-
COVID-19 susirgo paskiepyti globos namų gyventojai: profesorius įvardijo, kas dabar svarbiausia 6
„Kadangi diskusijos netyla dėl susirgusių, nors ir prieš dvi savaites pilnai paskiepytų globos namų gyventojų, labai svarbu, kad NVSC jau šiandien organizuotų globos namų gyventojų, kurie buvo pilnai paskiepyti ne vėliau kaip prieš 14 dienų, antikūnų prieš S baltymą nustatymą ELISA metodu (jokie greitieji testai čia netinka). Paimti PGR mėginiai turi būti nukreipti sekvenavimui dėl užsikrėtimo britiškąja ar kita nauja atmaina rizikos įvertinimo“, – rašo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius.
Anot jo, būtų tikslinga atlikti kontrolinius antikūnų koncentracijos kraujyje patikrinimus kitose globos namuose, ypač vienišų ar psichinę negalią turinčių asmenų.
„Mano empirinė patirtis konsultuojant pacientus rodo, kad beveik visiems persirgusiems ar paskiepytiems vyresnio amžiaus žmonėms antikūnų koncentracija viršija normą. Visos vakcinos – „Pfizer“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ generuoja šį atsaką. Imuniteto defektai, kai nesusidaro antikūnai, nėra dažnas dalykas. Jeigu antikūnų nėra – žmogus arba nesirgo, arba nebuvo paskiepytas, arba transportuojant vakcinas ar skiepijant buvo kokių nors pažeidimų, todėl būtinas ne tik skiepijimo protokolų, dokumentacijos įvertinimas, bet ir išsami skiepijimą atliekančių darbuotojų apklausa“, – rašo medikas.
Kaip trečiadienį skelbė BNS, Lauksargių globos namų direktorė Jovita Černeckienė teigė, kad iš viso įstaigoje globojami 49 žmonės, 44 iš jų – paskiepyti.
„Beveik visi mūsų gyventojai yra paskiepyti. (...) Kai kurie nepaskiepyti dėl įvairių priežasčių“, – aiškino įstaigos vadovė.
Globos namų direktorė sako, kad įstaigoje dirba 31 žmogus – visi jie taip pat yra paskiepyti.
Pasak jos, vakcinacija antra doze įstaigoje vyko prieš dvi savaites – vasario 10 dieną.
NVSC trečiadienį pranešė ketinantis aiškintis aplinkybes, kuriomis Tauragės rajone COVID-19 užsikrėtė nuo šios ligos paskiepyti globos namų gyventojai.
Pasak centro, nors nė vienas skiepas neapsaugo nuo ligos šimtu procentų, tačiau NVSC specialistams susirūpinimą kelia tai, kad 13 asmenų buvo paskiepyti tuo pačiu metu ir, vertinant mokslinių tyrimų metu įrodytą vakcinos efektyvumą, tai, kad tokiam asmenų skaičiui imunitetas nesusiformavo, kelia pagrįstų klausimų, į kuriuos turi būti atsakyta.
Dėl šios priežasties NVSC specialistai atliks nuodugnų tyrimą, siekdami išsiaiškinti situaciją, galimas priežastis.
Šią savaitę Trakuose esančiuose slaugos namuose „Addere“ įsiplieskus koronaviruso židiniui, užsikrėtimas taip pat patvirtintas ir trims pilnai paskiepytiems gyventojams.
-
Per antradienį nuo COVID-19 ketinama paskiepyti apie dešimtadalį globos įstaigų darbuotojų 1
„Šiandien yra džiugi diena, kai pradedame skiepyti globos įstaigų gyventojus ir darbuotojus. (...) Planuojame, kad šiandien globos įstaigose bus paskiepyta apie 6 proc. gyventojų, apie 9 proc. darbuotojų“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė ministrė.
Pasak jos, intensyviausiai skiepyti planuojama trečiadienį bei ketvirtadienį. Pirmąja doze globos įstaigos gyventojus ir darbuotojus ketinama paskiepyti per penkias dienas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenimis, Lietuvoje slaugos ir globos įstaigose gyvena apie 13 tūkst., o dirba per 8 tūkst. žmonių. Maždaug 40 proc. iš jų jau yra persirgę COVID-19, todėl skiepijami nebus.
Be to, prieš vakcinavimą bus atliekami antikūnų greitieji testai, siekiant nustatyti, ar žmogus šia liga nepersirgo to nežinodamas. Nustačius teigiamą testo rezultatą, tokie žmonės taip pat nebus skiepijami.
Anot ministerijos, dviem vakcinos dozėms skirta 20 tūkst. skiepų.
Iš viso šalyje yra per 200 slaugos ir globos įstaigų, 35 iš jų yra pavaldžios SADM.
M. Navickienės teigimu, kol kas nesiskiepyti nuo COVID-19 svarsto apie penktadalį ministerijai pavaldžių globos įstaigų gyventojų ir maždaug dešimtadalis darbuotojų.
„Bendrą visų įstaigų vaizdą turėsime kitą savaitę. (...) Dirbame su kiekviena įstaiga, aiškindami skiepų naudą“, – sakė ji.
Anot SADM, šiuo metu COVID-19 serga beveik 600 darbuotojų bei daugiau nei 1,3 tūkst. globotinių.
Ministrės teigimu, galimi piktnaudžiavimo atvejai skiepijant nuo COVID-19 slaugos ir globos įstaigų gyventojus bei darbuotojus kol kas kardomi informaciniu būdu.
„Mes esame pavedę Socialinių paslaugų ir priežiūros departamentui informuoti kiekvieną įstaigą, kurioje yra ir bus vykdomas vakcinavimas, kad visos žmonių eilės bus peržiūrimos, stebimos. (...) Kardome kol kas informaciniu būdu“, – sakė M. Navickienė.
Anot jos, ministerija smerkia „bet kokį norą pasinaudoti susiklosčiusia situacija ir gauti skiepą, kada jis nepriklauso“, o žiniasklaidoje paviešinti galimi piktnaudžiavimo pavyzdžiai medicinos įstaigose, siekiant anksčiau gauti skiepą, taip pat turėtų atgrasyti nuo tokio elgesio.
Dėl nesiskiepijusių darbuotojų darbo tarsis su ekspertais
Vieni pirmųjų šalyje pradedami skiepyti specialiųjų socialinės globos namų „Tremtinių namai“ gyventojai ir darbuotojai.
Kaip BNS sakė įstaigos direktorius Artūras Melianas, per antradienį planuojama paskiepyti visus žmones, kurie nėra persirgę koronavirusu ir sutinka būti skiepijami.
„Tvarkingai pasiruošėme sąrašus, sutikimus. Pas mus pamaininis darbas, tai tik reikėjo, kad žmonės atvyktų ne darbo metu, kai kurie gyvena tolokai, bet viskas tvarkoje, susitvarkėme“, – teigė jis.
Anot įstaigos vadovo, nesiskiepyti ketina keli žmonės.
„Tai vienetiniai atvejai. (...) Jie nori pasitarti su gydytojais, artimaisiais ir panašiai“, – kalbėjo A. Melianas.
Tuo metu Kauno Panemunės socialinės globos namų direktorė Silvija Gružauskienė teigė, kad gyventojai ir darbuotojai bus skiepijami artimiausiomis dienomis, tačiau kada tiksliai, dar nežino.
„Šią savaitę bus skiepijami, tokią informaciją turime. Šiandien – dar ne, kol kas neturiu informacijos ir dėl rytojaus“, – BNS antradienį sakė ji ir pridūrė, kad skiepijimo procesui įstaiga yra pasiruošusi.
Pasak S. Gružauskienės, įstaigoje koronavirusu prasirgo daugiau nei pusė globotinių bei darbuotojų.
„Šiai dienai turime 15 gyventojų, kurie yra sveiki ir kuriuos galėtumėte paskiepyti, o tokių darbuotojų turime apie 23“, – sakė ji.
Globos namų direktorės teigimu, keletas žmonių skiepo atsisakė. Pasak S. Gružauskienės, dar nėra aišku, kaip dėl to keisis jų darbas.
„Jie turbūt testuosis kaip ir dabar kas savaitę. (...) Galvosime, pažiūrėsime, kaip mes čia darysime, kadangi dar neturime nei gyventojų, nei darbuotojų vakcinacijos, viskas dar tokiam karštam lygmeny, nuolat atnaujiname sąrašus, darbuotojai nuomonę pakeičia“, – sakė ji.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė tikisi, kad prasidėjusi vakcinacija pakeis skeptikų nuomonę ir paskatins juos skiepytis. Ji taip pat teigė, kad su sveikatos ekspertais tarsis dėl nepasiskiepijusių žmonių tolesnio darbo su globos įstaigų gyventojais.
„Mes tarsimės su ekspertų taryba tais klausimais, negalime vienašališkai nuspręsti, manau, kad reikės matyti tiek tokių darbuotojų skaičių, tiek jų veiklos pobūdį. Vertinsime pasikalbėję su ekspertais“, – sakė M. Navickienė.
„Jei jie dirba su gyventojais, kurie pasiskiepiję, tai gal tos rizikos mažesnės. Šioje vietoje nenorėčiau priiminėti sprendimo, kol nesame to susiderinę su ekspertų taryba“, – pridūrė ji.
Antradienį Lietuvą pasiekė ir kompanijos „Moderna“ vakcinų siunta, joje – 2,4 tūkst. dozių.
Statistikos departamento duomenimis, iki šiol Lietuvoje pirmąja vakcinos doze jau paskiepyta beveik 25 tūkst. žmonių. Jie skiepijami „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurta vakcina.
Antradienį Lietuvą pasiekė ir kompanijos „Moderna“ vakcinų siunta, joje – 2,4 tūkst. dozių.
-
Viceministrė: nesiskiepyti nuo COVID-19 svarsto apie penktadalis globos įstaigų gyventojų
„Šiandien atsisakiusiųjų skiepytis arba dar neapsisprendusiųjų – geriau būtų taip sakyti, nes įstaigų vadovai ir specialistai nuolatos bendrauja ir tikslina šiuos duomenis, – yra apie 8 proc. darbuotojų ir iki 20 proc. gyventojų“, – per spaudos konferenciją pirmadienį teigė viceministrė.
„Yra įvairios baimės ar įsivaizdavimai tam tikri, išankstinės nuostatos. Ne paslaptis, kad nemažai ir visoje internetinėje erdvėje yra informacijos ir melagingų sąmokslo teorijų, kurios turėjo tam tikros įtakos“, – pridūrė ji.
Antradienį Lietuvoje bus pradėti skiepyti slaugos ir globos įstaigų gyventojai bei darbuotojai.
Šalies globos ir slaugos įstaigose, anot viceministrės, šiuo metu gyvena apie 13 tūkst., o dirba per 8 tūkst. žmonių. Maždaug 40 proc. iš jų jau yra persirgę COVID-19, todėl skiepijami nebus.
Be to, prieš vakcinavimą bus atliekami antikūnų greitieji testai, siekiant nustatyti, ar žmogus šia liga nepersirgo to nežinodamas.
Preliminariai prireiks iki 20 tūkst. skiepų globos įstaigoms, čia abiem dozėms.
„Preliminariai prireiks iki 20 tūkst. skiepų globos įstaigoms, čia abiem dozėms“, – kalbėjo V. Augienė.
Pirmąja doze globos įstaigos gyventojus ir darbuotojus planuojama paskiepyti per penkias dienas. Anot viceministrės, skiepijimą organizuoja savivaldybių pirminės sveikatos priežiūros centrai.
„Jie pasiima ir priemones, ir pačius skiepus, priklausomai nuo pakuotės dalomumo – jei reikia visos skiepų pakuotės, ji pasiimama tiesiai iš Ekstremalių situacijų sandėlio, jei reikia ją dalinti, tuomet – iš pagrindinių penkių centrų Vilniuje, Kaune Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje“, – kalbėjo ji.
Pirmadienio Statistikos departamento duomenimis, iš viso Lietuvoje jau paskiepyta per 22,5 tūkst. žmonių.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša, kad COVID-19 protrūkiai globos namuose nerimsta.
Lietuvoje gruodžio pabaigoje pradėta vakcinacija „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurta vakcina.
Trečiadienį Europos vaistų agentūra patvirtino antrąją vakciną, pagamintą JAV kompanijos „Moderna“.
-
Liepsnojantys koronaviruso protrūkiai – globos namuose ir ligoninėse
Iš naujų praėjusią parą patvirtintų 3219 COVID-19 atvejų 980 registruoti Vilniaus, 686 – Kauno, 350 – Klaipėdos, 313 – Panevėžio, 224 – Alytaus 223 – Šiaulių, 148 – Utenos, 95 – Telšių, 92 – Tauragės ir 82 – Marijampolės apskrityse.
26 atvejai kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Šiuo metu atlikta 1271 atvejų epidemiologinė diagnostika, iš jų 158 žmonių užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios.
Daugiausiai atvejų penktadienį užfiksuota protrūkyje, susijusiame su Kaišiadorių rajono Strėvininkų socialinės globos namais. Su šiuo protrūkiu siejama 43 atvejai. Keturi atvejai patvirtinti darbuotojams ir 39 – šių globos namų gyventojams.
Per praėjusią parą atvejų nustatyta ir Zarasų socialinės globos namuose. Su šių globos namų protrūkiu siejami šeši atvejai. Taip pat po tris atvejus penktadienį užfiksuota Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės, Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės, Jiezno PSPC Slaugos skyriaus protrūkyje.
Po du atvejus užfiksuota Kudirkos Naumiesčio parapijos socialinės pagalbos centro, Šilutės rajono Macikų socialinės globos namų ir Marijampolės Suvalkijos socialinės globos namų protrūkiuose.
Per praėjusią parą 11 atvejų patvirtinta LSMUL Kauno klinikų įvairiuose skyriuose. Septyni atvejai nustatyti Molėtų ligoninės protrūkyje. Po keturis atvejus siejama su protrūkiais Tauragės, Ignalinos rajono, Plungės rajono ligoninėse. Po tris užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejus nustatyta LSMU Kauno ligoninės ir Mažeikių ligoninės protrūkiuose.
Po kelis atvejus patvirtinta Nacionalinio vėžio instituto, Regioninės Telšių ligoninės, Rokiškio psichiatrijos ligoninės, Šiaulių centro poliklinikos, Biržų ligoninės, Zarasų PSPC ir Vilkaviškio ligoninės protrūkiuose.
Po keletą atvejų per vakar parą užfiksuota Anykščių Jono Biliūno gimnazijos ir Plungės rajono Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos protrūkiuose. Taip pat atvejai patvirtinti susiję su protrūkiu Mažeikių rajono savivaldybėje. Po kelis atvejus vis dar fiksuojama ir Marijampolės pataisos namų protrūkyje.
Šeši atvejai per praėjusią parą patvirtinti siuvimo įmonėje Raseinių rajone. Penki užfiksuoti atvejai yra susiję su minkštų baldų gamybos įmone Anykščių rajone. Po tris atvejus užfiksuota protrūkiuose, susijusiuose su maisto gamybos įmone Tauragės rajone ir priešgaisrinių apsaugos sistemų projektavimo ir montavimo įmone Telšių rajone.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruota 98.