-
G. Nausėda mato galimybių svarstymams dėl didesnės pranešėjų apsaugos
„Kaip įtvirtinti, kad šitas žmogus būtų saugus, kuris ėmėsi šitos funkcijos pranešėjo, tai tikrai yra galimas objektas pasvarstymui Seime“, – žurnalistams ketvirtadienį Prezidentūroje sakė šalies vadovas.
Taip jis kalbėjo po susitikimo su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, su kuria aptarė pavasario sesijos darbų programą.
Parlamento vadovė, komentuodama žurnalistų knygoje aprašytą pranešėjo istoriją, vasarį pareiškė, kad Seimo reakcija lems šio instituto ateitį. Tą ji pakartojo ir ketvirtadienį.
Vasarį išleistoje žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ pateikiamas aukštas pareigas Valstybės saugumo departamente (VSD) užėmusio pareigūno liudijimas, jog jis 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis popieriaus lapus su daugybe pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“.
Kaip įtvirtinti, kad šitas žmogus būtų saugus, kuris ėmėsi šitos funkcijos pranešėjo, tai tikrai yra galimas objektas pasvarstymui Seime.
Žvalgyba savo ruožtu teigia, kad tikrinti buvo visų kandidatų į prezidentus komandos ir rinkiminiai štabai, žurnalistai savo knygoje cituoja minėtą pranešėją, kuris tvirtina, jog tikrintas buvo tik G. Nausėdos štabas ir galimi rėmėjai.
Apžvalgininkas ir politikos analitikas Marius Laurinavičius kovo pradžioje paviešino pranešėjo tapatybę, nurodydamas, kad tai – dabartinis sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Gailius.
„Šiuo konkrečiu atveju, na, ką – atsitiko, kaip atsitiko. Tikrai ne dėl mūsų juk kaltės pranešėjo asmenybė buvo paskelbta viešai“, – sakė G. Nausėda.
Nepaisant paviešintos pranešėjo tapatybės, prezidentas teigė nemanantis, kad instituto likimas „turėtų baigtis liūdnai“.
„Manau, kad kuo daugiau bus visuomeniškų, patriotiškų žmonių, kurie norės iškelti tam tikrus dalykus į viešumą, tuo bus geriau, tuo geriau mes tvarkysimės su tais iššūkiais, kurių tikrai dar pakankamai daug visuomenės gyvenime turime“, – kalbėjo šalies vadovas.
Savo ruožtu Seimo pirmininkė akcentavo, jog šio instituto likimas yra „valstybiškai svarbus“ klausimas.
„Veiksmų Seimas gali imtis pačių įvairiausių, iniciatyvų įvairiausių. Manau, tokių tikrai rasis pavasario sesijoje“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Konkrečiau galimų iniciatyvų ji nekomentavo. Parlamento vadovė taip pat ragino imtis solidžių diskusijų, emocijas paliekant nuošalyje.
Vis dėlto Seimo pirmininkė sakė apie tai su šalies vadovu nekalbėjusi: „Ne, šio klausimo mes šįryt neaptarinėjome.“
-
„Amber Grid“ vadovas: šalies dujų infrastruktūra saugoma gerai 1
„Sustiprintų saugumo priemonių ėmėmės nuo pat pirmos karo dienos. Mūsų kertiniai, esminiai objektai yra saugomi ginkluota apsauga. Be abejo, kad visų dujotiekių Lietuvoje, kurių yra virš 2,3 tūkst. kilometrų, prie kiekvieno nepastatysi po apsaugos darbuotoją. Bet mes turime sistemas, kuriomis stebime dujotiekių būklę ir galime pakankamai greitai reaguoti į kažkokius atsitikusius įvykius“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė Nemunas Biknius.
„Padidintas dėmesys infrastruktūros saugumui, kaip ir kibernetiniam saugumui, įdiegiant tam tikras priemones, jis yra, ir ši situacija yra stebima“, – pridūrė jis.
Buvęs „Klaipėdos naftos“ Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tarnybos direktorius, dabar – „Ignitis grupės“ reguliuojamos veiklos vadovas Arūnas Molis sako, kad svarbios energetikos infrastruktūros apsauga turėtų būti rūpinamasi NATO ir Europos Sąjungos mastu, o grėsmės jai turėtų būti identifikuojamos iš anksto.
Mūsų kertiniai, esminiai objektai yra saugomi ginkluota apsauga.
„Mes turime struktūras NATO ir Europos Sąjungoje, kurios turėtų sistemiškai rūpintis kritinės energetinės infrastruktūros apsauga – tai reiškia, identifikuoti tokią kritinę energetinę infrastruktūrą, rengti tam tikras pratybas – realias ir stalo, kaip tokią infrastruktūrą reikėtų saugoti, ir daryti tai ne tik nacionaliniu mastu – turėti metodikas ir konceptus ir NATO, ir Europos Sąjungos mastu“, – LRT radijui sakė A. Molis.
„Gavę labai aiškų signalą turime labai gerą progą taikyti tarptautines priemones, kaip apsaugoti tą infrastruktūrą, kurią mes identifikuojame kaip turinčią kritinę reikšmę mūsų nacionaliniam ir energetiniam saugumui“, – teigė jis.
N. Biknius patikino, kad regiono dujų infrastruktūros pakanka Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją aprūpinti dujomis.
„Noriu patikinti, kad dujų infrastruktūra mūsų regione yra pakankama aprūpinti dujomis mūsų regiono šalis – Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją, kai ten atplauks naujasis terminalas gruodžio mėnesį. Rizika mums patirti trūkumus bent jau šildymo srityje mums yra minimali“, – teigė „Amber Grid“ vadovas.
Vis dėlto, pasak jo, jei nutrūktų dujų tiekimas iš Rusijos dujotiekiais per Ukrainą bei Juodąją jūrą, Europai tai sukeltų sunkumų.
„Atmesti negalima jokių veiksmų. Tiekimo netekimas iš Rusijos pusės sukeltų sunkumų, nes Europa importuoja apie 40 procentų nuo viso suvartojimo. (...) Naujų šaltinių reikia atrasti greitai, ir Vokietija ėmėsi priemonių pasistatyti terminalų (SGD – BNS) greituoju būdu. Tiekimo padidinimas iš Norvegijos ar Alžyro esamais vamzdynais šiek tiek kompensuotų, tačiau energetikoje viskas greitai per naktį nesidaro, tai tas poveikis turbūt bus“, – teigė N. Biknius.
Šią savaitę pranešta apie kelis sprogimus prie Baltijos jūroje esančių dujotiekių „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“, nutiestų iš Rusijos į Vokietiją, ir tris didžiulius dujų nuotėkius – du Danijos, vieną Švedijoje pusėje. Sprogimai ir nuotėkiai siejami su įtariamu sabotažu. Kelios valstybės pradėjo šio incidento tyrimus.
Švedijos pakrančių apsaugos tarnyba ketvirtadienį pranešė, jog Baltijos jūroje aptiktas ketvirtas nuotėkis iš „Nord Stream“.
Manoma, kad incidentų kaltininkė yra Rusija, norinti eskaluoti karą Ukrainoje. Tačiau Kremlius atmeta kaltinimus, sakydamas, kad kaltinti Rusiją dėl nuotėkių sukėlimo yra „kvaila ir absurdiška“.