-
Vilniaus rajono jaunimas kviečiamas dalyvauti savanorystės programose 2
Savanorystės keliu gali žengti visi Lietuvoje gyvenantys asmenys, sulaukę 14-os, o pasirinkti jie gali bet kurią nepelno siekiančią organizaciją, kaip tai numatoma LR savanoriškos veiklos įstatyme. Negana to, savanorystės programose dalyvaudami būsimi studentai turi galimybę užsidirbti 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.
Kelias į savanorystę ir jos įvairovė
Kiekviena organizacija numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį – susitikus gyvai derinami abiejų pusių lūkesčiai: užduotys, veiklų apimtys, tvarkaraštis, komunikacija derinant abiejų šalių galimybes. Bet kuri nepelno siekianti organizacija gali pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį ir pasitelkti savanorius.
Savanoriška veikla gali būti labai įvairių formų – savanoriška veikla ir savanoriška tarnyba, nacionalinė ir tarptautinė savanoriška veikla, trumpalaikė ir ilgalaikė. Kiekviena forma turi savų pranašumų, tad labai svarbu pasirinkti ne tik temą, bet ir formą, atitinkančią savanorio poreikius.
Kur savanoriauti Vilniaus rajono savivaldybėje?
Paberžės socialinės globos namai – ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos teikimas suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims, kurie dėl senatvės ir negalios negali savarankiškai gyventi savo namuose.
Vaidotų atviras jaunimo centras – VAJE – tai vieta, kurioje vykdomas darbas su jaunimu, kuriant sąlygas jaunimo poreikius atitinkančiai, atvirai ir saugiai jaunimo veiklai, kad savarankiškai apsisprendęs jaunimas dalyvautų konkrečiose veiklose, ypač siekiant įtraukti švietimo veikloje ir darbo rinkoje nedalyvaujančius bei mažiau galimybių turinčius jaunus žmones.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba – Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT), kaip viena iš nacionalinį saugumą stiprinančių ir užtikrinančių institucijų, atsako už Lietuvos sausumos ir jūros sienų apsaugą, atvykstančių į šalį ir išvykstančių iš jos asmenų pasienio tikrinimą oro, jūrų, upių uostų ir sausumos pasienio kontrolės punktuose. Svarbiausias veiklos tikslas – palaikyti nustatytą valstybės sienos teisinį režimą bei atitikti šalies narystės Europos Sąjungoje reikalaujamą sienų kontrolės lygį. Valstybės sienos apsaugos tarnyba teikia ir kitas su visuomenės ir žmonių saugumo užtikrinimu susijusias paslaugas, dalyvauja bendroje pasirengimo krašto gynybai sistemoje, paieškos ir gelbėjimo veikloje bei katastrofų pasekmių jūroje likvidavimo darbuose. Valstybės sienos apsaugos tarnyba, bendradarbiaudama su šalies savivaldybėmis, vykdo jaunimo užimtumo ir nusikaltimų prevencijos priemones. Savanoriai turėtų galimybę prisidėti prie visuomeninės organizacijos ,,Pasieniečių klubas“ veiklos. Vienas iš pagrindinių šiuo metu vykdomų projektų – ,,Memel Nord“ bunkerio pajūryje įrengimas bei pritaikymas visuomenės reikmėms (veiks ekspozicija, pristatanti pasienio istoriją ir raidą).
Veriškių kaimo bendruomenė – Veriškių kaimo bendruomenės pagrindinė vykdoma veikla yra Veriškių vaikų dienos centro veiklos. Vaikų dienos centro darbuotojų tikslas yra sukurti saugią ir jaukią erdvę, kurioje vaikai/jaunuoliai gebėtų atsiskleisti kaip asmenybės, augtų ir tobulėtų. Būtų sudarytos sąlygos susipažinti su naujais žmonėmis, patirti gyvenimo kokybę bei įvairovę. Siekiama, kad vaikas/jaunuolis turėtų galimybę pasitikėti ir tikėti. Čia ruošiami namų darbai, retkarčiais gaminama, yra daug įvairiausių edukacinių užsiėmimų: keramikos, pynimo, tapybos, lavinamųjų žaidimų ir kt.
Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centras Vaikų dienos centras „Arka“ – Dienos centras „Arka“ veikia vaikams iš daugiavaikių šeimų, socialinės rizikos šeimų ir socialiai remtinų šeimų. Dienos centro tikslas – teikti dienos socialinės priežiūros, įvairiapuses socialines ir ugdymo paslaugas vaikui ir jo šeimos nariams, padėti vaikui adaptuotis šeimoje bei visuomenėje, taikant kompleksinio darbo su jais modelius. Vaikai po pamokų ateina į Dienos centrą, jame ruošia namų darbus, pavalgo, dalyvauja ugdomuosiuose užsiėmimuose ir žaidžia. Dienos centre vaikas sulaukia pozityvaus suaugusiojo dėmesio. Pagrindinė darbo su vaiku sąlyga – santykio užmezgimas ir stiprinimas. Santykiui užmegzti palanki veikla yra individuali pagalba ruošiant namų darbus. Pamokų ruoša yra viena svarbiausių Dienos centro veiklų, nes vaikai dažnai namuose tam neturi sąlygų.
VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ – nevyriausybinė organizacija (NVO), įsikūrusi 2006 m. Vilniaus rajone, Nemenčinėje. Tikslas – padėti socialinės rizikos vaikams, be tėvų globos likusiems vaikams. Teikiame ilgalaikės (trumpalaikės) globos ir dienos priežiūros paslaugas. Vaikai gyvena pagal šeimai artimos aplinkos modelį, šeimyniniu principu, yra 4 vaikų šeimynos, kuriose gyvena iki 8 vaikų. Sulaukę 16-os, VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ globotiniai (rūpintojai) ar kitų vaikų globos namų auklėtiniai gali persikelti į Jaunimo namus. Čia jie ruošiasi savarankiškam gyvenimui, pamažu gaudami vis daugiau laisvės, už tai reikalaujant vis didesnės atsakomybės. Jaunimo namuose jaunuoliai mokosi gyventi savarankiškai, specialistai padeda pasiruošti suaugusiųjų gyvenimui. Jauniems žmonėms taip pat padedama įgyti išsilavinimą, įsitvirtinti darbo rinkoje. Nuo 2008 m. veikia Vaikų dienos centras „Svajonė“, kurį lanko Nemenčinės miesto gyventojų vaikai.
Kviečiama organizacijas gauti savanorius priimančių organizacijų akreditaciją
Savanorius priimančių organizacijų akreditacija pradėta vykdyti 2013 metais pilotinio „Jaunimo savanoriška tarnyba“ projekto metu, vėliau tęsta įgyvendinant projektą „Atrask save“. Per šį laikotarpį akredituota šimtai jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų.
Akreditacijos tvarkoje numatyta sudaryti sąlygas visoms organizacijoms tobulėti, todėl kiekviena organizacija pateikusi paraišką ir susitikus su ekspertu gaus rekomendacijas savo veiklai tobulinti, neatsižvelgiant į galutinį eksperto sprendimą. Tokiu būdu siekiama, kad jaunimo savanorius priimančios organizacijos būtų atsinaujinančios ir atliepiančios besikeičiančius jaunimo poreikius.
Kaip vyksta jaunimo savanorius priimančios organizacijos akreditacija galima rasti čia.
-
Savanorystė su vaikais ligoninėse: kas stabdo ir kas motyvuoja? 1
„Aš tikrai galiu“
„Kai skelbiame naujų savanorių atrankas, pastebime, kad žmonės dalijasi labai panašiomis mintimis. Pavyzdžiui, jie sako, kad bijo tapti savanoriais, nes galvoja, jog visą laiką būdami šalia vienišo vaiko ligoninėje verks.
Tokias emocijas jausti visiškai normalu, tačiau norime, kad jos neužgožtų noro savanoriauti, todėl šį rudenį griauname išankstines nuostatas ir kviečiame „negaliu“ paversti į „aš tikrai galiu“, – sako organizacijos „Savanoriai vaikams“, kuri vykdo iniciatyvą „Niekieno vaikai“, direktorė Ieva Šuipė.
Pirma baimė: negaliu savanoriauti, nes nesusitvarkysiu su savo emocijomis.
Svarstant apie savanorystę su vaikais ši baimė neabejotinai pati didžiausia. Tie, kurie stebi iniciatyvos veiklą ir skaito istorijas apie budėjimus prie vienišų vaikų, dažnai nerimauja, kad nepajėgs susitvarkyti su savo emocijomis ir visą laiką verks.
Savanorių patirtys rodo, kad ligoninėse tikrai netrūksta jautrių akimirkų. Čia jie laiką leidžia su kūdikiais, kurių nuo pat gimimo atsisako tėvai, su nebematančiais prasmės gyventi paaugliais ar sunkiai sergančiais ir anapilin iškeliaujančiais vaikais. Tačiau savanorių pavyzdys tik įrodo, kad tą akimirką, kai stengiesi atliepti vaiko poreikius ir juo pasirūpinti, visos baimės atsiduria antrame plane.
Griauname išankstines nuostatas ir kviečiame „negaliu“ paversti į „aš tikrai galiu“.
„Maniau, kad nesugebėsiu susitvarkyti pati su savimi tiek psichologiškai, tiek emociškai. Bet tos baimės nebeliko jau pirmo budėjimo metu. Man atrodo, kad viskas nublanksta, kai esi su vaiku ar vaikais, kuriems nors ir kelioms valandoms nuoširdžiai reikia tavo meilės ir rūpesčio. Tuomet visa kita, kas dedasi aplink, atrodo nesvarbu – tik tos akimirkos, kurias praleidi kartu su vaikais“, – sako savanorė Augustė iš Vilniaus.
Antra baimė: negaliu savanoriauti, nes nerimauju, kad vaikui nutiks kas nors blogo.
Pas sergančius vaikus į ligonines einantys savanoriai turi vieną tikslą – savo buvimu padėti jiems pasijusti geriau. Į budėjimus savanoriai žiūri labai atsakingai, todėl natūralu, kad mintyse kartais kyla blogiausių galimų scenarijų. Kas bus, jei staiga pablogės vaiko sveikata, žaisdamas jis susižeis ar užsigaus arba pats savanoris ką nors padarys ne taip?
Organizacija supranta, kad ši savanorystė nelengva emociškai, todėl daug dėmesio skiria savanoriams rengti ir palaikyti: rengiami įvadiniai, vėliau – ir palaikomieji mokymai apie vaikų raidą, poreikius, kaip reaguoti į vaikų jausmus, sudėtingą elgesį. Daug kalbama apie pačių savanorių jausmus, aptariama, su kokiomis situacijomis jie gali susidurti.
Savanoriai iš esmės niekada nelieka vieni: koordinatoriai palaiko juos tiek budėjimų metu, tiek po jų, kai organizuoja susitikimus, atvejų aptarimus, dalijasi patirtimis. Taip savanoriai gauna palaikymą ne tik iš koordinatorių, organizacijos psichologų, bet ir vienas iš kito.
„Negaliu sakyti, kad dabar ta baimė visiškai išgaravo, ypač būnant su sergančiais vaikučiais. Bet atsidūręs ligoninėje labai greitai supranti, kad jei tik prireiks pagalbos, visda jos sulauksi. Be to, ilgainiui natūraliai prisitaikai prie situacijos ir nerimas dingsta, o išėjus iš palatos apima pilnatvės jausmas, kuris yra žymiai didesnis už baimės“, – dalijasi Renata, kuri prieš pradėdama savanoriauti taip pat jautė šią baimę.
Trečia baimė: negaliu savanoriauti, nes pats neturiu vaikų.
Norintys prisijungti prie iniciatyvos dažnai bijo užpildyti savanorystės anketą, nes galvoja, kad savanoriauti gali tik tie, kurie patys turi vaikų. Be jokios abejonės, mamų ir tėčių įgūdžiai čia labai padeda, tačiau tai tikrai nebūtina sąlyga.
Svarbiau yra gebėjimas užmegzti ryšį su vaikais, išgirsti jų poreikius, o tai padaryti galima ir nebūtinai užauginus savo vaikus. Savanoriai, kurie patys neturi vaikų, dalijasi, kad jiems padėjo mažesnių brolių ar sesių priežiūra, bendravimas su draugų ar giminių vaikais, patirtys iš ankstesnių savanorysčių.
„Galvojau, kad manęs paprasčiausiai nepriims savanoriauti, nes neturiu vaikų, tačiau tai man nesutrukdė įsilieti į savanorių gretas ir dabar puikiai sutarti su mažaisiais ligoniukais. Jei tik yra noro, tikrai pavyksta su jais atrasti bendrą kalbą, sugalvoti, ką kartu veiksime“, – pasakoja savanorė Lina.
Dėmesys: tą akimirką, kai stengiesi atliepti vaiko poreikius ir juo pasirūpinti, visos baimės atsiduria antrame plane. („Savanoriai vaikams“ nuotr.)
Kviečia prisijungti
Būrys savanorių, kurie įveikė savo baimes, abejones ir prisijungė prie komandos, per daugiau nei ketverius iniciatyvos gyvavimo metus atliepė jau į daugiau nei 650 vaikų poreikius.
Savanoriai kasdien rūpinasi, kad vaikai neliktų vieniši ir apgaubia juos savo dėmesiu, padeda bent akimirką užmiršti liūdesį, baimę, skausmą. Tai savanoriai daro įvairiais būdais – jie vaikus nešioja, nuramina, kartu žaidžia, moko, ugdo, užsiima įvairiomis veiklomis.
Šiuo metu iniciatyva „Niekieno vaikai“ Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje vykdo registraciją į informacinius renginius, kurių metu apie savanorystę suteiks dar daugiau informacijos ir atsakys į visus klausimus. Daugiau informacijos rasite čia.