Įspėjama dėl galimo tymų plitimo Lietuvoje | KaunoDiena.lt

ĮSPĖJAMA DĖL GALIMO TYMŲ PLITIMO LIETUVOJE

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) ketvirtadienį įspėjo dėl galimo tymų plitimo.

Trečiadienį centras iš Utenos visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus gavo pranešimą apie laboratoriškai patvirtintą tymų atvejį. Susirgo 55 metų moteris, kovo 11 dieną ji pasijuto blogai, o kovo 12 dieną buvo hospitalizuota.

Pacientė teigia neturėjusi jokio kontakto su tymais sergančiais asmenimis. Jos skiepijimo būklė nėra žinoma.

Tai jau antrasis tymų atvejis šiais metais.

Pernai šalyje užregistruoti 35 tymų atvejai. Visi sirgusieji buvo neskiepyti arba nepilnai skiepyti.
ULAC specialistai rekomenduoja kontaktų su tymais užsikrėtusiais asmenimis galėjusiems turėti žmonėms stebėti savo būklę. Blogai pasijutus – pasireiškus bėrimams, karščiavimui, kreiptis į šeimos gydytoją.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Ligos inkubacinis periodas trunka 7-17, kartais – iki 21 dienos, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1-2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnai prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas – encefalitas.

Tymai iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėnesių ir 6-7 metų. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS