-
Aistros dėl vilos griovimo: bus teisiamas tik nesusivaldęs architektas 44
Portalas kauno.diena.lt rašė, kad šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pagal minėtiems darbams vadovavusio UAB "Dauriusta" direktoriaus pareiškimą.
Šis iš jo buvo priimtas po nufilmuoto incidento su į įvykio vietą atvykusiu A.Karaliumi, kuris nesuvaldė savo pykčio dėl to, ką išvydo. Ir ne tik nuplėšė nuo minėto policiją išsikvietusio asmens veido apsauginę kaukę, bet ir šį pastūmė, dėl to pastumtasis nukrito kartu su statybviete juosiančia tvora.
Kadangi visai tai vyko matant nemažai žmonių, Kauno policija nusprendė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvaros pažeidimo, už kurį gresia viešieji darbai, arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
A.Karalius nelinkęs pripažinti padaręs tyčinį nusikaltimą. Jis teigia tik kovojęs su blogiu.
Ekspertai, pas kuriuos buvo nusiųstas nukentėjusiojo statusą šioje byloje gavęs asmuo, konstatavo, kad jokių sužalojimų minėto įvykio metu jis nepatyrė.
Šią bylą buvo galima baigti ir susitaikymu. Tačiau tam buvo būtina, kad A.Karalius pripažintų savo kaltę ir gailėtųsi dėl savo poelgio.
Vilą turės atstatyti
Savininkas privalės nuo pamatų atstatyti beveik nugriautą art deco stiliaus pastatą Kaune, Perkūno alėjoje, nusprendė Kultūros paveldo departamento (KPD) Žalos nustatymo komisija.
Kaip pranešė portalas lrt.lt, antradienį susirinkusi komisija taip pat nusprendė per mėnesį įvertinti pastatui padarytą žalą, ji bus skaičiuojama vertinant viso pastato atkuriamąją būklę, išskyrus pamatus, kurie nebuvo sunaikinti.
Prie sumos taip pat bus pridedama ir kai kurių sunaikintų fasado elementų restauracijos kaina.
"Pastato savininkas nepakluso departamento reikalavimams, juos apskundė teismui. Buvo reikalaujama apsaugoti išlikusius pastato elementus, juos inventorizuoti, sandėliuoti. Tačiau tiek griovimo darbai, kurie buvo vykdomi mechanizuotai, o ne detaliai išardant pastato elementus, tiek aplinkos, oro sąlygų poveikis, kurio nesiimta pašalinti, negrįžtamai paveikė vis dar stovinčius elementus. Todėl komisija priėmė sprendimą žalą skaičiuoti viso pastato", – portalui sakė KPD direktoriaus patarėjas Robertas Motuzas.
Tai reiškia, kad savininkui teks atkurti ne nugriautą dalį, o visą pastatą.
R.Motuzo teigimu, kadangi kitaip atkurti pastato techniškai nepavyks, teks atskirai išrinkti kiekvieną elementą, apžiūrėti juos, įvertinti būklę, galimą panaudojimą.
Jis taip pat sakė, kad šiuo metu yra ruošiama projektinė dokumentacija, atliekami medžiagiškumo, istoriniai, technologiniai tyrimai.
"Šiuo metu pastatas Perkūno alėjoje stovi toks, koks buvo sustabdžius griovimo darbus. Pastatas nebuvo apsaugotas nuo lietaus, sniego, vėjo ar kitų oro sąlygų. Kieme riogso apsnigtos namo nuolaužos, o šalia žingsniuojantys praeiviai gali pamatyti, kaip atrodė kambariai, kuriuos anksčiau slėpė sienos. Dalis konstrukcijos lentų, atrodo, netrukus atkibs, nugarmės žemyn", – rašoma lrt.lt straipsnyje.
KPD komisija taip pat nusprendė, kad namas turės būti atkurtas ne pagal pirminį žinomo tarpukario architekto Aleksandro Gordevičiaus projektą, o pagal tokį projektą, kuris buvo įgyvendintas vilą statant 1928 m.
Anot R.Motuzo, tai padaryti leidžia turimos nuotraukos ir pastato matmenys.
KPD sudarytoje Žalos nustatymo komisijoje yra šeši nariai – KPD ir Kauno miesto savivaldybės atstovai, nepriklausomi ekspertai. Taip pat dalyvauja komisijai nepriklausanti samatininkė, kuri apskaičiuoja sumas dėl žalos ir atkūrimo.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija taip pat yra pateikusi nurodymą atkurti Žaliakalnyje nugriauto buvusio knygnešio, Nepriklausomybės kovų dalyvio, rašytojo ir žurnalisto Petro Rusecko (1883–1945) namo dalį.
Savininkas Artūras Dankovskis 1928 m. pastatytą namą be leidimo pradėjo griauti spalio viduryje, jis teigė, kad pastatas neįtrauktas į saugomų kultūros vertybių registrą. Griovimo darbai buvo sustabdyti po kelių dienų nuo jų pradžios.
Paveldosaugininkai pripažįsta, kad namas Perkūno al. 11 neįtrauktas į Kultūros vertybių registrą, tačiau jie pabrėžia, kad teritorija, kur stovi ši vila, yra Kauno miesto savivaldybės saugoma kultūros paveldo vietovė.
Ne per seniausiai švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė savo socialinio tinklo "Facebook" puslapyje pranešė, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, patikrinusi valstybės įmonės Statybos produktų sertifikavimo centro duomenis, nustatė, kad griovimo darbus atlikusi UAB "Dauriusta" yra neatestuota.
Šaltinis: BNS
-
COVID-19 susirgęs Kauno architektas A. Karalius: sveikatos sistema – pasimetusi 29
A. Karaliui koronavirusas patvirtintas paskutinį spalio šeštadienį. „Buvo temperatūra, kosulys, silpnumas. Apie kontaktą aš taip ir likau nesužinojęs – nežinau, kur užsikrėčiau. Šiais laikais, kai pandemija už lango, kiekviena temperatūra kelia nerimą. Norėdamas ir pats suvokti, kas čia vyksta, kad ir aplinkiniams nesukelčiau pavojaus, pasidariau testą ir jis buvo teigiamas“, – pasakojo architektas.
Visas gydymas ir yra – vaikštai į gydytojo Vytauto Kasiulevičiaus feisbuką, žiūri, kas ką mano, žiūri, kokios kitų sergančiųjų patirtys...
Nors jautė kitus koronavirusui būdingus simptomus, tačiau skonio ir kvapo pojūčių A. Karalius praradęs nebuvo. „Čia turbūt kaip kam. Kiek per tą laiką bendravau su sergančiais, keičiamės informacija ir pagrindinis mūsų daktaras yra jo didenybė feisbukas. Simptomai labai įvairūs – koronavirusas tuo ir klastingas. Jis – kaip Putino žmogeliukai Kryme – neapčiuopiamas, labai įvairus, užsimaskavęs. Skonį ir kvapą puikiai jaučiu, apetitas sumažėjo, bet nedingo. Yra silpnumas ir dvi savaites nedingstanti žema temperatūra – tarp 37 ir 38 laipsnių“, – apie savijautą kalbėjo A. Karalius.
Pasak architekto, vos tik virusas pradės trauktis iš jo organizmo, jis skubės atlikti pakartotinį testą. „Žinoma, kai tik kris temperatūra ir suprasiu, kad virusas jau pasitraukia, būtinai. Bet kol kas temperatūra dar laikosi. Stengiuosi apsieiti be jokios chemijos – tik arbatos. Žolininkas, vos sužinojęs apie mano ligą, atvežė savo surinktų žolių. Galiu rekomenduoti, ką jis man paskyrė – siauralapiai gauromečiai, vingio rykštė ir džiovintos goji uogos“, – apie gydymosi metodus pasakojo vyras.
Freepik.com nuotr.
Trūksta informacijos
Anot COVID-19 užsikrėtusio A. Karaliaus, apie virusą internete ir visuomenėje trūksta konkrečios, susistemintos, profesionalios informacijos. Vyro nuomone, internete pateikti sausi, tačiau dažnai nenaudingi faktai. „Jeigu jūs pabandytumėte rasti koncentruotai, vienoje vietoje Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informaciją apie covidą, simptomus, jo įvairovę, apie gydymąsi namie, apie galimas komplikacijas ir t. t. – jūs tokio tinklapio nerasite. Visas gydymas ir yra – vaikštai į gydytojo Vytauto Kasiulevičiaus feisbuką, žiūri, kas ką mano, žiūri, kokios kitų sergančiųjų patirtys... Tai yra nenormalu. Daug atsakymų covido ligoniai galėtų gauti savitarnos būdu – gal net klausimų, atsakymų sesijoje su profesionaliais daktarais – surinkti keturis, penkis daktarus kaip V. Kasiulevičius – raštingus ir galinčius skirti laiko. Sugrupuoti juos į vieną portalą ir būtų puikus informacinis srautas. O dabar mes visi blaškomės nežinioje“, – apmaudo neslėpė A. Karalius.
Daugybė ligonių neturi kompetencijos įvertinti tas marias informacijos, plaukiojančios internete – ar ji teisinga, patikrinta, ar informacijos šaltinis kompetentingas.
„Daugybė ligonių neturi kompetencijos įvertinti tas marias informacijos, plaukiojančios internete – ar ji teisinga, patikrinta, ar informacijos šaltinis kompetentingas. Apie koroną rasite pilną internetą įvairios medžiagos. Tačiau aš kalbu apie informaciją, kuri būtų praėjusi SAM filtrą, su tam tikru kokybės ženklu. Žmonės blaškosi, skambinėja daktarams, važinėja be reikalo į gydymo įstaigas, užverčia jas nereikalingais kontaktais ir nebūtinais klausimais. Manau, kad čia yra didelis rezervas, kurį reikėtų išnaudoti. Internetas juk ir duoda tą galimybę, kad tu, būdamas saviizoliacijoje, nesiblaškai po miestą ir dalyvauji gydymo procese“, – kalbėjo vyras.
Nors koronaviruso sergamumo rekordai, pasak specialistų, ir toliau augs, Karštojoje linijoje jau darosi karšta. Žmonės pastaruoju metu ypač dažnai dalijasi apmaudu, kad norint prisiskambinti užsiregistruoti COVID-19 tyrimui užtrunka kelias valandas – linija nuolat užimta. Su šia problema susidūrė ir Kauno architektas. Tiesa, kaip teigė jis pats, specialistams prisiskambinti pavyko palyginti greitai. „Aš prisiskambinau per dvi valandas. Tiesiog gulėjau ant telefono ir tiesiog su juo dirbau. Kiti sakė, kad man neblogai pasisekė, nes yra žmonių, kurie visą dieną neprisiskambina. Tai rimta bėda – yra žmonės ir vyresnio amžiaus, ir šiaip yra stresas – nežinai, kaip elgtis. Ir dar negali prisiskambinti“, – apmaudo neslėpė vyras.
Vilmanto Raupelio nuotr.
Visgi panašu, kad žmonėms užsiregistruoti COVID-19 tyrimui nuo šiol taps paprasčiau. Praėjusią savaitę pranešta, kad visi asmenys, pajutę koronaviruso infekcijai būdingus simptomus, užsiregistruoti tyrimui mobiliajame punkte gali ir užpildę specialią anketą interneto tinklalapyje 1808.lt. Tai leis gyventojams registracijos procedūrą atlikti greičiau ir patogiau, nes nereikės skambinti į Karštąją liniją.
Sveikatos sistema – pasimetusi
Man iš dalies „sarmata“, kad aš nežinau, nuo ko užsikrėčiau. Reiškia, kažkur praleidau įvartį, užsižiopsojęs ar atsipalaidavęs
Kadangi buvo kritęs deguonies kiekis kraujyje, A. Karalius nusprendė vykti į gydymo įstaigą persišviesti plaučius. „Turėjau daktarės siuntimą, paskirtą laiką. Nuvykau į Karščiavimo kliniką. Ten pralaukiau, paaiškėjo, kad yra sugedęs rentgeno aparatas. Karščiavimo klinika ilgai svarstė, ką su manim daryti. Galų gale surašė raštelį ir nusiuntė į buvusią 3-iąją ligoninę Šančiuose. Ten iš vienos vietos nusiuntė į kitą, ten pasakė, kad koronos ligonių neaptarnauja ir išvis turiu iš ten dingti. Pasakė: dinkit, kur norit, važiuokit namo, kvieskit greitąją“, – medikų žodžius prisiminė A. Karalius.
Audrys Karalius/Justinos Lasauskaitės nuotr.
Visgi, po ilgų klaidžiojimų, vyras buvo nukreiptas tinkama linkme. „Paskui viena medikė pasakė važiuoti į Šilainius. Nuvažiavau į 2-ąją ligoninę, ten vėl – iš vieno galo į kitą... Finale – priėmė ir pasakė, kad pataikiau ten, kur reikia. Viskas truko labai ilgai. Žodžiu, sugaišau devynias valandas. Iš to darau išvadą, kad pati medicinos sistema yra pasimetusi, sutrikusi, nežino, kur siųsti, informacija prieštaringa. Taip neturėtų būti“, – sakė architektas.
Baigdamas pokalbį A. Karalius linkėjo sveikatos. „Man iš dalies sarmata, kad aš nežinau, nuo ko užsikrėčiau. Reiškia, kažkur praleidau įvartį, užsižiopsojęs ar atsipalaidavęs“, – apie klastingą virusą kalbėjo vyras.
-
Žaliakalnio akibrokštas grimzta teisinėje pelkėje 30
Kol kas pradėtas ikiteisminis tyrimas tik pagal neteisėtus griovimo darbus atlikusios įmonės direktoriaus pareiškimą. Šis iš jo buvo priimtas po nufilmuoto ir viešai prieinamo incidento su į įvykio vietą atvykusiu žinomu Kauno architektu Audriu Karaliumi. Šis nesuvaldė savo pykčio dėl to, ką išvydo, ir nuplėšė nuo jo veido apsauginę kaukę bei jį pastūmė.
Kadangi visai tai vyko matant nemažai žmonių, Kauno policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Už tai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Tačiau architektui įtarimas padarius šį nusikaltimą iki šiol nepareikštas. Laukta teismo medicinos ekspertų, pas kuriuos buvo nusiųstas nukentėjusiuoju save laikantis asmuo, išvadų. Neseniai gautas ekspertų atsakymas, kad jokių sužalojimų, susijusių su minėtu įvykiu, jis nepatyrė. Nepaisant to, šią bylą planuojama užbaigti per mėnesį, perduodant ją teismui. Nors teoriškai dar būtų galimas ir susitaikymas.
Audrys Karalius/Vilmanto Raupelio nuotr.
Ikiteisminio tyrimo dėl pradėto vilos griovimo ir tarnybinių pareigų neatlikimo, kurio prašė keli visuomenininkai, tarp jų – ir jau minėtas architektas bei 200 po šiuo reikalavimu pasirašiusių žmonių, Kauno policija nusprendė nepradėti, nes neįžvelgė pareiškime nurodytų nusikalstamų veikų požymių.
"Kauno dienos" žiniomis, kol kas šis praėjusios savaitės sprendimas nėra apskųstas, nors tam duotas tik septynių dienų terminas.
Tačiau minėtą Kauno policijos sprendimą – ar jis teisėtas – dar turi peržiūrėti prokurorai. Tam skirtas dešimties dienų terminas. Ir šią užduotį gavęs prokuroras turėtų priimti sprendimą iki kitos savaitės vidurio. O gal ir anksčiau. "Kauno dienos" žiniomis, prie panašios nuomonės – kad tai civiliniai santykiai – linksta ir prokurorai. Tiesa, jų sprendimą taip pat bus galima apskųsti Kauno apylinkės teismui. O jeigu netenkins ir šio sprendimas – dar ir Kauno apygardos teismui.
Tačiau policija yra pradėjusi administracinės teisenos bylą pagal griaunamos vilos kaimynystėje gyvenančių žmonių skundą. Tokį patį skundą jie parašė ir Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Kauno policija pradėjo administracinės teisenos bylą dėl nustatytų tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimo. Pirmą kartą už tai gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų. Už pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 140 iki 600 eurų. Ši administracinė teisena pradėta ne prieš konkretų asmenį ar įmonę, o pagal jau minėtą skundą. Kiek ji truks dėl šiandieninės situacijos šalyje neprognozuojama. Tačiau įstatymai leidžia administracinių bylų tyrimuose net iki dvejų metų terminą.
-
Gatvės meno herojais džiaugėmės neilgai 30
„Nagus nukapoti“, – mestelėjo kasryt Laisvės alėja einantis į darbą kaunietis Vytautas. – Tegul rengia sankcionuotus piketus, o ne teršia miestą. Jei nepatinka kurio nors iš šių herojų elgesys ar pats herojus, tai tegul pagalvoja apie tuos žmones, kurie čia piešė. Čia nepagarba gatvės meno kūrėjams“, – negalėjo atsitokėti kaunietis.
Šią savaitę ant neseniai restauruoto Laivės al. 38 numeriu pažymėto namo fasado atsirado naujas gatvės meno kūrinys. Jame pavaizduoti du prie stalo sėdintys vyrai – miesto vadovas Visvaldas Matijošaitis ir jam kritikos negailintis architektas Audrys Karalius.
Savivaldybės komunikacijos skyrius išplatino pranešimą, kuriuo pažadėta, kad gatvės meno kūrinyje įamžintas V. Matijošaitis kauniečius pakvies į spontaniškus susitikimus
„Gyvas pokalbis su Kauno meru neformalioje aplinkoje vaišinantis skania arbata? Tokią galimybę kauniečiai turės rekonstruotoje Laisvės alėjos dalyje, prie neseniai atsiradusio gatvės meno kūrinio“, – rašoma pranešime.
Viešosios įstaigos „Idėja Kaunui“ iniciatyva ant naujai renovuoto pastato atsiradęs meno kūrinys, anot autorių, skatina diskusijas ir nuomonių apsikeitimą. Kauno merui ši idėja ir piešinys patiko, todėl jis nusprendė kartas nuo karto šioje vietoje rengti spontaniškus susitikimus su kauniečiais.
„Labai apmaudu. Nėra ką pridurti“, – nusivylimo neslėpė Kauno mero patarėjas viešiesiems ryšiams Tomas Grigalevičius.