Gydytoja Inga Gruzdienė: estetinė ginekologija – daugiau nei grožio procedūros Pereiti į pagrindinį turinį

Gydytoja Inga Gruzdienė: estetinė ginekologija – daugiau nei grožio procedūros

2025-07-11 07:00 kauno.diena.lt inf.

Tam tikros moterų sveikatos problemos daugelį metų buvo laikomos natūralia senėjimo ar gimdymo pasekme, su kuria tiesiog reikia susitaikyti. Šlapimo nelaikymas, skausmingi lytiniai santykiai ir kitos subtilios temos – ne vienos moters realybė, tačiau apie tai garsiai kalbėti vis dar nedrąsu. Savo ruožtu medikai pabrėžia: „nepatogių“ sveikatos temų nėra.

Inga Gruzdienė Inga Gruzdienė Inga Gruzdienė

Ir jaunoms, ir vyresnėms pacientėms šiandienos medicina siūlo išeitis, kurios padeda ne tik spręsti opius daugelio moterų negalavimus, bet ir grąžina komfortą bei gyvenimo džiaugsmą. Viena tokių sričių – estetinė ginekologija, kuri, klaipėdietės gydytojos ginekologės Ingos Gruzdienės teigimu, vis dar pelnytai neįvertinta ar tiesiog vertinama pernelyg siaurai.

Kaip pripažįsta medikė, estetinė ginekologija neretai tapatinama vien su grožio procedūromis. Nors, be abejo, estetinė paskirtis taip pat svarbi, ji sudaro tik nedidelę dalį visos srities.

„O iš tiesų čia daugiausiai reikšmės turi būtent gydomasis aspektas. Estetinė ginekologija šiandien yra vadinama unikalia naujove, leidžiančia mums, gydytojams ginekologams, ambulatorinėje praktikoje – tai yra ne stacionare, o tiesiog kabinete – padėti pacientei įveikti tam tikras ligas ar sveikatos sutrikimus. Be to, tai yra minimaliai invazinės, neskausmingos arba nedidelio nuskausminimo reikalaujančios procedūros“, – pabrėžė Ingos Gruzdienės medicinos centro Klaipėdoje ir Lifeklinikos Kaune steigėja bei vadovė.

Tad kokias bėdas dažniausiai sprendžia estetinė ginekologija? Kaip teigia pašnekovė, šios srities pritaikymo laukas yra išties platus, vis dėlto viena labiausiai paplitusių problemų, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos, yra makšties sausumas, arba atrofija. Verta paminėti, jog ji vargina ne vien menopauzės sulaukusias moteris, bet ir jaunas, reprodukcinio amžiaus pacientes, ypač po gimdymo, žindymo laikotarpiu.

Skausmas neturi būti kasdienybė

„Dėl hormonų pokyčių, pavyzdžiui, estrogenų trūkumo, atsiradęs sausumas sukelia diskomfortą, skausmingus lytinius santykius, o tai tiesiogiai veikia moters libido, pasitikėjimą savimi, neišvengiamai – ir santykius su antrąja puse“, – aiškino gydytoja ginekologė I. Gruzdienė.

O juk su hormonų svyravimų pasekmėmis moterys gali susidurti įvairiais gyvenimo etapais ir momentais: ne tik susilaukus mažylio, bet ir išgyvenant menopauzę, patiriant stresą, taip pat naudojant kontraceptines priemones, galiausiai – sergant tam tikromis ligomis, vartojant vienokius ar kitokius medikamentus.

Inga Gruzdienė

Štai medikė išskiria itin jautrią grupę – tai moterys, gydomos dėl onkologinių ligų. Po chemoterapijos, spindulinio gydymo ar taikant hormonų slopinimo terapiją, pavyzdžiui, esant krūties vėžiui, pacientės susiduria su itin stipriu makšties sausumu, audinių trūkinėjimu ir skausmu.

„Ir mes taip pat galime padėti šiais atvejais – procedūros atliekamos ne tik saugiai, bet ir efektyviai, tad praėjus tam tikram laikui pacientės mielai ir vėl sugrįžta šioms procedūroms“, – patirtimi dalijosi Ingos Gruzdienės medicinos centro ir Lifeklinikos vadovė.

Kita svarbi sritis – pagalba moterims po gimdymo, kai epiziotomijos (tarpvietės kirpimo) ar cezario pjūvio randai tampa nuolatinio skausmo ir didžiulio nepatogumo šaltiniu. Šiuo atveju estetinės ginekologijos procedūros sumažina jo jautrumą bei grąžina moterims gyvenimo komfortą.

Gydytojos teigimu, estetinės ginekologijos procedūros taip pat veiksmingos gydant pasikartojančias infekcijas, tokias kaip pienligė, kai tradiciniai vaistai nebepadeda, bei sprendžiant lengvo laipsnio šlapimo nelaikymo problemas.

I. Gruzdienė mini ir dažniausiai menopauzės metu moteris kamuojančią autoimuninę odos ligą – kerpligę. Ši liga beveik nepasiduoda arba mažai pasiduoda kitokiems gydymo būdams, pavyzdžiui, specialiems tepalams, tuomet bene vienintelis kelias pagerinti būklę tampa būtent estetinė ginekologija, o konkrečiai – PRP terapija.

Kaip aiškino pašnekovė, estetinėje ginekologijoje dažniausiai pasitelkiami du pagrindiniai metodai, kuriuos galima naudoti atskirai arba derinti tarpusavyje: tai jau minėtoji PRP (angl. Platelet-Rich Plasma) terapija bei hialurono rūgšties injekcijos.

Pirmuoju atveju naudojama trombocitais praturtinta paties paciento kraujo plazma. Šis metodas itin vertingas dėl audinių regeneracijos – atsinaujinimo skatinimo.

„PRP procedūros metu iš pacientės venos paimamas nedidelis kraujo kiekis, jis specialiu aparatu apdorojamas, atskiriama trombocitais praturtinta plazma, kuri ir suleidžiama į problemines vietas. PRP metodas skatina natūralius organizmo gijimo ir atsinaujinimo procesus, gerina kraujotaką, atkuria audinių struktūrą. PRP kartu su hialurono rūgštimi, be audinių regeneracijos, kartu ir giliai drėkina, kas labai svarbu makšties sausumus dėl įvairiausių priežaščių patiriančioms pacientėms“, – terapijos naudas vardijo gydytoja ginekologė I. Gruzdienė.

Inga Gruzdienė

Grąžinti pasitikėjimą savimi

Ne mažiau plačiai estetinėje ginekologijoje taikomi ir hialurono rūgšties užpildai. Pats hialuronas yra natūraliai organizme randama medžiaga, atsakinga už drėgmės palaikymą. „Tad ginekologijoje naudojami specialūs hialurono užpildai, kurie intensyviai drėkina audinius, atkuria jų elastingumą, suteikia putlumą. Ir šis efektas išlieka ganėtinai ilgam laikui“, – teigė ilgametę patirtį turinti medikė.

„Pavyzdžiui, menopauzės periodu ženkliai sumažėjus estrogenų kiekiui, vyksta daug pokyčių, susijusių su jungiamuoju audiniu, jo sudėtimi, pasireiškia ne tik makšties sausumas, bet ir leidžiasi patys organai – makštis, gimda, atsiranda šlapimo nelaikymas. Tad šioje situacijoje taikomos hialurono su PRP terapija procedūros, kurios leidžia padidinti audinių putlumą, sprendžia šlapimo nelaikymo ar dizurijos (diskomforto šlapinantis), skausmingo šlapinimosi problemas ir padeda pacientei pasijausti geriau“, – pasakojo pašnekovė.

Nors gydomasis poveikis yra svarbiausias, estetinė ginekologija neabejotinai gali padėti moterims jaustis patrauklesnėms, o kartu – ir labiau pasitikėti savimi. Pavyzdžiui, hialurono užpildais galima atlikti lytinių lūpų putlinimą, atkurti su amžiumi prarastą jų apimtį. Taip pat gali būti atliekama vadinamojo G taško augmentacijos (padidinimo) procedūra, skirta lytinio gyvenimo kokybei pagerinti.

Svarbiausia žinutė: sprendimai yra

Žinoma, kiekvienas atvejis – individualus, tačiau maksimaliam ir ilgalaikiam efektui pasiekti dažniausiai rekomenduojamas trijų procedūrų kursas su 4 savaičių pertraukomis. Kartu I. Gruzdienė pabrėžia, jog teigiamą pokytį daugelis moterų pajunta jau po pirmosios procedūros.

Poveikis, vėlgi priklausomai nuo konkrečios situacijos, išlieka skirtingą laiką, vėliau procedūrą galima kartoti. Pirmasis svarbus žingsnis – konsultacija su gydytoju specialistu, kurios metu įvertinama problema ir sudaromas individualus gydymo planas.

„Jos metu pacientei suteikiama išsami informacija, koks gydymo metodas jai būtų tinkamiausias, o tada jau galima apsispręsti dėl pačios procedūros laiko, nes jai taip pat reikia atitinkamai pasirengti“, – patarė medikė, estetinės ginekologijos procedūras atliekanti ne tik savo įsteigtame medicinos centre Klaipėdoje, bet ir Lifeklinikoje Kaune.

Pašnekovės pastebėjimu, nors, regis, apstu įvairiausių žinių šaltinių, patikimos informacijos sklaidos šia tema vis dar stinga. 

„Moterys neretai nežino apie šiuos pagalbos būdus ir kur jos ieškoti. Tad labai norisi, jog pacientes pasiektų kuo daugiau informacijos, kad sprendimai yra, kad jos nekentėtų ir kreiptųsi į medikus. Jos tikrai ne vienos“, – drąsino gydytoja ginekologė I. Gruzdienė.

www.gruzdienesklinika.lt.

www.lifeklinika.lt.

Straipsnis užsakytas