Kokį vandenį gerti: gazuotą ar ne? Pereiti į pagrindinį turinį

Kokį vandenį gerti: gazuotą ar ne?

2009-08-15 23:59

Kodėl reikia išgerti mažiausiai 2 l vandens per dieną? Ir kokio? Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, apie 80 proc. visų ligų susergama dėl blogo vandens.

Vanduo, sultys, sriuba

"Fiziologinė norma – 2 l skysčių per dieną. Tiems, kurie labiau prakaituoja, reikia išgerti iki 3 l", – paaiškino gydytoja gastroenterologė Rūta Rokaitė.

Vasarą, kai karšta, prakaituoja visi. Organizmas pats paprašo to, ko jam reikia: daugiau geriame, nei valgome. 3 l – nebūtinai vandens.

"Į šį kiekį įskaičiuojama viskas: ir sriuba, ir sultys, ir kompotai. Šiuose skysčiuose yra vitaminų, vandenyje – mineralinių druskų. Organizmui reikia visko", – apibendrino gydytoja R.Rokaitė.

Dalyvauja daugybėje procesų

Vanduo žmogaus organizmui reikalingas daugeliu aspektu. Be jo negalėtų vykti jokios reakcijos, sutirštėtų kraujas, liaukų sekrecija, nepasišalintų toksinai. Taigi žmogui iš visų skysčių geriausias yra vanduo.

Lietuvoje populiarėja pasaulinės geriamojo vandens tendencijos: kaip ir kitų šalių gyventojai, lietuviai dažniau ima rinktis negazuotą geriamąjį vandenį. Jo per pastaruosius dvejus metus nuperkama 5 proc. daugiau: 2007 m. pradžioje negazuoto vandens pardavimai sudarė 42,7 proc., o 2009 m. pirmąjį ketvirtį – jau 46,4 proc. Lietuvoje parduodamo geriamojo vandens, rodo rinkų tyrimų bendrovės "Nielsen" pateikti duomenys.

Labiausiai populiarėja sostinėje

"Negazuoto vandens pardavimų didėjimas – bendra pasaulinė tendencija. Lietuvoje ji greičiausiai atėjo į Vilnių – sostinėje jau kurį laiką gazuoto vandens parduodama mažiau negu negazuoto", – sako geriamojo vandens "Vichy" produkto vadovė Renata Baublytė.

Kitose vietovėse gazuoto vandens suvartojama daugiau. Pavyzdžiui, mažesnėse gyvenvietėse gazuoto vandens parduodama du trečdaliai, negazuoto – vienas.

Medikų teigimu, negazuotas vanduo daug sveikiau tiems, kurių virškinimo sistema sutrikusi.

Tai, kad įsigalėjo sveikesnis lietuvių požiūris į vartojamus produktus, patvirtina ir natūralaus vandens su skoniu, kurį vartotojai paprastai renkasi vietoj gazuotų vaisvandenių, pardavimai.

"Nepaisydami šiek tiek didesnės kainos, vartotojai ir toliau renkasi skonį turintį negazuotą vandenį, tokį kaip "Vichy VivaFresh". Tai gali būti nulemta atidesnio požiūrio į vartojamų produktų poveikį sveikatai, nes vanduo su skoniu neturi dirbtinių saldiklių kaip limonadai", – teigia R.Baublytė.


Su vaisių aromatu – skaniau

Gazuotas vanduo – ar jis būtų paskanintas vaisių aromatais, ar ne – kainuoja panašiai, todėl jo lietuviai nuperka tiek pat, kiek ir anksčiau. Labiausiai lietuviai mėgsta citrinų skonio gazuotą vandenį – jį iš skanintą vandenį geriančių pirkėjų renkasi beveik 73 proc. Braškių skoniui pirmenybę teikia 11 proc. pirkėjų, apelsinų – 5,4 proc., lietuviškų obuolių – 2,4 proc. pirkėjų. Vos prieš mėnesį parduotuvių lentynose pasirodžiusį vynuogių ir kriaušių skonio vandenį jau dabar renkasi 1,8 proc. pirkėjų.


Kas yra gazuotas?

Gazuotas vanduo – gėrimas, prisotintas anglies dioksido, išsiskiriantis maloniu skoniu, gaivinamosiomis savybėmis ir vadinamu žaismingumu – intensyviu ir ilgalaikiu burbuliukų išsiskyrimu. Anglies dioksidas turi konservavimo savybių, į gėrimą jis įvedamas ir tirpinamas arba natūraliai fermentuojamas (šampane, vyne, sidre, aluje, duonos giroje).


Vandens nauda

Vanduo pašalina iš organizmo toksinus ir visus kitus per medžiagų apykaitos procesą išsiskyrusius nereikalingus produktus, padeda deginti riebalus, gali sumažinti alkio jausmą.


Gydomasis poveikis

Išgertas mineralinis vanduo visų pirma veikia skrandžio, o vėliau ir viso virškinamojo trakto gleivinę. Patekęs į skrandį, vanduo skatina sulčių išsiskyrimą, o praėjus pusei valandos, jau būdamas dvylikapirštėje žarnoje ir veikdamas jos gleivinę, skrandžio sulčių išsiskyrimą slopina. Todėl prieš geriant mineralinį vandenį svarbu žinoti, koks jūsų skrandžio sulčių rūgštingumas. Jei normalus, mineralinio vandens rekomenduojama gerti po 1 stiklinę 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Jei rūgštingumas sumažėjęs, vanduo geriamas taip pat 3 kartus per dieną, tačiau 15 min. prieš valgį iš lėto, mažais gurkšneliais. Jei rūgštingumas padidėjęs, mineralinį vandenį geriausia gerti greitai, dideliais gurkšniais 3 kartus per dieną, 15 min. prieš valgį.


Druskos

Mineralinį vandenį su didesniu kalcio kiekiu naudinga gerti, jei aktyviai sportuojate ir daug prakaituojate, nes jis padeda stiprinti raumenis, aktyvina žarnyno motoriką, gerina širdies veiklą.

Sulfatai vandenyje mažina cholesterolio kiekį kraujyje, skrandžio sekreciją, gali veikti kaip diuretikas, iš organizmo pašalina daugiau kenksmingų medžiagų, skatina tulžies susidarymą, jos išsiskyrimą iš kepenų į tulžies pūslę, o iš šios – į dvylikapirštę žarną, atskiedžia tulžį.

Natris dalyvauja organizmo vandens apykaitoje, gerina virškinimą, malšina lėtinį gastritą, skatina gausiau išsiskirti skrandžio sultis.

Magnis mažina dirglumą, nemigą, galvos skausmą, širdies ritmo sutrikimus, padeda sergantiesiems kepenų ir tulžies latakų ligomis.

Fluoridai saugo dantis nuo ėduonies, padeda taisyklingai vystytis augančio organizmo kaulų sistemai.


Kiti patarimai

Jei vargina aukštas kraujospūdis, nepatartina gerti vandens, kuriame natrio yra daugiau kaip 20 mg/l.

Sergant kepenų ligomis ar užkietėjus viduriams negalima gerti šalto mineralinio vandens, o tik pašildytą arba bent jau kambario temperatūros.

Kraujuojant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opai mineralinio vandens gerti negalima.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų