-
Teatro patirtys auginant jaunąją kartą
Kurdama spektaklius mažiausiems režisierė Ieva Jackevičiūtė bendradarbiavo su Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatru, Panevėžio teatru „Menas“, Kauno miesto kameriniu teatru bei Kauno šokio teatru „Aura“. Spektakliai vaikams į veiksmą pasirodymo aikštelėje įtraukia ne tik vaikus, tačiau ir jų tėvelius.
Spektaklyje „Namai“ skamba chorinė muzika, kurią įrašė visas būrys profesionalų (kompozitorius Imantas Šimkus, atliko Panevėžio muzikinio teatro atlikėjai). Šis žanras muzikos takeliui pasirinktas neatsitiktinai: vienoje teorijų teigiama, jog chorinės muzikos klausymasis pirmaisiais gyvenimo metais per klausos nervus aktyvina smegenų neuronus ir spartina žmogaus vystymąsi. Tuo tarpu stebėdama savo vaikus I. Jackevičiūtė tuo įsitikino: „Kuomet jie klausosi chorinės muzikos: nuščiūva, nutyla, susikaupia ir panyra į tam tikrą ramybės būseną“. Režisierė norėjo kokybiškos, solidžios chorinės muzikos, kuri užtikrintų mažų vaikų ir jų tėvų potyrius spektaklyje. Pasijausti it namuose kviečia ne tik čia vaidinantys aktoriai (Elona Karoblytė, Ovidijus Kazarinas / Benadas Arkauskas, Aliona Kuriakina / Kotryna Chruškova), tačiau ir dailės kūrinių įkvėpta Indrės Pačėsaitės scenografija. Tapybos darbai dera su muzika, o ypatinga jungtis surasta dailininkės, iliustratorės bei grafikės Rasos Jančiauskaitės to pačio pavadinimo knygoje vaikams.
Režisierė I. Jackevičiūtė tvirtino, jog sėkmingai vaiko raidai reikalinga teisinga pasiūla: „Kuriant spektaklius vaikams iki penkerių metų, svarbiausia – amžiaus raidos požymių ir meninių elementų dermė. Kūrėjams reikia atsižvelgti į tinkamai parengtą erdvę, kuria jie dalijasi su žiūrovais, nes čia nėra atskirties tarp scenos ir žiūrovinės salės“, – aiškino kūrėja. Ji paaiškino, jog teatre viskas vyksta taip, kad būtų galima laisvai judėti bei patiems įsitraukti į veiksmą. Tačiau kurdama vaikams, net patiems mažiausiems, I. Jackevičiūtė nepamiršo ir tėvų – jiems sudaromos sąlygos atrasti pasaulį, kaip teatrinę patirtį, iš naujo, pro vaiko akis.
„Man pačiai, kaip kūrėjai, įdomu įkvėpimo kūrybai ieškoti folklore ir visa tai transformuoti į ritualus primenančią teatrinę patirtį vaikams ir jų tėvams“, – dalijosi režisierė. Baltiškus motyvus ji įpina tiek šeimų pamėgtuose, tiek ir naujausiuose savo darbuose. Viename naujausių spektaklių „Gaja-Mara“ gyvai skamba tradicinės kanklės, o baltiškus motyvus galima įžvelgti ir scenografijoje. Tuo tarpu spektaklis „Aš kaip ir tu“ įpina egzotiškus pasaulio kraštus ir kviečia pažinti šokį. O pasakos ir dainos liejasi bene brangiausiame teatro spektaklyje „Lopšinė Žemei“. Šiuos spektaklius I. Jackevičiūtė sukūrė gilindamasi į spektaklių jauniausiems žiūrovams kūrimo ypatumus meno doktorantūros studijų metu.
Spektaklis „Pasistengiau“ (10–14 m.) Nacionaliniame Kauno dramos teatre – gegužės 22 d. 19 val., Menų spaustuvėje Vilniuje – gegužės 24 d. 18 val.
Spektaklis vaikams „Namai“ (0–3 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje – gegužės 25 d. 15 ir 17 val.
Spektaklis vaikams „Lopšinė Žemei“ (3–5 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje – gegužės 26 d. 15 ir 17 val.
Spektaklis vaikams „Aš kaip ir tu“ (3–5 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje – gegužės 31 d. 10 ir 18 val.
Spektaklis vaikams „Gaja Mara“ (0–3 m.) Menų spaustuvėje Vilniuje – birželio 1 d. 15 ir 18 val.
Bilietus platina BILIETAI.LT.
-
Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti vandens ištyrimą 3
Nitritų ir nitratų tyrimai bus atliekami ne tik šulinių, bet ir gręžinių, kurie yra seklesni nei 50 metrų gylio, vandenyje. Šiuos tyrimus valstybės lėšomis atliks Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC), rašoma pranešime spaudai.
„Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio kvapo, skonio ar spalvos, tačiau patekęs į žmogaus organizmą, gali sutrikdyti kraujo deguonies pernešimą ir sukelti vidinį deguonies stygių. Tokia būklė ypač pavojinga nėštumo metu, kai padidėja vaisiaus deguonies poreikis, ir kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus. Šių medžiagų iš vandens nepašalina buitiniai filtrai ar virinimas. Todėl tais atvejais, kai nėščiosios ar kūdikiai vartoja geriamąjį vandenį iš šulinio arba mažesnio nei 50 metrų gylio gręžinio, rekomenduojame pasirūpinti geriamojo vandens sauga ir pasinaudoti nemokamo tyrimo galimybe“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos saugos skyriaus patarėja Indrė Makarskienė.
Iki š. m. lapkričio 1 d. šachtinio šulinio vandens tyrimą minėtoms gyventojų grupėms gali skirti šeimos gydytojas. Atnaujintoje tvarkoje to buvo atsisakyta, siekiant sumažinti administracinę naštą šeimos gydytojams ir sudaryti galimybę gyventojams tiesiogiai kreiptis į NVSC dėl šulinio arba gręžinio vandens ištyrimo.
NVSC atstovai per tris darbo dienas turės susisiekti su pareiškėju ir suderinti vandens ėminio paėmimo laiką bei vandens išgavimo įrenginio aplinkos įvertinimą. Vandens ištyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Pakartotinis tyrimas gali būti atliekamas ne anksčiau kaip po šešių mėnesių.
Jeigu tyrimo metu nustatytas nitritų ir nitratų kiekis neatitiks saugos reikalavimų, NVSC nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, turės apie tai informuoti pareiškėją. Ne vėliau kaip per dvi darbo dienas pareiškėjui turės būti pateikti išsamūs tyrimo rezultatai bei informacija apie:
riziką žmonių sveikatai, susijusią su nitritais ir nitratais užteršto geriamojo vandens vartojimu;
veiksmus, kurių pareiškėjas gali imtis apsaugodamas sveikatą nuo neigiamo poveikio, susijusio su individualiai išgaunamo geriamojo vandens vartojimu;
geriamojo vandens išgavimo įrenginio priežiūrą.
Daugiau informacijos apie šulinių ir gręžinių vandens tyrimus ir prašymų pateikimą rasite ČIA.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarkos pakeitimo rasite ČIA.
-
Anksčiau laiko gimusiems mažyliams paremti – akcija
Kaip skelbia akcijos organizatoriai, pastaraisiais metais šalyje gimė apie 1 300 neišnešiotų naujagimių, kuriems kiekvieną dieną būtina profesionali medikų pagalba ir ypatinga tėvų priežiūra. „Dalis neišnešiotų naujagimių tokie mažyčiai, kad negali patys kvėpuoti, kiekvienas priaugtas gramas yra didelis laimėjimas kūdikiui, jo šeimai ir medikams. Mažiausi ankstukai susiduria su begale sveikatos sutrikimų, jų sveikatos palaikymas gali trukti ilgus metus“, – sako „Ankstukų“ bendruomenės atstovė Asta Speičytė-Radzevičienė.
Skelbdami šiųmetę akciją, jos organizatoriai žada toliau bendradarbiauti su ligoninėmis, aprūpindami neonatologijos centrus naujausia medicinos įranga, organizuodami mokymus ir kitą pagalbą. Kaip ir praėjusiais metais, dalis surinktų lėšų bus skirta karo niokojamos Ukrainos ankstukams, jiems reikalingoms medicininėms priemonėms pirkti.
Šiemet akcija „Ankstukai“ kviečia kiekvieną, palaikantį ankstukus, įamžinti per didelius drabužius dėvinčius savo mažylius.
„Su ankstukais nesusidūrusiems žmonėms dažnai sudėtinga suprasti, kokia trapi yra ankstuko gyvybė ir koks neįtikėtinai mažas ir trapus gimsta neišnešiotas kūdikis“, – sako A. Speičytė-Radzevičienė. Pasak jos, tokios nuotraukos padės nauju kampu išvysti ankstukų realybę: atkeliavus į šį pasaulį daugelis dalykų už gyvybę kovojančiam mažyliui yra per dideli, o kelias į įprastą kasdienybę yra kupinas iššūkių.
Palaikyti už gyvybę kovojančius ankstukus galima ištisus metus, o prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse paramos akcija truks iki birželio pabaigos.
Daugiau informacijos apie paramos poreikius – ankstukai.lt/kas-mes.