Pietų Osetija prašosi į Rusijos sudėtį (papildyta 16.00 val.) | KaunoDiena.lt

PIETŲ OSETIJA PRAŠOSI Į RUSIJOS SUDĖTĮ (PAPILDYTA 16.00 VAL.)

Praėjus metams po penkių dienų Tbilisio ir Maskvos karo dėl atskilusios nuo Gruzijos separatistinės Pietų Osetijos respublikos, jos lyderis Eduardas Kokoity pareiškė, kad mato šio regiono ateitį Rusijos sudėtyje. Konfliktui vėl paaštrėjus, Rusijos pajėgos Pietų Osetijoje padidino kovinės parengties laipsnį.

Beveik visi – su Rusijos pasais

"Mes kursime savo valstybingumą, bet būsime sąjungoje su Rusija. Mes neatmetame galimybės, kad įeisime į Rusijos Federacijos sudėtį", - interviu agentūrai "Reuters" savaitgalį sakė E.Kokoity.

Prieš metus Tbilisis pamėgino jėga susigrąžinti separatistus į savo kontrolę. Maskva įsikišo į konfliktą, įvedė kariuomenę, o po Gruzijos pralaimėjimo pripažino Pietų Osetijos ir kitos buvusios autonomijos - Abchazijos suverenitetą. Tokį žingsnį griežtai pasmerkė Vakarai.

E.Kokoity pareiškė, kad prisijungti prie Rusijos siekia didžioji dalis vietos gyventojų. Separatistai nurodo, kad tokių yra 70 tūkst. žmonių, o jų oponentai - dvigubai mažiau.

"Maždaug 98 proc. Pietų Osetijos gyventojų turi Rusijos Federacijos pilietybę, ir Vakarai tai turi suprasti", - sakė E.Kokoity.

Rusija aiškino karinę operaciją Pietų Osetijoje būtinybe apginti savo piliečius. Gruzija iki tol kelerius metus protestavo prieš masišką Rusijos pasų išdavimą sukilusių Gruzijos provincijų piliečiams. Po karo Rusija dislokavo savo kariuomenę Abchazijoje ir Pietų Osetijoje.

Kviečia daugiau rusų karių

E.Kokoity manymu, patvirtinto šalių susitarimu Rusijos karių skaičiaus - 3700 - Pietų Osetijai per mažai, kad ji galėtų jaustis saugi.

"Tai nepakankamai didelis karių skaičius", - sakė separatistinės respublikos lyderis ir pridūrė, kad jai reikia rimtesnės ginkluotės bei karinės technikos. Drauge E.Kokoity sakė, kad nenori ir net negalvoja apie naują karą, prioritetu nurodydamas stabilumo sugrąžinimą.

Artėjant karinių veiksmų metinėms Maskva ir Tbilisis vėl ėmė kaltinti vienas kitą padėties aštrinimu ir gyvenviečių apšaudymu.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis interviu agentūrai "Reuters" atmetė galimybę susigrąžinti buvusias autonomijas į Tbilisio kontrolę kariniu keliu. Jis pareiškė, kad Vakarai nesuinteresuoti nauju karu, kuriame dalyvautų Rusija, ir kad Maskva neatsisakė vilčių pakeisti valdžią Gruzijoje.

Kremliaus sprendimas pripažinti sukilusių Gruzijos regionų suverenitetą nesusilaukė artimiausių sąjungininkų posovietinėse šalyse paramos. Rusijos pavyzdžiu pasekė tik toli esanti Nikaragva.

Maskva prabilo apie provokacijas

Rusijos pajėgos Pietų Osetijoje šią savaitę padidino savo kovinės parengties laipsnį, būgštaudamos dėl Gruzijos provokacijų.

"Situacija iš tikrųjų kelia didelį susirūpinimą, o Gruzijos provokacijos artėjant praėjusių metų rugpjūčio įvykių metinėms nesiliauja, - sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Andrejus Nesterenka. - Dėl to buvo padidinta Rusijos karių ir pasieniečių, esančių Pietų Osetijoje, kovinė parengtis. Šiuo metu svarbiausia - neleisti eskaluoti konflikto, kad susišaudymai neperaugtų į didesnius susirėmimus. Darome ir darysime tam viską, kas įmanoma."

Įtampa tarp Rusijos ir Gruzijos pastarosiomis dienomis sparčiai didėjo. Rugpjūčio 7-ąją bus minimos pirmosios trumpo Rusijos ir Gruzijos karo dėl separatistinės Pietų Osetijos pradžios metinės.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS