-
Liūdna žinia kauniečiams: užsidaro „Knygų ministerija“ 25
Nusivylę skaitytojai
Apie knygyno uždarymą informacija pradėjo plisti socialiniame tinkle „Facebook“. Žmonės tikino, kad žinia, jog užsidaro „Knygų ministerija“, yra skandalinga, mat po kiek daugiau nei mėnesio Kaunas taps Europos kultūros sostine, tačiau nyksta vietos, kur būtų galima pasimėgauti išskirtinėmis knygomis.
„Kaunui gėda. Užsidaro priešpaskutinis miesto knygynas. Miestui krykštaujant Europos kultūros sostinės maskarade reali kultūrinė temperatūra liūdina ir neramina“, – nusivylimo neslėpė architektas Audrys Karalius.
Vilmanto Raupelio nuotr.
Po jo įrašu internautai taip pat pradėjo lieti apmaudą, mat į „Knygų ministeriją“ užsukdavo ne tik paskaityti, išsirinkti mėgstamų knygų, bet taip pat ir pasimėgauti kava, mat šis knygynas buvo kitokio formato ir leisdavo mėgautis pyragaičiu ar karštu gėrimu tiesiog knygų apsuptyje.
Apsiverksiu. Tai buvo mano mylimiausia vieta.
„Gaila. Čia pristatinėjau savo knygą. Bus dar vienas batų kalnas. Arba akinių butikas. Arba draudimo kontora. Apdraus nuo žiūrėjimo į knygas“, – pasisakė Paulius Jurkevičius.
„Apsiverksiu. Tai buvo mano mylimiausia vieta“, – nusivylė Irina.
Išskirtinė vieta
Portalas kauno.diena.lt primena, kad „Knygų ministerija“ duris Laisvės alėjoje atvėrė 2017 metų pradžioje. Tąkart jos įkūrėjai tikino, kad netiki tinkliniais knygynais, kurie,nors ir kokie dideli būtų, nesugeba sutalpinti visų knygų. Todėl siekiant suvienyti ir mažąsias leidyklas, kurios dažnai išleidžia labai vertingas knygas, nuspręsta įkurti „Knygų ministeriją“.
„Mes „Knygų ministerijoje“ sąmoningai atsisakome didžiųjų leidyklų knygų, o net ir mažiausios leidyklos mums įdomios. Jei poetas išleido vienintelę knygą, o mes manysime, kad ji gera, tai ji ras čia vietą. Mes manome, kad pasaulyje yra per daug knygų ir per mažai laiko jas skaityti, todėl norime būti autoritetais“, – atidarymo šventėje tuomet kalbėjo vienas knygyno įkūrėjų Paulius Virbickas. Iš teisų, jei pirkėjas knygyne nerasdavo jam norimos knygos, jis ją laisvai galėjo užsisakyti internete ir atsiimti „Knygų ministerijoje“. Toks internetinės knygų parduotuvės ir fizinio knygyno bendradarbiavimas turėjo išplėsti galimybes patogiai ir greitai gauti knygas, bereikalingai jomis neapkraunant lentynų.
Nereikia pamiršti, kad šią vietą dalis kauniečių buvo pamėgę kaip jaukią kavinukę, kurioje mėgaujantis kava buvo galima skaityti ir knygyne esančias knygas.
Deja, nors vietą tikrai buvo pamėgęs dažnas kaunietis, pandemija buvo negailestinga. „Knygų ministerijos“ puslapyje rašoma, kad dėl pandemijos gerokai krito pajamos, todėl jau prieš kurį laiką lankytojai buvo kviečiami palaikyti mylimą vietą ir įsigyti specialiai sukurtų puodelių, krepšių ar kitų suvenyrų.
Portalas kauno.diena.lt bandė susisiekti su „Knygų ministerijos“ atstovais ir išsiaiškinti, kas iš tiesų lėmė, kad nuo Kalėdų knygyno durys bus užvertos. Kai tik pavyks gauti komentarą, tekstą papildysime.
Ne pirmas užsidaręs knygynas
Portalas kauno.diena.lt primena, kad pavasarį duris užvėrė dar vienas išskirtinis „Humanitui“ priklausęs knygynas. Jis Senamiestyje veikė ne vieną dešimtmetį.
Tuomet „Tūkstantis ir viena knyga“ knygyną valdančios knygyno tinklo „Humanitas“ vadovas Alius Sačilka teigė, kad šis Senamiestyje buvęs knygynėlis buvo mažiausias iš visų turimų ir, deja, pastaruoju metu jis nešė vien nuostolius.
Tačiau „Humanitas“ neatsisveikino su ištikimais knygų mylėtojais ir skelbė, jog meno bei literatūros knygos bus perkeltos į kitą knygyną „Kalbų centras“. „Knygynas „Tūkstantis ir viena knyga“ buvo pats mažiausias „Humanito“ tinklo knygynas, kurio pardavimai tesudarė vos 4 proc. visos bendrovės apyvartos. Šis knygynas jau eilę metų buvo
nerentabilus, įmonei nenešė ekonominės naudos apie 10 metų. Mums jį nuolat reikėjo remti iš kitų veiklų, kol galiausiai nebeliko jokios logikos jį laikyti“, – uždarymo priežastį pavasarį įvardijo „Humanito“ knygynų tinklo vadovas.
-
Sklandi mokslo metų pradžia su knygynu „Pegasas“
Artėjant rugsėjui, jų lentynos vis pilnesnės su mokykla susijusių prekių. Internetiniame knygyne „Pegasas“ taip pat gausu mokyklinių prekių. Čia rasite viską mokyklai – nuo kuprinės iki pilnos pieštukinės! Tikriausiai pats svarbiausias naujų mokslo metų akcentas yra kuprinė. Jeigu nežinote, kokią ir kaip vaikui ją išsirinkti – mielai padėsime ir patarsime.
Kaip išsirinkti kuprinę
Internetinėje knygyno parduotuvėje itin platus kuprinių pasirinkimas. Ir tikrai galėsite išsirinkti tokią, kuri patiks ne tik Jums, bet ir Jūsų vaikui. Naują kuprinę galima nupirkti tiek ikimokyklinukui, tiek dvyliktokui. Kainos – 40-50 eurų, tačiau galima rasti ir pigesnių, ir brangesnių kuprinių. Brangiausių kuprinių komplektus sudaro keletas prekių. Standartiškai tokiame rinkinyje gali būti kuprinė, penalai, kanceliarinės priemonės, sportinis krepšys, piniginė, lipdukai, taip pat dėklas sąsiuviniams ir pan. Tad pirkdami brangiau kainuojančią kuprinę galite sutaupyti ir vienu pirkiniu įsigyti visas reikiamas priemones mokyklos startui.
Internetinėje knygyno parduotuvėje itin platus kuprinių pasirinkimas. Ir tikrai galėsite išsirinkti tokią, kuri patiks ne tik Jums, bet ir Jūsų vaikui.
Sunkiausia kuprinę išrinkti gali pasirodyti pirmoko tėvams. Jei norite, kad ir vaikas dalyvautų šiame procese, pasisodinkite jį prie kompiuterio ir rinktinės drauge. Svarbu, kad jis jaustųsi įtrauktas į apsipirkimo procesą, jo nuomonė labai svarbi. Internetinėje parduotuvėje „Pegasas“ kuprinės yra kokybiškos. Žinokite, kad pirmokų kuprinės nugarėlė turėtų būti ergonomiška ir kieta, ji turi „kvėpuoti“, dėl to rinkdamiesi prekę atkreipkite ypatingą dėmesį į mokyklinės kuprinės savybes.
Čia galite rasti ergonominių kuprinių tiek mažiesiems, tiek jau vyresniems mokiniams. Itin svarbu, kad ergonominės mokyklinės kuprinės petnešos būtų pastorintos bei minkštos ir būtinai reguliuojamos. Pradinių klasių mokiniams yra labai svarbu palaikyti taisyklingą kūno laikyseną. Diržai ties krūtine ir klubais padės išlaikyti taisyklingą vaiko laikyseną, bus išvengta susikūprinimo. Dėl šių naudingų kuprinės savybių galėsite būti tikri, kad kuprinė „augs“ kartu su Jūsų vaiku. Dėl to tokia kuprinė bus puiki investicija keleriems mokslo metams.
Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį renkantis kuprinę? Tai – audinys. Jis turi būti tvirtas, lengvas ir kvėpuojantis. Be to svarbu, kad mokyklinės kuprinės užtrauktukai turėtų dvipusius užsegimus. Taip daug lengviau mokinys galės pasiekti norimą daiktą. Rinkitės stilingą ir madingą naują kuprinę, kuri patiktų Jūsų vaikui ir atitiktų jo stilių. Jei reikia kuprinės pirmų klasių mokinukui, tai jam tikriausiai labai patiks kuprinė su animacinių filmų herojais – dinozaurais, gyvūnais ar kitų filmukų personažais, iliustracijomis. Tuo metu vyresnių klasių moksleiviai renkasi daug subtilesnes, dažniau tamsesnes arba ryškias vienspalves kuprines. Tamsi ar šviesi kuprinė? Reiktų derinti prie aprangos, uniformos ir vaiko pomėgių.
Laisvalaikio literatūra
Prasidedant mokslo metams psichologai pataria pradėti lavinti reikiamus mokyklai įgūdžius. Tam yra skirta literatūra, norint labiau įgusti. Bet svarbiausi praktiniai įgūdžiai yra susitvarkyti savo daiktus bei drabužius. Nepamirškite lavinti ir vaiko bendravimo įgūdžių: palaukti savo eilės; mokėti išreikšti savo nuomonę; išklausyti kitą, ypač mokytoją pamokų metu; rasti bendrą kalbą su bendraklasiais.
Kol dar vasara, kelionių ir išvykų metu kartu stebėkite įvairius užrašus, tarkite raides, skiemenis, žodžius, dainuokite. Pratinkite skirti kairę ir dešinę puses, jei to dar nemoka. O jei pritrūkote fantazijos, galite įsigyti tam skirtos literatūros. Taip pat nepamirškite pamiklinti pirštukų. Užsiimkite rankdarbiais, konstruokite, dirbkite žirklėmis, pieškite, iliustruokite pasakojimus, lipdykite, spalvinkite, mokykite deklamuoti eilėraščius išraiškingai ir neskubant. Reikiamas priemones galite įsigyti internete. Jei pritrūkote idėjų, yra nemažai tam skirtų knygų.
Jeigu Jūsų vaikui aktualus kalbų mokymasis arba savo ateitį jis nori kurti susijusią su menais, labai geromis kainomis galite papildyti savo namų biblioteką šiai sričiai skirtomis knygomis. Internetiniame knygyne „Pegasas“ knygos vaikams ir jaunimui yra suskirstytos grupėmis. Nauja knyga laisvalaikiui gali būti puiki rugsėjo 1-osios dovana! Išsirinkite. Daugeliui prekių yra siūlomos didelės nuolaidos, tad paskubėkite išsirinkti, nes prekių skaičius – ribotas.
-
Valdovų rūmų muziejus atvėrė elektroninio knygyno duris
„Jau prieš metus muziejus sudarė galimybę žmonėms įsigyti leidinių paprasčiau – taupant laiką ir saugant sveikatą: visus muziejaus leidinius buvo galima užsisakyti elektroniniu paštu, o suderinus kainas, siuntimo būdą ir kitas detales, jie buvo siunčiami per šalyje veikiančių paštomatų tinklą. Įsitikinome, kad šis sprendimas daugeliui žmonių buvo patrauklus, tačiau ne itin patogus, todėl žengėme dar vieną žingsnį ir supaprastinome leidinių užsakymo procedūrą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Finansų skyriaus ekonominio planavimo specialistė, elektroninio knygyno užsakymų koordinatorė Nerija Perlavičiūtė.
Jos teigimu, nukeliauti į elektroninį Valdovų rūmų muziejaus knygyną paprasta: tereikia muziejaus svetainėje paspausti viršuje esančią, parduotuvę žyminčią piktogramą. Į ją patekti taip bus galima ir per interneto svetainės skiltį „Leidiniai“ – atsidarius norimą įsigyti leidinį, apačioje bus galima rasti šio leidinio nuorodą elektroniniame knygyne. Pasirinkus norimus įsigyti leidinius, teliks vos keliais mygtuko spustelėjimais pasirinkti pristatymo būdą (per AB Lietuvos pašto padalinius, „LP Express“ ar „Omniva“ paštomatų tinklą) ir atlikti mokėjimą. Užsakytas knygas taip pat bus galima nemokamai atsiimti pačiame muziejuje.
Beje, apsilankiusiųjų Valdovų rūmų muziejaus elektroniniame knygyne lauks ir staigmenos. Vienoje iš skilčių publikuojami elektroniniai leidiniai, kuriuos galima skaityti nemokamai. Tai – keturi Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų kronikos tomai, du Valdovų rūmuose vykusių parodų apie dovanotas ir įsigytas vertybes katalogai ir jubiliejinis leidinys, skirtas pirmajam Valdovų rūmų muziejaus veiklos dešimtmečiui (2009–2018) apžvelgti.
N. Perlavičiūtės teigimu, elektroniniame knygyne bus galima nuolat „medžioti“ ir nuolaidas, kurios atsispindės rekomendacijų rubrikoje. Šiuo metu nuolaidos taikomos penkiems vertingiems leidiniams ir siekia net iki 85 proc.
Nuo 2009 m. veikiantis Valdovų rūmų muziejus iki šiol yra išleidęs daugiau nei 90 įvairaus pobūdžio mokslinių ir informacinių publikacijų: albumų, parodų ir rinkinių katalogų, kronikų, studijų ir kt. Žymiausios Valdovų rūmų muziejaus knygų serijos yra šios: „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų kronika“, „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų albumai“, „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų parodų katalogai“, „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų rinkinių katalogai“ ir „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų studijos“.
Apsilankyti naujajame Valdovų rūmų muziejaus knygyne galima čia.
-
Knygynas Senamiestyje skaičiuoja paskutines dienas, bet yra ir gerų žinių 12
Kauniečių nuotaikos
Dar praėjusią savaitę kauniečiai pradėjo ūžti, kad Senamiestyje nebeliks knygyno, nes užsidaro „Tūkstantis ir viena knyga“. Šis knygynas ilgus metus lankytojus priimdavo raudonų plytų namelyje, esančiame ties Vilniaus ir M.Daukšos gatvių sankirta. Miestiečiai tikino, kad iš šios Kauno vietos traukiasi kultūra ir labai gailėjo, kad knygynas yra priverstas atsisveikinti.
„Tai knygynas, kuriame norėjosi ilgiau išžiūrėti visus viršelius, pavartyti knygas ir tiesiog pabūti“, – nuomonę apie uždaromą knygyną buvo išsakę kauniečiai.
„Vienintelis knygynas, kur buvo toks gausus pasirinkimas meno knygų, albumų... Liūdesys“, – antrino kitas.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Tįsta eilės
Patvirtinus, kad knygynas tikrai užsidaro, buvo paskelbtos nuolaidos, kurios siekė ir 70 proc. Dalis kauniečių į uždaromą knygyną atėjo vedini sentimentų, kiti – įsigyti mėgiamų knygų pigiau ir taip simboliškai atsisveikinti.
Kelias dienas kauniečiai fiksuoja prie knygyno nusidriekusias eiles. Kadangi vis dar galioja karantino sąlygos, kurios apriboja lankytojų skaičių prekybos vietose, žmonės priversti lauke laukti savo šanso užeiti į knygyną paskutinį kartą.
Eiles fiksavę kauniečiai tikino, kad čia slypi kelios emocijos. Viena vertus liūdna, kad knygynas užsidaro, tačiau galima pasidžiaugti, kad žmonėms visgi reikalingos knygos. Visgi, buvo ir tokių kauniečių, kurie svarstė, kur pirkėjai buvo iki tol. Jei ir seniau būtų buvę tokios eilės, galbūt mėgiamas knygynas nebūtų priverstas užverti duris.
Manto Lapinkso nuotr.
Turi gerą žinią
„Tūkstantis ir viena knyga“ knygyną valdančios knygyno tinklo „Humanitas“ vadovas Alius Sačilka teigė, kad šis Senamiestyje buvęs knygynėlis buvo mažiausias iš visų turimų ir, deja, pastaruoju metu jis nešė vien nuostolius. Tačiau „Humanitas“ neatsisveikina su ištikimais knygų mylėtojais ir skelbia, jog meno bei literatūros knygos bus perkeltos į kitą knygyną „Kalbų centras“.
„Knygynas „Tūkstantis ir viena knyga“ buvo pats mažiausias „Humanito“ tinklo knygynas, kurio pardavimai tesudarė vos 4 proc. visos bendrovės apyvartos. Šis knygynas jau eilę metų buvo nerentabilus, įmonei nenešė ekonominės naudos apie 10 metų. Mums jį nuolat reikėjo remti iš kitų veiklų, kol galiausiai nebeliko jokios logikos jį laikyti“, – uždarymo priežastį įvardijo „Humanito“ knygynų tinklo vadovas.
Tai knygynas, kuriame norėjosi ilgiau išžiūrėti visus viršelius, pavartyti knygas ir tiesiog pabūti.
Jis tikino, kad paskelbus apie nuolaidas, atsirado nemažai norinčių knygas įsigyti pigiau, o kadangi dar paskelbtas karantinas, daliai lankytojų savo eilės teko laukti lauke. „Srautai yra kontroliuojami, laikantis karantino reikalavimų“, – pridūrė A.Sačilka.
Knygynas Kauno Senamiestyje uždaromas nuo pirmadienio. Likusi knygų ekspozicija bus perkelta į kitą „Humanito“ knygyno tinklo knygyną „Kalbų centras“, kuris įsikūręs K.Donelaičio g. 61. Šiame knygyne bus prasiplės knygų pasirinkimas ir skaitytojai galės atrasti ne tik su kalbomis susijusių knygų, bet taip pat ir tas, kurios buvo parduodamos „Tūkstantis ir viena knyga“ knygynėlyje.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
„Didelė dalis pačio populiariausio asortimento yra perkeliama. Reikia nuraminti kauniečius, nes mes tikrai neprapuolame iš Kauno. Kviečiame mėgiamas knygas atrasti „Kalbų centro“ knygyne. Pati bendrovė jokių sunkumų neturi ir toliau gyvuos“, – apie tai, kad „Humanito“ knygynų tinklas ištikimų skaitytojų nepalieka likimo valiai, pranešė A.Sačilka.