-
Paaiškėjo daugiau detalių apie gyvybės langelyje paliktą mažylę: šalia buvo raštelis 42
Kaip praneša LNK, mergaitė buvo atnešta aprengta, greičiausiai – gimusi ligoninėje. „Šilta, suvystyta, aprengta. Paliktas buteliukas su čiulptukais“, – kalbėjo gydytoja neonatologė Liudmila Zenkevičienė.
Ant kūdikio kūno smurto žymių nesimatė. Vaikas buvo pamaitintas. Kada gimė mažylė, aišku dėl to, kad šalia naujagimės buvo paliktas raštelis.
„Paliktas raštelis, kuriame parašyta data, kada ji gimė, ir kad jai suteikiamas Atlantos vardas“, – pasakojo gydytoja.
Visas vaizdo įrašas – LNK reportaže:
Medikai sakė, kad naujagimė rasta rami ir tik po kelių valandų, išalkusi, pradėjo rodyti charakterį. Mergaitė toliau bus prižiūrima medikų. „2.6 kg, išnešiota, tvarkinga, atrodo, prižiūrėta. Budėję mūsų komandos nariai nematė nieko išskirtinio – naujagimis natūraliai gimęs. Stebimas, maitinamas, atliekami tyrimai“, – teigė LSMU Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vadovas Virgilijus Rudzinskas.
Ši mergaitė šiemet pirmoji palikta gyvybės langelyje Kaune, tačiau ji jau tapo rekordininke. Vos po devynių valandų atsirado moteris, prisistačiusi jos mama.
„Smagu, kad atsiliepė galimai, kol kas galiu sakyti, mama. Rinksime informaciją ir spręsime dėl perspektyvos vaikui grįžti pas šią mamą“, – sakė Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.
Moteris, prisistačiusi mama, dabar turės įrodyti, kad kūdikis – tikrai jos. „Kreipimasis į teismą dėl motinystės nustatymo. Lauktų DNR tyrimas, kuris patvirtintų, kad tai yra šito vaikelio mama. Ir tuomet, nustačius motinystę, atsirastų galimybė grįžti pas mamą“, – aiškino Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Įprastai tėvams, palikusiems vaikus saugiai gyvybės langelyje, jokia teisinė atsakomybė netaikoma. Jie turi galimybę apsigalvoti. „Biologiniai tėvai gali kreiptis per tris mėnesius, kadangi tiek laiko trunka laikinoji globa. Jei jie per tiek laiko neatsiranda, tada galimas įvaikinimo procesas“
Specialistai sako, kad viena dažniausių priežasčių, dėl ko tėvai nusprendžia palikti vaikus, – depresija po gimdymo. „Galima atpažinti iš labai liūdnos nuotaikos, bejėgiškumo, nebesidomėjimo tomis veiklomis, kurios džiugino. Taip pat būtent šita – pogimdyvinė depresija yra susijusi ir su santykiu su vaiku. Mamai gali kilti tokios mintys, kad norisi sužeisti, ar bijo, kad gali sužeisti“, – detalizavo psichologė Kristina Navickienė.
Gyvybės langeliai Lietuvoje pradėjo veikti prieš 14 metų. Per visus šiuos metus palikti 92 naujagimiai. 14 iš jų tėvai nusprendė susigrąžinti.
-
Gyvybės langelyje paliktos mažylės istorija: per naktį mama persigalvojo ir nori ją susigrąžinti 25
Nori susigrąžinti
Ji į vaiko teisių gynėjus telefonu kreipėsi kovo 28-osios rytą, o po pietų atvyko. „Kol kas vaikelis – medikų priežiūroje. Aiškinamės situaciją, renkame informaciją“, – portalo kauno.diena.lt žurnalistams sakė Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.
Pašnekovė akcentavo, kad tėvai per tris mėnesius gali susigrąžinti paliktą kūdikį. Tokiu atveju, jie turėtų kreiptis į teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių pagal naujagimio palikimo vietą.
Kai tik kreipiamasi dėl palikto vaiko susigrąžinimo, tėvams iš karto organizuojama psichologo, teisinė ir kita reikalinga pagalba. Tėvystė nustatoma DNR tyrimu ir teismo sprendimu.
„Tėvams arba vienam iš tėvų pateikus dokumentus teismui dėl vaikelio susigrąžinimo, iki teismo sprendimas bus priimtas, užtikrinama galimybė matyti kūdikį, kad būtų išlaikytas arba kuo greičiau atkurtas jų ryšys“, – pasakojo A. Vežbavičiūtė.
Palikta naktį
Primename, kad antradienio naktį, apie 2.12 val., Kaune, Miško gatvėje 27, buvo rasta 4-5 parų, 2,6 kg sverianti, išnešiota naujagimė.
Miško gatvėje yra įsikūrę Lietuvos sveikatos mokslo universiteto Kauno ligoninės akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškieji gimdymo namai.
Į įvykio vietą nuvykę pareigūnai įprasta tvarka surinko medžiagą pagal Baudžiamojo kodekso 158 straipsnį, numatantį atsakomybę už vaiko palikimą. Už naujagimio palikimą gyvybės langelyje atsakomybė nėra taikoma. Naujagimio palikimas yra anonimiškas, tėvų neieškos teisėsauga ar vaiko teisių gynėjai.
„Pirminiais duomenimis, jokių sužalojimų nepastebėta. Mergaitės būklė – gera. Ji perduota medikams detalesnei patikrai“, – sake Kauno apskrities policijos atstovė Reda Zarauskienė.
Pirminiais duomenimis, jokių sužalojimų nepastebėta.
Gyvybės langelis skirtas mamoms, neradusioms kitos išeities ir norinčioms pasielgti humaniškai. Naujagimio palikimas yra anonimiškas ir policijos pareigūnai, kurie kviečiami užfiksuoti kiekvieną palikimo atvejį, mamų neieško.
Kaune naktį paliktas – antrasis šiemet šalies gyvybės langeliuose paliktas naujagimis. Pernai šalies gyvybės langeliuose palikti aštuoni naujagimiai. Keturi iš jų – Kaune. Nuo gyvybės langelių įsteigimo pradžios – 2009 metų, juose palikti 92 naujagimiai. Iš jų 14 tėvai susigrąžino. Lietuvoje iš viso veikia 10 gyvybės langelių.
Pataria būti atidiems
„Kviečiame visuomenę būti atidžiais besilaukiančiai ar tik pagimdžiusiai moteriai. Padėti jai gali ne tik artimieji, bet ir kolegos, kaimynai. Matydami būsimą mamą neramią, išgyvenančią, paklauskime, ar reikalinga pagalba, o prireikus pagalbos – pasiūlykime apsilankyti pas specialistus arba net palydėkime“, – patarė Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Ji pabrėžė, kad gimdyves prižiūrintys medicinos darbuotojai taip pat turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į būsimos mamos būklę ir pastebėjus, kad ši liūdna ar apatiška arba priešingai – rodo labai stiprias emocijas, nepalikti jos vienos.
„Vaikelio sulaukusią šeimą ne visada lydi tik džiugios nuotaikos. Psichologinė sveikata, hormoniniai pokyčiai moters organizme, esamos ar buvusios ligos, savotiškas aplinkos spaudimas gali sukelti įvairių emocinių išgyvenimų arba net sunkesnių būsenų moteriai. Šiuo jautriu laikotarpiu pažeidžiami gali tapti abu tėvai“, – sakė A. Vežbavičiūtė.
Medicininiai tyrimai atskleidžia, kad 85 proc. pagimdžiusių moterų patiria švelnius, trumpalaikius nuotaikos svyravimus. Mažiausiai 15 proc. susiduria su depresija, apie 0,2 proc. ištinka ūmi būsena – pogimdyminė psichozė. Depresiją, į šeimą atėjus naujai gyvybei, gali patirti abu tėvai ir taip nutinka daugiau nei 3 proc. porų.