M. Rapinoe – futbolininkė, nebijanti mesti iššūkį JAV prezidentui | KaunoDiena.lt

M. RAPINOE – FUTBOLININKĖ, NEBIJANTI MESTI IŠŠŪKĮ JAV PREZIDENTUI

Vos prieš kelerius metus futbolininkė Megan Rapinoe buvo žinoma tik sporto gerbėjams. Šiandien ji yra naujoji Amerikos moterų judėjimo žvaigždė, kuri drąsiai kritikuoja net Donaldą Trumpą. "Kiekvienas žmogus yra atsakingas už tai, kas vyksta, ir turi padaryti viską, ką gali, kad pasaulis taptų geresne vieta gyventi", – paprastai paaiškina savo aktyvią pilietinę poziciją M.Rapinoe.

Atsakas į diskriminaciją

Principingumas ir noras protestuoti, regis, įaugęs į M.Rapinoe kraują. Nors jos veide nuolatos šviečia šypsena, smulkus kūno sudėjimas ir rožiniai plaukai stereotipiškai lyg ir byloja apie švelnumą, moteriškumą, neapsigaukite – ji yra apsigimusi kovotoja už teisybę, ne tik už savo, bet ir kitų asmenų teises.

Pirmiausia – moterų ir seksualinių mažumų, kurioms pati priklauso. Tai, kad yra lesbietė, ji viešai paskelbė prieš aštuonerius metus, nors tai ir nebuvo paslaptis, mat jau senokai turėjo mylimąją ir šių santykių neslėpė. Tiesa, Megan iš pradžių išgarsėjo kaip puiki sportininkė, o aktyviste tapo kiek vėliau. Po to, kai susidūrė su neteisybe, kurios futbolo pasaulyje, pasirodo, netrūksta. Tai ir gerokai mažesni nei vyrų atlyginimai, ir prastesnės treniravimosi sąlygos, ir rasistinė diskriminacija.

34-erių M.Rapinoe futbolo pasaulyje ne naujokė, tačiau praėjusios vasaros pasiekimai – ypatingi. Jos vadovaujama JAV moterų futbolo rinktinė tapo Pasaulio futbolo čempionato nugalėtoja. Komandos kapitonė buvo pripažinta tarptautinės futbolo federacijos FIFA Metų žaidėja, "Sport Illustrated" žurnalo išrinkta Metų sportininke, o jos nuotrauka papuošė šio leidinio viršelį. Tada ji sukėlė skandalą – viešai atsisakė prezidento D.Trumpo kvietimo į Baltuosius rūmus.

Tai buvo atsakas į rasistinę, diskriminacinę JAV prezidento ir jo administracijos politiką. Savo požiūrį ji pademonstravo jau anksčiau ir ne kartą, pavyzdžiui, kai prieš varžybas ar įteikiant apdovanojimus giedamas šalies himnas, ji iškalbingai tyli, taip išreikšdama protestą prieš šalies valdžią. O štai 2016-aisiais, palaikydama juodaodį futbolininką Coliną Kaepernicką, kovojantį su socialinęe neteisybe, kurią jos gimtojoje Amerikoje patiria tautinės mažumos, giedojo himną klūpodama.

Rūpi rimtos problemos

Vieną dieną moters įvartis bus vertas tiek pat, kiek ir vyro įvartis. Ir jokių kompromisų čia negali būti.

Visus savo sportinius apdovanojimus futbolo žvaigždė panaudoja kaip platformą kalbėti apie tai, kas jai rūpi. Viena iš problemų, kuriai skiria daug dėmesio, – rasistiniai įžeidinėjimai sporte ir pernelyg mažos finansinės sankcijos už juos.

Kai šiemet Bulgarijoje vykusiose Europos futbolo čempionato atrankos rungtynėse sirgaliai bulgarai surengė išpuolį prieš Anglijai atstovaujančius juodaodžius futbolininkus, šalis nubausta juokinga 65 tūkst. dolerių bauda, piktinasi Megan.

Kitas jai svarbus klausimas yra seksualinių mažumų vertinimas sporto pasaulyje. M.Rapinoe teigia, kad netradicinės seksualinės orientacijos sportininkės moterys yra drąsesnės ir dažniau pasiryžta atsiskleisti, o vyrai, ypač futbolininkai, nesijaučia saugūs ir vengia atvirauti. "Noriu parodyti, kad esu kartu su jais, ir nusiųsti draugišką žinutę, kad palaikančių juos žmonių profesionaliame sporte yra vis daugiau. Todėl aplinka darosi vis tolerantiškesnė, tabu mažėja", – aiškina ji.

Ypač aktyviai futbolininkė kovoja už savo ir kitų šios sporto šakos atstovių teisę uždirbti lygiai tiek pat, kiek vyrai, ragina jas nesutikti su jokiais kompromisais. Be to, reikalauja, kad joms būtų sudarytos tokios pačios sąlygos žaisti. Deja, šiuo metu moterys beveik visada treniruojasi ir žaidžia stadionuose su dirbtine danga, o tai lemia žymiai dažnesnes traumas. Ryžtingai nusiteikusios Megan su kolegėmis neseniai padavė į teismą FIFA ir šios organizacijos prezidentą Carlosą Cordero.

"Ši kova sunki ir sekinanti, dažnai jautiesi taip, tarsi daužytum galva sieną, bet tai vienintelė išeitis, tad svarbu nesustoti. Stengiuosi savo komandos draugėms įkvėpti drąsos, raginu nepasiduoti, nes problemų yra labai daug, tai ne tik mažesnis atlygis, bet ir prastesnis sveikatos draudimas, ne tokios geros keliavimo sąlygos", – tikina Megan.

Vienas iš pasirinktų protesto būdų – dažnai sportininkės varžybų pabaigoje, prieš pasigirstant teisėjo švilpukui, ima skanduoti "vienodas darbo užmokestis".

Palaikymo reikia kiekvienam

Kad ir kokia tvirta būtų, Megan pasitaiko sunkių momentų, kai reikia artimųjų palaikymo. Jo ji visuomet sulaukia iš šeimos – štai praėjusią vasarą Prancūzijoje vykusio Pasaulio futbolo čempionato metu visą mėnesį kartu su ja buvo ir mama Denise bei dvynė sesuo Rachael. Jos puikiai žino, kad vienos dukra, o kitos sesuo neturi jokių supergalių ir, esant tam tikroms situacijoms, gali būti jautri, pažeidžiama, tada paprasčiausias apkabinimas įgyja aukso vertę.

Futbolo žvaigždė turi širdies draugę, taip pat sportininkę, krepšininkę "Seattle Storm" žaidėją Sue Bird, tačiau suderinti treniruočių, varžybų ir kelionių grafikus joms ne visuomet pavyksta.

Su savo dvyne Rachael, kuri gimė 11 minučių anksčiau, tad yra vyresnioji, jos labai artimos. Dar nuo tada, kai būdamos vos penkerių kartu pradėjo lankyti futbolo treniruotes, o ypač po to, kai abi viena kitai prisipažino esančios lesbietės, tai nutiko besimokant universitete.

Su mama taip pat sutaria puikiai. Denise gyvena Kalifornijoje, Redingo mieste, o Megan – Sietle. Jos susitinka gana dažnai, kai po praėjusių metų apdovanojimų pasipylė kvietimai į renginius ir vakarėlius, į kai kuriuos sportininkę lydėjo mama, pavyzdžiui, į žurnalo "Glamour" Metų moters apdovanojimus, kurie vyko Niujorke. Nuotraukas iš jo, kuriose dukra atrodo itin elegantiškai, Denise nešiojasi su savimi, kad galėtų bet kada parodyti draugėms.

Pažvelgus į ją, stovinčią greta garsiosios dukters, vilkinčios prabangiu "Gucci" kostiumėliu, aplinkui sukinėjantis pramogų pasaulio žvaigždėms, sunku patikėti, kad moteris tebedirba padavėja paprastoje užkandinėje. Čia Denise triūsia nuo tada, kai dvynėms suėjo dveji. Galėtų nebedirbti, abi dukros ir kiti suaugę vaikai uždirba pakankamai, kad galėtų ją išlaikyti, bet nori būti savarankiška ir daryti tai, kas patinka.

Kilusi iš paprastos šeimos

Kartais verta rizikuoti viskuo, ką turi, dėl savo svajonės, kurią matai tik tu pats.

Išklausiusi draugių aikčiojimų, kaip jai pasisekė, kad gali sukiotis greta garsenybių, ir kaip turi didžiuotis būdama vienos iš jų mama, ji lyg niekur nieko nusišypso, pasiima bloknotą, rašiklį ir eina priimti užsakymo iš lankytojų. Gyvenimas moters nelepino. Ji su vyru Jimu, Megan ir Rachael tėvu, užaugino net septynis vaikus, tris bendrus – dvynes bei vyresnį už jas sūnų Brianą.

Istorijas apie Megan vaikystę tėvams pastaraisiais metais teko pasakoti daugybę kartų. Tačiau toli gražu ne visos yra nostalgiškos ir mielos: būta ir patyčių mokykloje, ir nemalonių nutikimų, susijusių su brolio įsitraukimu į nusikalstamą veiklą. Šeima buvo triukšminga, politiškai susiskaldžiusi. Pavyzdžiui, Jimas balsavo už D.Trumpą, ir už tai Megan jam negali atleisti. Bet tėvas palaiko dukrą, kai ji protestuodama negieda himno, nors ir sulaukia smerkiančių laiškų.

Vaikais, nepaisant visko, tėvai rūpinosi. Nors vyresnėlis nuėjo blogais keliais, ne vienus metus praleido įkalinimo įstaigose, dvynėmis ir jų pasiekimais jie gali pagrįstai didžiuotis. Ne veltui kažkada mama vienintelę savo laisvą dieną per savaitę  aukodavo tam, kad dukras nuvežtų į futbolo treniruotes, o tai į abi puses užtrukdavo beveik penkias valandas. Savaitgaliais į varžybas jas neburbėdamas vežiodavo tėvas, nors dėl to keltis tekdavo kone paryčiais.

Kai mergaitės pradėjo parnešti pirmuosius sportinius trofėjus, mokė nesipūsti vien dėl to, kad sekasi sportas, ragino mokytis, kad gautų stipendiją. Nepasmerkė dukterų ir sužinoję apie netradicinę seksualinę jų orientaciją, nors prireikė laiko su tuo susitaikyti. Tik bijojo, kad tai apsunkins joms gyvenimą mažame konservatyviame miestelyje. Kita vertus, šeimoje tai ne pirmasis atvejis, jų teta, mamos sesuo, taip pat yra lesbietė. Bet dukrų pasiekimai nustūmė šį klausimą į antrą planą.

Išliko tokios pat artimos

Rachael sportinę karjerą nutraukė po kelio traumos ir kartu su Megan ėmėsi kitos veiklos, susijusios su sportu. Jos rengia treniruočių stovyklas Portlando universiteto, kuriame studijavo, moterų futbolo komandai, jaunimo futbolo klubams. Taip pat organizuoja parodomąsias futbolo treniruotes – sesijas gabiems jauniems futbolininkams, kuriose pačios pristato savo atrinktas ir rekomenduojamas treniravimosi technikas. Tai jų verslas, kuriuo rūpinasi Rachael.

Kaip ir daugelis dvynių, vaikystėje ir paaugystėje jos buvo tiesiog neišskiriamos, tačiau ir dabar yra labai artimos. Sesės panašios, tačiau neidentiškos, tiesa, abi plaukus kerpasi trumpai. Rachael plaukai tamsūs. Megan juos šviesina ir dažo rožine spalva. Ši šukuosena tapo jos skiriamuoju ženklu. Iš tiesų tai paskutinės minutės sprendimas, kai kartą prieš kelerius metus norėjosi kažko naujo ir neįprasto. Jai patinka, kad iš pradžių ryški spalva pamažu blunka, kol ir vėl plaukus nudažo.

Dabar, kai tapo dar labiau žinoma ir atpažįstama, plaukų spalva ją dažnai išduoda, todėl keliaudama ar laisvalaikiu, kai nori išvengti nepageidaujamo dėmesio, visuomet nešioja baltą kepuraitę su snapeliu, užsmauktą ant akių. Baltais siūlais ant jos priekio išsiuvinėtas keiksmažodis f--- you, kurį pamatysi tik gerai įsižiūrėjęs. Tai įspėjimas, o kartu tam tikro požiūrio demonstravimas, Megan geriau nei bet kas kitas žino, kad ovacijos akimirksniu gali pereiti į nušvilpimą.

Kai nesportuoja, mėgsta nešioti patogius, paprastus drabužius – su džinsais ir odiniu švarkeliu jaučiasi geriausiai, dažniausiai avi stilingus mokasinus. Neseniai pasidovanojo sau auksinį "Rolex" laikrodį – tiek ir tos prabangos.

Atrodo puikiai, ir ne tik dėl smulkaus sudėjimo, o dėl to, kad pasukusi mylimosios pavyzdžiu ėmė sveikiau maitintis, į meniu įtraukė daugiau daržovių ir baltymų, vengia transriebalų, cukraus, krakmolo ir kitų kenksmingų medžiagų.

Jos kalbos įvairiomis progomis skirtingai auditorijai sutinkamos su palaikymu ir susižavėjimu, nes M.Rapinoe kalba kaip patyrusi politikė, paprastai, aiškiai, kartu yra sava, artima paprastiems žmonėms. Įdomu, kad nauja visuomenės apklausa parodė, jog dabar už futbolo žvaigždę prezidento rinkimuose balsuotų 42 proc. rinkėjų, 1 proc. daugiau nei už D.Trumpą. Bet ji neketina dalyvauti politikoje, nors po šių metų olimpinių žaidynių planuoja baigti sportinę karjerą.


Megan Rapinoe apie...

... dalyvavimą politikoje. Nenoriu būti mėgėja, man nepatinka diletantai, tam, kad būtum geras politikas, reikia žinių, įgūdžių ir talento.

... diskriminaciją sporte. Faktas, kad esu tik ketvirta moteris per 66 metus, paskelbta "Sports Illustrated" žurnalo Metų sportininku, kalba pats už save.

...svarbiausias vertybes. Mes turime būti geresni. Daugiau mylėti, mažiau nekęsti. Daugiau klausytis, mažiau kalbėti.

... laisvės pojūtį. Man svarbiausia turėti laisvę rizikuoti, laisvę daryti klaidas ir laisvę išbandyti vis naujus dalykus.

... kritikos priėmimą. Jeigu negali priimti kritikos, negalėsi pasinaudoti visomis galimybėmis, kurias tau siūlo gyvenimas.

... lyčių lygybę. Vieną dieną moters įvartis bus vertas tiek pat, kiek ir vyro įvartis. Ir jokių kompromisų čia negali būti.

... patirčių įvairovę. Man patinka daryti ką nors neįprasto, ypač jei ta veikla leidžia išeiti už sporto ribų ir yra susijusi su mada. Mada leidžia išlįsti iš dėžės, į kurią uždarytos sportininkės profesionalės, todėl ne kartą esu tapusi reklaminių drabužių kampanijų veidu, tai smagių emocijų suteikianti patirtis.

... rizikos vertę. Kartais verta rizikuoti viskuo, ką turi, dėl savo svajonės, kurią matai tik tu pats.

... atkaklumo svarbą. Kad ir kokį smūgį gautum, koks jis neteisingas atrodytų, niekada nepasiduok. Atsikelk ir eik toliau. Sunku nugalėti tą, kuris niekada nepasiduoda.

GALERIJA

  • M. Rapinoe – futbolininkė, nebijanti mesti iššūkį JAV prezidentui
Scanpix nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (6)

bobu vieta

Prie puodu...

Vytautas

Gamtoje ir tarp žmonių niekada negalima dėti lygybės ženklo, o tinka daugiaulygu, mažiaulygu, nes mes visi skirtingi.Diskusija tuo klausymu beprasmiška. Prezidentu, sportininku norint tapti reikia nuoseklaus darbo ir didžiulių pastangų, paramos iš aplinkos. Tad reikia sveikinti žmones tuo keliu einančius.

Petras

Dar viena nelaimė.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS