-
Reakcija po kritikos dėl dainos: V. Baumila tapo dvasinės pagalbos ambasadoriumi 1
Po portale publikuoto straipsnio "Dėl V. Baumilos dainos – vaikų psichologų rūstybė" praėjusį mėnesį diskusija užvirė ir Seime.
Tuomet kilo klausimas dėl atlikėjo V.Baumilos dainos "Mergaitė", kurios tekste vaikų psichologai įžvelgė savižudybės romantizavimo apraiškų.
Rugsėjį iš gyvenimo pasitraukusios paauglės mama kreipėsi į vieną psichologę ir patikino, kad jos dukra atkartojo būtent V.Baumilos dainos siužetą.
Lietuvoje savižudybių skaičius yra epideminio lygio, o nuo birželio rodikliai kyla į viršų, ypač jų skaičius išaugo 10–14 m. amžiaus vaikų grupėje.
Vaikų psichologė mėgino apie šią dainą diskutuoti su pačiu V.Baumila. Tačiau jis esą pokalbį baigė vieninteliu sakiniu – "atstokite nuo kūrėjų".
Atlikėjas V. Baumila socialinio tinklo paskyroje tikino sulaukęs emocinę pagalbą teikiančių organizacijų kvietimų viešai pasisakyti apie savižudybių problematiką ir savo dainos tekstą.
O artėjant didžiosioms metų šventėms, V. Baumila nusprendė prisijungti ir prie "Jaunimo linijos" iniciatyvos.
Šventiniu periodu jis ir atlikėja M. Linkytė tapo "Jaunimo linijos" ambasadoriais, kad galėtų finansiškai prisidėti prie "Jaunimo linijoje" šventiniu laikotarpiu budinčių savanorių.
"Jaunimo linijos" savanoriai, kaip ir kasmet, ketina budėti Kūčių vakarą ir naktį, abi Kalėdų dienas bei Naujųjų metų išvakarėse ir naktį, kad tiems, kuriems šventės sukelia liūdnų jausmų, turėtų į ką kreiptis, su kuo pasikalbėti.
"Jaunimo linijos" savanoriai praėjusiais metais šventiniu periodu sulaukė vidutiniškai 100 kreipimųsi per parą telefonu, internetiniais pokalbiais ir elektroniniais laiškais.
Vidutiniškai 20 valandų per parą truko pokalbiai, kurių metu skambinantieji dalijasi sunkumais.
Šventiniu periodu "Jaunimo linijos" padaliniuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Skuode budės apie 70 savanorių.
-
M. Linkytė ir V. Baumila tapo „Jaunimo linijos“ ambasadoriais: kviečia padėti tiems, kuriems sunku
„Dienoms einant trumpyn, ne visų žmonių širdys prisipildo šventine emocija. Daugelis iš mūsų savo jausmus gniaužiame, nemokame jų suprasti, įsivardinti, o pakalbėti apie juos su kitu, dažnu atveju atrodo egoistiška. Šiuo laikotarpiu ypač padidėja savižudybių skaičius, todėl svarbu apie tai kalbėti ir visiems, kuriems atrodo, jog gyvenimas per sudėtingas jį atlaikyti – ištiesti ranką ir padėti nuspalvinti jį šviesesnėmis spalvomis“, – sako atlikėja M. Linkytė.
„Šventinis laikotarpis, kai girdime džiaugsmingas giesmes ir kuriame, kartais net dirbtinai, teigiamą nuotaiką, – ypatingai veikia tuos, kurie yra savo emociniame nuopuolyje, depresijoje. Todėl šiuo metu privalome apie tai kalbėti garsiai, nebijodami kažkam gadinti nuotaikos. Nes tai, kas mus supa - yra mūsų kasdienybė ir realybė“, – pritaria ir Vaidas Baumila.
Atlikėjai kartu sukūrė ambasadorių projektą aukojimo portale aukok.lt ir kviečia iki Kalėdų kartu paaukoti 5000 eurų, kas leistų nevyriausybinei organizacijai „Jaunimo linija“ nenutrūkstamai veikti 5 paras. Jei tokia suma bus surinkta, atlikėjai pažada įgyvendinti ir savo iššūkius – Vaidas nubėgs basomis 1 km, o Monika pasižada išbūti lediniame vandenyje 3 minutes.
M. Linkytės ir V. Baumilos lėšų rinkimo akcijai paaukoti galima čia.
Šiemet gruodžio 1-oji sutampa su Aukojimo antradieniu (Giving Tuesday), kuomet nevyriausybinės organizacijos kviečia aukoti kilniems tikslams, po didžiojo apsipirkimo savaitgalio. Daugiau apie aukojimo antradienį galima rasti čia.
-
„Jaunimo linijos“ labdaros aukcione – knyga apie prezidentą V. Adamkų su jo autografu
Šį išskirtinį leidinį su prezidento V. Adamkaus parašu bus galima įsigyti internetiniame „Jaunimo linijos“ labdaros aukcione, kuris įvyks spalio 1 dieną 18 valandą.
Prezidentai dovanojo istorinės vertės knygas
Šių metų nemokamą emocinę paramą teikiančios organizacijos „Jaunimo linija” aukcionui buvo padovanota fotografijų knyga „Prezidento Valdo Adamkaus misija 2004-2009“, skiriama V. Adamkaus antrajai kadencijai pažymėti.
Tai didelio formato spalvotų fotografijų rinkinys, kuriam įvadinius žodžius parašė trys garbūs žmonės: dr. Z. Brzezinskis, E. Lucasas, prof. hab. dr. V. Zaborskaitė. Taip pat albume spausdinamos kelios Prezidento kalbų ištraukos, o kiekviena nuotrauka turi išsamų aprašą bei paaiškinimą. Albumui išskirtinę vertę suteikia pačio prezidento V. Adamkaus parašas jame.
Praeitais metais knygą labdaringam aukcionui įsteigė prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana, apie vienos Nidos gimnazijos istoriją vokiečių kalba. Autentiškas istorinis pasakojimas vietos gyventojų lūpomis apie visus bendruomenės įvykius. Leidinyje buvo itin kokybiškos senojo rankraščio, jame buvusių atvirukų, laiškų fotokopijos ir viso teksto transkripcijos.
Labdaros aukcionui dovanotas rankraštis, buvo vadinamas, knygos estetikos ir dizaino pavyzdžiu. 2013 metais ši knyga buvo apdovanota Vilniaus knygų mugėje kaip gražiausia Baltijos šalių išleista knyga.
Už šį, išskirtinę vertę turintį istorinį, leidinį meno kolekcionierius nepagailėjo 1 400 eurų.
Geras darbas suvienija skirtingus menininkus
Šiais metais labdaros aukcione bus galima varžytis dėl 23 menininkų kūrinių bei žinomų žmonių įsteigtų prizų.
„Jaunimo linijos“ organizuojamam labdaros aukcionui darbus padovanojo garsiausi Lietuvos menininkai: Rūta Katiliūtė, Algis Kriščiūnas, Andrius Zakarauskas, Vytautė Jankūnaitė, Vladas Mackevičius, Kristina Ališauskaitė, Gintaras Makarevičius, Viktorija Orkinė, Jurgis Tarabilda, Natalija Martinavičienė, Gabrielius Mackevičius, Gustas Jagminas, Erika Petunovienė, Gintaras Makarevičius, Vytautė Jankūnaitė, Artūras Braziūnas, Aleksandras Nazimovas, Adomas Danusevičius.
Prie pokalbių iš širdies paramos iniciatyvos, kaip ir praeitais metais, prisijungė puikiai pažįstami veidai. Bus galima įsigyti muzikanto Saulius Urbonavičius- Samo kūrinį „Lempa“, garsių fotografų Mariaus Jovaišos ir Dainiaus Ščiukos darbus, dizainerių Seržo Gandžiumiano kurta kaklaraištį ir Vidmantės Martikonytės-Medišauskienė kolekcinį porceliano indą, legendinio filmų kūrėjo Jono Meko filmą „Lietuva ir Sovietų Sąjungos žlugimas“, ant kurio DVD disko yra jo autografas.
Visos lėšos, gautos labdaros aukciono metu, bus skirtos „Jaunimo linijos“ veiklai paremti.
Pokalbiai iš širdies – visą parą
„Jaunimo linija” – viena didžiausių, progresyviausių ir skaidriausių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, turinti padalinius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje bei skyrių Skuode. Virš 300 savanorių visoje Lietuvoje prisideda prie visą parą teikiamos emocinės paramos telefonu, elektroniniais laiškais ir internetiniais pokalbiais.
Vien praėjusiais metais „Jaunimo linijos“ savanoriai atsiliepė į 48 841 skambučius, įvyko 2 858 pokalbiai internetu ir buvo atsakyta į 1 022 laiškus. Tačiau dėl savanorių trūkumo galima atsakyti tik į 70 proc. visų kreipimųsi.
Dalyvauti aukcione galima iš bet kurios pasaulio vietos, kur tik veikia interneto ryšys! „Jaunimo linija“ kviečia nelikti abejingais ir dalyvauti aukcione čia.
-
Niekas neturi būti paliktas vienas su savo skausmu (vienos savanorės istorija)
Asmeninė patirtis
"Savanorystė "Jaunimo linijoje" mane viliojo seniai. Dar 2002 m., būdama pirmakursė, atėjau į priėmimo susirinkimą, tačiau tuomet mane išgąsdino ilgos budėjimo valandos, įsipareigojimai. Pasirodė, kad "Jaunimo linija" – ne man", – pasakoja keletą metų "Jaunimo linijoje" savanoriaujanti Julija.
Mergina neslepia, kad lemtingas ir skaudus įvykis ją paskatino sugrįžti į "Jaunimo liniją" ir padėti tiems, kuriems reikia pagalbos sunkią akimirką.
"Po ketverių metų, visai prieš baigiant universitetą, nusižudė mano tėtis. Mano gyvenime atsirado stora juoda linija – gyvenimas "iki" ir "po". Dvejus metus po jo savižudybės, kad ir kaip stengiausi, nesugebėjau suprasti ir išjausti, kas nutiko. Matyt psichika turi savų savisaugos instinktų – neigimas yra vienas iš jų. Praėjus dvejiems metams, pagaliau ėmiau jausti, nors įvardinti jausmų negalėjau. Dabar visus juos galiu atpažinti – tai buvo liūdesys, skausmas, vienatvė, kančia, gėda, neviltis.... Tai buvo visa puokštė slogių ir sunkių jausmų bei emocijų, kurie vienas po kito užklupdavo, o kartais ir parklupdydavo mane kasdieniame gyvenime. Narpliojau juos su savo psichoterapeute, išeities ieškojau knygose ir filmuose…" – atvirai pasakoja Julija.
"Po tėčio mirties mane vis aplankydavo mintys apie savanorystę "Jaunimo linijoje", bet buvau tikra, kad dabar, kai nusižudė man artimas žmogus, visos durys į "Jaunimo liniją" man uždarytos – galvojau, kad pati turėdama tokią traumą, ir kitam negalėsiu padėti", – priduria Julija.
Tai buvo visa puokštė slogių ir sunkių jausmų bei emocijų, kurie vienas po kito užklupdavo, o kartais ir parklupdydavo mane kasdieniame gyvenime.
Padėjo draugui išgyventi
Mergina pasakoja vieną vakarą sulaukusi draugo žinutės, kuri leido suprasti, kad jis ketina nusižudyti.
"Mes tris valandas kalbėjome telefonu. Kartu bandėme prisiskambinti į "Jaunimo liniją" – nepavyko net iš dešimto karto. Tąkart viskas baigėsi gerai. Ryte atsikėlusi pajutau, kad nebejaučiu pykčio, man neskauda kalbėti apie savižudybę, nebijau sunkių kito ir savo jausmų, moku klausyti ir turiu kuo pasidalyti. Tą pat akimirką užsiregistravau į priėmimo susirinkimą ir jau 5 metus esu "Jaunimo linijos" savanorė", – atvirai pasakoja Julija.
Savanoriaudama "Jaunimo linijoje" ji išmoko priimti svetimą skausmą, išgirsti jį.
"Išgirdau tūkstančius gyvenimo istorijų ir už kiekvieną jų esu be galo dėkinga – tiek skambinantieji, tiek aš tose istorijose jautėmės ne vieni. Nes niekas neturi būti paliktas vienas su savo skausmu. Vieni mieliausių mano širdžiai žodžių: "Jaunimo linija, klausau." Juos ištarusi patiriu bendrystę su tokiais pat kaip aš, kaip tūkstančiai kitų, nematomų, negirdimų sielų", – sako Julija.
Skaudanti širdis
"Jaunimo linija" įsikūrė pačioje Lietuvos nepriklausomybės aušroje – 1991-aisiais – ir nuo to laiko nuosekliai siekia savo vizijos: nė vienas nepaliktas vienišas. Kad visada tie, kuriems sunku, atrastų žmogų, su kuriuo galėtų pasikalbėti atvirai, iš širdies. Kad nebūtų gėda reikšti savo jausmus – tiek džiaugsmą ar pasitenkinimą, tiek pyktį, baimę. Kad Lietuvoje vis daugiau žmonių vienodai reaguotų į skaudančią širdį, kaip ir į skaudantį dantį.
"Jaunimo linijos" atliktas tyrimas parodė, kad net 59 proc. jaunų žmonių susiduria su emociniais sunkumais, o Lietuva vis dar pirmauja pagal savižudybių skaičių. Vien praėjusiais metais dėl emocinės paramos į "Jaunimo liniją" buvo kreiptasi 42 940 kartų telefonu, įvyko 2 249 pokalbiai internetu ir buvo atsakyta į 1 102 laiškus. Akivaizdu, kad žmonės ieško pagalbos ir tų, kuriems galėtų išsikalbėti.
Julijos istorija – tai įrodymas, kokie "Jaunimo linijos" savanoriai yra empatiški, atsidavę ir pasiaukoję. Jie girdi, klausosi ir drąsina žmones kalbėtis apie ištikusius sunkumus.
Nuolat trūksta lėšų
Savanorių visoje Lietuvoje "Jaunimo linija" turi beveik 350.
Tačiau vis tiek galime atsakyti tik į 70 proc. visų kreipimųsi. Taip pat daug pastangų reikia ir visuomenei šviesti, kad žmonės nebijotų kreiptis pagalbos, kalbėtų apie savo sunkumus ir psichinę sveikatą.
Tik sąmoningų žmonių ir organizacijų dėka "Jaunimo linija" plečia savo veiklą ir kuria naujas iniciatyvas bei projektus. Bet kokia, net pati mažiausia finansinė parama mums yra labai svarbi ir labai vertinama. Kviečiame būti tuo, kuris prisideda prie pokyčių ir paremti "Jaunimo liniją".
Paremti "Jaunimo liniją" galima vienkartine auka pervedant lėšas į "Jaunimo linijos" sąskaitą "Luminor" banke (LT60 2140 0300 0243 2685) arba kas mėnesį tampant "Jaunimo linijos" "Draugų klubo" nariu.
Daugiau informacijos: https://www.jaunimolinija.lt/lt/paremk/paremk-1/.