Įveikusi sunkią COVID-19 ligos formą: įsiklausykime į rekomendacijas | KaunoDiena.lt

ĮVEIKUSI SUNKIĄ COVID-19 LIGOS FORMĄ: ĮSIKLAUSYKIME Į REKOMENDACIJAS

  • 9

COVID-19 infekcija gydytoja Dalia užsikrėtė darbe. Pajutusi pirmuosius simptomus, moteris įtarė klastingą virusą. Tačiau nesitikėjo, kad jai prireiks dirbtinės plaučių ventiliacijos, liga sukels insultą, sutriks pusiausvyra, bus sunku net pakilti iš lovos.

Sukėlė rimtų komplikacijų

COVID-19 gydytoja susirgo pernai gruodį. Pakilus temperatūrai ir atsiradus šaltkrėčiui, nedelsiant kreipėsi į medikus. Gydymo įstaigoje atlikus tyrimus, buvo nustatyti virusinei infekcijai būdingi požymiai ir COVID-19 infekcija. "Iš pradžių gydžiausi namuose, tačiau po dviejų dienų atsirado kosulys, prastėjo deguonies įsotinimas kraujyje, – prisimena Dalia. – Pakartotinai atvykus į ligoninę, gydytojai nustatė COVID-19 ligos sukeltą plaučių uždegimą. Taip pat dėl progresuojančio kvėpavimo nepakankamumo man reikėjo stacionaraus gydymo."

Moteris parą laiko praleido Kauno klinikų COVID-19 antrajame skyriuje, tačiau nuolat prastėjant sveikatos būklei, nuspręsta ją perkelti į Intensyviosios terapijos kliniką. "COVID-19 liga komplikavosi ir sukėlė abipusį plaučių uždegimą, sparčiai progresavo kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, – apie pacientės būklę kalba ją gydęs Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos gydytojas anesteziologas-reanimatologas profesorius Vidas Pilvinis. – Jai taip pat atlikta galvos smegenų kompiuterinė tomografija, po kurios nustatyta dar viena klastingos ligos komplikacija – galvos smegenų kraujotakos sutrikimas – hemoraginis insultas."

Negalėjau patikėti, kad nuo ligos pradžios praėjo mėnuo ir kad dėl jos sukeltų komplikacijų nevaldau dešinės kūno pusės.

V.Pilvinio teigimu, pacientei taikytas patvirtintas sunkios COVID-19 ligos formos gydymas: deguonies terapija, dirbtinė plaučių ventiliacija, priešvirusinis gydymas, leidžiama imuninė persirgusių COVID-19 liga pacientų plazma, antibiotikai.

Buvo praradusi savarankiškumą

Reanimacijoje Dalia praleido beveik mėnesį, o dirbtinė plaučių ventiliacija jai taikyta net dvi savaites. Jos būklė gerėjo, tačiau liga paliko savo pėdsakus ir beveik visiškai atėmė iš pacientės savarankiškumą. "Pagerėjus kvėpavimo funkcijai, buvau perkelta tolesniam gydymui į Kauno klinikų Pulmonologijos kliniką, o po kelių dienų – į Kulautuvos reabilitacijos ligoninę, – atvirauja moteris. – Tuo metu negalėjau patikėti, kad nuo ligos pradžios praėjo mėnuo ir kad dėl jos sukeltų komplikacijų nevaldau dešinės kūno pusės."

Pasak Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovo profesoriaus Raimondo Kubiliaus, kasdienėje veikloje pacientei reikėjo pagalbos: "Moteris pati negalėjo atsisėsti lovoje, jai reikėjo didelių pastangų, kad galėtų savarankiškai pavalgyti."

Padarinys: pasak R.Kubiliaus, persirgusieji COVID-19 kartais jaučia bendrą organizmo nusilpimą, ilgai išliekantį nerimą, depresiją, ilgai varginantį kai kurių organizmo funkcijų neatsikūrimą.

Dėl prarasto savarankiškumo, nusilpusių rankų ir kojų raumenų jėgos, sutrikusios pusiausvyros bei silpnumo, ligoninėje Daliai taikyta kompleksinė reabilitacijos programa. "Reabilitacijos komandos specialistų tikslas buvo sugrąžinti pacientei bent dalinį savarankiškumą, kad ji galėtų atsisėsti, bent kelias minutes sugebėtų pastovėti. Ilgainiui intensyvus gydymas pradėjo duoti rezultatų – moteris ne tik galėjo atsistoti arba atsisėsti, bet ir pradėjo vaikščioti su vaikštyne, o vėliau ir be jos", – teigia profesorius.

Siekė sugrįžti į darbą

R.Kubilius priduria, kad sveikti Dalios padėjo ir didelė jos pačios motyvacija. "Vos tik atvykusi į ligoninę, ji išsikėlė sau tikslą, kad galės vaikščioti, rašyti, vairuoti automobilį ir sugrįžti į darbą", – pasak jo, visa reabilitacijos komanda džiaugiasi, kad per intensyvų tris mėnesius trukusį reabilitacijos laikotarpį pavyko šiuos lūkesčius išpildyti. – Pacientės Dalios istorija dar kartą parodo, koks klastingas yra šis virusas, tačiau profesionalus gydytojų darbas, individualizuotų reabilitacijos priemonių kompleksiškumas ir pacientų motyvacija gali padėti grįžti į visavertį gyvenimą."

"Norisi paraginti žmones įsiklausyti į medikų ir specialistų rekomendacijas bei pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Tikiu, kad ji gali padėti išvengti sunkių šios ligos komplikacijų" – teigia Dalia.

Gydytojai primena, kad, persirgę COVID-19 liga ir pajutę liekamuosius šios ligos reiškinius, turėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos į reabilitacijos specialistus. "Net ir tuos pacientus, kurie persirgo lengva COVID-19 ligos forma, vargina liekamieji COVID-19 ligos reiškiniai, – tikina R.Kubilius. – Ši liga yra susijusi su organizmo nusilpimu, ilgai išliekančiu nerimu, depresija ir ilgai varginančiu kai kurių organizmo funkcijų neatsistatymu. Pacientams, persirgusiems šia liga, galima padėti grįžti į įprastą gyvenimą. Siekiant sugrąžinti susilpnėjusias biosocialines funkcijas, jiems būtina taikyti intensyvią individualizuotą reabilitacijos programą."

Rašyti komentarą
Komentarai (9)

Jo

Ne visais ligoniais taip rūpinasi, jei sita pacientė butų ne medikė, niekas nebūtų gydę arba tik labai atmestinai, todėl nerašykit apie tokias kurias gydo dėka pažinčių ir pinigų.

pasiulymui

nesamone kad Čmilyte puikiai vadovauja seimui.jei butu išejusi pakalbeti su žmonemisriašiu nebutu.bet kagebešniko dukra TAutos bijo.

Pasiūlymas

Kam tas negatyvas? Aprašykit teigiamus pavyzdžius. Asadauskaitė sirgo, pasveiko, vienintelė laimėjo medalį iš visos gausios olimpinės rinktinės. Čmilytė sirgo, pasveiko, puikiai vadovauja Seimui. Yra tūkstančiai tokių pavyzdžių! Kam tas negatyvas? Visos ligos gali pasibaigti sunkiom komplikacijom. Pirštą įsipjovus irgi gali būti kraujo užkrėtimas ir galūnės amputacija. Kam kelti įtampą? Argi sunku publikuoti optimistinį straipsnį?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS