keturis kartus. Kita sunkinanti aplinkybė yra viruso atmainos, dėl kurių kitos šalys kalba apie užsidarymą iki gegužės. Mes vis dar nežinome, ar pas mus ta atmaina yra. Įdomu, kad toje pačioje radijo laidoje dalyvavęs Visagino meras kaip vieną iš priežasčių, kodėl jo savivaldybėje situacija prasčiausia Lietuvoje, nurodė per šventes grįžusius iš Jungtinės Karalystės. Dėl tokių neigiamų veiksnių išėjimas iš apribojimų turėtų būti labai atsargus. Visos šalys, kurios paskubėjo apribojimus atlaisvinti, turėjo problemų. Kadangi visi taip siūlo perkelti kitų šalių patirtį į Lietuvą, pasimokykime iš kitų padarytų klaidų ir jų nedarykime. Daugiausiai alpinistų žūsta leidžiantis nuo kalno, kai jau atrodo, kad sunkiausia praeityje“, – rašė matematikas.
Jurbarko rajono sėkmės istorija yra paprasta – sklandus visų institucijų darbas ir jų glaudus bendradarbiavimas aktyviai valdant epidemiją. Panašių sėkmės istorijų galima rasti ir daugiau.
Kada laikas atlaisvinti ribojimus? Anot eksperto, geriausiai žiūrėti į skaičius. „Ekspertų tarybos nurodyti scenarijai juos nurodo. A scenarijus be jokių apribojimų yra 25 atvejai per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų. B scenarijus – 25-100, C scenarijus – 100-500, o D scenarijus – virš 500. Išliekant dabartinėms tendencijoms, visai realu, kad per keturias savaites bendra Lietuvos statistika nukris iki 200, o nemažoje dalyje savivaldybių gali nukristi žemiau 100. Tai atlaisvinimas tikrai netoli, bet situacija yra pakankamai trapi. Pagal atvejų skaičius mes esame lapkričio mėnesio situacijoje, bet mirčių ir ligonių skaičiai dar labai aukšti. Per dieną nuo COVID-19 vis dar miršta 26 žmonės, į ligonines kasdien paguldoma 100-150 sergančiųjų. Vakar Klaipėdoje nuo COVID-19 mirė 4 medikai. Pasikartosiu: tokiam fone raginimai skubėti yra neatsakingi“, – dėstė ekspertas.
Laukti sudėjus rankas ir tikėtis, kad skaičiai nukris, aišku, niekas nesiūlo. „Kiek man žinoma, Vyriausybėje intensyviai diskutuojama apie atlaisvinimą, jau prasidėjo serologinis mokytojų testavimas, ruošiantis švietimo įstaigų atidarymui. Savivaldybių teigiami pavyzdžiai parodo, kad jau laikas pereiti nuo bendrų priemonių visai šaliai prie lokalių židinių ir visų sergančių išgaudymo, ką geriausiai gali padaryti būtent savivaldybės, – rašė V. Zemlys-Balevičius. – Visų noriu paprašyti kantrybės. Atvirai prisipažinsiu, nesitikėjau, kad turėsime tokius skaičius, kaip turime šiandien. Epidemijos suvaldymui visi paaukojome nemažai. Neleiskime, kad šita auka nueitų veltui. Dar pasistenkime ir susitvarkykime su šia epidemija iki galo, taip, kad daugiau karantinų, pervargusių gydytojų ir naujų kapų nebebūtų.“
Savivaldybių teigiami pavyzdžiai parodo, kad jau laikas pereiti nuo bendrų priemonių visai šaliai prie lokalių židinių ir visų sergančių išgaudymo, ką geriausiai gali padaryti būtent savivaldybės.
Primename, kad per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 860 naujų COVID-19 ligos atvejų, mirė 15 žmonių.
Į bendrą mirčių statistiką įtraukta dar penkios mirtys nuo koronaviruso, kai faktinė mirties data yra ankstesnė. Nuo koronaviruso šalyje mirė 2762 žmonės.
Praėjusią parą nuo COVID-19 pasveiko 1353 asmenys.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 181 tūkst. 28 žmonės, 126 tūkst. 548 asmenys pasveiko, 49 tūkst. 584 – tebeserga.
Vidaus reikalų ministrė konservatorė Agnė Bilotaitė sako, kad pusantro mėnesio šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės įvesta judėjimo kontrolė tarp savivaldybių galėtų būti atlaisvinama etapais – ribojant keliavimą tik savaitgaliais ir švenčių dienomis, o atlaisvinimo planas turėtų būti svarstomas pirmadienį Vyriausybėje.
-
Ministerija: norėtume greičiau grįžti į mokyklas, bet ekspertai mato rizikas
ŠMSM atstovas pirmadienį pristatydamas situaciją Seimo Švietimo ir mokslo komitete teigė, kad pirmieji į mokyklas grįš pradinukai. Ikimokyklinio, priešmokyklinio bei pradinio ugdymo darbuotojai tam įtraukti į prioritetinio skiepijimo sąrašą, o vyresniųjų moksleivių grįžimas priklausys nuo koronaviruso pandemijos dinamikos.
„Mes norėjome pradėti atleidinėti švietimo sistemą jau nuo vasario mėnesio, porcijomis – pradinukai, abiturientai, priešmokyklinukai, noro yra daug, deja, bet ekspertai mato, kad švietimas yra vienas iš tų veiksnių, kuris sąlygoja plitimą daugiausiai ir švietimą atleidus tas plitimas pradeda spartėti greitai“, – sakė A. Aldakauskas.
Noro yra daug, deja, bet ekspertai mato, kad švietimas yra vienas iš tų veiksnių, kuris sąlygoja plitimą daugiausiai ir švietimą atleidus tas plitimas pradeda spartėti greitai.
Anot jo, ekspertų prognozės rodo, kad nepakeitus karantino ribojimų tikimasi apie 25 proc. naujų atvejų per savaitę mažėjimo, o su tokiu kritimo pagreičiu kontroliuojamas COVID-19 atvejų skaičius, t. y. 200 ir mažiau atvejų per dieną, galėtų būti pasiektas kovo pirmosiomis dienomis.
Ministerijos atstovas taip pat pažymėjo, kad pradinukų mokytojai įtraukti į prioritetinių skiepijimo grupių sąrašą. Iš viso šiame sektoriuje yra apie 20 tūkst. pedagogų bei kito personalo, vyresniųjų klasių mokytojų skaičius siekia apie 30 tūkstančių.
„Prioritetinėse grupėse įrašant mokytojus vakcinavimui tai padaryta, priešmokyklinukai, ikimokyklinuikai ir pradinukai yra įtraukti, kitų mokytojų dar nėra. Deja, tiek testų, tiek vakcinų šiai akimirkai nėra, kad būtų labai greitai galima užtikrinti tokius kiekius“, – sakė A. Aldakauskas.
Lietuvoje lapkričio pradžioje paskelbus antrąjį karantiną vyresniųjų klasių moksleiviai pradėjo mokytis nuotoliniu būdu, o po pailgintų Kalėdų atostogų nuo sausio 4 dienos toks mokymas taikomas ir pradinių klasių moksleiviams.
-
Kelionėms tarp Lietuvos ir JK – papildomi apribojimai: 7 dalykai, kuriuos reikia žinoti
Vykstantiems į JK privalomi neigiami testo rezultatai
Nuo šios savaitės visiems keliautojams, atvykstantiems į Angliją ir Škotiją iš užsienio, reikės pateikti neigiamus koronaviruso testo rezultatus – priešingu atveju atvykėliai nebus įleidžiami ir jiems nedelsiant bus skirta 500 svarų sterlingų bauda. Minėtas reikalavimas galios ir iš užsienio grįžtantiems Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams. Taip pat JK vyriausybė derina detales su vietinėmis administracijomis dėl šio reikalavimo įgyvendinimo Velse ir Šiaurės Airijoje.
Koronaviruso testas turės būti atliekamas likus ne daugiau kaip 72 valandoms iki kelionės pradžios. Keleiviai, neturintys su savimi neigiamų koronaviruso testo rezultatų, gali būti neįleidžiami į lėktuvus, traukinius, keltus ir autobusus dar išvykimo šalyje.
Tiesa, nepriklausomai nuo testo rezultatų, visi atvykėliai iš šalių, nesančių „kelionių koridorių“ sąraše, vis tiek privalės saviizoliuotis 10-iai dienų.
Saviizoliacijos laikotarpis gali būti sutrumpintas iki 5 dienų, jei susimokama už dar vieną testą 5-ąją dieną nuo kelionės į Angliją pradžios arba vėliau.
Be jau minėto reikalavimo dėl neigiamų koronaviruso testo rezultatų, vykstantys į JK turi užpildyti „Passenger Locator Form“ anketą bei laikytis šalyje galiojančio karantino taisyklių.
Neigiamų koronaviruso testo rezultatų vykstant iš užsienio į Angliją ir Škotiją nereikės prekių vežėjams, vaikams iki 11 metų, įguloms, keleiviams iš JK ir Airijos bendrosios kelionių erdvės bei keleiviams, atvykstantiems iš šalių, kur nėra galimybių atlikti koronaviruso testą.
Keliaujant į Lietuvą
Dėl naujų koronaviruso mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos (ES) šalyse, Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino reikalavimus, atvykstantiems iš Jungtinės Karalystės (JK) ir Pietų Afrikos Respublikos. Nuo sausio 11-osios atvykstantys iš šių šalių arba per jas keliaujantys žmonės privalės izoliuotis 10 dienų arba atlikti tyrimą dėl koronaviruso.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, naujos viruso mutacijos, kurios plitimas stebimas JK, atvejai nuo gruodžio mėnesio jau nustatyti šiose Europos ekonominės erdvės šalyse: Kipre, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Islandijoje, Airijoje, Italijoje, Maltoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Norvegijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Slovakijoje, Švedijoje, Šveicarijoje. Tuo tarpu Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) paplitusios naujos viruso mutacijos atvejai registruoti Suomijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir JK.
Persirgusiems atvykėliams – 14 dienų saviizoliacija
Sugriežtinus reikalavimus, iš JK ir PAR atvykstantiems žmonėms nustatytas reikalavimas atlikti laboratorinį tyrimą koronaviruso infekcijai nustatyti, kuris gali būti atliktas 48 val. laikotarpiu iki atvykimo į Lietuvą arba atvykus.
Atsižvelgiant į tai, kad nėra pakankamai duomenų, ar žmogus, persirgęs koronavirusu, gali užsikrėsti naujos viruso mutacijos sukelta infekcija ir per kiek laiko nuo buvusios infekcijos gali užsikrėsti mutavusiu virusu, sugriežtinti reikalavimai atvykstantiems žmonėms, kurie jau yra persirgę koronavirusu, nustatant jiems 14 dienų izoliacijos terminą.
Nustatyta 14 dienų izoliacijos trukmė, gali būti trumpinama, kai ne anksčiau kaip 10 izoliacijos dieną atliekamas tyrimas ir gaunamas neigiamas rezultatas.
Išankstinis saviizoliacijos vietos palikimas
Izoliacijos vietą iš JK ir PAR atvykę žmonės gali palikti tais atvejais, kai jiems reikalinga skubi medicinos pagalba ir dėl to vykstama į gydymo įstaigą, taip pat vykstant į mobilų punktą. Gavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimą, izoliacijoje esantys asmenys gali vykti į laidotuves, pakeisti izoliavimo vietą ar nuvykti į sveikatos priežiūros įstaigą kitoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.
Dėl kelionės iš JK ir PAR izoliacijoje esantys užsieniečiai ir Lietuvos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, taip pat asmenys, kuriems būtina išvykti sveikatos priežiūros tikslais, gali išvykti iš Lietuvos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus nustatytam izoliavimo laikotarpiui. Apie planuojamą išvykimą privaloma informuoti NVSC ne vėliau kaip 24 val. iki planuojamo išvykimo iš Lietuvos.
Lietuva – raudonojoje zonoje
Atsižvelgiant į sergamumą ir kitus rodiklius, šalys yra skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas. Lietuvai esant raudonojoje zonoje, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai.
Į pilkąją zoną patenka valstybės, kurios nepateikia duomenų ECDC arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų.
Iš paveiktų šalių, išskyrus JK ir PAR, į Lietuvą atvykstantiems asmenims taikoma 10 dienų izoliacija arba prašoma turėti ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą atliktą koronaviruso testą ir gautą neigiamą atsakymą. Tyrimą dėl koronaviruso galima atlikti ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliacija yra privaloma iki tol, kol bus gautas neigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas.
Trečiųjų šalių piliečiai piliečiai galės tirtis tik Lietuvoje
Iš trečiųjų šalių (nepriklausančių ES) į Lietuvą atvykę užsieniečiai tyrimo rezultatų atsivežti negali, o turi izoliuotis arba atlikti tyrimą Lietuvoje. Tačiau, net ir turint neigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama 10 dienų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą apriboti kontaktų skaičių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Turėjusiais sąlytį nelaikomi per paveiktas šalis keliaujantys oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.
Išvykstant ir atvykstant į Lietuvą – privaloma registracija NVSC
Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC.
Publikacijos originalas čia: https://www.anglija.today/koronavirusas/grieztinama-kelioniu-tvarka-tarp-lietuvos-ir-jk