-
Festivalyje „Vilniaus Mama Jazz“ – perkusijos virtuozės M. Mazur solo
Marilyn Mazur – vardas, džiazo pasaulyje tariamas pagarbiai. Jos talentą pripažino ryškiausi pasaulio džiazo atlikėjai, jos pavardė puikuojasi ir prestižinių muzikos festivalių, ir teatro salių afišose. Lietuvos publikai jau gerai pažįstama menininkė į Vilnių šįkart sugrįžta, kad surengtų išskirtinį solinį pasirodymą, įrodantį jos virtuoziškumą ir kūrybinę drąsą.
Šios muzikantės pristatymą galima pradėti nuo pelnytų įvertinimų – pavyzdžiui, dar 2001-aisiais ji laimėjo vieną svarbiausių džiazo pasaulio prizų „Jazzpar“, pernai buvo apdovanota Vokietijos džiazo prizu kaip geriausia būgnininkė / perkusininkė. Marilyn išrinkta Švedijos Karališkosios menų akademijos nare, Danija jai yra skyrusi specialią valstybinę stipendiją už nuopelnus muzikai, o svarbiausias pasaulio džiazo žurnalas „Downbeat“ ne sykį ją išrinko geriausia perkusinių instrumentų virtuoze.
Veržli Marilyn Mazur asmeninė kūryba ir aukščiausio kalibro bendražygiai
Marilyn Mazur galima pristatinėti ir kitaip – vardyti jos kelyje sutiktus bendražygius, tarp kurių – žymiausi džiazo istorijos vardai. Marilyn yra buvusi legendinio Mileso Daviso, šįmet iškeliavusio (ir festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ grojusio) Wayne‘o Shorterio, Jano Garbareko grupių narė.
Smagu būti tarp modernaus džiazo skambesio kūrėjų. Moterys į muziką įneša šviežios energijos.
Tačiau svarbiausia – veržli pačios Marilyn kūrybos istorija, kurioje yra daugybė visiškai skirtingų skyrių.
Ši muzikantė gimė Niujorke, turi lenkų kraujo, tačiau dar vaikystėje persikraustė į Daniją ir šią šalį laiko savo namais. Ji studijavo fortepijoną, baletą, kelią į meno pasaulį pradėjo kaip šokėja ir pianistė, o tada, būdama devyniolikos, susižavėjo perkusiniais instrumentais. Beje, meilė šokiui niekur nedingo – judesys Marilyn pasirodymuose iki šiol yra labai svarbus, muziką papildantis elementas.
Nors studijavo Danijos Karališkojoje konservatorijoje, daugelį instrumentų Marilyn įvaldė pati. Dar 1973-aisiais ji subūrė pirmąją savo grupę „Zirenes“, o šalies scenoje išgarsėjo po penkerių metų – su „fusion“ grupe „Six Winds“ ir kaip teatrališkos moterų muzikinės grupės „Primi Band“ lyderė.
Moterų vieta muzikoje jau tuo metu buvo atsidūrusi Marilyn dėmesio centre. Vėliau ji ne sykį nagrinėjo šią temą.
„Džiazo pasaulio kalbą sukūrė vyrai. Smagu būti tarp modernaus džiazo skambesio kūrėjų. Moterys į muziką įneša šviežios energijos“, – neabejoja „Vilnius Mama Jazz“ viešnia.
Svarbus postūmis karjeroje ir gyvenimą keičianti pažintis nutiko devintajame dešimtmetyje, kai danų trimitininkas Palle Mikkelborgas pakvietė Marilyn dalyvauti projekte, skirtame džiazo giganto Mileso Daviso kūrybai. Pats Milesas dalyvavo įrašuose ir, pastebėjęs Marilyn talentą, pakvietė prisijungti prie savo grupės, su kuria muzikantė surengė daug pasirodymų visame pasaulyje. Kaip vėliau sakė Marilyn, pažintis su Milesu tapo vienu esminių lūžių, paskatinusių visa galva pasinerti į džiazą.
Netrukus ji jau bendradarbiavo ir su Gilu Evansu, Wayne‘u Shorteriu bei kitais džiazo didmeistriais, o 1991-aisiais prisijungė prie norvegų saksofonininko Jano Garbareko grupės, kurioje grojo net 13 metų.
Marilyn biografijoje – ir bendri darbai su Nielsu Henningu Ørstedu Pedersenu, Eliane Elias, Norma Winstone, Dave‘u Liebmanu, Flora Purim bei kitais ryškiausiais pasaulio džiazo atlikėjais. Tačiau pastaruosius porą dešimtmečių ji daugiausia dėmesio skiria savo asmeniniams projektams, kurie dar labiau stiprina šios išskirtinės kūrėjos reputaciją. Visus juos išvardyti net būtų sudėtinga – tokie gausūs, įvairūs ir vienas į kitą nepanašūs jie yra.
Kūrybinė laisvė, instinktyvi saviraiška ir muzika iš pasąmonės
Įvairiais instrumentais grojanti Marilyn Mazur yra sukūrusi muzikos kinui ir teatrui, dirbusi su Danijos ir Vokietijos radijo bigbendais, o Londono džiazo festivalyje net surengusi specialų pasirodymą vaikams, kuriame buvo grojama arbatos puodeliais.
„Celestial Circle“, „Mystic Family“, „Spirit Cave“, „Future Song“, „Special 4“, „Percussion Paradise“ – tai tik dalis Marilyn subūrtų grupių ir projektų, kurių kiekvienas turi kitokį muzikinį ir konceptualų atspalvį.
Ji taip pat yra subūrusi 13-os žmonių orkestrą „Maluba“ ir 11-os moterų muzikinę grupę – teatrą „Shamania“, kuris yra išleidęs ne vieną albumą ir pelnęs gausias kritikų liaupses. „Tai sugrįžimas prie instinktyvios saviraiškos. Tarsi abstrakti, šiuolaikiška moterų genties vizija“, – pastarąjį savo projektą taip apibūdina Marilyn Mazur.
Nuo rytietiškų garsų iki šiaurietiško minimalizmo, nuo sudėtingų ritmų iki svajingų melodijų – Marilyn Mazur kūryboje telpa tiek daug visko, jog niekas nesistebi, kad spauda ją vadina „neginčijamai save įtvirtinusia muzikine vizioniere“. Paprastai ir aiškiai šios menininkės vaidmenį atspindi 2006-aisiais apie ją sukurtas dokumentinis filmas – jis pavadintas tiesiog „Perkusijos karalienė“.
„Muzika ateina iš pasąmonės. Muzika – stebuklinga bendravimo forma“, – sako festivalio atidarymo vakaro žvaigždė, šįsyk į sceną žengsianti be jokio papildomo užnugario, apsiginklavusi tik savo gebėjimais ir muzikinėmis idėjomis.
Vienas prieš vieną su Lietuvos publika – susitikime, kuriame nebus pralaimėtojų. Tik kūrybos intriga ir džiaugsmas būti šios išskirtinės muzikantės talento šviesoje.
Gegužės 25 d. festivalio programoje – ir vienos ryškiausių savo kartos Norvegijos džiazo scenos atstovių – BEADY BELLE ir jos suburtos grupės koncertas.
Daugiau informacijos ir nuolat pildoma festivalio programa: www.vilniusmamajazz.lt
-
„Teatro klubas“ kviečia džiazo nuotykiams
Kultūra – ne juodi frakai, ne peteliškės po kaklu, o jausmas, kuris slypi kiekvieno širdy. Tereikia rasti priėjimą ir išlaisvinti jį. Panašu, kad „Teatro klubui“ pavyko tai padaryti. Pirmieji pasirodymai ir netylantys žiūrovų plojimai idėjos sumanytojus įtikino, kad gyva ir tikra muzika Kaune ypatingai laukiama. Negana to, verta turėti nuolatinius namus.
„Mūsų teatras – nėra tipinis teatras. Tai kamerinė aplinka, kur žvakių šviesoje tobulai dera rubino spalvos vynas su užburiančia džiazo muzika“, – „Teatro klubo“ šeimininkai neabejojo, kad užsukę vidun svečiai čia pasijaus tarsi namuose, į kuriuos gera grįžti ir kurių nesinori palikti.
Nesvarbu, skaičiuoja antrą savo gyvenimo dešimtį ar yra sukaupę solidų patirčių bagažą, vilki puošnią suknelę ar jaukų megztinį, skaito knygas ar skaičiuoji debesis. Meilė muzikai, vynui ir kultūrai yra tai, kas vienija ir sukuria nepakartojamą laisvės jausmą.
„Praėjusį ketvirtadienį įsirėmę laikėme visas keturias „Teatro klubo“ sienas. Sausakimšoje salėje nebeliko sėdimų vietų, o tikros muzikos skambesiai čia įgavo pagreitį ir išbudino žiemos miegu snaudžiantį Kauną. Dėkodami už žiūrovų stovimas ovacijas, esame įpareigoti įdėti dar daugiau pastangų ir nenustoti stebinti. Dar nematytu kampu parodysime, ką iš tikrųjų reiškia gerai praleisti laiką ir sugriausime nusistovėjusius stereotipus“ miestiečius ir Kauno svečius intrigavo „Teatro klubo“ vadovas.
Trečiadieniais čia toliau vyks Jazz Jam Sessions programos, kuriose savo jėgas galės išbandyti ir jaunieji talentai, ir patyrę džiazo vilkai. Kiekvieną ketvirtadienį kultūringų vakarų ir geros muzikos namuose susipins džiazo, šokio ir vyno natos, kurios dovanos malonias patirtis. Penktadieniai ir šeštadieniai – duoklė klasikai, dainuojamajai poezijai ir spektakliams. Beje, jau šį trečiadienį „Teatro klube“ improvizuoti džiazo ansamblių pasirodymai. Ketvirtadienį – džiazo trio koncertas „Unpredictable“.
„Muzika kaip ir vynas turi savo natas. Pažaiskime jomis jau šį ketvirtadienį“, – dar nesuplanavusius mažojo savaitgalio, „Teatro klubo“ vadovas vasario 9-ąją kvietė apsibraukti žymekliu ir įsidėmėti tolesnius geros muzikos vakarus.
Vasario 10 d. – D. Kudirkos fortepijono programa.
Vasario 14 d. – Jazz Quintet meilės dienai.
Vasario 16 d. – džiazo koncertas.
Vasario 22 d. – Jam Sessions.
Bilietų kaina – 10 eurų.
„Teatro namai“ įsikūrę Vilniaus g. 22, Kaunas.
https://kakava.lt/renginys/unpredictable-jazz-trio/4622/9095
https://kakava.lt/renginys/pianisto-dariaus-kudirkos-atliekama-populiarioji-klasika/4627/9100
https://kakava.lt/renginys/valentino-diena-latino-muzikos-ritmu-jazz-quintet/4621/9093
https://kakava.lt/renginys/aredar-jazz-trio-vasario-16-diena/4625/9098
-
Panemunės pilyje – iškirtinis kultinės grupės „De-Phazz“-K. Friersono koncertas
Neretai K. Friersonas pristatomas kaip vokiečių ir amerikiečių atlikėjas. Nors teisingiau jį būtų pavadinti – pasaulio žmogumi. Gimęs JAV, tarnavęs Vokietijoje dislokuotame amerikiečių dalinyje ir giedojęs jo Gospel chore, K. Fiersonas susipažino su „De-Phazz“ grupės prodiuseriu Pitu Baumgartneriu ir pasiliko Europoje ilgam. Jo koncertiniai keliai driekiasi per visą senąjį žemyną, šimtus festivalių, pasirodymų klubuose, soliniuose koncertuose, miuzikluose.
Tryliką metų gastroliavęs su grupe „De-Phazz“, vėliau K. Friersonas pradėjo sėkmingą solinę karjerą. Kažkada įgytas aktorinis išsilavinimas ir sceninė patirtis, malonus bei sodrus balso tembras, betarpiškas bendravimas su publika, K. Friersonas koncertus daro nepakartojamais ir įsimintinais. Scenoje skamba trip hopas, ice‘s jazz, disco, elektroninis šansonas, paskanintas lotynų ritmais.
Nuo vaikystės svajojęs dainuoti ir keliauti po pasaulį, atlikėjas dėkoja likimui už tai, kad jo svajonė išsipildė. Tuo dėkingumu jis nori pasidalinti ir su Lietuvos klausytojais. Viename interviu paklaustas, kodėl pasiliko gyventi ir kurti Europoje, vokalistas, pedagogas, dainų autorius atsakė, kad senojo žemyno muzikinė scena gerokai liberalesnė nei kur kitur pasaulyje, čia galima likti savimi ir dalintis tuo su žiūrovais. Šį kartą savo energija ir laime improvizacijų meistras K. Friersonas dalinsis su „Tauragės džiazo dienų“ žiūrovais, klausytojais, gerbėjais, vildamasis ir juos padaryti laimingais.
K. Friersonas / Organizatorių nuotr.
Tad geros muzikos mylėtojai, norintys užsikrėsti laimės virusu, kviečiami liepos 7 d. į Panemunės pilį, kur pasirodys improvizacijų virtuozas, sodraus balso savininkas, publikos numylėtinis, energijos bomba ir tikrai laimingas žmogus – atlikėjas Karl Frierson.
Muzikui pritars geriausi Klaipėdos muzikantai: Vykis Vykintas Jasaitis, Gintas Litinskas, Kasparas Petkus, Martynas Šiaulys, Laimonas Urbikas, Almantas Karečka ir auksabalsė Kristina Jatautaitė.
Rekomenduojama pasiimti sulankstomą kėdutę ar patogų sėdmaišį – taip koncertas taps jaukesnis ir patogesnis.
Pasimatome Panemunės pilyje liepos 7 d. / 19 val. Bilietus galima įsigyti čia.