-
Maltiečių globojamas Petras: kai esi ne vienas, viską gyvenime gali padaryti 1
„Meilė yra amžina, vienkartiniams dalykams nepriklauso“
88-erių Petras iš Prienų yra našlys. 51 metus laimingai gyveno su savo Regina, petys petin, kol vieną dieną liko be pačio artimiausio žmogaus. Buvęs geologas dabar pensininkas, apie dangun iškeliavusią žmoną kalbėjo su švelniu grauduliu: „Kol žmogus jaunas, sveikas, darbingas, esi visur tinkamas, turi draugų, pažinčių, bet kada ateina nelaukta senatvė, tuomet viskas pasikeičia, nebelieka draugų, o galiausiai nebetenki artimiausios gyvenimo draugės ir pasilieki vienas tarp keturių sienų. Tada prasideda negalia, nemiga, skausmai ir nebežinai žmogus, ką toliau beveikti. Atrodo, esi niekam nereikalingas, nieko vertas, nieko nenusimanantis. Beribė neviltis.“
Petro žmona ilgai sirgo – net dvylika metų ją slaugė, kiekvieną dieną rūpinosi, kartu valgyti gamindavo. Bet buvo kartu. „Niekad niekur su žmona vienas nuo kito neklaidžiojome. Visą laiką bendrai, nieko neskaičiuodavome – ar vienas daugiau, ar mažiau padarydavo. Todėl ir nebuvo ginčų. Mano supratimu, meilė yra Dievo kūrinys, o toliau, jeigu žmogus gyvena pagal Dievo įsakymus, tuomet viskas savaime vyksta, ir meilė savaime vyksta. Kiekviena akimirka yra šventas dalykas. Kaip be šilumos ir saulės neauga žolė, niekas neauga, taip ir meilė be Dievo palaimos. Kaip yra nuo senovės pasakyta, be Dievo palaimos net ir naktį anksti atsikėlęs pavėluosi. Meilė yra amžina, vienkartiniams dalykams nepriklauso.“
Rimgailės apsilankymas kaip ištroškusiam gurkšnis vandens
Tokį liūdną ir vienišą, tik ką netekusį savo gyvenimo meilės, Petrą prieš trejus metus sutiko maltiečiai. Rimgailės, jaunosios maltietės, tada dar moksleivės, apsilankymai tapo senoliui viltimi. „Nušvinta liūdesio pilnas kambarys gaivia jaunystės šviesa, kai ji ateina, po tokių vizitų net geriau miegu, nebekankina tas vienatvės sunkumas ir ilgesys. Nes kai lieki vienišas tarp keturių sienų, tuomet susimąstai. Ir atrodo, kad visai nebūta to gyvenimo...“
E. Knispelio ir iš maltiečių archyvo nuotr.
Labiausiai Petras nerimavo prieš pirmąsias vienišas Kūčias. „Visada su Irena 12 patiekalų šventiniam stalui ruošdavome. Dabar bus kitaip, – ir nedrąsiai kreipėsi: – Gal ir Kūčioms suteiksite malonę pabūti...“ Žinoma, Petras neliko vienas per šventes, tad atsidėkodamas senolis parašė maltiečiams padėką. „Aš, pensininkas Petras, nuoširdžiai dėkoju maltiečių bendruomenei už man, senukui, suteiktas ne tik materialias, bet ir dvasines malones. Jaučiu, kad be jūsų pagalbos, po žmonos mirties, vargu ar būčiau atsilaikęs prieš šio pasaulio audras. Jums suteikus moralinę, dvasinę pagalbą, aš jaučiuosi, kad net atėjus šventėms, nelikau apleistas. Labai nuoširdžiai dėkoju jūsų savanorei, nuolatos mane lankančiai Rimgailei, kuri atneša karštos šviežios sriubos, bet svarbiausiai dvasinio peno, kurio nenusipirksi nei parduotuvėje, nei vaistinėje. Nuo mūsų, senų ir vienišų, jums visiems linkiu stiprios sveikatos, Dievo palaimos ir tariu tūkstančius ačiū.“
„Kol esi jaunas ir sveikas, nepatyręs netekčių, daug ko neįvertini“
Per pirmuosius susitikimus net prakalbinti jį sunku būdavo, nors matydavau, kad labai laukdavo.
Ir šiandien senolį lankanti maltietė Rimgailė prisiminė, koks nejaukus pradžioje buvo Petro gedulas ir liūdesys. „Būdavo pradedu džiaugtis pavasarinėmis alyvomis, o Petras atsidūsta – mėgstamiausios Reginos gėlės. Per pirmuosius susitikimus net prakalbinti jį sunku būdavo, nors matydavau, kad labai laukdavo. Džiaugdavosi maistu, nes po netekties visai nenorėjo nieko gaminti. Sakydavo, kad nori keliauti pas žmoną.“
Dabar jau santykiai visai kitokie. Susitinka jiedu du kartus per savaitę ne šiaip pabendrauti, o šaškių turnyrams. Pradžioje Rimgailei nekaip sekėsi – nemokėjo. Net specialią programėlę parsisiuntė, kad geriau ėjimus žinotų, juk varžovui taip bus įdomiau žaisti. Bet Petras atlaidžiai žiūrėjo į merginos klaidas ir pabrėžė, kad visada laimi draugystė. Toks šiltas senelio ir anūkės ryšys.
Dviese viską gyvenime įmanoma padaryti
Senolio ir Rimgailės draugystė tęsiasi jau trejus metus. Šiandien mergina jau žino visą Petro ir Reginos meilės istoriją. Kaip jiedu susipažino po karo, abu našlaičiai buvo, netekę visų artimųjų. Regina įvaikinta, o Petras gyveno vienas, nes tėtį per karą nušovė, o mamą už tai, kad slėpė giminaitį partizaną, ištrėmė į Sibirą. Taip jiedu vieniši ir suėjo. Visam gyvenimui. Petras prisiminė, kaip Regina jo vis prašydavo kuo daugiau su ja būti kartu. „Mums vis trūko laiko. Vis norėjosi būti dviese, juk dviese viską gyvenime įmanoma padaryti.“
Kartą Rimgailei atvykus pas Petrą buvo pranešta – šiandien susitikimas bus rimtas: klausysimės Reginos įrašytų dainų. Pasirodo, po žmonos mirties aparatukas su įrašais buvo dingęs ir atsirado tik po 3 metų. Tai ženklas, kaip sako senolis, kad Rimgailei atėjo laikas išgirsti Reginos partizaninių dainų apie tėvynę, ilgesį, meilę. Petras jų klausosi kiekvieną rytą ir vakarą.
Ypatinga meilė yra tada, kai vienas kitą supranti be jokių savanaudiškumų.
Yra likę Reginos pieštų paveikslų ir kryželiu siuvinėtų rankdarbių. Bet Petras dar jų nekabina. Ištraukęs parodė Rimgailei. Jausmai užplūdo: „Ypatinga meilė yra tada, kai vienas kitą supranti be jokių savanaudiškumų. Nereikia jokių ginčų ir karų, muštynių. Pagrindas meilės – vienas kitą papildyti. Meilėje turi būti magnetas, kad trauktų prie to žmogaus. Atrodo, kad prisilieti prie mylimosios ir ištirpsti kaip vaškas...“ – mintimis dalijosi Petras. Bet jau labiau filosofiškai nei liūdnai.
Kad senatvė netaptų vienatvės sinonimu
Tokių istorijų apie nugalėtą vienatvę, maltiečių ir globojamų žmonių draugystę – tūkstančiai. Jos su laiminga pabaiga. Tačiau būna ir kitaip. Kad senatvė netaptų vienatvės sinonimu, maltiečiai skelbia viešinimo kampaniją „Kai lieka tik vienatvė“ ir kviečia visuomenę atkreipti dėmesį į vyresnių žmonių vienatvės problemą. Kampanija kviečia kiekvieną prisidėti prie pagalbos vienišiems seneliams skiriant 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) maltiečiams.
Maltiečiai šiuo metu 42 Lietuvos miestuose globoja 2800 senyvo amžiaus žmonių. Skirdami 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio maltiečiams, jūs prisidedate prie paramos jiems. Daugiau informacijos https://maltieciai.lt/12-proc-parama/
-
Maltiečiai primena – nėra niekieno senelių 5
Kainų šuolis
Šiuo metu būtiniausi maisto produktai brangsta kasdien, kyla šildymo ir elektros kainos. Būsto išlaikymas per metus pabrango pusantro karto – 50,4 proc. Šių metų rugpjūčio Statistikos departamento duomenimis, kai kurių maisto produktų kainos augo rekordiškai, pavyzdžiui, bulvės ir atšaldyti bulvių gaminiai per metus brango 73 proc., pienas ir jo produktai, sūris ir kiaušiniai – 44,1 proc., miltai ir kiti grūdų produktai – 62,7 proc. Pasak ES statistikos agentūros „Eurostatas“, duonos kaina pagal brangimą Lietuvoje – antroje vietoje Europoje.
Vieniši seneliai, atsiskaitę už komunalines paslaugas, vaistus ir gydymo priemones, priversti maistui skirti menkus pensijų likučius. Atrodo, Lietuvoje badas jau pamirštas, tačiau senolių pagalbos prašymas byloja ką kita – maisto stygius ir kasdienis taupymas nesitraukia iš senų žmonių gyvenimo. Vienišiems, vargstantiems seneliams belieka tikėtis kitų geros valios.
Gerumu dalytis kviečia jau ne pirmus metus „Maltiečių sriubos“ idėją palaikanti pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. „Gyvename sudėtingų istorinių lūžių ir neeilinių išbandymų laikotarpiu, kai ypač svarbūs tampa tvarūs kiekvieno mūsų asmeniniai pasirinkimai. Popiežius Pranciškus yra pabrėžęs: „Ne gyvenimas turi misiją, bet jis pats yra misija.“ Ypač tai akivaizdu tampa dabar, kai, daug ko stokodami patys, vis dėlto ryžtamės dovanoti savo laiką, užjausti artimąjį, palaikyti tolimąjį. Visi – kuo tik galime. Savitarpio pagalba yra tas veiksmas, kuris palaimina ir imantį, ir duodantį. Junkimės į maltiečių šventinę misiją. Kasdien, kiekvienu tvariu žingsniu telkimės į tvirtą bendruomenę, ginančią humanizmo pagrindus“, – visus susivienyti ir ištiesti pagalbos ranką seneliams kviečia pirmoji šalies ponia.
Pagalba ne tik maistu
Šiuo metu maltiečiai globoja 2,8 tūkst. senolių 42 šalies miestuose ir miesteliuose. Patiems silpniausiems, kurie sunkiai apsitarnauja patys, kelis kartus per savaitę yra vežama karšta sriuba termosuose – tokį maistą seneliai gali valgyti iš karto. Maisto produktų lauknešėliai vežami stipresniems, galintiems pasigaminti, – čia į pagalbą ateina maltiečių savanoriai.
Parama senoliams vien maistu neapsiriboja. Savanoriai lankydami padeda apsitarnauti (keičia patalynę, skalbia, valo, tvarko), atlieka buities darbus, atneša būtiniausių higienos priemonių, gydytojų išrašytų vaistų, rūpinasi specialistų (medikų, teisininkų, buitininkų) pagalba, ligai ar negaliai užklupus aprūpina kompensacine technika, vežioja.
Gyvename sudėtingų istorinių lūžių ir neeilinių išbandymų laikotarpiu, kai ypač svarbūs tampa tvarūs kiekvieno mūsų asmeniniai pasirinkimai.
Sulaukia daug prašymų
Maltiečių senelių namai Viekšnaliuose, Telšių rajone, skaičiuoja jau antrus metus. Pernai akcijai prasidėjus buvo registruojami pirmieji gyventojai, o šiemet jau visi kambariai užpildyti ir dar yra eilė laukiančių čia patekti. Geri atsiliepimai apie maltiečius sklinda ne tik Žemaitijoje – organizacija sulaukė pagalbos prašančių skambučių iš įvairių Lietuvos vietovių. Čia jau gyvenantys senoliai negali atsidžiaugti namuose tvyrančia šeimos atmosfera, nes, kaip jie sako, gyvena ne palatose, o kambariuose, ir visi juos vadina vardais, ne ligoniais.
Maltiečiai senelius ne tik lanko namuose, bet ir kviečia į senjorų dienos centrus. Jų poreikis amžėjant visuomenei auga. Auga ir maltiečių senjorų dienos centrų skaičius – jų šiuo metu septyni. Du nauji atidaryti 2022 m. – Kriaunose ir Kaišiadoryse. Jie atsirado vietinės bendruomenės prašymu – pagyvenusius žmones į tokius centrus atveda vienišumas. Įdomu, kad Kriaunose į centrą dienos užsiėmimų renkasi daugiausia ne miestelio, o aplinkinių kaimų gyventojai – juos maltiečiai atveža savo transportu. Atrodo, kaime – darželis, sodelis ir yra ką veikti, bet žmonės nori bendrauti, burtis, sako, kad kartais net tuščias šaldytuvas ne toks baisus, kaip slogi kasdienybė tarp keturių sienų. Kita vertus, pavėžėjimų, užsiėmimų, paskaitų senoliai be maltiečių pagalbos tiesiog neįpirktų.
Akcija primena
„Maltiečių sriuba“ jau tapo tauria prieškalėdine tradicija, kviečiančia visus susivienyti ir padėti senoliams. Bet seneliams reikalinga pagalba ne tik prieš šventes. Maltiečiai juos lanko reguliariai visus metus. Jie kviečia visus geros valios žmones tapti nuolatiniais vargstančių senolių rėmėjais ir dalytis kasdiene duona visus metus.
„Dėkoju visiems, kurie jau prisidedate, – esate puikus gerumo pavyzdys. Juk nėra niekieno senelių – kiekvienas vargstantis senelis yra ir mūsų senelis“, – sako maltiečių l. e. p. generalinis sekretorius Edvinas Regelskis ir kviečia remti senolius ne tik akcijos metu.
Su pagarba senatvei maltiečiai kviečia aukoti SMS ir skambučiais 1413 – 10 eurų, 1485 – 5 eurai. Didesnę sumą ir reguliarią paramą galima skirti interneto puslapyje www.maltieciusriuba.lt.
Akcija vyksta iki 2023 m. sausio 7 d., o reguliariai aukoti galima visus metus.
-
Vilnietė senolė Jadvyga: mano gyvenimas įrėmintas dviejų karų 1
Tamsiame koridoriuje subaltuoja dailiai sušukuota gerokai pagyvenusios moters galva. „Atsiprašau, kad užlaikiau, kol atsikrausčiau su savo taksi, – miela močiutė stipriau spusteli vaikštynę ir linkteli prie katino. – Bučkis greitesnis už mane, nors irgi sena katė – kaip aš. Mes jau 14 metų kartu einam svečių pasitikti.“
„Juk kartą išgyvenau karo siaubą, nejaugi vėl“
Jadvyga Putrimienė, 86 metų močiutė, ir Bučkis, iš tikrųjų tai moteriškos giminės katė, gyvena įkalintos savo namuose ir abiem langas į pasaulį yra tik nedidelis balkonas. Kambaryje – paruošta gulti lova, neįgaliojo vežimėlis, lazdelė ir vaikštynė. Standartiška sunkiai judančio žmogaus aplinka. Pokalbis su močiute Jadvyga prasideda įvykių Ukrainoje aptarimu.
„Negalvojau, kad gyvenimo pabaigoje teks susidurti su karo grėsme. To mažiausiai tikėjausi, juk vieną karą išgyvenau, dabar vėl tas pats siaubas. Nejaugi mano gyvenimas bus įrėmintas karų baime.
Man buvo šešeri, kuomet 1941 m. degė gimtasis Zarasų miestas. Bėgome į mišką slėptis be daiktų ar maisto. Niekuomet neįsivaizdavau, kad panašus košmaras gali pasikartoti. Dabar, beklausant žinių apie Ukrainoje žūstančius civilius, vis iškyla baisūs vaikystės vaizdiniai bei prisiminimai. Jų net metai negalėjo ištrinti. Ir siaubingas nerimas – o jei ir vėl teks išgyventi karo siaubą. Atpažįstu tai, jaučiu fiziškai, kaip ligą. Ir širdis jį jaučia – kažkaip tankiai plaka“, – išgyvenimais dalijasi Jadvyga.
Vyro ir sūnaus netektis atėmė visas jėgas gyventi
Širdžiai nerimauti senjorė turi ir daugiau priežasčių – jau ne vienerius metus ji visiškai vieniša. Palaidojo abu savo vyriškius – sutuoktinį ir vienturtį sūnų. Su vyru Broniumi Jadvyga nuo mokyklos laikų, kaip pradėjo draugauti būdami klasės draugai, taip ir neišsiskyrė daugiau.
Kartu studijavo Pedagoginiame institute, vedė ir lipdė kaip mokėjo gyvenimą dviese. O bendras gyvenimas prasidėjo Vilniuje netoli Sporto rūmų buvusiame baseine – ten Bronius dirbo treneriu ir gavo jaunai šeimai kambariuką prisiglausti. Čia gyvenant gimė sūnus, vėliau, kaip tėvas, tapęs plaukimo treneriu. Jadvyga juokauja, kad sūnus Liudas gimė baseine, pirma išmoko plaukti, o paskui vaikščioti.
Negalvojau, kad gyvenimo pabaigoje teks susidurti su karo grėsme. To mažiausiai tikėjausi, juk vieną karą išgyvenau, dabar vėl tas pats siaubas. Nejaugi mano gyvenimas bus įrėmintas karų baime.
„Anksčiau dėsčiau rusakalbėje mokykloje chemiją ir biologiją. Dirbau neilgai, dėl pašlijusios sveikatos ir nuolatinių galvos skausmų teko nutraukti mokytojavimą. Vėliau tapau gide, trimis kalbomis pasakojau apie Vilnių, senamiestį. Daug gražių atsiliepimų ir padėkų turėjau. Tik kas jos dabar – popieriukai, – Jadvyga rodo visą šūsnį pagyrimo raštų ir padėkų. – Kai stiprus, esi reikalingas, sako, net nepakeičiamas, o kai senas, tai tapk nematomas, nelįsk į akis su savo ligomis. Bet ką aš čia – nereikia bumbėti...
Tai va – toliau apie gyvenimą. Abu su vyru sutarėme, dirbome, gavome butą, sūnus sukūrė savo šeimą. Ir tuomet užgriuvo netikėta bėda – susirgo Bronius, – Jadvyga nutyla, nesigraudina, tik nuleidusi galvą žiūri į senas ant skreito sudėtas rankas. Skaudi ta tyla.
Ji apie tai, kaip stiprus sportininkas vyras netikėtai ligos buvo paguldytas į patalą, 3 operacijos, nuolatinė slauga ant Jadvygos rankų ir... mirtis. Gyvenimas sustojo, sveikata pašlijo. Bet sūnaus petys buvo šalia, skatino keltis, eiti, būti. Tačiau viena bėda ne bėda – vyrui iškeliavus anapilin po 7 mėnesių Jadvyga neteko vienturčio sūnus. Šios pačių artimiausių žmonių mirtys atėmė iš Jadvygos visas jėgas gyventi, sveikata visai pašlijo ir pačią paguldė į lovą. Kankino fiziniai sunkumai, bet jie nebuvo baisiausi, sunkiausia buvo suvokti – esi vienas, visiškai vienas. Nebėra jėgų stotis ir eiti, nebėra jėgų tiesiog gyventi. Ir šiandien, atrodo, eina metai, turėtų lengvėti, bet kur tau. „Užmerkiu akis – tai vyrą pašarvotą matau, tai sūnų“, – graudinasi Jadvyga.
Pranešimo autorių nuotr.
Močiutę lanko maltiečiai Deimantas ir Algimantas
Dabar senjorė gyvena tik su Bučkiu. Katytė tikra draugė – viską supranta, net pasikalba abi. Savo draugei močiutė pasakoja viską – apie mamos brolį, išvežtą į Sibirą, apie savo brolį Kazimierą, vyrą Bronių, sūnų Liudą. Nė vieno jų jau nebėra. Net senieji kaimynai, gyvenę už sienos, jau mirę. Jų bute įsikūrė korėjiečių šeima. Nors ne pirmi metai šalia, niekada nė užsukę nebuvo, nepaklausė, kaip sveikata, gal pagalbos reikia.
Tiesa, žiemą Jadvygą nudžiugino LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyvių apsilankymas. Maltiečių pakviesti dainininkas Jurgis Brūzga ir šokėja Katerina Voropaj padarė močiutei kalėdinę staigmeną. Reportažą pamatė jauna šeima, gyvenanti tame pačiame name. Supratę, kaip sunku vienišai kaimynei, dabar jie retkarčiais užsuka, atneša lauktuvių.
Tačiau dažniausi Jadvygos namuose maltiečiai savanoriai Deimantas ir Algimantas. Jie 2 kartus per savaitę veža močiutei karštą maistą, pasirūpina namų ruošos darbais, aptaria gyvenimo ir politikos naujienas.
„Močiutė Jadvyga artimųjų neturi. Man senas žmogus yra labai artimas, rūpinuosi kaip savu, darau viską, ką galiu, skiriu laiką, nes jaučiu skolą – kažkada saviškiams neskyriau pakankamai laiko. Tad Jadvyga man kaip mama, ji mano – juk senas žmogus negali būti niekieno“, – sako Jadvygą lankantis savanoris Deimantas.
Tad Jadvyga man kaip mama, ji mano – juk senas žmogus negali būti niekieno.
Savanoris kiekvieną antradienį atvažiuoja pas močiutę su karštais pietumis ir paskambinęs kantriai laukia – Jadvyga serga Parkinsono liga, sunkiai juda ir visai negali pasigaminti maisto. Jų draugystė tęsiasi ne pirmus metus, jau tapo draugais – reikalingi vienas kitam. Jadvygai reikia vyriškų rankų ir pokalbių dalinantis prisiminimais apie savo vyriškius, Deimantui – motiniško Jadvygos žvilgsnio ir žinojimo, kad rūpi, kad meldžiasi kažkas už jį.
Ketvirtadieniais Jadvygą lanko kitas maltietis savanoris – Algimantas. Tad močiutė vėl apsupta vyrų, kaip kadaise.
„Kai tie jauni vyrai tvarkosi po namus, man atrodo, kad čia maniškiai šeimininkauja, net katė Bučkis prie jų kaip prie savųjų glaustosi. Taip, matyt, iš aukščiau norėta, kad mes visi atrastume vienas kitą“, – pasakoja Jadvyga.
Pasak Algimanto, kiekvienas turime tiesioginį santykį su senatve. Vieni dar gyvus, kiti jau išėjusius senolius. Vieni dar galime aplankyti, atsidėkoti artimiesiems, kiti atiduodame skolą padėdami nors ir svetimiems, bet labai saviems seneliams.
Maltiečiai su vargstančių senelių likimais susiduria kasdien juos lankydami. Ir žino – kad senatvė nebūtų tokia vargana ir vieniša, jiems reikia visų mūsų pagalbos. Tad 1,2 proc. GPM paramos skyrimas gali tapti jūsų būdu atsidėkoti tiems, kurie jumis rūpinosi, net jei jie likę tik atminty...
Maltiečiai šiuo metu 42 Lietuvos miestuose globoja daugiau kaip 2800 senyvo amžiaus žmonių. Skirdami 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) maltiečiams, jūs prisidedate prie paramos Lietuvos seneliams. Daugiau informacijos https://maltieciai.lt/12-proc-parama/