„Spalio 7 dieną pirma grupė, pirmos septynios dešimtys užsirašiusiųjų į komendantūras bus pakviesta į karinio rengimo kursus, dešimties dienų kursus“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė Laurynas Kasčiūnas.
Pasak jo, kitos dvi grupės po 70 žmonių karinio rengimo kursus praeis lapkričio mėnesį.
„Mes taip pradedame karinio rengimo kursą, (...) šalia to turime ir kitas rengimo programas, šiais metais planuojame parengti dar šimtą dronų operatorių, komendantūrose užsiregistravę asmenys turės ir tokią galimybę, taip pat šimtas žmonių įvairiose Lietuvos vietose išklausys hibridinį kursą, nes informacinis karas ir kova su dezinformacija irgi yra labai svarbi komendantūrų dalis“, – kalbėjo ministras.
Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo atstovas pulkininkas Danas Mockūnas teigė, kad bazinį karinį kursą sudarys 81 valanda, jis vyks dešimt dienų.
„Piliečiai įgaus pagrindines žinias, tokias kaip šaudymas, elgesys su ginklu, pirmoji medicininė pagalba, topografija, bazinės inžinerijos žinios ir taktika“, – aiškino kariuomenės atstovas.
Dar 200 žmonių, kaip nurodė L. Kasčiūnas, gaus praktinius pilietinio pasipriešinimo įgūdžių kursus.
„Ką tai reiškia? Tai pirmoji medicinos pagalba, tai ir priešiškos technikos atpažinimas, ir elgesys apšaudymo metu, ir Molotovo kokteilių gamyba ir jų panaudojimas“, – vardijo jis.
Piliečiai įgaus pagrindines žinias, tokias kaip šaudymas, elgesys su ginklu, pirmoji medicininė pagalba, topografija, bazinės inžinerijos žinios ir taktika.
L. Kasčiūno teigimu, iki metų pabaigos įvairiose programose komendantūrose ketinama parengti apie 500–600 žmonių, kitąmet – apie 3,5 tūkstančio.
„Bet, aišku, akcentas yra į karinį rengimą. (...) Po to matysime, jei visi parengti, integruoti, vėl aktyvuosime agitaciją, kad vėl kviestume į komendantūras ir taip lipdysime visuotinės gynybos paveikslą“, – pridūrė ministras.
D. Mockūnas sako, kad kitąmet vien bazinį karinį kursą pereis apie 1,5 tūkst. gyventojų, vėliau kasmet tikimasi parengti apie 2 tūkst. žmonių.
Anot L. Kasčiūno, pirmą rugsėjo savaitę visiems užsiregistravusiems išsiųsti informaciniai laiškai, informuojantys, kad su jais bus susisiekta individualiai.
„Anketos yra vertinamos, reikia įsivertinti, ar žmonės nėra aktyviajame rezerve, ar jie nėra civiliniame mobilizaciniame rezerve, ar žmonės nėra (...) grupėse, kurios gynybos planus užpildo kitaip ir jie gali atvirai dalyvauti komendantūrų veikloje“, – dėstė L. Kasčiūnas.
Ministro teigimu, šiuo metu į komendantūras užsiregistravo apie 6 tūkst. gyventojų.
„Reikia pabrėžti, kad registracija yra gyva, aktyvi, galite ir dabar (užsiregistruoti – BNS)“, – sakė jis.
Aktyviausiai į komendantūras registravosi Vilniaus gyventojai, jie sudaro bene pusę visų užsiregistravusiųjų, pasyviausiai – Šalčininkų rajono gyventojai, čia užsiregistravo septyni žmonės.
Anot D. Mockūno, nuo sausio numatoma įsteigti Karo komendantų valdybą, kuriai bus pavaldžios šešios regioninės komendantūros didžiuosiuose miestuose ir 54 savivaldybių komendantūros.
„Kiekvienoje savivaldybėje bus komendantinis vienetas, didžiuosiuose miestuose tai bus nuo vieno iki kelių batalionų, o mažesnėse savivaldybėse bus maždaug kuopa. (...) Bus reikalingi ne tik pėstininkai, bet ir logistikos specialistai, dronų specialistai, žmonės, kurie gali užtikrinti IT paslaugas – visi žmonės, kurie turi civilinę specialybę, yra laukiami komendantiniuose vienetuose“, – pasakojo pulkininkas.
Neparengtajam rezervui priklausantys aktyvūs žmonės registruotis į komendantūras kviečiami nuo gegužės pradžios.
Taikos metu komendantiniai vienetai bus užpildyti profesinės karo tarnybos kariais, rezervo karo prievolininkais, Lietuvos šaulių sąjungos komendantiniais šauliais ir pilietiškais asmenimis. Jų karinį rengimą užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos.
Komendantiniam vienetui karo metu yra numatytos šios funkcijos: kova su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis, svarbių objektų ir infrastruktūros apsauga, kontrolės postų įrengimas ir evakuacijos procesų užtikrinimas, informacinės aplinkos stebėsena.