-
XVIII tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovo varpai“ ir šiais metais kviečia savo klausytojus
Lapkričio 8 d. Festivalis prasidės įspūdingu atidarymo koncertu Folkloras ir dabartis, vyksiančiu Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. LNF Didžiojoje salėje nuskambės pasaulinė Mindaugo Stumbro World Music projekto SPELL premjera, kurios pagrindas – ukrainiečių tradicinė muzika. Koncertas į vieną sceną suburs Lietuvos, Ukrainos bei Sakartvelo atlikėjus: ukrainiečių folkloro ansamblį „Sviato“, K. Vardeli styginių kvartetą ir būrį kitų muzikų, tarp kurių trombonu grojantis kompozitorius – Jievaras Jasinskis, fortepijonu skambinanti Julija Lankė ar pats klasikinę gitarą, arabišką udą įvaldęs kūrinio autorius – Mindaugas Stumbras. Folkloro ansamblis „Sviato“ ves klausytojus savitais, atradimų kupinais ukrainiečių tautos tradicinės muzikos keliais. Koncertui diriguos jaunas, tačiau savo šalyje bei Europoje puikiai žinomas dirigentas, Levanas Jagaevas iš Sakartvelo.
Organizatorių nuotr.
Antroje koncerto dalyje Gyvoji tradicija scenoje pasirodys Lietuvos ir užsienio šalių tradicinės muzikos kolektyvai. Klausytojai turės galimybę pasimėgauti unikaliais liaudies dainų ir tradicinė choreografijos pavyzdžiais, atliekamais folkloro ansamblių iš Armėnijos, Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Sakartvelo, Ukrainos.
Lapkričio 9 d. festivalis tęsis Vilniaus universitete. Čia vyks Mokslinė konferencija, kurios tema „Asmenybė tautosakoje: rinkėjas, atlikėjas, meistras, tyrinėtojas“. Konferencijos metu bus nagrinėjamas ir Vilniaus gyvasis paveldas – Lietuvos tautinių bendrijų tradicinė kultūra.
Nepamirštamą įspūdį žada Kartvelų polifoninio dainavimo šedevrų, atliekamų jau Lietuvos klausytojų pamėgto ansamblio „Bedinera“ iš Megrelijos regiono, vakaras Vilniaus universiteto Teatro salėje. Šis muzikos žanras yra įtrauktas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Organizatorių nuotr.
Vakarą pratęs koncertas Unikalios tradicijos, kuriame dalyvaus Lietuvos ir užsienio folkloro ansambliai, o Liaudies šokio vakaras bus kupinas tradicinių šokių, pasidainavimų ir susitikimų.
Lapkričio 10 d. Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro patalpos virs Tradicinio dainavimo laboratorija. O vakare Šv. Kotrynos bažnyčioje klausytojų lauks koncertas Muzika gurmanams ir ukrainiečių folkloro ansamblio „Drevo“ iš Kijevo koncertas.
Lapkričio 11 d. festivalio veiksmas persikels į Vilniaus rotušę. Ten vyks tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė, kūrybinės tradicinių amatų dirbtuvės vaikams ir suaugusiems. Koncertas – maratonas pateiks festivalio dalyvių meninius portretus, o dieną vainikuos Ukrainiečių dainų ir Lietuvių sutartinių skambesys. Tai dar keli unikalūs UNESCO nematerialaus kultūros paveldo pavyzdžiai, įtraukti į festivalio programą.
Lapkričio 12 d. Vilniaus 700-mečio sukakties proga festivalio dalyviams iš užsienio šalių bus surengtos ekskursijos po mūsų šalies sostinę. Dalyviai aplankys Vilniaus istorines vietas, bažnyčias, muziejus ir galerijas.
Festivalis „Pokrovo varpai“ su dideliu džiaugsmu lauks ir savo ištikimų, ir pirmąjį kartą atvykstančių klausytojų.
Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja festivalio partneriams: Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybei, Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai, UAB „European Production Hub“, UAB „Amirtekas“.
Bilietus į koncertus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ir Šv. Kotrynos bažnyčioje platina kakava.lt.
Vilniui – 700
Organizatorių iliustrac.
XVIII Tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovo varpai“ (Vilnius, Lietuva) programa:
Lapkričio 8 d., trečiadienis, 19 val., Lietuvos Nacionalinė Filharmonija (Aušros vartų g. 5) – Folkloras ir dabartis. Festivalio atidarymo koncertas.
1 dalis
Mindaugo STUMBRO World Music projekto SPELL pasaulinė premjera. Paremta ukrainiečių tradicine muzika.
Atlikėjai:
Ukrainiečių folkloro ansamblis SVIATO (meno vadovė Arina Zacharova):
Tetiana SOPILKA (etninis vokalas, Ukraina);
Sergey OHRIMCHUK (smuikas, etninis vokalas, Ukraina);
Arina ZACHAROVA (etninis vokalas);
Nikolaj ZACHAROV (etninis vokalas);
Viktor ŽABROV (etninis vokalas);
Luka MEBONIA (etninis vokalas, Sakartvelas);
Giorgi SHANAVA (etninis vokalas, Sakartvelas);
Irena ROKICKA (etninis vokalas, Norvegija).
K. VARDELI STRING QUARTET (Sakartvelas):
Konstantine EROYAN (I smuikas);
David AKOPIAN (II smuikas);
Ekaterine GARDAVADZE (altas);
Giorgi NADAREISHVILI (violončelė);
Julija LANKĖ (fortepijonas);
Jievaras JASINSKIS (trombonas);
Gediminas STEPONAVIČIUS (kontrabosas);
Laurynas LAPĖ (trimitas);
Karolis ŠARKUS (saksofonas);
Domantas RAZMUS (perkusija);
Andrius REKAŠIUS (perkusija);
Mindaugas STUMBRAS (klasikinė gitara, arabiškas udas);
Dirigentas Levan JAGAEV (Sakartvelas).
2 dalis
Gyvoji tradicija:
Lietuvos ir užsienio šalių folkloro kolektyvų pasirodymai.
Lapkričio 9 d., ketvirtadienis, 10 val., Vilniaus universiteto 238 aud. (Universiteto g. 3) – Mokslinė konferencija. Asmenybė tautosakoje: rinkėjas, atlikėjas, meistras, tyrinėtojas.Tautinių bendrijų tradicinė kultūra – gyvasis Vilniaus paveldas.
18 val.
Vilniaus universiteto Teatro salė (Universiteto g. 3) – UNESCO nematerialus kultūros paveldas: Kartvelų polifoninio dainavimo šedevrai.
19 val.
Vilniaus universiteto Teatro salė (Universiteto g. 3) – Unikalios tradicijos. Lietuvos ir užsienio šalių folkloro ansamblių koncertas.
Alaus Namai (Goštauto g. 8), 21.30 val. – Liaudies šokio vakaras: tradiciniai šokiai, pasidainavimai ir susitikimai.
Lapkričio 10 d., penktadienis, 10–15 val. – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras (Stiklių g. 6).
Tradicinio dainavimo laboratorija.
18 val.
Šv. Kotrynos bažnyčia (Vilniaus g. 30) – Ukrainiečių folkloro ansamblio „DREVO“ koncertas (Kijevas, Ukraina).
Muzika gurmanam. Lietuvos ir užsienio šalių folkloro ansamblių koncertas.
Lapkričio 11 d., šeštadienis, Vilniaus rotušė (Didžioji g. 31),11–19 val. – Tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė.
Kūrybinės tradicinių amatų dirbtuvės vaikams ir suaugusiems.
14–18 val.
Festivalio dalyvių meniniai portretai. Koncertas – maratonas.
18 val.
UNESCO nematerialus kultūros paveldas: Ukraineičių kazokų dainos. Lietuvių sutartinės.
Lapkričio 12 d., sekmadienis – Vilniaus istorinės vietos, bažnyčios, muziejai, galerijos.
10 val.
VILNIUI – 700: ekskursijos po Vilnių festivalio dalyviаms iš užsienio šalių.
-
Pirmą kartą Lietuvoje – viso S. Reicho šedevro „Drumming“ atlikimas
Spalio 25 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje įspūdingu perkusijos šedevru vadinamą kūrinį atliks tarptautinė mušamųjų kolektyvų komanda iš Didžiosios Britanijos, JAV ir Lietuvos. Šis koncertas žada tapti išskirtiniu meniniu įvykiu, mat legendinis amerikiečių minimalistas Steve Reich yra tas kūrėjas, su kurio pavarde modernaus meno gerbėjai bene labiausiai sieja įdomią ir įtraukiančią muziką mušamiesiems instrumentams.
Iki šiol Lietuvoje yra skambėjusi tik pirmoji Steve’o Reicho kūrinio „Drumming“ dalis, tačiau visas, bene pusantros valandos trunkantis 4 dalių ciklas dar niekuomet nebuvo atliktas mūsų koncertų salėse. Taigi, kaip žada organizatoriai, koncerto publikos laukia neeilinis mušamųjų muzikos seansas.
Žymus amerikiečių kritikas K. Robertas Schwarzas yra sakęs, kad Steve’o Reicho „Drumming“ yra „pirmasis minimalizmo šedevras“ muzikos istorijoje. Jį kompozitorius kūrė 1970-1971 m., grįžęs iš kelionės Ganoje, kur stebėjo vietos būgnų muzikos meistrus ir tyrinėjo jų atliekamą muziką. Jo mokytojas buvo garsus vietos būgnininkas Gideonas Alorwoyje. Nors viešnagę Afrikoje kompozitoriui teko nutraukti užsikrėtus maliarija, grįžęs jis ne tik sukūrė „Drumming“, kur remiamasi jo afrikietiška muzikine patirtimi, bet ir subūrė vėliau visame pasaulyje išgarsėjusį ansamblį „Steve Reich and Musicians“. O ansamblis, savo ruožtu, ne tik pasitarnavo S. Reicho kūrinių atlikimui ir populiarinimui – nuo tol kompozitorius ypač susikoncentravo į muzikos perkusijai rašymą, bet ir paties ansamblio populiarumas paskatino kurtis naujus perkusijos kolektyvus, atliekančius naująją muziką.
„Drumming“ premjera įvyko 1971 m. gruodžio mėnesį Niujorko Modernaus meno muziejuje. Netrukus po to „Steve Reich and Musicians“ kūrinį atliko Bruklino muzikos akademijoje ir Bruklino rotušėje. Pastarasis istorinis atlikimas yra įamžintas garso albume, o iš viso „Drumming“ yra įrašytas net šešiuose albumuose, ir iki šiol išlieka vienu dažniausiai klausomų amerikietiškojo minimalizmo kūrinių. Kritikai S. Reicho „Drumming“ vadina šedevru ir ode perkusijai bei apibūdina kaip progesyvų kūrinį, kuriame kompozitorius sujungė minimalistinės kompozicijos ir elektroninės šokių muzikos principus.
„Drumming“ atikime dalyvauja ne mažiau kaip 12 atlikėjų. Pirmoje dalyje grojama keturiomis poromis suderintų bongų, užgaunant būgnus medinėmis lazdelėmis. Antroje dalyje skamba trys marimbos ir du arba trys moterų balsai, trečioje dalyje – trys varpelių rinkiniai ir pikolo fleita, o ketvirtoje dalyje į bendrą skambesį įsitraukia visas ansamblis. Kūrinio trukmė gali įvairuoti nuo vienos iki pusantros valandos. Įdomu, kad visas kūrinys grindžiamas viena ritmine formule, kuri, įvairiai pateikiama, leidžia išauginti didžiulį, klausytojus į muzikos tėkmę įtraukiantį kūrinį.
„Tai Reicho stulbinamas šedevras, inspiruotas afrikietiškų būgnų. Ritminės formulės čia yra tokios paveikios ir hipnotizuojančios, kad, jei jau įsitraukiate, būnate sukrėstas, kai po valandos visa tai pasibaigia. Didžiausio džiaugsmo man suteikė kūrinio klausymasis koncerto metu, kai Reicho ansamblis atliko maksimalų numatytą pakartojimų skaičių. Ir būna labai gaila, kai įrašuose šis kiekis ribojamas“, – rašo kitas žymus JAV kritikas Leslie Gerberis. Koncerte Vilniuje kaip tik numatomas atlikti maksimalus pakartojimų skaičius.
Būgnai ir perkusija Lietuvoje nepaprastai populiarūs. Apie tai liudija kad ir gatvių šventėse vykstantys jaunimo pasirodymai, tačiau – paradoksas – koncertų salėse perkusininkų koncertai nėra tokie dažni, kaip galima būtų tikėtis. Tad „Drumming“ atlikimas bus ypatinga šventė visiems muzikos gerbėjams, juolab jog atlikimą rengia tarptautinį pripažinimą pelniusios, bene geriausios mušamųjų grupės iš JAV, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos, šiam projektui susijungsiančios į vieną tarptautinį kolektyvą.
Legendinis Steve’o Reicho kūrinys „Drumming“ – spalio 25 d. Nacionalinėje filharmonijoje, bilietai platinami www.filharmonija.lt ir Filharmonijos kasoje. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.