B. Netanyahu yra pirmasis pareigas einantis Izraelio premjeras, kuriam iškelta baudžiamoji byla.
B. Netanyahu, kuriam pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo trijose bylose, ne kartą siekė atidėti savo atvykimą į teismą.
Antradienį vyksiančiame posėdyje Izraelio premjeras turėtų pirmą kartą liudyti ir atsakyti į kaltinimus bei parodymus prieš jį, taip pat ir buvusių jo artimų padėjėjų.
Praėjusį kartą teismo salėje premjeras fiziškai pasirodė 2023-iųjų birželį.
„Kalbėsiu teisme. Nebėgsiu“, – pirmadienio vakarą spaudos konferencijoje pažadėjo B. Netanyahu.
„Aštuonerius metus laukiau šios dienos, aštuonerius metus norėjau pasakyti tiesą, aštuonerius metus laukiau, kad galėčiau visiškai paneigti šiuos absurdiškus ir nepagrįstus kaltinimus mano atžvilgiu“, – pareiškė premjeras ir dar kartą pasmerkė „negailestingą raganų medžioklę“.
Saugumo sumetimais teismo procesas iš Jeruzalės perkeltas į Tel Avivą, kur B. Netanyahu liudys požeminėje patalpoje.
Brangios dovanos
Planuojama, kad nuo 2020 metų gegužės vykstantis teismo procesas truks dar kelis mėnesius. Vėliau dar gali vykti apeliacinis procesas.
Premjeras, kuris pateikė kelis prašymus atidėti bylos nagrinėjimą dėl karų Gazos Ruože ir Libane, neigia bet kokius nusižengimus.
Viena iš bylų yra susijusi su įtarimais, kad B. Netanyahu ir jo žmona Sara iš turtingų šalininkų nederamai priėmė brangių dovanų, tokių kaip juvelyriniai dirbiniai, šampanas ir cigarai, mainais į naudingus politinius sprendimus. Skelbiama, kad šių dovanų vertė yra daugiau nei 260 tūkst. JAV dolerių (246 tūkst. eurų).
Tarp įtariamų rėmėjų yra australų milijardierius Jamesas Packeris ir Holivudo prodiuseris Arnonas Milchanas.
Antroji byla susijusi su įtariamais B. Netanyahu bandymais susitarti su leidėju Arnonu Mozesu iš laikraščio „Yediot Ahronot“ grupės dėl įstatymo, kuriuo mainais į palankesnius straipsnius apie premjerą būtų silpninamas pagrindinis „Yediot Ahronot“ konkurentas.
Dar vienoje byloje B. Netanyahu kaltinamas tuo, kad siekė palankaus nušvietimo telekomunikacijų milžinės „Bezeq“ vadovo Shaulo Elovitchiaus naujienų portale „Walla!“, mainais į vyriausybės politiką, kuri galėjo telekomunikacijų įmonei „Bezeq“ atnešti šimtus milijonų dolerių.
2022 metų pabaigoje į valdžią sugrįžusios B. Netanyahu koalicinės vyriausybės pasiūlyta teismų sistemos pertvarka sukėlė masinius protestus ir supriešino ją su šalies teismų ir teisėsaugos pareigūnais.
B. Netanyahu kritikai tvirtina, jog itin korumpuotas politikas, kuris padarytų viską, kad tik liktų valdžioje, pagaliau sulauks teisingumo.
Jie taip pat kaltina ministrą pirmininką, kad jis tyčia pratęsė jau daugiau kaip metus trunkančius karus Gazos Ruože ir Libane, siekdamas išvengti teisingumo.
Pasiektas svarbus etapas
Strateginių studijų centro „Israel Democracy Institute“ prezidentas Yohananas Plesneris naujienų agentūrai AFP sakė, kad pasiektas svarbus ilgai trunkančio ir nevienareikšmiškai vertinamo proceso etapas.
Pasak jo, B. Netanyahu ne tik yra patekęs į interesų konfliktą, būdamas ir premjeru, ir kaltinamuoju baudžiamojoje byloje, bet ir dėl teismo proceso „tiesiogiai konfrontuoja su svarbiomis valstybės institucijomis, ypač Teisingumo ministerija“.
Y. Plesneris pridūrė, kad dėl tokios viešos aplinkos B. Netanyahu greičiausiai atsidurs ne savo komforto zonoje. Lyderiui, kuris maksimaliai kontroliuoja savo viešąjį įvaizdį, atsakymai į sudėtingus prokurorų klausimus gali tapti rimtu iššūkiu.
Pirmadienį keliolika B. Netanyahu koalicijos ministrų nusiuntė laišką Izraelio generalinei prokurorei Gali Baharav-Miarai, prašydami atidėti teismo procesą atsižvelgiant į įvykius Sirijoje ir bendrą saugumo padėtį.
Laiškas buvo išsiųstas po panašių ministrų raginimų ir premjero teisininkų komandos prašymų atidėti jo liudijimą dėl Izraelio karų ir dėl jo įtempto grafiko.
Prokuratūra teigė, kad visuomenės interesas yra kuo greičiau užbaigti teismo procesą. Teismas atmetė visus tokius prašymus, nors ir sutiko pradėti teismo posėdžius šiek tiek vėliau ir kartais dėl premjero darbo sutrumpinti posėdžius nuo trijų iki dviejų dienų per savaitę.
Kai kurie kiti Izraelio vadovai taip pat buvo apkaltinti ir pripažinti kaltais baudžiamosiose bylose; tarp jų yra buvęs ministras pirmininkas Ehudas Olmertas, kuris atsistatydino prieš prasidedant teismo procesui. Tačiau B. Netanyahu pirmasis stoja prieš teismą kaip pareigas einantis ministras pirmininkas.
„Tai, kad labai stipriam ministrui pirmininkui pareikšti kaltinimai ir kad jo bylą nagrinėja teismas, rodo Izraelio demokratinių institucijų tvirtumą“, – sakė Y. Plesneris.