-
Anksčiau laiko gimusiems mažyliams paremti – akcija
Kaip skelbia akcijos organizatoriai, pastaraisiais metais šalyje gimė apie 1 300 neišnešiotų naujagimių, kuriems kiekvieną dieną būtina profesionali medikų pagalba ir ypatinga tėvų priežiūra. „Dalis neišnešiotų naujagimių tokie mažyčiai, kad negali patys kvėpuoti, kiekvienas priaugtas gramas yra didelis laimėjimas kūdikiui, jo šeimai ir medikams. Mažiausi ankstukai susiduria su begale sveikatos sutrikimų, jų sveikatos palaikymas gali trukti ilgus metus“, – sako „Ankstukų“ bendruomenės atstovė Asta Speičytė-Radzevičienė.
Skelbdami šiųmetę akciją, jos organizatoriai žada toliau bendradarbiauti su ligoninėmis, aprūpindami neonatologijos centrus naujausia medicinos įranga, organizuodami mokymus ir kitą pagalbą. Kaip ir praėjusiais metais, dalis surinktų lėšų bus skirta karo niokojamos Ukrainos ankstukams, jiems reikalingoms medicininėms priemonėms pirkti.
Šiemet akcija „Ankstukai“ kviečia kiekvieną, palaikantį ankstukus, įamžinti per didelius drabužius dėvinčius savo mažylius.
„Su ankstukais nesusidūrusiems žmonėms dažnai sudėtinga suprasti, kokia trapi yra ankstuko gyvybė ir koks neįtikėtinai mažas ir trapus gimsta neišnešiotas kūdikis“, – sako A. Speičytė-Radzevičienė. Pasak jos, tokios nuotraukos padės nauju kampu išvysti ankstukų realybę: atkeliavus į šį pasaulį daugelis dalykų už gyvybę kovojančiam mažyliui yra per dideli, o kelias į įprastą kasdienybę yra kupinas iššūkių.
Palaikyti už gyvybę kovojančius ankstukus galima ištisus metus, o prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse paramos akcija truks iki birželio pabaigos.
Daugiau informacijos apie paramos poreikius – ankstukai.lt/kas-mes.
-
Platinti gerumo „virusą“ ir prisidėti prie maltiečių akcijos ragino D. Ibelhauptaitė ir R. Vaičiūnas 7
Didžiosios Britanijos teatro ir operos režisierė bei prodiuserė Dalia Ibelhauptaitė sako, kad švenčių metu ir COVID-19 pandemijos akivaizdoje padėti vargstantiems senjorams yra ypatingai svarbu.
„Švenčių metu sunkiausia yra vienatvė... O dar baisesnė vienatvė nepritekliuje, kai visą gyvenimą dirbęs pagyvenęs žmogus turi tokio mažumo pensiją, kad absoliučiai nieko negali sau leisti ir yra paliktas vienas ir niekam nereikalingas... Ypatingai skausminga mūsų tėvų kartos žmonėms, nes jie užauginti taip, kad niekada patys nepaprašys ir dažnai turi didelę problemą "imti"... Mes dažnai prisikrauname su kaupu parduotuvės karučius ir krepšius maisto, kurio net nesuvalgome, ir nėra didesnio šalto realybės dušo, nei eilėje prie kasos stovinti senutė, skaičiuojanti centus ir paskutinę minutę atidedanti į šalį net ne skanesnę bandelę, o maišelį kruopų ar daržovę, nes negali sau leisti... Ir kiek kartų aš bandžiau sumokėti už tą senutės atidėtą pirkinį, ir ne vieną kartą tas pirkinys nebuvo paimtas... ir ne dėl to, kad jo nereikėtų... Pagyvenusiam žmogui Lietuvoje labai sunku, ypatingai sergančiam ar vienišam - mes dar neišmokome vertinti ir gerbti seno žmogaus, sugalvoti kaip jam padėti jo nepažeminus, sustoti ir skirti minutę jo išklausyti. Kartais ta minutė jam yra brangesnė už skaniausią pasaulio pyragėlį...“ – kalbėjo Dalia Ibelhauptaitė.
Dalia Ilbelhauptaitė / Organizatorių nuotr.
„Švenčių laukimas ir šurmulys atneša pozityvą ir šviesą, net ir uždaros karantininės Kalėdos, dėl kurių visi taip jaudinamės, išliks atmintyje kaip pirmosios tokios. Jaudinamės, kad negalėsim pamatyti visų artimųjų, aplankyti draugų, "pasižmonėti" koncerte ar muziejuje. Bet daugelis mūsų net ir suvaržytoje situacijoje planuojame pasilepinti maistais nukrautu stalu ir galimybe pasimatyti Zoom, Facetime ar dar kitomis priemonėmis. Bet Lietuvoje yra labai didelis būrys pagyvenusių žmonių, kurie ne tik, kad negalės sau leisti to "geresnio" švenčių kąsnelio, bet žiūrės į vieną tašką spengiančioje tyloje vieni... Uždarumas ir skurdas... COVID-19 viruso pandemija skaudžiai kerta senyvo amžiaus žmonėms: įkalino juos namuose, grūmodama užsikrėtimo baime, pasėjo nerimą ir nežinomybę, atėmė iš senų žmonių saugumo jausmą.“ – tęsė Dalia.
Statistikos departamento duomenimis 2019 m. vidutinė pensija buvo 344 eurai, o skurdo rizikos riba siekė 379 eurus. Taigi vidutinė senatvės pensija yra mažesnė už skurdo ribą... Nepavėluokime padėti - kviečiu visus prisijungti prie gerumo akcijos ir pasidalinti tuo, ką turime. Maltiečiai keliauja su maisto termosais ir krepšeliais į atokiausius vienkiemius, kur vieniši senoliai laukia ne tik dubenėlio sriubos, bet ir pagalbos buityje, padrąsinimo ir šilto žodžio. Labai svarbu saugiai ir laiku juos lankyti, taip užtikrinant jų išgyvenimą. O mes galime padėti tai padaryti, net nepakildami nuo kompiuterio!“, - aukoti ragino režisierė D. Ibelhauptaitė.
„Karantinas geriems darbams nepaskelbtas“ – taip prisidėti prie akcijos „Maltiečių sriuba“ kvietė vienas žinomiausių šalies plastikos chirurgų, Klaipėdos chirurgijos centro „Northway“ vadovas Renaldas Vaičiūnas.
„Savanorystė ir gydytojo pašaukimas iš esmės yra apie tą patį – pagalbą, tarnystę žmogui, tad savanorystės idėjos man itin artimos. Ne paslaptis, jog pirmojo karantino metu, kai planinės operacijos nevyko, ėjau savanoriauti slaugytojos padėjėju į slaugos namus. Sakoma, kad gerus darbus reikia daryti tyliai, suprantu šį požiūrį, kita vertus, jei savo pavyzdžiu galiu užkrėsti kitus, noriu platinti tokį virusą.“, – šypsodamasis sakė plastikos chirurgas R. Vaičiūnas.
Norintys tapti akcijos partneriais ir bičiuliais kviečiami registruotis el. paštu darius.einars@maltieciai.lt. Aukoti galima trumpaisiais numeriais: 1410 – 10 eurų, 1418 – 3 eurai arba pervedant aukas į sąskaitą: LT224010051001901200 Gavėjas: Maltos ordino pagalbos tarnyba. Daugiau informacijos ir galimybių paaukoti maltieciusriuba.lt.
-
Žinomi žmonės įsileido į savo virtuves ir pasidalijo prisiminimais apie vaikystę
Šį penktadienio vakarą 19.30 val. jau septintąjį kartą iš eilės nugriaudės „Maisto banko“ ir LNK kanalų grupės labdaros koncertas „Pasidalink“. Kasmetinis renginys sulaukia vis daugiau visuomenėje žinomų žmonių dėmesio. Žiūrovams puikiai pažįstamos pramogų pasaulio šeimos sutiko įsileisti filmavimo kameras į savo virtuves, dalijosi firminiais šeimos receptais, vaikystės prisiminimais ir gamino savo mėgstamiausius saldumynus, kurie nukeliaus tiesiai ,,Maisto banko“ paramos gavėjams.
„Radistų“ dueto narys, populiarus didžėjus J. Nainys kartu su žmona Simona nepasiturintiems kepė šeimoje itin mėgstamus kokosinius sausainius. Tiesa, Jonas nėra dažnas svečias virtuvėje ir paprastai maisto gaminimas gula ant žmonos pečių. ,,Aš čia dėl grožio. Kaip visada“, – juokavo Jonas, tačiau klusniai plakė kiaušinių baltymus ir vykdė kitus Simonos nurodymus.
„Prašyti pagalbos nėra koks nors žeminantis dalykas. Nesvarbu, ką valgysi: varlių šlauneles ar sriubą, iš nieko išvirtą, kur kas svarbiau, kas tavo širdy. Jei tu šiandien jauti nepriteklių, rytoj gali viskas būti kitaip. Ir gal tu pats jau galėsi padėti kitam“, – paramos gavėjus drąsina S. Nainė ir siunčia jiems savo firminių kokosinių sausainių, kurie jai pačiai asocijuojasi su laiminga vaikyste.
Šokėjo, TV laidų vedėjo Tado Rimgailos įsimintiniausias vaikystės skonis – šaldyti ananasai. Tadas prisimena, kad tai buvo dar „didžiojo deficito“ laikai ir gauti ananasų buvo be galo sudėtinga. „Juos tėvai tirpdydavo ant radiatoriaus, kad vaikams šventės būtų kuo įspūdingesnės“, – pasakoja Tadas, kuris kartu žmona Liucina, kepyklėlės įkūrėja, su žiūrovais dalinsis imbierinių sausainių receptu. Liucina pamena, kad skaniausias jos vaikystės desertas buvo bandelė už tris kapeikas, pertepta plonu sviesto sluoksniu ir apibarstyta cukrumi. Tą skonį ji pamena ir šiandien.
Visai kitokiais vaikystės prisiminimais dalijosi žinomas operos solistas Eduardas Kaniava, kuris kartu su žmona Barbora mielai prisijungė prie „Pasidalink“ renginio. Šeima save vadina pokarinukais, kai pagrindiniai maisto produktai buvo džiūvėsiai, bulvės ir morkos, o obuolienė – pats didžiausias gardumynas.
„Mes galėtume daugiau pagarbos skirti maistui ir jo pasidalinimui. Nebūtinai tu turi pamatyti žmogų ištiesta ranka, labai svarbu, kad tu pamatytum jo akis, suprastum, kad jam reikalinga pagalba. Prašyti nėra lengva, mes patys galim žengti pirmąjį žingsnį“, – kartu su žmona gamindamas firminę šeimos obuolienę dalintis ragino E. Kaniava.
Paaukoti „Maisto bankui“ galima jau dabar skambinant trumpuoju numeriu 1343 (auka 2 eurai) arba internete www.maistobankas.lt/paremk.