Išsiplėtusios kojų venos – ne tik skausminga, bet ir grėsminga. Jei blauzdas nusėja rausvai melsvi gumbai – gydytis būtina, nes susidarę krešuliai gali užkimšti įvairių organų kraujagysles.
Išsiplėtė nuo bėgiojimo
Adomui Narvydui – dar tik 28-eri, bet jo venos jau buvo išsiplėtusios ir jas teko operuoti. Sakoma, kad to reikėjo žmonėms jau senų senovėje, nuo judėjimo keturiomis perėjus ant dviejų kojų, nes jų venoms nuo tada teko ir tebetenka didelis krūvis. Kuo ilgiau stovime, tuo labiau kenčia kojos.
Adomo kojų venos nukentėjo bėgiojant. Pamėgęs šią sporto šaką vaikinas kartą per treniruotę nikstelėjo koją. Ant blauzdos iššoko guzas. Tai buvo prieš aštuonerius metus.
"Iš pradžių į tai nekreipiau dėmesio. Ilgainiui ta iššokusi vena nubėgo aukštyn. Koja pradėjo tirpti, pasidarė sunki", – pasakojo Adomas apie priežastis, privertusias jį kreiptis į medikus.
Respublikinės Kauno ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas, prityręs angiochirurgas Gediminas Grigas, vos užmetęs akį, nedvejodamas priėmė sprendimą: reikia operuoti. Adomui buvo išsivysčiusi venų trombozė – liga, kai venos užsikemša trombu, sutrinka veninio kraujo nutekėjimas.
Ji pavojinga tuo, kad atitrūkusios trombo dalys gali patekti į plaučius, sutrikdyti kitų organų kraujotaką, užkimšdamos jų kraujagysles.
"Po operacijos dar tą pačią dieną atsistojau ant kojų, perėjau per palatą, o dabar vaikštau visai normaliai", – praėjus savaitei tikino Adomas.
Jam venų operacija buvo atlikta nauju šalčio chirurgijos metodu. Jokių pjūvių, jokių žaizdų. Ko gero, dėl to vaikinas jaučiasi gerai, nors pašalinta visa išsiplėtusi vena. Beje, operacijos jaunas vyras bijojo, prašė, kad jį užmigdytų, nors buvo galima tik numalšinti operuojamos kojos skausmą. Dabar reikia laiko, kad pažeidimai sugytų, todėl vadybininku dirbantis Adomas į darbą dar neina.
Verčia operuotis kiti
Nauji išsiplėtusių kojų venų gydymo metodai – išganymas tiems, kurie kenčia kojų skausmus ir rizikuoja komplikacijomis, pavojingomis gyvybei.
"Dabar ligoniams, kurių kojų venos išsiplėtusios, traumatologai ortopedai prieš sąnarių protezavimo operacijas pirmiausia siūlo išsigydyti venas. Neoperuoja ir ginekologai – visi bijo komplikacijų, kurios gali ištikti pooperaciniu periodu", – į klausimą, kodėl vis daugiau atliekama kojų venų operacijų, atsakė gydytojas G.Grigas.
Kraujagyslių chirurgija nestovi vietoje, todėl ir Kauno gydymo įstaigose dirbantys angiochirurgai taiko naujus darbo metodus.
Kaunietis Vytautas Paškevičius buvo operuotas prieš kelerius metus senuoju, klasikiniu metodu, kai išsiplėtusios venos šalinamos mechaniškai, išpjaunant jas skalpeliu.
"Tuomet operacija šiam pacientui buvo atlikta ne iki galo, dėl mums nežinomų priežasčių paliktas vienas iš dviejų esančių veninių kamienų. Galbūt jis nebuvo pakitęs, todėl nešalintas, bet dėl to išsivystė recidyvas, atsirado trofinė opa", – apie paciento ligą pasakojo G.Grigas.
Respublikinėje Kauno ligoninėje V.Paškevičiui buvo atlikta venų operacija naujuoju metodu, kai išsiplėtusios venos paveikiamos radiodažnuminėmis bangomis. Po operacijos jau antrą dieną trofinė opa pasidengė šašu, pradėjo gyti. Iki tol V.Paškevičius kankinosi tris mėnesius, nes koją skaudėjo, kasdien reikėjo perrišti žaizdą.
Atšaldo iki 80 laipsnių
"Kokį metodą taikyti, nusprendžiame įvertinę ligos pobūdį. Gali būti, kad teks panaudoti ir šaltį, ir radijo bangas", – nauja darbo patirtimi, kurios su kolega Arvydu Magalenga sėmėsi užsienio šalyse, dalijasi gydytojas G.Grigas. – Pasirinkimas priklauso nuo situacijos, ligos eigos, kiek ji užleista. Metodai skiriasi, kai operacija tik kosmetinė, ir kai operuojama, nuo išsiplėtusių venų jau atsiradus išviršinėms žaizdoms. Tai – kojų venų varikozės komplikacija."
Kuo skiriasi naujieji metodai, kuris pranašesnis?
Gydytojas G.Grigas aiškina, kad krioterapija – tai metodas, kai gydoma šalčiu.
"Metalinis zondas atšaldomas iki 80 laipsnių ir per mažą skylutę įvedamas į išsiplėtusią veną. Taip ji šaldoma iš vidaus, kad sustotų kraujotaka ne tik joje, bet ir smulkiosiose kraujagyslėse. Šiuo metodu pašalinus kraujavimo pavojų, išsiplėtusi vena ištraukiama", – techninį darbą komentavo angiochirurgas.
Tuomet, kai dėl kraujagyslių raizginio vena pravesti zondą pavojinga, jis pravedamas šalia venos. Ją supa minkšti audiniai, riebalai, todėl, sako gydytojas, nesunku tai padaryti. Efektas tas pats: smulkiosios kraujagyslės ir vena užšaldoma ir pastaroji pašalinama.
Taikant radiodažnuminį metodą įvedamas zondas, per kurį sklinda radijo bangos.
"Jos koaguliuoja venų sienelėje esančius baltymus, ir išsiplėtusi vena sulimpa. Skirtumas tik tas, kad ji paliekama, nešalinama", – pabrėžė G.Grigas.
Bet kokiu metodu paveikus išsiplėtusią veną, jos funkcijas perima kitos kraujagyslės.
Be priemokų – nė iš vietos
Dar vienas palyginti naujas išsiplėtusių venų gydymo metodas – lazerio terapija. Jį taikant buvusi išsiplėtusi vena taip pat paliekama.
Į klausimą, kaip geriau: palikti ar ištraukti, kraujagyslių chirurgas G.Grigas vienareikšmio atsakymo neturėjo. Jis tik pabrėžė, kad operuojant lazeriu chirurgams reikia būti labai atsargiems, dėl taikomos aukštos temperatūros būtina tiksliai apskaičiuoti kraujagyslių diametrą, spindulį, atstumą tarp greta esančių venų, arterijos ir nervų. Tai preciziškai atlieka gydytojas A.Magalenga.
Nepaisant šių subtilybių, išsiplėtusių venų naujų operacijų trukmė perpus trumpesnė. Gerokai trumpesnis ir pooperacinis periodas. Ligoniai iškart po operacijos gali eiti namo. Visa bėda, kad tokios operacijos brangesnės ir ligoniams tenka primokėti patiems. Kiek?
"Šioms operacijoms naudojami vienkartiniai nesterilizuojami instrumentai, o jie nepigūs – nuo 400 iki 2200 litų", – džiaugdamasis naujomis galimybėmis G.Grigas pridėjo ir liūdnesnę žinią.
Pirmiesiems Respublikinės Kauno ligoninės pacientams už instrumentus mokėti nereikėjo, juos padovanojo gamintojai. Kitiems pacientams teks gerokai primokėti arba rinktis senuosius metodus.
Ar ligoninė negali padengti šių išlaidų iš savo biudžeto? Jis, anot gydytojo G.Grigo, ir taip menkas, nes ligonių kasos apmoka tik bazinę operacijų kainą, kuri ir taip neatitinka realių išlaidų. Medikai viliasi, kad ligonių kasos padidins jų paslaugų įkainius.
Kojų venų trombozės simptomai
Blauzdų skausmas,
galūnių mėlynavimas, kaitimas,
skirtinga blauzdų apimtis,
išsiplėtusios kojų venos,
kojų sunkumas, niežėjimas,
galūnių tinimas.
Kraujotakos nepakankamumo gydymas vaistažolėmis
Reikės 30 g valerijonų šaknų, 20 g kraujažolių žolės, 15 g apynių spurgų, 35 g vaistinių melisų lapų.
Vieną valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.
Kojų venų uždegimui malšinti
40 g kaštonų žievės, 30 g ramunėlių žiedų, 30 g vaistinių taukių šaknų. Vienam valgomajam šaukštui mišinio – stiklinė verdančio vandens. Užpylę 30 min. kaitinkite mišinį vandens vonelėje, 10 min. aušinkite, perkoškite ir dėkite kompresus.
Profilaktika
Miegokite, kad kojos būtų pakeltos (užtenka 10–15 laipsnių).
Kojas tvarstykite, mūvėkite elastines kojines.
Sportuokite.
Priežastys
Paveldėjimas,
stovimas darbas, ypač karštoje aplinkoje,
nepatogūs, aukštakulniai batai.
Pratimai profilaktikai
1. Atsistoti ant pirštų galų, giliai įkvėpti ir be įtampos sulaikyti kvėpavimą, iškvėpti.
2. Stovėti ant kulnų, pakėlus pėdų priekį, arba sėdint siūbuoti pėdas, pakaitomis pakeliant ir nuleidžiant tai kulnus, tai pirštus.
3. Sėdint pakelti pėdas ir siūbuoti tai į išorę, tai į vidų (vadinamasis automobilio stiklo valytuvo judesys). Tą patį judesį atlikti ir su kojų kulnais, kojų pirštais atsirėmus į grindis (atvirkštinis stiklo valytuvo judesys).
4. Bėgti, eiti, lipti laiptais avint ne aukštakulnius batelius, o orą praleidžiančius sandalus ar basutes. Kojų venoms labai naudingas plaukimas, važiavimas dviračiu. Važiuojant patartina mūvėti kompresines kojines.
5. Reguliariai kojas palaikyti po kontrastiniu dušu, leidžiant stiprią vandens srovę. Procedūrą reikia baigti šaltu vandeniu, o po jos kojas sausai nušluostyti.
Naujausi komentarai