-
Kauno žaliaskarės kūrėja: šios eglutės sėkmės kodas – daug gerų emocijų 10
„Demontuosime rytoj. Dar šiąnakt švies eglutė“, – šyptelėjo sekmadienį portalo kauno.diena.lt žurnalistų kalbinta Kauno žaliaskarės kūrėja Jolanta Šmidtienė.
Sausio 10-ąją nuo pat ryto Rotušės aikštėje kils bokšteliai ir atsakingi darbuotojai pradės vykdyti suplanuotus darbus, truksiančius dvi dienas. Didžiąją jų dalį, sakė pašnekovė, planuojama atlikti per pirmąją dieną, o antrąją beliks sutvarkyti aplinką.
Pasiteiravus, koks likimas laukia pagrindinės Kauno Kalėdų eglės puošmenų, J. Šmidtienė sakė, kad jos bus grąžintos Kauno miesto savivaldybei, kuriai ir priklauso. Žaliaskarės šakos bus perduotos „Kauno švarai“ ir utilizuotos, o karkasas iškeliaus į kūrėjų dirbtuves.
Sprendimą, kad miesto žaliaskarė bus pradėta demontuoti sausio 10 dieną priėmė Kauno miesto savivaldybė, tačiau, tarstelėjo J. Šmidtienė, šiemet eglute gyventojai ir svečiai vis tiek galėjo pasidžiaugti ilgiau nei 2021-aisiais, kai dėl pandemijos buvo nerekomenduojama būriuotis.
Tiesiog, matyt, ji buvo pakankamai šilta ir simpatiška. Čia tikriausiai yra jos sėkmės kodas – labai daug gerų emocijų.
„Iš reakcijų aš matau, kad visiems žmonėms – tarp jų ir menininkams, ši eglutė buvo priimtina, neužkliuvo. Tiesiog, matyt, ji buvo pakankamai šilta ir simpatiška. Čia tikriausiai yra jos sėkmės kodas – labai daug gerų emocijų“, – šyptelėjo kūrėja.
Pasak J. Šmidtienės, per visą laikotarpį Kauno Kalėdų eglutei puošiant Rotušės aikštę, ją nuolat lydėjo žmonių padėkos žodžiai – ir susitikus gatvėje, ir menininkės darbe – galerijoje.
Jolanta Šmidtienė. / Vilmanto Raupelio ir Evaldo Šemioto nuotr.
„Atnešdavo ne tik padėkas, bet ir dovanų esu gavusi – visokių suvenyriukų. Žmonės šiemet reagavo labai šiltai. Man labai smagu, kad daugelis socialiniuose tinkluose dalijosi eglutės vaizdais. Jei pernai eglutė ir jos aplinka buvo graži, bet žmonės – tarsi uždaryti, nes nors iki eglutės ateiti ir buvo galima, bet nerekomenduojama, tai šiemet visi vaikščiojo ir džiaugėsi. Man patiko, kad žmonės prasiskaidrindavo savo laiką“, – šyptelėjo pašnekovė.
Kad smalsuolių dėmesio šventinei žaliaskarei nestigo, liudijo ir šeštadienį, sausio 8-ąją į Rotušės aikštę atėję kauniečiai bei miesto svečiai.
Dalis prie jos pozavo, norėdami įsiamžinti kartu, kitiems pakako vienos eglės nuotraukų.
Užkalbintos mama su dukra pasakojo, kad pastaroji dar nebuvo mačiusi šio sezono šventiškos Rotušės, todėl pasinaudojo proga.
Kol pašnekovės fotografavosi, užkalbinome kitus eglės lankytojus. Išgirdę klausimą, ar jau spėjo įsiamžinti prie eglės, pora čia pat traukė telefonus.
„Žiūrėkite, pilnas telefonas eglės nuotraukų. Ir dieną, ir sutemus, ir su mumis prie eglės, ir be mūsų. Ir net su mūsų Bosu“, – kadro su augintiniu ieškojo kauniečiai.
Tauragiškių kompanija į Kauną atidundėjusi dėl koncerto kelionę pasiankstino, todėl laiko liko ir Rotušės aikštę apžiūrėti.
Kiti aikštę ir Kalėdinę eglę įtraukė į savo tradicinį savaitgalinį maršrutą pėstute po Senamiestį. O kitiems eglė buvo tiesiog pakeliui, todėl ir stabtelėjo.
-
J. Šmidtienė apie eglės padegimą: žmogus susigadino sau gyvenimą 97
Dalis jų pavyks perdaryti pačių rankomis, dalį teks užsakyti naujų. Sudėtingiausia situacija – su eglės apšvietimu.
Eglės kūrėja Jolanta Šmidtienė apie gaisrą sužinojo, kai eglė dar liepsnojo.
„Ugniagesiai dar dirbo, kai man paskambino. Sakė dega atvira liepsna jūsų eglutė. Greit į mašiną ir važiavom. Prie jos buvom apie antrą valandą nakties. Eglė jau buvo užgesinta“, – pasakojo tekstilininkė.
Važiuojant jos galvoje sukosi tik viena mintis: kaip gelbėti eglę, ką daryti. Ji aiškino, kad reikia žinoti, kaip ką nuosekliai atjungti tam, kad būtų kuo išgelbėta kuo daugiau papuošimų, girliandos.
Tai, ką rado atvykusi į Rotušės aikštę, ji apibūdino dviem žodžiais: „Vaizdelis – baisus“. Ant trečdalio eglės styrojo apdegę juodi papuošimai. Apdegęs eglišakių ruožas. „Lyg randas ant eglės, o kitoje eglės pusėje – nieko, viskas gražu“, – pasakojo kaunietė.
Laimučio Brundzos nuotr.
Labiausiai jai gaila įdėto savanorių darbo. „Pati eglutė – juk tik daiktas. Nėra nepataisomų dalykų. Bet man žmonių labai gaila, jų laiko, vargo, įdėto dirbant prie tos eglutės. Naktimis dirbom. Baigę taip džiaugėmės: dabar pailsėsim. Pailsėjom…“ – prasprūdo sarkazmas J. Šmidtienei.
Realiai dar net nebuvo spėta visko iki gali pabaigti. Ir po įžiebimo dar tobulinta, tvarkyta eglės aplinka, tiksliau, aplinkiniai papuošimai. Netrūko ir gamtos išdaigų.
„Vėtra buvo nuvertusi stereogramas. Vėl kreipėsi į mus, kad reikia sutvarkyti. Tik jas parsivežėm, net nebaigėm jų sutvarkyti, kažkas uždegė eglutę…“ – kalbėjo kūrėja.
Kas gali pykti ant eglės? Per graži? Ar tokia jau negraži? Gal susilažino?
Kokie ugnies padaryti nuostoliai? „Sunku įvardinti. Greitai ieškome… Užsakėme šakų. Per naktį, kiek sugebėjome, nurinkome sugadintas dekoracijas. Susivežėm į dirbtuves. Reikės perdaryti. Jas jau daro, dirba žmonės“ , – vardijo moteris.
„Dekoracijos – viskas aišku. Perdažysim, perdarysim. Apie penkiasdešimt smilgų reikės perdaryti ir panašiai drugelių. Bet juos naujus reikėjo užsakyti“, –pridūrė pašnekovė.
Sunkiausia atkūrimo proceso grandis – girliandos. „Tas žmogus, kuris jungė viską, ir elektrikai, važiuos pasiėmę įrankius, papildomas lemputes. Tiek, kiek jų reikia pakeisti, aišku, neturime. Reikės pirkti. Reikės bandyti atrinkti ir atjungti dalį girliandos, kad degtų bent jau kita dalis. Tada galvosim, kaip girlianda uždengti degusią dalį“, – žodžius bėrė J. Šmidtienė.
Nepaisant visko, ji tikisi, kad jau šįvakar eglė žibės bent dalinai. Pavyzdžiui, viršūnė, likusios nenuniokotos smilgos.
Kiek reikės laiko ir lėšų viskam atstatyti? „Neįsivaizduoju. Neskaičiuoju kol kas. Visi dirbam, tvarkom, ir viskas. Visi supranta, kad yra bėda ir apie pinigus niekas nekalba. Stengiamės gelbėti kaip įmanoma greičiau. Skaičiuosim po to, ką reikės papildomo pirkti.
Tikriausiai norom nenorom kyla klausimas, kodėl eglė buvo padengta. Apie padegėją ji mąsto taip: „Kvailas jaunas žmogus. Sau susigadino gyvenimą, ir mums pagadino. Padegė ne iš pykčio, o iš kvailystės. Kas gali pykti ant eglės? Per graži? Ar tokia jau negraži? Gal susilažino?“
Čia pat pridūrė, kad apmaudas kyla tik dėl to, kad gaila žmonių, kurie ir taip privargo prie eglės, o dabar dar turi plušėti. Tačiau komanda – vieninga, neverkšlena, o dirba. „Sakau, vaikai, varom, kad žmonės nematytų nuodėgulių. Tai yra šventė. Visi kaip kumštis suprato ir lėkė. Visą naktį dirbom, dabar išvežėm į angarus tai, ką nusirinkom. Priešpiet bus bokštelis ir naujų šakų. Pradėsim taisyti eglę“, – komandos atsidavimu didžiuojasi J. Šmidtienė.
Įtariamasis sulaikytas
Kauno policija ryte pateikė daugiau informacijos apie įvykį.
Padegėjas prie eglės privažiavo apie 1.40 val. Jis vairavo „Mitsubishi ASX“. Šia transporto priemone atsivežė degaus skysčio. Juo apipylė eglę ir padegė.
Beje, sulaikomas vyras priešinosi, sužalojo 21 metų pareigūną.
-
Akies krašteliu kviečiame pažvelgti į kuriamą Kauno kalėdinę eglutę 9
Tekstilininkė ir vėl Kaunui padovanos išskirtinę Kalėdų eglę, tad dabar vyksta intensyvūs pasiruošimo darbai. Šiemet Rotušės aikštėje bus stebuklingas Kalėdų sodas, kuris kurs įvairius kontrastus, perkels žiemą į vietą, primenančią Rojaus sodą.
„Savo dirbtuvėse mes gaminame dekoracijas, įvairias detales. Aišku, dabar yra daug to juodo techninio darbo. Vaizdas šiek tiek gal jau ir matosi, bet didžioji dalis išryškės tik ant eglės. Šiemet mūsų darbuotojų gal kiek mažiau, nes pati eglutės koncepcija kita, tai reikės rankų darbo, bet ne tiek daug, kaip būdavo ankstesniais metais. Dabar daugiau technologijomis naudojamės“, – kokie darbai šiuo metu atliekami dirbtuvėse, pasakojo J.Šmidtienė.
Jolanta Šmidtienė/Redakcijos nuotr.
Matyti, kad čia kuriamos dekoracijos, ant kurių nutūps spalvoti drugeliai. Taip pat bus ir smilgas primenančių akcentų. Tačiau pilnas sodo vaizdas tikrai pasimatys tik Rotušės aikštėje, dabar galima tik iš atskirų detalių bandyti įsivaizduoti tai, ką kuria Kaunui gerai pažįstama eglučių kūrėja.
Menininkė portalui kauno.diena.lt kalbėjo, kad į Rotušės aikštę dekoracijos turėtų būti pradėtos vežti apie 20 dieną, dieną ar kelias iki šios datos aikštėje bus pradėtas montuoti eglės karkasas. Iki tol darbai vyks jos dirbtuvėse.
Tiesa, kaip tik kauniečiai pasidalijo nuotraukomis, kad Rotušės aikštėje jau pradėta montuoti kupolus, kuriuose įsikurs kalėdinė mugė. Juos menininkė J.Šmidtienė taip pat papuoš stebuklingo sodo akcentais. Pagrindinė Kauno eglė Rotušės aikštėje bus įžiebta lapkričio 27 dieną.