Žiūrovai liks be kino? | KaunoDiena.lt

ŽIŪROVAI LIKS BE KINO?

Palangos kino teatro "Naglis" likimas skendi nežinioje – darbuotojams liepta perduoti raktus pastatų prižiūrėtojams, o dešimtmečius kino teatrui vadovavęs Vaclovas Aleksandravičius gavo atleidimo lapelį. Aiškėja, kad užsimota parduoti įmonės "Lietuvos kinas" turtą, tačiau ne kurorte, o uostamiestyje.


 

Palangos kino teatro "Naglis" likimas skendi nežinioje – darbuotojams liepta perduoti raktus pastatų prižiūrėtojams, o dešimtmečius kino teatrui vadovavęs Vaclovas Aleksandravičius gavo atleidimo lapelį. Aiškėja, kad užsimota parduoti įmonės "Lietuvos kinas" turtą, tačiau ne kurorte, o uostamiestyje.

Vietoj meno – salūnas

Kas slypi po įmonės "Lietuvos kinas" reorganizacijos skraiste?

Žmonės kelia versiją – ar tik nebus mėginama parduoti kino teatrą dėl miesto centre esančio žemės sklypo?

"Analogų toli ieškoti nereikia. Prisiminkite, koks likimas ištiko bendrovei "Lietuvos kinas" priklausantį pastatą J.Basanavičiaus gatvėje? Pastatas buvo parduotas ir jame atsirado naktinis klubas "Laukinių vakarų salūnas". O kas paneigs, kad ir dabar nėra siekiama to paties?" – retoriškai klausė nuo 1979 m. kino teatrui "Naglis" vadovavęs V.Aleksandravičius.

Kino teatras "Naglis" taip pat pavaldus bendrovei "Lietuvos kinas", kurios akcijos priklauso valstybei, o jas valdo Kultūros ministerija.

Istoriją, kaip kino teatras "Jaunystė" virto salūnu, mėgino narplioti Specialiųjų tyrimų tarnyba, nes apie tai, kad į privačias rankas už 1,4 mln. litų perėjo valstybei priklausantis pastatas kurorto centre, Kultūros ministerija nieko nežinojo.

"Toje pačioje gatvėje kioskas buvo pardavinėjamas už kelis milijonus, o štai toks pastatas parduotas, galima sakyti, už grašius", – pastebėjo V.Aleksandravičius.

Ministerija apie valstybinio turto pardavimą sužinojo tik iš audito išvadų. Įtarimų sukėlusį sandorį laimino tuometis bendrovės "Lietuvos kinas" vadovas Juozas Koreiva, kuris šiuo metu tebėra tėvystės atostogose.

Ikiteisminis tyrimas dėl šios istorijos vis dar nėra baigtas.

Naujasis įmonės "Lietuvos kinas" vadovas Arūnas Stoškus žurnalistus tikino, kad pirmtako keliais nežada eiti.

17 metų be remonto

"Tuometis "Lietuvos kino" vadovas aiškino, kad pastatą pardavė gelbėdamas bendrovę nuo bankroto. Tačiau iki šiol situacija nepasikeitė. Kino teatras "Naglis" 17 metų nebuvo remontuotas. Vienintelis pliusas po skandalingojo pardavimo buvo tas, kad buvo paremontuoti "Naglio" fasadiniai laiptai. Išleido gal 14 tūkst. litų laiptams sutvarkyti, o už aną kino teatrą gauta buvo 1,4 mln. litų", – stebėjosi V.Aleksandravičius.

Vyras tikino, jog įvairių įmonės "Lietuvos kinas" vadovų pažadai, kad bus skirtas tinkamas dėmesys kinui, išgaravo kaip dūmas.

"Skaitmeninis kinas Palangai neįkandamas, juk kino technologija jau pasikeitusi. Aparatūros mes neturime. Jokių investicijų šiame kino teatre nėra padaryta. Tam, kad pritrauktume žiūrovus, reikia ką nors jiems pasiūlyti", – teigė palangiškis.

Gargždai nušluostė nosį

V.Aleksandravičius prisiminė praėjusį rudenį, kai pavyko kino teatro sezoną pratęsti iki vėlyvo rudens.

"Ką veikti Palangoje, kai šalta ir lyja lietus? Sovietmečiu kurorte veikė 37 kino įrenginiai. Kiekviena sanatorija ar poilsio namai turėjo nedidelę salę, kurioje galima buvo demonstruoti kino juostas. Dabar turime tik vieną kino teatrą. Akivaizdu, kad kultūra niekam nerūpi", – pastebėjo V.Aleksandravičius.

Jo teigimu, Palangai šiais metais gerokai nosį nušluostė Gargždai, kurie sugebėjo atidaryti rekonstruotą kino teatrą "Minija".

"Visus nustebino, kad rajono miestelyje atvėrė duris toks modernus kino teatras. O pagrindiniame šalies kurorte kinas yra uždaromas", – stebėjosi V.Aleksandravičius.

Šokiravo atleidimo lapeliai

V.Aleksandravičius prisipažįsta, kad oficialaus paaiškinimo, koks likimas laukia "Naglio" ir Klaipėdoje esančio "Jūratės ir Kastyčio" kino teatrų, jis nežino.

Šie du teatrai, kaip ir patalpos Dubysos gatvėje uostamiestyje, priklauso įmonei "Lietuvos kinas".

"Aš pats gavau atleidimo lapelį. Žinau tik tiek, kad esą vyksta reorganizacija. Tačiau įsakymo ar dokumento apie tai nemačiau. Vasario 26 dieną gavau perėmimo–perdavimo aktą, kurį pasirašo įmonė "Pastatų ūko priežiūra", – pasakojo palangiškis.

V.Aleksandravičiaus teigimu, ši privati įmonė savo akte nurodė atiduoti pastatų raktus.

"Tačiau aš raštiško įgaliojimo perduoti valstybės turto raktus į privačias rankas negavau. Tik telefonu man buvo pasakyta atiduoti raktus. O kas atsakys už vidaus turtą ir techniką?" – klausė vyras.

Parduos valstybės turtą?

Kodėl ir kokiu pagrindu valstybės turto raktai vėl pateko į privačias rankas, dienraštis pasiteiravo Kultūros ministerijai pavaldžioje įmonėje "Lietuvos kinas".

Paaiškėjo, kad įmonės vadovo A.Stoškaus planuose – kino teatro "Naglis" rekonstrukcija.

Šiai minčiai esą jau pritarė ir kultūros ministras Šarūnas Birutis, tiesa, oficiali strategija dokumentuose dar nėra įtvirtinta.

"Siekiame, kad teatras būtų renovuotas. Prieš dvi savaites buvau Gargžduose ir domėjausi, kaip ten sekėsi rekonstrukcija. Tokio kino teatro renovacijai reikia apie 3 mln. litų", – planais dalijosi A.Stoškus.

Tačiau įmonės "Lietuvos kinas" sąskaitoje – tik apie milijoną litų. Iš kur gauti likusias lėšas?

"Parduosime kino teatrą "Jūratė ir Kastytis" bei sandėlius Dubysos gatvėje. Teks skelbti konkursą vertintojams, šie pasakys, kiek gali kainuoti nekilnojamasis turtas. Ruošiami priešprojektiniai pasiūlymai. Aiškės paties "Naglio" vizija, tuomet reikės vėl skelbti konkursą techniniam projektui", – aiškino įmonės vadovas.

Tikėtina, kad kino teatro Palangoje rekonstrukcija galėtų prasidėti po dvejų trejų metų.

Ar sukurta Palangos kino teatro gelbėjimo schema iš tiesų suveiks, ar jis gali virsti dar vienu sėkmingu valstybinio turto perėjimo į privačias rankas pavyzdžiu?

"Mes aiškinomės, ar bus Palangoje mums konkurentų? Panašu, kad strateginiuose planuose jokio kito kino teatro kurorte nenumatyta", – pabrėžė A.Stoškus.

Atleis su išmokomis

Kyla klausimas, kaip ir kas rūpinsis Palangos kino teatru iki rekonstrukcijos pradžios, jei darbuotojai yra atleidžiami iš darbo?

A.Stoškus dienraščiui pateikė savo skaičiavimus ir tikino, kad atleisdamas darbuotojus tik sutaupys, nors samdys pastatą prižiūrinčią įmonę.

"Teatro vadovas gaudavo 2–2,5 tūkst. litų atlyginimą, neatskaičius mokesčių. Įmonės paslaugos mums kainuoja tris ar keturis kartus pigiau. Apie 1,2 tūkst. litų mums kainuodavo kiemsargės išlaikymas, vasarą tekdavo samdyti dar ir salės valytoją, du kasininkus, kino mechaniką, bilietų kontrolierius", – išlaidas skaičiavo įmonės vadovas.

Tiesiai šviesiai paklausus, ar reorganizacija nėra puikus būdas atsikratyti neįtikusiais darbuotojais, A.Stoškaus aiškino neturintis naujų kandidatūrų į senų kadrų vietą.

"Mums reikia tokio žmogaus, kuris mokėtų dirbti su distributoriais, valdytų inovatyvias, šiuolaikines technologijas. Mums reikia išgyventi ir sutaupyti, juk norime renovuoti kino teatrą. Beje, atleidžiamiesiems bus išmokamos išeitinės pašalpos, kai kam ne tik už 6 mėnesius", – tvirtino A.Stoškus.

Viešbučio neplanuoja

Įmonės vadovas aiškino, kad lėšų galima tikėtis ir iš struktūrinių ES fondų. Tačiau vien moderniai aparatūrai gali prireikti iki 300 tūkst. litų.

A.Stoškus tikino, kad pastato rekonstrukcija susideda iš trijų dalių – pastato fasadinės pusės, salės ir ūkinės dalies, kur yra garažai, sutvarkymo.

Pasiteiravus, ar neatsitiks taip, kad už rekonstruotos fasadinės dalies, toliau nuo pašalinių akių, neiškils įmonei "Lietuvos kinas" priklausantis viešbutukas, A.Stoškus sutriko.

"Net nežinau, kaip atsakyti. Manyčiau, kad neiškils", – tikino A.Stoškus.

Tačiau vėliau valstybinės įmonės vadovas pasvarstė, esą idėja verta dėmesio.

"Tai būtų tobula. Galima būtų organizuoti premjeras ir taip lengviau prisikviesti autorius, jei galima būtų jiems pasiūlyti nakvynę", – garsiai svarstė A.Stoškus.

Pirkėjus domins tik žemė

Ar šiems planams tikrai lemta išsipildyti, parodys tik laikas. V.Aleksandravičius replikavo, kad pats kino teatro Klaipėdoje "Jūratė ir Kastytis" pastatas pirkėjo veikiausiai nedomins.

"Ten žemės sklypas gali dominti. Juk po pastatu Taikos prospekto pašonėje yra 65 arai žemės. Šiuo metu pastatas pūva, vienoje salių laksto balandžiai. Yra keturi nuomininkai. Tačiau aš baiminuosi, kad, laikui bėgant, tas pats nutiks kino teatrui "Naglis". Per kelerius metus ten chuliganai išdaužys langus, o po to esą imsime rekonstruoti nugyventą turtą. Ar tikrai tai realu?" – savo nuomonę išsakė V.Aleksandravičius.

Palangos kino teatras stovi ant 22 arų sklypo, o Dubysos gatvėje uostamiestyje bendrovės "Lietuvos kinas" pastatams priklauso 50 arų žemės sklypas.

Ilgametis kino teatro kurorte vadovas įsitikinęs, kad "Naglio" rekonstrukcijai reikėtų apie 1,8 mln. eurų.

"Man tik kyla klausimas, ar nebus pravalgyti už sklypus gauti pinigai? O kino teatras Palangoje taip ir neatgims", – sostinėje gimusiais planais abejojo palangiškis.

GALERIJA

  • Turtas: „Jūratės ir Kastyčio“ kino teatras pūva jau kelerius metus, tačiau investuotojus gali sudominti 65 arų miesto centre esantis sklypas.
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Ką nutylėjo žurnalistė

http://lzinios.lt/lzinios/Gimtasis-krastas/klaipeda-gelbes-palangos-kina/198045

Nostalgija

šiurpina Palangos mentalitetas naikinti, bet ne gaivinti.Šis teatras turėtų būti restauruojamas vien dėl to kad jis-Istorija..Dabar kažas ,,padėjo akį" ant neblogos vietos ir tikriausia atidarys koki šudniekiu turgu, iškilmingai vadinamą ,,pasažu"ar eiline knaipe-šėryklą

SIGNATARŲ KREIPIMASIS VARDAN LIETUVOS

“Tautos ir valstybės išlikimui pražūtingo pavojaus akivaizdoje būtinas visuotinis Lietuvos susitelkimas bei susivienijimas.” Signatarai pasirašo kreipimąsi, o mes vieningai pasirašom peticiją va čia peticijos.com/kreipimasis_vardan_lietuvos
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS