-
G. Landsbergis apie galimą informacijos nutekinimą K. Bartoševičiui: ši istorija – muilo burbulas 87
G. Landsbergis apie galimą informacijos nutekinimą K. Bartoševičiui: ši istorija – muilo burbulas 87
„Man atrodo, kad ši istorija yra muilo burbulas, pučiamas vieno žmogaus, palaikomas kitų opozicinių frakcijų, kurios, matyt, nesugalvoja nieko geriau, ką galėtų šitoje situacijoje daryti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė politikas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos pirmininkas teigė, kad visi atsakymai yra pateikti, o „papildomai pasakyti nelabai yra ką“.
G. Landsbergis teigė turintis „savo hipotezių“, ar ir kaip informacija apie teisėsaugos tyrimą pasiekė K. Bartoševičių, tačiau jas įgarsinti atsisakė.
Man atrodo, kad ši istorija yra muilo burbulas, pučiamas vieno žmogaus, palaikomas kitų opozicinių frakcijų.
„Aš paliksiu prokuratūrai tuos klausimus atsakyti, jei ji nuspręs, kad tai yra reikalinga“, – sakė parlamentaras.
Jis teigė, kad „visos šitos operacijos“ organizatorius yra opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis.
„Man yra didelis klausimas, ar jis pats nėra vienas iš šios situacijos režisierių“, – teigė G. Landsbergis.
Jis sakė neturintis pagrindo abejoti tuo, ką aiškina kolegos.
Parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį teigė, kad generalinė prokurorė neįvardijo konkretaus Seimo nario ar jo partinės priklausomybės, informuodama apie siekį naikinti vieno iš parlamentarų teisinę neliečiamybę, tačiau patvirtino, jog tai nėra jos vadovaujamo Liberalų sąjūdžio atstovas.
Vis dėlto pati Nida Grunskienė teigė nesakiusi, jog tyrime figūruojantis Seimo narys nepriklauso Liberalų sąjūdžiui.
Anot G. Landsbergio, „žmonės savo pokalbio įrašo nedarė“, todėl tiksliai atsakyti, kas buvo kalbėta, yra sudėtinga.
Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pateikė įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.
-
S. Skvernelis apie skirtingas Seimo vadovės ir prokurorės versijas: aplanko svetima gėda 8
„Šiandien mes turime situaciją, kad šventa dvasia Čilėje pranešė įtariamajam asmeniui, kad jis įtariamas sunkiais nusikaltimais. Vėl paliks mus su šituo klausimu – tikėtina, kad bus atmesta laikinosios komisijos sudarymo nutarimas, ir liks visa visuomenė su klausimu: kažkas nutekino, visi apsimelavo, aukščiausi šalies pareigūnai, ir visiems viskas gerai, prokuratūrai tame tarpe“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.
S. Skvernelis taip pat teigė, kad „svetima gėda aplanko“, kai iš Seimo tribūnos parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir generalinė prokurorė Nida Grunskienė penkių minučių skirtumu pateikia skirtingas versijas, kas buvo kalbama jų susitikimo dėl Seimo nario imuniteto panaikinimo metu.
Kažkas nutekino, visi apsimelavo, aukščiausi šalies pareigūnai, ir visiems viskas gerai, prokuratūrai tame tarpe.
„Svetima gėda aplanko, kai prieš akis penkių minučių laikotarpiu stovėjo tiek aukščiausia Seimo pareigūnė, tiek stojo generalinė prokurorė, ir vėl mes matom skirtingas versijas, ir vėl meluojama“, – kalbėjo opozicijos atstovas.
Jis užsiminė ir apie politinės atsakomybės klausimą, prie kurio gali būti grįžta pavasario sesijoje.
„Melo jau tiek buvo prisakyta aukščiausių pareigūnų, kad kelti klausimą apie politinės atsakomybės institutą, kurį Seimas suteikia. Tas institutas yra įvairus – ir apkalta, ir nepasitikėjimo procedūros. Kovo 10 dieną pavasario sesija prasidės su tos temos tęsimu“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.
Ketvirtadienį Seime parlamento vadovė, atsakydama į raštu pateiktus klausimus, teigė, kad generalinė prokurorė neįvardijo Seimo narios pavardės ar partinės priklausomybės, tik patvirtino, jog tai nėra jos vadovaujamo Liberalų sąjūdžio atstovas.
„Generalinė prokurorė man nepasakė nei Seimo nario vardo, pavardės, nei kokiai frakcijai ar partijai priklauso, jis yra valdančiosios daugumos ar opozicijos atstovas. Ji paminėjo tik tai, kad įtariamas Seimo narys nėra Liberalų sąjūdžio frakcijos narys“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Vis dėlto pati G. Grunskienė teigė nesakiusi, jog tyrime figūruojantis Seimo narys nepriklauso Liberalų sąjūdžiui. „Kalbant su Seimo pirmininke, nei vardas, nei pavardė, nei frakcijos, nei partijos įvardinta nebuvo“, – sakė ji.
Po posėdžio žurnalistams V. Čmilytė-Nielsen dar kartą pakartojo, kad generalinė prokurorė ją informavo, jog įtariamasis „ne jūsų frakcijos žmogus“. Tačiau generalinė prokurorė vėl paneigė tą sakiusi.
„Pirmininkė taip sakė, o aš sakau taip. (...) Galbūt ji taip suprato“, – teigė N. Grunskienė.
S. Skverneliui labiau įtikinama parlamento vadovės versija, pasak jo, V. Čmilytei-Nielsen dėl to meluoti „nebūtų jokios logikos“.
„Aš manau, kad Seimo pirmininkei dabar sakyti netiesą, kad jai pasakė, kad tai nėra jos frakcijos narys, būtų jokios logikos. Negi jūs naiviai tikite, kad ateina pas tave su tokiais kaltinimais prokurorė ir tu nepaklausi, iš kur ten, iš daugumos, mažumos. Pasirodo, kad buvo pasakyta, Seimo pirmininkė buvo nuraminta, kad ne liberalų tai problema yra“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Seimo pirmininkė bei generalinė prokurorė ketvirtadienį opozicijos sušauktos neeilinės sesijos metu atsakė į raštu užduotus klausimus dėl aplinkybių, kuriomis V. Čmilytei-Nielsen buvo pateikta informacija apie ketinimus kreiptis dėl parlamentaro teisinio imuniteto panaikinimo.
Opozicija sesiją sušaukė siekdama išsiaiškinti, ar informacija apie jo atžvilgiu atliekamą tyrimą dėl galimo vaikų seksualinio prievartavimo ir tvirkinimo nebuvo nutekinta K. Bartoševičiui, kad šis skubiai trauktųsi iš Seimo ir jo pavardė neiškiltų į viešumą.
Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pateikė įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.
-
K. Bartoševičiaus istorijos įkarštyje G. Landsbergis išėjo atostogų 54
Pagal antradienį premjerės Ingridos Šimonytės pasirašytą potvarkį, G. Landsbergis atostogaus nuo vasario 8-osios iki 15-osios.
Dėl to ministras nedalyvaus Vyriausybės posėdyje trečiadienį.
„Iš tiesų ministras yra kasmetinėse seniai planuotose atostogose, jas pasirašė premjerė dar savaitės pradžioje. Kadangi bus sušaukta neeilinė sesija, o ministras taip pat yra ir Seimo narys (kurie neturi atostogų), tai ministras pakeitė kelionės planus ir Seimo posėdyje dalyvaus ketvirtadienį“, – BNS informavo užsienio reikalų ministro patarėja Paulina Levickytė.
Pastarosiomis dienomis ir premjerė I. Šimonytė, ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ir Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė priverstos aiškintis dėl galimo informacijos apie ikiteisminį tyrimą nutekinimo K. Bartoševičiui.
Dėl to Seimo opozicijos iniciatyva ketvirtadienį, vasario 9 dieną, rengiama neeilinė parlamento sesija.
Iš tiesų ministras yra kasmetinėse seniai planuotose atostogose, jas pasirašė premjerė dar savaitės pradžioje.
Seimo opozicija nori atlikti parlamentinį tyrimą, kas galėjo pranešti K. Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą ir patarti trauktis iš Seimo, kad tai neiškiltų į viešumą.
Naujienų portalas „Lrytas“ antradienį pranešė, kad sausio 20 dieną buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui, įtariamam sunkiais nusikaltimais, dar būnant komandiruotėje Čilėje, su juo kontaktavo frakcijos seniūnė.
Ji teigė K. Bartoševičiui paskambinusi, nes sulaukė šio žinutės, kad kolega ketina trauktis iš Seimo. R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtino apie prokuratūros planus kreiptis dėl šio Seimo nario imuniteto panaikinimo tuo metu nežinojusi ir jo neinformavusi.
Generalinė prokuratūra sausio 23 dieną, pirmadienį, pranešė, jog generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, kad būtina spręsti leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti Seimo nario K. Bartoševičiaus teises klausimą.
Vėliau paaiškėjo, kad sausio 20 dieną, penktadienį, generalinė prokurorė buvo susitikusi su Seimo pirmininke informuoti apie planuojamą pateikti prašymą dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo ir galimybių tam sušaukti neeilinę sesiją. Parlamento vadovė tvirtina, kad nei Seimo nario pavardė, nei frakcija per penktadienio susitikimą nebuvo įvardyta.
V. Čmilytė-Nielsen patvirtino tą pačią dieną vėliau susitikusi su premjere Ingrida Šimonyte, bet teigė apie prokurorės prašymą jai nepranešusi.
Generalinė prokurorė savo ruožtu teigia, kad per susitikimą su V. Čmilyte-Nielsen nepasakiusi nei Seimo nario pavardės, nei partinės ar frakcijos priklausomybės, dėl kurio teisinės neliečiamybės panaikinimo prašo sušaukti neeilinę sesiją. Ji teigė tik nurodžiusi, pagal kuriuos Baudžiamojo kodekso straipsnius tyrimas vyksta.
Tą pačią dieną komandiruotėje Čilėje buvęs K. Bartoševičius elektroniniu būdu patiekė Vyriausiajai rinkimų komisijai pareiškimą dėl mandato atsisakymo.
Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija praėjusį penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant išsiaiškinti, kas galėjo nutekinti K. Bartoševičiui informaciją apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą.
Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pateikė įtarimus dėl galimo keturių nepilnamečių ir mažamečių asmenų seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo. Veikos atliktos, įtariama, jam esant Seimo nariu.
K. Bartoševičius į Seimą 2020 metais buvo išrinktas pagal TS-LKD sąrašą, bet nėra šios partijos narys.
Jo prašymu sausio 24 dieną VRK panaikino jo įgaliojimus Seime.
-
Demokratai siūlo seksualinio smurto prieš vaikus bylose skirti specializuotus advokatus 10
Tokius pakeitimus numato Vaiko teisių apsaugos pagrindų bei Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymų pataisos, kurias demokratai siūlo pateikti jų inicijuojamos neeilinės sesijos metu.
Sesiją opozicijos atstovai siūlo sušaukti šios savaitės ketvirtadienį, tam reikia ne mažiau kaip 47 parašų – pirmadienio popietę iniciatoriams dar trūko trejeto parašų.
Pagal pataisas, vaikui, galimai patyrusiam seksualinį smurtą, valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą teiktų tik specialiai parengti advokatai. Jie turėtų būti išklausę specialų kursą pagal Lietuvos advokatūros parengtą ir su Teisingumo ministerija suderintą specialiąją mokymo programą.
Vaikams, galimai patyrusiems seksualinį smurtą, būtų skiriamas specializuotą valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą teikiantis advokatas, išskyrus tuos atvejus, kai vaiko tėvai arba kiti atstovai sudaro teisinių paslaugų teikimo sutartį su jų pasirinktu advokatu vaiko interesams ginti.
Taip pat vaikams, galimai patyrusiems seksualinį smurtą, ir jų interesus atstovaujantiems suaugusiems turėtų būti teikiama valstybės finansuojama specializuota psichologinė pagalba. Jos teikimo tvarką nustatytų socialinės apsaugos ir darbo ministras kartu su sveikatos apsaugos ministru.
Seimo opozicijos atstovai neeilinę sesiją siūlo šaukti siekiant išsiaiškinti, ar buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie jo atžvilgiu atliekamą tyrimą.
Į neeilinės sesijos darbotvarkę būtų įtraukti Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir generalinės prokurorės Nidos Grunskienės atsakymai į Seimo narių klausimus, taip pat iniciatyva sudaryti laikinąją tyrimo komisiją dėl galimo informacijos nutekinimo apie K. Bartoševičiaus atžvilgiu atliekamą tyrimą.
Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pareiškė įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.
-
Seimo opozicija svarsto šaukti neeilinę sesiją: tarp klausimų – įtarimai K. Bartoševičiui 34
„Opozicinių frakcijų atstovai, reaguodami į vakar pareikštus labai sunkius įtarimus K. Bartoševičiui ir besiklostančią sudėtingą situaciją Seime, aptarė, kad būtų prasminga artimiausiu metu sutarti dėl neeilinės sesijos sušaukimo, kurioje galėtų būti svarstomi klausimai dėl galimai iš anksto perduotos informacijos apie planuojamus pareikšti įtarimus“, – ketvirtadienį po opozicinių frakcijų seniūnų nuotolinio pasitarimo BNS sakė Lukas Savickas.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas L. Savickas teigė, jog į klausimus, ar informacija apie planuojamus įtarimus nebuvo nutekinta mandato netikėtai atsisakiusiam K. Bartoševičiui, galėtų atsakyti generalinė prokurorė Nida Grunskienė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Sprendimą, ar inicijuoti neeilinę sesiją, opozicijos atstovai planuoja priimti penktadienį.
Pasak L. Savicko, darbotvarkėje taip pat svarstoma įtraukti laikinosios tyrimo komisijos dėl galbūt neteisėtų kriminalinės žvalgybos veiksmų iniciatyvą pagal buvusio Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) vyriausiojo tyrėjo Algimanto Martinkaus prašymą.
A. Martinkus antradienį apkaltino buvusius aukštus pareigūnus, kad šie kovoje dėl įtakos jam nurodė be pagrindo sekti tuometinį Valstybės apsaugos sienos tarnybos vadą, dabartinį policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą, tuometinį Vyriausybės kanclerį Algirdą Stončaitį, tuometinį Kauno apskrities policijos viršininką Darių Žukauską, Seimo narį ir vėliau aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką, parlamentarą Artūrą Skardžių ir kitus.
Opoziciniai socialdemokratai ketvirtadienį paskelbė pasigendantys valdančiųjų konservatorių iniciatyvos ištirti, ar buvo nutekinta informacija buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui, įtariamam sunkiais nusikaltimais, ir šiam klausimui aiškintis siūloma šaukti neeilinę sesiją.
„Neatrodo, kad valdantieji konservatoriai ką nors darytų siekdami atsikratyti įtarimų, jog kažkuris iš jų įspėjo K. Bartoševičių apie tai, kas jam gresia, tam, kad būtų išvengta viešumo arba kad reputacinė žala konservatoriams būtų mažesnė. K. Bartoševičius staiga atsisakė Seimo nario mandato. Kas jį įspėjo, jei įspėjo, ir ko siekta taip elgiantis? Akivaizdu, kad valdantieji konservatoriai nesuinteresuoti tai išsiaiškinti“, – sako socialdemokratų seniūnė Orinta Leiputė.
Socialdemokratai pranešė siūlantys Seimo posėdyje išklausyti valdančiųjų poziciją, svarstyti vaiko teisių apsaugos klausimus.
Socialdemokratai taip pat kreipiasi į Generalinę prokuratūrą su prašymu ištirti, kas K. Bartoševičiui galėjo atskleisti ikiteisminio tyrimo duomenis be leidimo – tai padariusiam asmeniui grėstų atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 247 straipsnį.
„Jeigu Generalinė prokuratūra nebūtų kreipusis į Seimą po to, kai K. Bartoševičius skubiai įteikė prašymą atsisakyti Seimo nario mandato, visuomenė apie tokį tyrimą galėjo išvis nesužinoti. Kalbama apie ypatingai sunkius nusikaltimus, dėl kurių galimai nukentėjo vaikai“, – sako socialdemokratų vadovė Vilija Blinkevičiūtė.
„Sprendžiant iš viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos, panašu, kad K. Bartoševičius galėjo iš kažko sužinoti apie prokuratūros veiksmus ir, norėdamas užbėgti įvykiams už akių, staiga nusprendė iš Seimo pasitraukti, kad išvengtų Seimo Statute numatytos neliečiamybės panaikinimo procedūros“, – teigė ji.
Generalinė prokuratūra prieš savaitę pranešė, jog generalinė prokurorė N. Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen, kad būtina spręsti leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti Seimo nario K. Bartoševičiaus teises klausimą.
Prokuratūros pranešimas paskelbtas porą valandų po to, kai K. Bartoševičius patvirtino atsisakantis Seimo nario mandato, bet šį žingsnį aiškino asmeninėmis priežastimis.
Prokuratūra trečiadienį paskelbė apklaususi K. Bartoševičių ir pareiškusi jam įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.