-
Metai kare: Vytauto Didžiojo universitetas kviečia į renginius Ukrainai palaikyti 14
Diskutuos apie energetiką ir teisingumą
Penktadienio ryte, nuo 10 val., VDU tiesiogiai transliuos tarptautinį forumą „Prezidento Volodymyro Zelenskio taikos formulė: bendri Ukrainos ir Lietuvos veiksmai siekiant ilgalaikės taikos“.
Pagrindinis forumo tikslas – diskutuoti apie praktinį demokratinės bendruomenės įsitraukimą, remiant Ukrainos pastangas ir Ukrainos prezidento pasiūlytą „Taikos formulę“ užtikrinant ilgalaikę taiką Europoje ir pasaulyje.
Forumą pasveikins Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Forume vyksiančiose diskusijose politikai, diplomatai, teisininkai ir mokslininkai spręs Ukrainos energetikos sektoriaus iššūkius ir ieškos būdų, kaip užtikrinti Rusijos atskaitomybę už karo ir žmogaus teisių nusikaltimus.
Forumo transliacija vyks vasario 24 d. nuo 10 val. VDU „Youtube“ kanale. Forumo programa.
J. Petronio nuotr.
Šviesim ir skambinsim
18.30 val. VDU Studentų atstovybė kartu su ne pelno organizacija „Laisvė šviečia", Mindaugu Reinikiu ir Algirdu Stoniu, kviečia į akciją Vienybės aikštėje „LAISVĖ ŠVIEČIA 2023 KAUNAS. RADAROM“. Renginyje pasirodys atlikėjai „Flash Voyage“, „Thundertale“, „Gebrasy“, „Hansanova“ ir Gabrielė Vilkickytė“.
„Vasario 24-oji krauju įrašyta į modernaus ir demokratiško pasaulio istoriją, kuomet paryčiais sovietmečio tironas nusitaikė į strateginius Ukrainos gynybos objektus ir visą laisvąjį pasaulį. Žuvo ir žūsta tūkstančiai nekaltų žmonių, kankinamos ir niekinamos moterys, vaikai. Nesuvokiamas žiaurumas nepalaužė valios gintis, negana to, Ukraina sutelkė laisvei neabejingus žmones visame pasaulyje. Ukrainos laisvė yra mūsų laisvė. Todėl nesustokime!“ – teigia organizatoriai.
Į renginį prašoma ateiti pasiruošus: su vėliavomis, transparantais, žvakėmis ar žibintuvėliais. Taip pat – su mobiliaisiais telefonais, kuriais kviečiama šviesti ir skambinti 1482, aukojant akcijai RADAROM.
Peržiūra ir susitikimas su režisieriumi
Vasario 28 d., antradienį, 11.15 val. JAV ambasada kviečia į nemokamą dokumentinio filmo „Laisvė ugnyje: Ukrainos kova už laisvę“ seansą ir susitikimą su režisieriumi Jevgenijum Afinejevskiu VDU Daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (Putvinskio g. 23), 106 auditorijoje.
Dokumentinė juosta „Laisvė ugnyje: Ukrainos kova už laisvę“ pasakoja apie nuo 2014-ųjų metų Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą ir ragina į invazijos sukeltą humanitarinę krizę pažvelgti ukrainiečių žurnalistų, karių, gydytojų, menininkų, savanorių, dvasininkų, vaikų ir motinų akimis.
Sukrečiantys vaizdai, kuriuos visas pasaulis sekė žiniasklaidoje nuo pat praėjusių metų vasario 24-osios, ir išskirtiniai interviu su žmonėmis, paliestais besitęsiančio karo, „Laisvė ugnyje: Ukrainos kova už laisvę“ atskleidžia Ukrainos vienybės dvasią net ir tamsiausiomis šalies valandomis bei meta iššūkį tarptautinei bendruomenei kartu pasipriešinti tironijai.
2022 m. sukurtas ir jau ne vieną apdovanojimą pelnęs filmas „Laisvė ugnyje: Ukrainos kova už laisvę“ bus rodomas ukrainiečių ir rusų kalbomis su subtitrais lietuvių ir anglų kalbomis.
-
Ukrainos ir Lietuvos vadovai Kaune aptars V. Zelenskio „Taikos formulės“ įgyvendinimo perspektyvas
Taps platforma strateginiams veiksmams suderinti
Pagrindinis forumo tikslas – diskutuoti apie praktinį demokratinės bendruomenės įsitraukimą, remiant Ukrainos pastangas ir Ukrainos prezidento pasiūlytą „Taikos formulę“ užtikrinant ilgalaikę taiką Europoje ir pasaulyje.
V. Zelenskio pasiūlyta „Taikos formulė“ diskutuojama tarptautiniu lygiu, įskaitant Europos Sąjungos, Jungtinių tautų daugiašalius formatus. Didelis dėmesys „Taikos formulei“ bus taip pat skiriamas ir tarptautiniame aukšto lygio susitikime, kurį inicijuoja Ukraina, siekdama pradėti jos įgyvendinimą. Tad Kaune vyksiantis forumas bus papildoma platforma tolesniems bendriems „Taikos formulės“ įgyvendinimo žingsniams aptarti.
Diskutuos apie energetiką ir teisingumą
Forume vyksiančiose diskusijose politikai, diplomatai, teisininkai ir mokslininkai spręs Ukrainos energetikos sektoriaus iššūkius ir ieškos būdų, kaip užtikrinti Rusijos atskaitomybę už karo ir žmogaus teisių nusikaltimus.
Diskusijoje „Energetinė nepriklausomybė ir žalioji Europos Sąjungos ateitis: kokį pokytį atneštų sėkmingas Ukrainos energetikos sektoriaus atkūrimas po karo?“ bus siekiama aptarti Europos Sąjungos ir Lietuvos pamokas, išmoktas atsigavus po energetinės krizės ir sumažinus priklausomybę nuo Rusijos energetinių išteklių. Bus diskutuojama, kokią vietą Ukraina galėtų užimti naujajame Europos energetikos žemėlapyje.
Antroje diskusijoje „Teisingumo atkūrimas kaip valstybės agresorės atsakomybės užtikrinimo ir atgrasymo nuo tolesnių nusikaltimų planas“ ekspertai aptars Rusijos atsakomybės užtikrinimo priemones ir būdus, įskaitant Specialiojo tribunolo dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą įsteigimą ir tarptautinį žalos, patirtos dėl neteisėtų Rusijos veiksmų Ukrainoje, kompensavimo mechanizmą. Taip pat bus sprendžiama, kaip užkirsti kelią kitų totalitarinių režimų nebaudžiamumui už panašius karo nusikaltimus.
Forumas vyks anglų kalba. Forumo tiesioginė transliacija VDU „Youtube“ kanale.
Forumo programa – čia.
-
VDU – renginių ciklas apie Taivano ir Lietuvos santykius 2
Ciklą organizuoja studentų asociacija Akademinis politologų klubas ir VDU Azijos studijų centro vadovas dr. Linas Didvalis.
Vienas iš renginių ciklo organizatorių Robertas Žalnierukynas pasakojo, kad idėja gimė klubui nuvykus į Taivano atstovybę Vilniuje. „Lietuvoje pasigedome švietimo apie Taivaną ne tik iš politinės perspektyvos, bet ir iš socialinės bei kultūrinės”, – teigė jis.
Pasak pašnekovo, šie renginiai gali atverti galimybes įkurti tarptautinę asociaciją, kuri vienytų Lietuvos ir Taivano piliečius.
Akademinio politologų klubo pirmininkas Povilas Mikalauskas teigė, kad organizacija jaučia pareigą pilietinėmis iniciatyvomis skatinti visuomenės švietimą apie šių dienų politikos eigą: „Lietuvos ir Taivano santykiai – tai didžiulį kultūrinį, politinį ir ekonominį potencialą turinčių visuomenių viena kitos pažinimo gimimas, grįstas demokratijos, žmogaus teisių puoselėjimo ir teisės viršenybės vertybių puoselėjimu.”
Lapkričio 8 dieną jau įvyko ciklo atidarymas – paskaitoje su VDU dėstytoja Ieva Širvelyte buvo pristatoma Taivano istorinis ir kultūrinis kontekstas. Renginio metu dalyviai gavo galimybę iš arčiau pažinti Taivano kilmę, identitetą, Kinijos ir Taivano kultūros susimaišymą.
Ateinančiuose renginiuose vyks pokalbiai su pačiu Taivano atstovybės Lietuvoje vadovu Ericu Huangu, Seimo nariais ir parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės nariais M. Maldeikiu bei D. Šakaliene. O ciklo uždarymo renginyje organizuojama paskaita su VDU Azijos studijų centro dėstytoja S. Kumpe.
Pilną renginių ciklo programą ir daugiau informacijos apie renginius galite rasti Akademinio politologų klubo „Facebook” puslapyje.