-
Svarstantiems apie renovaciją – geros žinios: naujas kvietimas palengvins ir pagreitins procesą
Viena iš kvietimo sąlygų – pasiekti ne mažesnę kaip B pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė ragina gyventojus, daugiabučių administratorius bei savivaldybes nedelsti ir pasinaudoti proga gauti paramą.
Mažiau biurokratijos, daugiau finansuojamų priemonių
Kadangi dabartinis kvietimas įtvirtina naują paramos apmokėjimo tvarką – fiksuotus įkainius, projektą administruojantys specialistai susidurs su mažiau dokumentacijos ir biurokratinių niuansų, o pats procesas vyks greičiau ir aiškiau, tad ir renovacijos privalumų žmonėms teks laukti trumpiau.
Daugėja ir būsto vertę didinančių finansuojamų priemonių. Pavyzdžiui, nuo šiol galima gauti paramą rūsio patalpų pritaikymui priedangai ar dviračių saugyklos įrengimui. Taip pat finansavimas gali būti skiriamas išplėsti langų bei balkonų durų angas, padidinti balkonus prijungiant prie kambario ar virtuvės, įrengti naujus ten, kur jų nebuvo, pavyzdžiui, pirmuose aukštuose.
Bus galima išspręsti ir dažnai senuose daugiabučiuose pasitaikančią problemą – suremontuoti nudilusias laiptų pakopas išklijuojant jas akmens masės neslidžiomis plytelėmis ir gauti už tai kompensaciją.
Mažeikiškiams daugiabučio renovacija grąžino komfortą
Pavenčių g. 9, Mažeikiuose, stovinčio daugiabučio būklė gyventojams keldavo nemažai rūpesčių: stogas buvo nesandarus, o seni liftai, naudojami nuo pat devynaukščio pastatymo pradžios 1985 m., buvo nesaugūs ir nepatogūs. Dar vienas opus klausimas – didelės šiluminės energijos sąnaudos, dėl kurių šildymas atsieidavo ypač brangiai.
„Renovacijos metu buvo modernizuotos šalto bei karšto vandens sistemos, atnaujintas šildymo punktas, pakeisti elektros stovai bei modernizuoti liftai. Taip pat apšiltintos išorinės pastato sienos, cokolis, pamatai ir stogas, sustiprintos jų konstrukcijos“, – sakė projektą administravusios įmonės atstovas Evaldas Uikys.
Buvo įrengtas ventiliuojamas fasadas, o apdailai pasirinktos akmens masės plytelės. Be to, pakeistos lauko durys, butų langai ir įstiklinti balkonai. Dar viena svarbi pritaikyta priemonė – saulės elektrinė, kurios gaminama energija naudojama bendrosioms gyventojų reikmėms.
Atlikti atnaujinimai leido iš E pastato energinio naudingumo klasės pasiekti B klasę. Gerokai sumažėjo ir sąskaitos už šildymą – 2022 m. žiemą šildymo sąnaudos už 1 kv. m siekdavo netgi 2 Eur, dabar dažnai nesiekia net 0,7 Eur.
Paraiškos teikiamos per informacinę sistemą
Šis kvietimas yra tęstinis, ilgo laikotarpio ir nekonkursinis. Pateikus paraišką ji iš karto gali būti vertinama, greičiau prasideda pirkimo bei projektavimo procesai ir artėjama prie renovacijos darbų.
Paraiškos kvietimui bus priimamos tol, kol bus išnaudotos jam skirtos lėšos arba kol pasibaigs kvietimo galiojimo laikotarpis – iki 2025 m. spalio 1 d. Jei kvietimas bus stabdomas anksčiau dėl viršijančios valstybės paramą sumos, pateiktos paraiškos gali būti įtrauktos į rezervinį sąrašą.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą ir naujojo kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje www.apva.lrv.lt. Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
-
Vis daugiau miestų pradeda šildymo sezoną: vieni džiaugiasi, kiti kraipo galvas 5
Šiauliuose šildomos ne tik mokyklos, bet ir daugiabučiai.
„Paleis ar nepaleis – viskas gerai, bet man gaila vaikų mažų. Dėl manęs galėtų ir neleisti“, – šnekėjo pašnekovė.
Kiti šiauliečiai namuose šąla. Šildymo patys prašė daugiabučio bendruomenės pirmininko.
„Aišku geriau, kad įjungė. Pirmadienį prašėme pirmininko, kad įjungtų, bet sakė, jog parašus reikia surinkti“, – pasakojo pašnekovė.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas aiškino, kad naujos statybos namų gyventojai nesupranta senos statybos daugiabučių gyventojų.
„Kai kuriuose būstuose yra vėsu, šalta, klausimas, į ką orientuotis, ar tiems, kur šilta, ar tiems, kur šalta. Akivaizdu, kad reikia orientuotis į tuos, kuriems šalta“, – šnekėjo Šiaulių miesto meras.
J. Elinsko / ELTOS nuotr.
Vieni šildymu džiaugiasi, kiti kraipo galvas – oras dar lepina, o radiatoriai jau kaista.
„Tu kitų iš 1 tūkst. galbūt kokie du Šiauliuose“, – pabrėžė A. Visockas.
Šildymo sezoną jau pradėjo ir Panevėžys, Mažeikiai, Tauragė, Kazlų Rūda bei dalis mažesnių miestų.
„Mažieji miestai sureagavo į patarimus, kad XXI amžiuje reikia gyventi normaliai, šiltai ir šildymo reguliavimą palikti šilumos punkto reguliavimui, bet ne merui“, – nurodė Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas dr. Valdas Lukoševičius.
Jeigu kažkam kyla minčių, kad dar palaukus būtų galima sutaupyti pinigų, meras turi atsakymą.
„Viena diena čia, kita diena čia, ką tu čia sutaupysi“, – sakė A. Visockas.
Pritaria ir Šilumos tiekėjų asociacija.
„Paros šildymo kaina yra apie 1 eurą, tai apie ką mes čia kalbame? Dėl ko tas ažiotažas kyla?“, – aiškino dr. Valdas Lukoševičius.
Didmiesčiai šildytis dar neskuba.
Vilniaus mieste šildymas bus įjungtas kitą savaitę. Vilniečiai dėl šildymo nesutaria.
Spaliui neįprastas oro atšilimas laikysis iki savaitgalio. Sušils iki 21 laipsnio šilumos.
„Ir trečiadienį, ir ketvirtadienį net 16–21 laipsnis šilumos numatoma. Penktadienis gana šiltas taip pat“, – kalbėjo sinoptikas Vytautas Patašius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kitą savaitę temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 10 laipsnių. Šilumos tiekėjo nuomone, nesvarbu, koks oras, šildymas visoje šalyje turėtų būti įjungtas prasidėjus spaliui.
„Čia nėra jokia problema, kad kaip kažkada sovietmečiu būdavo peršildomi namai. Dabar yra automatika, individualūs šilumos punktai ir puikiausiai gali su tuo susitvarkyti, nereikia žmonių šaldyti“, – nurodė Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas.
Mokyklos šildomos jau savaitę. Atėjus šiltesniems orams, dalyje mokyklų šildymą automatiškai sumažins turimos išmaniosios šildymo sistemos, pasak direktorės, vaikai neperkais.
„Kad yra svyravimai temperatūros lauke, mes nesukame galvos, nes nedarome nuostolio“, – tvirtino Šiaulių „Gegužių“ progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė.
Pernai šildymo sezonas šalyje prasidėjo vėliau – spalio 17 d.